• BIST 107.822
 • Altın 151,398
 • Dolar 3,6678
 • Euro 4,3216
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 8 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 9 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 10 °C

Yunan Lobisi Tartışması

Yunan Lobisi Tartışması
Faroz ve Arafilboyu isim değişikliği Ortahisar Belediye Meclisi’ni gerdi
Yunan Lobisi Tartışması Yunan Lobisi Tartışması

REFERANDUMA GEREK YOK
TRABZON’DA Yalı ve Esentepe mahallelerinin isimlerinin halk oylaması ile eski adları olan ‘Faroz ve Arafilboyu’ olarak değiştirilmesi ile ilgili Trabzon Valiliği’nin dikkat çeken bir karar aldığı ortaya çıktı. İsimlerin değiştirilmesi noktasında yetkisi bulunan Ortahisar Belediyesi’nin bu noktada ‘Halk oylaması’ için Trabzon Valiliği’ne başvurduğu ancak valilikten gelen yazıda konunun referanduma tabi bir konu olmadığı kaydedildi. Başkan Genç, muhtarlarla görüşerek, “Mahalle görüşlerini alacağız.” dedi.


YUNAN LOBİSİ TARTIŞMASI
ORTAHİSAR Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, referandumun anket şeklinde belediye tarafından yapılacağını açıkladı.  MHP’li Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’nun işin arkasında Yunan Lobisi olduğu yönündeki iddialarına cevap veren Genç, “Bizim icraatımızın önünde ve arkasında bir şey yok. Halkın iradesi neyse ona tabiyiz. Türk milleti olarak, büyük bir ülke olarak, Yunan korkusundan arınalım. Eğer yaşayan bir isim varsa ve halk istiyorsa oradaki  iradeye göre bu meclis bir karar verir.” dedi.  


Trabzon’da Yalı ve Esentepe mahallelerinin isimlerinin halk oylaması ile eski adları olan ‘Faroz ve Arafilboyu’ olarak değiştirilmesi ile ilgili Trabzon Valiliği’nin dikkat çeken bir karar aldığı ortaya çıktı. İsimlerin değiştirilmesi noktasında yetkisi bulunan Ortahisar Belediyesi’nin bu noktada ‘Halk oylaması’ için Trabzon Valiliği’ne başvurduğu ancak valilikten gelen yazıda konunun referanduma tabi bir konu olmadığı kaydedildi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, referandumun anket şeklinde belediye tarafından yapılacağını açıkladı.


Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Ocak ayı toplantıları dün de devam etti. Başkan Genç, başkanlığında toplanan Belediye Meclisinde bir süredir devam eden Yalı ve Esentepe mahallelerinin eski adları olan ‘Faroz ve Arafilboyu’ isimlerini yeniden alıp almaması noktasında yapılacak ‘Halk oylaması’ tartışma konusu oldu.


ÇAKIROĞLU: MUHTARLAR SANDIK KURUYOR SANDIK KALDIRIYOR
Meclisin açılışında söz alan MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, “Yalı Mahallesi ve Esentepe ile ilgili referandum haberleri var. Biz geçmiş aylarda bununla ilgili meclis olarak karar almıştık. Konuyu kısmına iade etmiştik diye hatırlıyorum. Az önce de kararı arkadaşlar getirdi. Meclis olarak kısmına iade etmiştik. Şunu öğrenmek istiyorum. Siz birimlere talimat verdiniz mi? Muhtarlar sandık kuruyor, sandık kaldırıyor. Bu neye göre yapılıyor. Meclis yetkisinde olan mahallelerinin isim değişikliği olan konusunu kanunen meclise vermiş ise bu hakkı hangi kanundan alıyorlar. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılacaktı. Biz bunu rafa kaldırmıştık, kapatılmıştı. Isıtılıp ısıtılıp gündeme geliyor. Bunanla ilgili öğrenmek istediğim belediyenin çalışması var mı? Varsa böyle bir yetkiyi sizden mi aldılar yoksa kanunda böyle bir yetki var mı?” dedi.


GENÇ: KONUYU RAFA KALDIRMADIK
Çakıroğlu’na cevap veren Genç ise, “Konu bir iki gün basın yayın organlarımızda yazılıyor. Yasanın hükmü açıktır. Bu konudaki yetki belediye meclisimize aittir. Belediye meclis kararıyla beraber rafa kaldırmadık. Kısmına iade ettik. Kısmına iade ederken de konuyla ilgili halk oylaması yapıldıktan sonra ileri ki meclis toplantılarında görüşülmesi için oy birliği ile karar verdik. Nihai karar vermedik. Hatırlıyorum Ali bey ‘Gerekçelerimizi o nihai karar toplantısında konuşalım damı sunalım?’ diye sormuştu. ‘Nihai kararı vereceğimiz toplantıda konuşuruz’ kararı verdik” diye konuştu.


VALİLİK: REFERANDUMA TABİ BİR KONU DEĞİL
Valilik ve ilçe kaymakamlığı aracılığı ile referandum yapılmasını talep ettiklerini belirten Genç, “Valilik referanduma tabi bir konu olmadığını konunun münhasır belediye yetkisinde olduğunu, belediye meclisi kararına esas olmak üzere araştırma dahi olsa belediye tarafından yapılmasının daha uygun olacağı’ şeklinde bir yazı gönderdiler. Biz de bunun üzerine aslında resmi bir seçim kurulu marifeti ile referandum talep ettik. Biz de meclis kararı olarak halk oylamasına başvuracağımıza karar verdiğimize göre... Orada bizim uhdemizde resmi birim olarak muhtarlarla beraber istişare ederek oranın görüşünü bir şekilde alacağız. Ondan sonra nihai kararı vermek üzere meclisin gündemine getireceğiz” dedi.


ÇAKIROĞLU: YUNAN LOBİSİNİN OLDUĞU ÇALIŞMALAR
Bunun üzerine konuyla ilgili Başkan Ahmet Metin Genç’e bilgi notu veren Çakıroğlu, “Trabzon tarihi ile ilgili süreçleri bilimsel toplantılarda seminerlerde ki alıntıları koyarak bir çalışma hazırladık. Bir bilgi notudur. Bunun haricinde de isim değişikliği ile ilgili iyi niyetli gözüken ama arkasında bir takım Yunan lobisinin olduğu çalışmaları yine bilimsel toplantılarla, kaynaklarla desteklenmiş çalışmadır” ifadelerini kullandı.


GENÇ: YUNAN KORKUSUNDAN KURTULUN
Çakıroğlu’na tekrar cevap veren Başkan Genç ise, “Bizim icraatımızın önünde arkasında bir şey yok. Halkın iradesi neyse ona tabiyiz, onu yerine getirmek için mükellefiz. Ama Türk Milleti olarak, büyük ülke olarak Yunan korkusundan arınalım. Onlar küçük ülkeler. Eğer yaşanan bir isim varsa halkta bunu istiyorsa, orada ki iradeye göre burada karar veririz. Ama bu tarihsel süreçle ilgili notunuzu ayrıca inceleyeceğim” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim