• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 24 °C

Yeşilay: “Hamur Maya Tutmuyor”

Yeşilay: “Hamur Maya Tutmuyor”
Yeşilay Cemiyeti Samsun Temsilcisi Mümin Argun, toplumda gelişen her kötülüğün arkasında bir düşman elinin olduğunu söyledi.
Yeşilay: “Hamur Maya Tutmuyor” Yeşilay: “Hamur Maya Tutmuyor”

- Yeşilay Cemiyeti Samsun Temsilcisi Mümin Argun, toplumda gelişen her kötülüğün arkasında bir düşman elinin olduğunu söyledi.

01 - 07 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Mümin Argun, zararlı alışkanlıkların yerleşmesini çoğaltan şeyin toplumların bu alışkanlıklara bakış açısı olduğunun altını çizdi. Argun, “Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilal-i Ahdar cemiyetini kurmuşlar ve çalışmalara başlamışlar. Tarihi seyri içinde Hilal-i Ahdar ‘Yeşilay’ cemiyeti 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına hizmet eden dernekler arasına alınmış, 1946 yılında bir genelge ile Milli Eğitim Bakanlığı’nca okullarda eğitici kol olarak zorunlu kurulması gerekli kollar arasına alınmıştır. Yeşilay kuruluşundan günümüze kadar zararlı alışkanlıklarla ilgili bazı kanunların çıkmasına katkısı olmuş, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklar konusunda halkımızın bilinçlenmesinde büyük hizmetler ifa etmiştir” dedi.

Mart ayının ilk haftasının Yeşilay Haftası olarak kutlandığını belirten Argun, “Yeşilay'ın amacı yurdumuzda ahlaki ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde alkollü içecek, sigara ve uyuşturucu madde kullanımını özel sektör, devlet organları ile de iş ve gönül birliği yaparak en az miktara indirmektir. Kutsal bir vazifeyi ve büyük bir misyonu omuzlarında taşıyan Yeşilay Cemiyeti, 94 yıl önce kurulduğundaki canlılığını ve hamiyetperverliliğini sürdürdüğü kanaatini taşıyorum. Sosyal bir felakete dönüşen alkol ve diğer uyuşturucular bağımlılığı her geçen daha da yaygın hale gelirken, maddi ve manevi varlığımızı kemirmeye devam ediyor. Bu tehlikeli ve ürkütücü gidişata ‘dur’ denilmelidir. Ülkesini ve nesillerini seven, yarınları için endişe duyan herkes vazifesini yapmalıdır. Elini taşın altına koymalıdır. Alkol ve diğer uyuşturucu madde iptilasının sosyal bünyede meydana getirdiği tahribatın sonuçları, artan cinayetler, mahvolan genç hayatlar, taze filizler, perişan olan aileler, sıklaşan trafik kazaları bu büyük felakete karşı köklü tedbirler alınmasına ihtiyaç olduğu bilinmelidir” diye konuştu.

Sigaranın, uyuşturucunun ve içkinin iyiliğini, faydasını ve hazzını kimselerin savunmaması gerektiğinin altını çizen Argun, “Çünkü her birinin kendisine göre bin bir illeti, bin bir mazarratı vardır. Sağlığa zararlıdır. Yasalar çıkartılıyor. Sigara kapalı mekanlarda yasaklandı. Sıkı takip altında. Dahası cezai müeyyideler getirildi ama dinleyen kim, uyan kim? Hamur maya tutmuyor. Sigara içenler artarken, içme merakı ise küçük yaşlara ve kız çocuklara da sirayet etti. Dur durak bilmiyor, yayılıyor. Tüm dünya, tüm insanlık bu sigara ve uyuşturucunun çemberinde ve kurtulamıyor. Günümüzde kumarın milli gösterilmek istendiği ortamda, bilhassa sigaranın geleneksel bir ikram ve kültürü olarak savunanlara karşın Anayasa'nın 58. maddesi ‘Devlet, gençleri uyuşturucu, alkol, kumar ve diğer kötü alışkanlıklardan korur’ denilmekte. Elimizi vicdanımıza koyalım doğru söyleyelim. Tarihin hiçbir döneminde sel, yangın, fırtına, salgın hastalıklar gibi bugün uyuşturucunun verdiği zararı vermemiştir. Neticede şunu çok iyi bilip üzerinde akıllıca düşünmeliyiz. Kötülüklerin anası olan sigara, uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim