• BIST 104.918
 • Altın 146,889
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1825
 • Trabzon 24 °C
 • Giresun 24 °C
 • Ordu 25 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 25 °C
 • Samsun 24 °C
 • Bayburt 24 °C
 • Artvin 30 °C

Yakutiye Belediye Başkanı Korkut'un Marka Projesi

Yakutiye Belediye Başkanı Korkut'un Marka Projesi
Yakutiye Belediyesi'nin marka projesi Üç Kümbetler adım adım ilerliyor. İkinci etap alanda kamulaştırma çalışmasının sürdüğünü belirten Ali Korkut, alanın kötü yapılaşmadan temizlenmesinin bu yıl sağlanacağını ifade etti. 70 dönüm alan için 15 milyon lir
Yakutiye Belediye Başkanı Korkut'un Marka Projesi Yakutiye Belediye Başkanı Korkut'un Marka Projesi

- Yakutiye Belediyesi'nin marka projesi Üç Kümbetler adım adım ilerliyor. İkinci etap alanda kamulaştırma çalışmasının sürdüğünü belirten Ali Korkut, alanın kötü yapılaşmadan temizlenmesinin bu yıl sağlanacağını ifade etti. 70 dönüm alan için 15 milyon lira kamulaştırma gideri öngördüklerini söyleyen Ali Korkut, "Hedefimiz uygulama projemizin bazı kurullardan onaylanacağı süreye kadar alanda kötü yapılaşmayı temizlemek olacaktır" dedi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Üç Kümbetler Projesinin 1. etap kamulaştırmasının ardından 2. etap kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 1. etap kamulaştırma için 31 milyon lira kamulaştırma maliyeti oluştuğunu hatırlatarak "İkinci etap kamulaştırma çalışmaları 70 dönümlük bir alanı kapsıyor. 166 malik ile görüşmeler yapıldı. 3 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldı. Bu yıl ikinci etap kamulaştırmayı tamamlayarak alanı kötü yapılardan arındırmak istiyoruz. Uygulama projemiz Kültür Varlıkları Koruma Üst Kuruluna gitti. Projenin onayıyla uygulama safhasına geçilecek. Böylece Erzurum'un özlemle beklediği projenin son aşamasına geçeceğiz. 26 civarında tarihi ve sivil mimari örneğini barındıran alanın sunumu çok farklı olacak. Erzurum'un bölgesel kültür ve dini turizm açısından markalaşmasını sağlayacak projenin ne yazık ki önüne engeller çıkarılabiliyor. Ama biz bütün engelleri aşacağız" şeklinde konuştu.

ÜÇ KÜMBETLERDE NE YAPILDI

Üç Kümbetleri çevreleyen 150 dönüm alan içerisinde Yakutiye Belediyesi, kamulaştırma çalışmasını sürdürüyor. 1 etapta 14 ada kamulaştırma kapsamında, 207 parselde kamulaştırma tamamlandı. 683 adet malik ile yüz yüze görüşülerek pazarlık usulüyle uzlaşıldı. Kamulaştırılan arsa ve enkaz için kamulaştırma bedeli olarak 31 milyon lira civarında ödeme yapıldı. 65 adet parselde bedel tespit davası açıldı. 58 adet parselin bedeli ödendi. 7 adet parselde dava devam ediyor.

Yılın ilk yarısında 2 etap kamulaştırma çalışması çerçevesinde; 31 parselde kamulaştırma çalışması tamamlandı. 72 adet malik ile yüz yüze görüşülerek pazarlık usulüyle uzlaşıldı. 2197 metrekare arsa kamulaştırıldı. 2647 metrekare enkaz kamulaştırması yapıldı. 1 milyon 452 bin lira kamulaştırma bedeli ödendi.

Yılın ikinci yarısında ise 70 dönüme ulaşan 2. etapta 94 kişiyle görüşme yapıldı. 2.6 bin metrekare arsa, 3.6 bin metrekare enkaz kamulaştırması yapıldı. Arsa ve enkaz için 1.775 bin lira ödeme yapıldı. İkinci etap kamulaştırma için 15 milyon lira kamulaştırma gideri olması ön görülüyor.

Kamulaştırmaların ardından Erzurum'un tarihi hazinesi ortaya çıkarıldı. 26 adet tarihi ve sivil mimari örneği ortaya çıkarıldı.

Yakutiye Belediye Başkanı Korkut'un Marka Projesi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim