• BIST 108.162
 • Altın 151,204
 • Dolar 3,6561
 • Euro 4,3295
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 20 °C

Usta'dan Samimi Açıklamalar

Usta'dan Samimi Açıklamalar
Muharrem Usta Habertürk Gazetesi'ne konuştu.
Usta'dan Samimi Açıklamalar Usta'dan Samimi Açıklamalar

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Habertürk Gazetesi'nden Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Usta, Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında yaşananlara ise, ''2010-2011 sezonundan dolayı milyonlarca Fenerbahçe ve Trabzonspor taraftarı birbirlerine düşman olmasınlar. Trabzonspor ve Fenerbahçe taraftar kol kola olmalı. Aziz Yıldırım'la bir araya geleceğim ortam henüz sağlanmadı. Başkanlardan önce taraftarın arasındaki sorunlar çözülmeli'' dedi.

İşte Usta'nın çok konuşulacak o röportajı;

 

Trabzonspor baskın erkek kimliğiyle, şiddetle hatta mafyatik bir imajla anılır oldu. Bunu değiştirmek için bir şey yapacak mısınız?


Haklısınız. Zaten benim önceki seçimi kaybetme nedenim bu konulara prim vermememdi. Bu saydığınız faktörler o dönem daha çok prim yapıyordu.


“Mafya gibi görünmediğim için kaybetmiştim” mi diyorsunuz?


Evet, bu üç imajı da sayabilirsiniz. Geçen zaman gösterdi ki, bu tavırların hiçbiri bir kulübe kamuoyunda iyi bir itibar sağlamıyor. Aslında o imajın eski başkanımızın bireysel özelliğinden geldiğini düşünüyorum.


Sizin döneminizde Trabzonspor’un nasıl bir imajı olacak?


Sempatik, centilmen ve medeni bir Trabzonspor göreceksiniz.


Fenerbahçe otobüsünün kurşunlanması, hakemlerin ‘zorla’ statta tutulması... Trabzonspor neden hep böyle şiddet içerikli olaylarla gündeme geliyor?


Bu olayların yanına Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerini de ekleyebiliriz. Trabzon insanının; o bölgenin iklimiyle, arazisinin engebeli oluşuyla bir ilişkisi var. Böyle duygusallığın olduğu bölgelerde kaşınabilecek unsur çoktur. İnsanımızın iniş ve çıkışları abartılıdır. Bunu iyi kullandığımızda büyük başarılar elde ediyoruz. Aksi halde aşırı unsurlar ortaya çıkıyor. Mesela takım otobüsünün kurşunlanması olayı şeffaf bir şekilde ortaya çıktı mı? Çıkmadı. Bunu acaba gerçekten yaptılar mı, yoksa kaşıma amaçlı yapılan eylemlerden birisi midir?


‘KADINLARIN EN ÇOK GİTTİĞİ SPOR KULÜBÜ OLACAĞIZ’

Peki, siz geldiğiniz için ne değişecek?

Üç temel problemimiz var. Devasa harcamalara, çok önemli isimlerin takıma katılmasına rağmen son derece başarısız sonuçlarla karşı karşıyayız. Bu sportif başarısızlık Trabzonspor için hiç kabul edilebilecek bir şey değil. İkincisi, elimizde 50’ye yakın oyuncu var. Normalde 22-23 oyuncu olur. Sporcu sayısını da yarıya indirmemiz gerekiyor ama bu kontratlardan kurtulmak kolay değil. Üçüncü konu ise itibar yönetimi. 50 yıllık tarihinde Anadolu’dan tırnakla kazıyarak ortaya çıkan bir mucizeden bahsediyoruz. O mucizenin bugünkü hali içler acısı durumda. Bunu değiştirmek kaçınılmaz bir zorunluluk. Ayrıca kadınlarımızın ve çocuklarımızın da olacağı yeni bir düzen kuruyoruz. Sivil toplum kuruluşlarında sporla ilgilenen kadınlarımızla büyük bir operasyona soyunduk. İkinci devreden itibaren kadınların en çok gittiği spor kulübü olarak Trabzonspor’u göreceğiz. Yeni stadımıza aile havası getireceğiz.

 

‘HACIOSMANOĞLU İLİŞKİ AYARINI TUTTURAMADI’

Başkanlık seçiminde siz AK Parti’nin adayı, en yakın rakibiniz Celil Hekimoğlu ise CHP’nin adayı gibi görülüyordu. Gerçekten bir AKP-CHP yarışı mı oldu?

Bence olmadı. Rakibim CHP’li değildi. Hatta benim listemde AK Partili diye tanınan pek kimse yoktu ama Hekimoğlu’nun listesinde AK Parti’de üst düzey görev yapmış kişiler vardı. Aslında bir önceki seçimde tamamen öyle bir algı yönetimi vardı.

Hacıosmanoğlu, “Siyaset beni desteklemediği için kaybettim” dedi...

Diyorsa bildiği bir şeyler vardır, bunu ona sormak lazım.

Erdoğan’la dost olduğunuz söyleniyor. Nasıl tanışmıştınız?

Sayın Erdoğan’la tanışıklığımız yıllar öncesine dayanır. Kendisi belediye başkanıyken, belediyenin çok yakınında bir hastanem vardı. Sağlık sorunları yaşadığında bizim hastanemizde tedavi olurdu. Ancak çok yakın ve olağanüstü bir ilişkimiz yok.

Emine Erdoğan’ın hastanelerinize ortak olduğu söyleniyor. Doğru mu?

Bu bir şehir efsanesidir. Doğrusu buna çok üzüldüm. Ortaklarımızdan Ethem Sancak, Siirtliydi. Emine Hanım’ın da Siirtli olmasından kaynaklanan bir bağlantı kurmuş olabilirler. İsminin geçmesinden dolayı üzgünüm ama bunun gerçekle bir ilgisi yok.

Hacıosmanoğlu’nu sık sık Erdoğan’ın yanında görüyorduk. Sizin siyasetle mesafeniz nasıl olacak?

Trabzonspor büyük bir kulüp, milyonlarca taraftarı arasında farklı kesimlerden insanlar olacağını bilir. Trabzonspor’un menfaatleri söz konusu olduğundan ilgili bakanla en üst düzeyde ilişki içerisinde oluruz. Ancak, işbirliğini tamamen bir siyasi parti taraftarlığına taşıdığınızda başka bir şey ortaya çıkıyor.

Hacıosmanoğlu’nun siyasetle fazla içli dışlı olmasını siz de eleştiriyorsunuz yani...

Hacıosmanoğlu Trabzonspor’un menfaatleri gereği çeşitli ilişkilere girdi. Açıkçası yaptıklarını biraz gereksiz buluyorum. Ayarı daha düzgün tutmalıydı.

 

‘SİYASET VE FUTBOLU FAZLA İÇ İÇE SOKMALARI YANLIŞTI’

Gelelim şike davasına. Trabzonspor’un internet sitesinde kendinizi 2010-2011 sezonunun şampiyonu ilan etmişsiniz...

2010-2011 bizim için şampiyon olduğumuz sezondur. Ancak sonuçta bu mahkemeye düştü. Avrupa’da da Türkiye’de de yargı süreci devam ediyor. Yargı eninde sonunda bu işi bağlayacak. Hukuk anlamında yapmamız gereken ne varsa yapacağız çünkü hukuk yoluyla insanların haklarını araması ve savunması bir medeniyettir. Ancak bu ne kavga nedeni ne de düşmanlık nedenidir. Dolayısıyla diyorum ki, 2010-2011 sezonundan dolayı milyonlarca Fenerbahçe ve Trabzonspor taraftarı birbirlerine düşman olmasınlar. Başkanlar olarak bunu yapmayalım, yazıktır, olmaz. Mahkemede bir işin sürmesiyle, taraftarlar arasındaki ilişkinin arasında bir fark var. Bunu ayırmak başkanlara düşer. Mesela 2. Dünya Savaşı’nı düşünün. Avrupa birbirine girdi, 50 milyon insan öldü ama hayat devam ediyor. Yaşananlar başka şeylerdir, düşmanlık tohumlarının ekilip bunun kaşınması başka şeydir.

Aziz Yıldırım’la arayı düzeltecek misiniz peki?

Ya da Aziz Yıldırım bizimle arayı düzeltecek mi? (Gülüyor.) Bu yaşananlardan sonra Trabzonspor Başkanı olarak ben bir medeniyet yolculuğuna çıkıyorum. Trabzonspor

Başkanı etik ve ahlaki davranır. Hak ve hukukunu savunurken karşı tarafta kim olursa olsun aynı şeyi karşı taraftan da bekler. Bu çerçevede yürümek kaydıyla herkesle bir araya gelirim.

Habertürk olarak ikinizi de davet etsek, bir araya gelir misiniz Aziz Yıldırım’la?

Bunun için gerekli platformun oluştuğuna henüz inanmıyorum. Başkanlardan önce taraftarların arasındaki sorunlar çözülmeli. Milyonların bu işte kol kola yürümesini sağlamamız lazım.

Taraftarları nasıl barıştıracaksınız?

Biz başkanlara düşen şey şu; camiaların bu işe nasıl baktığını şeffaflaştırmamız lazım. Bu işin de net noktası şudur; şike davası bir hukuk mücadelesidir ve iki taraf da haklarını sonuna kadar savunacaktır. Buna hiç kimsenin ses çıkarmaması lazım. “Ya Avrupa’dan ceza gelirse”, “Ya Milli tTakım ceza yerse”... Böyle bir şey yok. Biz en önce kendi hakkımıza bakarız. Net söylüyorum.

 

‘FENERBAHÇE KENETLENDİ, BİZ DAĞILDIK’

“Fenerbah çe bu süreçte kendi içinde kenetlendi. Oysa biz kendi içimize çekilip tartıştık ve sportif başarıya devam etmek yerine takımı dağıttık. Fenerbahçe ondan sonraki süreçte şampiyon olabildi ama mesela... 2010-2011 sezonunun kavgasına düştük, sportif başarıyı ihmal ettik; sonra tüm başarısızlıklarımızı dönüp 2010- 2011’e mal ettik. İşte buna isyan ediyorum!”

‘CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DAVAYI ETKİLEDİĞİ DOĞRU DEĞİL’

Sizden önceki iki başkanın, hem futbol açısından hem de siyaset açısından kriz yaratacağı endişesiyle, şike davası sürecini özellikle Avrupa’da yavaşlattığı iddia ediliyor. Bu eleştirinin haklılık payı var mı?

Kamuoyunda böyle bir algı oldu ama Trabzonspor’un bu nedenle yavaş hareket ettiği doğru değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşımının şike davası sürecini etkilediği söyleniyor. Böyle bir durum var mı sizce?

Böyle bir algı var ama gerçeği yansıtmıyor. Herkesin sonuna kadar hakkını savunmasına Cumhurbaşkanı da alkış tutar. Türkiye’de siyaset ve futbolu fazla iç içe soktular. Bu doğru değil. Siyaset bu işe bakmaz. Bu işler hukuk mücadelesidir. Trabzonspor’un bu mücadelesine siyaset bugüne kadar tek kelime etmedi. Bu sadece algıdır. Bizim için öncelik Trabzonspor’un haklarıdır. Gerisi sonra gelir.

Mehmet Ali Aydınlar federasyon başkanıyken Fenerbahçe’nin puanının silinmesi, kupanın Trabzon’a verilmesi gündeme gelmişti ama Erdoğan’ın “Kişiler ile kulüpler ayrılmalıdır” sözlerinden sonra meselenin seyri değişti...

Sayın Cumhurbaşkanımız suçun şahsiliği prensibini hatırlatmıştı. Avrupa’nın vereceği karar her ne olursa olsun Türkiye’yi rahatlatacaktır. Bununla ilgili en ufak bir endişem yok.

Bu konuyu Cumhurbaşkanı’yla konuştunuz mu?

Konuşmadık.

Şike davasının paralel yapı operasyonu olduğu iddiasına ne diyorsunuz?

Hiçbir bilgim yok. Şike konusu 50 yıldır konuşuluyor. Türkiye’de bu işler, dinlemelerin olduğu döneme takıldı.

LUCESCU GELECEK Mİ?

Sizin için “Lucescu sözü verdi ama şimdi yan çiziyor” eleştirisi yapılıyor.

Lucescu sözü vermedim. “Lucescu’vari bir hoca” dedim. Lucescu’nun olmasını ümit ediyorum ama şu an bir takım çalıştırıyor. Kontratı devam ediyor. Bence Lucescu için artık Ukrayna yeter. Eğer Ukrayna’dan ayrılırsa bizimle olacak.

Kaynak: Habertürk / Kübra Par

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fenerbahçe'den Trabzonspor'a!12 Ekim 2017 Perşembe 10:58
 • Trabzonspor'un Kendisini İstediğini Açıkladı!12 Ekim 2017 Perşembe 10:56
 • Yusuf Yazıcı İçin Karar Verildi!12 Ekim 2017 Perşembe 10:52
 • Menajerinden Trabzonspor Sürprizi!12 Ekim 2017 Perşembe 10:45
 • Onur Kıvrak'tan Heyecanlandıran Açıklama!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:18
 • Trabzonspor Çok İstemişti Ama Takımında Kaldı!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:15
 • Akhisar Maçında Burak Yılmaz Sahada Olacak Mı?11 Ekim 2017 Çarşamba 13:11
 • Ampute Milli Takımına Müjde!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:08
 • UEFA'dan Trabzonlu Hakeme Görev!11 Ekim 2017 Çarşamba 08:54
 • Ersun Yanal Kendinden Çok Emin!11 Ekim 2017 Çarşamba 08:51
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim