• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 24 °C

Zarrab'tan MHP'ye Dava

Zarrab'tan MHP'ye Dava
Rıza Sarraf, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'a 100 bin liralık tazminat davası açtı.
Zarrab'tan MHP'ye Dava Zarrab'tan MHP'ye Dava

17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla Türkiye'nin gündemine oturan İranlı işadamı Rıza Sarraf, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'a da 100 bin liralık tazminat davası açtı.
 
'ŞARLATAN DEMEYİ RİTÜEL HALİNE GETİRECEĞİZ' 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Rıza Sarraf'a “Şarlatan demeyi ritüel hale getireceklerini” söylemesi üzerine dava açıldı. Sarraf’ın avukatı Şeyda Yıldırım, dava dilekçesinde, “Müvekkilim, sözleri, nedeniyle maddi ve manevi çok büyük zarara uğramış, kişiliği mutazarrır olmuş, itibarı zedelenmiş onuru ayaklar altına alınmıştır” görüşüne yer verdi.
 
ŞARLATAN NE DEMEK? 
Yalçın ise, savunmasını Türk Dil Kurumu’nun “Kendi bilgi ve niteliklerini veya mallarını överek karşısındakini kandıran kimse” şeklindeki şarlatan tanımı ile yaptı.
 
BAHÇELİ'YE DE DAVA AÇMIŞTI 
17 Aralık Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nda gözaltına alınıp, tutuklandıktan sonra serbest bırakılan Sarraf, Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında kendisine “Şarlatan” diyen Bahçeli’ye, “ağır hakaret ve kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle 100 bin lira manevi tazminat davası açmıştı. Genel Başkan Yardımcısı Yalçın ise davaya tepki göstererek, “Şarlatan demeye devam edecek ve ritüel hale getireceğiz” açıklamasını yapmıştı. Sarraf’ın avukatı Yıldırım, bunun üzerine de İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 100 bin TL’lik manevi tazminat daha davası açtı.
 
BAHÇELİ VE YALÇIN, PERVASIZCA HAKARET EDİYOR
Yıldırım, dava dilekçesinde şunları kaydetti:
 
“Davalı Yalçın, Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan röportajında, müvekkilim hakkında alenen hakaret ve iftira içeren, aynı zamanda soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ederek suç teşkil eden sözler söylemiştir. Bahçeli, son aylarda hemen her konuşmasında müvekkilimden ‘ne idüğü belirsiz’ ‘İranlı uşak’ ve son olarak da ‘şarlatan’ demek suretiyle bahsetmiş, müvekkilime en yüksek seviyede, pervasızca hakaret etmiş, hatta müvekkilime şarlatan demeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu hakaretlerle ilgili olarak tarafımızca açılan manevi tazminat davaları üzerine davalı Yalçın tarafından Hürriyet Gazetesi’ne işbu davaya konu açıklama yapılmıştır. Müvekkilim hakkında değil kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü, açılmış bir kamu davası dahi bulunmamaktadır.
 
RIZA SARRAF'I TEHDİT ETTİLER
Davalı, yaptığı bu açıklama ve kullandığı hitap tarzıyla suçsuzluk karinesini ihlal etmiştir. Ayrıca hakareti en üst seviyede kullandığı gibi buna ‘her fırsatta’ devam edeceğini de açıkça belirtmekte ve müvekkilimi alenen ‘Haddini bildireceğiz’ diyerek tehdit etmektedir. Davalı tarafından söylenen sözler müvekkilimin, kamuoyu nezdinde küçük düşmesine, mesleki ve insani boyutta çok büyük zararlar görmesine sebep olmuştur. Müvekkilimin onuruna, haysiyet ve şerefine zarar vermiştir. Müvekkilim davacı bir birey, bir evlat, bir eş ve üç yaşındaki bir kız çocuğunun babası olarak davalının bu tür söylemlerinden son derece büyük zararlar görmektedir. Davalının sözleri nedeniyle müvekkilim maddi ve manevi anlamda çok büyük zarara uğramış, kişiliği mutazarrır olmuş, itibarı zedelenmiş onuru ayaklar altına alınmıştır.”
 
MHP'Lİ YALÇIN: ELEŞTİRMEMİZ GAYET DOĞAL
Yalçın ise davaya verdiği karşı cevapta özetle şunları aktardı:
 
“Kamuoyuna yansıyan, inkar edilmemiş edinimleri, malları, geliri inanılmaz serveti konuşulur iken, kazancından en kutsal vatandaşlık görevi olan vergi vermek ödevinden kaçındığı da resmi makamların verileri, şahsı ve şirketlerine ait vergisel kayıtlardan da anlaşılabilmededir. Davacının kendisi, işleri, bağlantıları, ilişkileri, malları ve hakkında mevcut soruşturmalarına dair tüm kamuoyuna yansıyan bilgi ve belgelere göre, kendisini olduğundan başka gösterip, üstelik över mahiyette hatta kamuoyundan özür bekler mahiyette saygın bir kişi, ticaret adamı olarak göstermeye çalışmasına karşı durmamız, karşı tespitler yapmamız, eleştirmemiz de gayet doğaldır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim