• BIST 105.381
 • Altın 147,241
 • Dolar 3,4893
 • Euro 4,1870
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 22 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 20 °C

Üreticilere Seslendi

Üreticilere Seslendi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli üretim, yenilikçi üretim ve yeşil üretim olmak üzere "3Y" üretimine önem verdiklerini kaydetti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tekird...
Üreticilere Seslendi Üreticilere Seslendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli üretim, yenilikçi üretim ve yeşil üretim olmak üzere "3Y" üretimine önem verdiklerini kaydetti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Koçak Farma Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisi’nin temel atma törenine ve ÇOSB Konferans Salonu ve ÇOSB Yönetim Binası’nın açılış törenlerine katıldı.

"BİYOTEKNOLOJİK İLAÇ ÜRETİMİNE ÖNCÜLÜK EDECEK"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanı Fikri Işık, Koçak Farma fabrikasında Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Partili Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Kamuran Ersan, Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Reşat Bahar, Çerkezköy Kaymakamlığı personeli, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli tarafından karşılandı.

Temel atma töreni kapsamında düzenlenen programın açılış konuşmasını firmanın CEO’su Dr. Hakan Koçak gerçekleştirdi. Koçak, "Dünyada sınırlı sayıda çok uluslu şirketin tekelinde olan biyoteknoloji konusundaki bu yatırım, ülkemizde biyoteknolojik ilaç üretimine öncülük edecek" dedi.

"CARİ AÇIK EKONOMİMİZİN EN KIRILGAN YANIDIR"

Türkiye’nin uyguladığı ihracatla kalkınma modelinin doğru bir seçim olduğunu dile getiren Koçak, "İlkokulda kutladığımız ‘Yerli Malı Haftası’nda ‘Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı’ sloganıyla yerli üretimin önemi vurgulanırdı. Bugün de dünya, ulaşım ve iletişim olanaklarındaki gelişmelerle global bir köy haline gelmesine rağmen ekonominin kuralları değişmemiştir. Türkiye’nin uyguladığı ihracatla kalkınma modeli doğru bir seçimdir. Ülkemiz son 12 yılda tarihinde görülmemiş bir kalkınmayı gerçekleştirmiş ise de, sanayimiz başarması gereken yapısal değişimi gerçekleştiremediğinden cari açık ekonomimizin en kırılgan yanı olma özelliğini sürdürmektedir" diye konuştu.

Koçak’ın açılış konuşmasının ardından Koçak Farma Dış İlişkiler ve İş Geliştirme Direktörü Cem Koçak tarafından firmayı tanıtan bir sunum yapıldı.

"BİYOTEKNOLOJİK İLAÇ ÜRETİMİ İŞİNE GİRMEK KAHRAMANLIKTIR"

Program Bakan Işık’ın konuşması ile devam etti. Işık, "Böyle bir yatırımı hayata geçirmek için adım atan Koçak Farma’yı tebrik ediyorum. Biyoteknolojik ilaç üretimi işine girmek kahramanlıktır. Gelecek açısından son derece stratejik öneme sahip bir alana yerli bir firmanın yatırım yapması ayakta alkışlanmalıdır. İşte en yüksek teknoloji burada. Türkiye’nin katma değerli, ihracatını artıracak üretimi yapması lazım, bu tesis ise bunları yapacak. İyi ki varsınız. İyi ki bu yatırımları yapıyorsunuz. İyi ki Türkiye güveniyorsunuz. Şimdiye kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse hiç pişman olmadı" dedi.

Yatırımların devam etmesi gerektiğini kaydeden Bakan Işık, "Bu yatırımların, biyoteknolojik ilaç alanında verilen mücadelenin önemini bilenler için ayrı bir yeri var. Bu taşın altına bırakın elini, başını, gövdesini koyan girişimcilerin her türlü desteklenmesi lazım. İlerideki günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda yerli ilaç sanayinin sorunlarını değerlendireceğiz. Bu çalışmanın sonucunda yerli ilaç üreticilerinin sorunlarına çözüm bulmuş olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"YENİ TEŞVİKLERDE İLAÇ SEKTÖRÜ YATIRIMLARINA ÖNCELİK VERİLDİ"

İlaç sektörüne yönelik verilen teşvikleri de anlatan Bakan Işık, "Yerli üretimi artırmazsak sürdürebilir bir ilaç politikası konusunda çok zorlanacağız. Bu açıdan arkadaşlarımızın yaptığı bu yatırımı son derece önemsiyoruz. Türkiye kendi yatırımlarını kendi tasarrufları ile yapamıyor. Büyümede yavaşlama pahasına cari açığı azaltma yönünde girişimlerde bulunduk. Cari açığı ortadan kaldırmak için yerli üretimi artırmak lazım. Türkiye’de üretimi en zor alanlardan biri ilaç üretimi ve özelikle biyoteknolojik ilaç üretimidir. İlaç ihracatında Türkiye’nin aldığı pay binde 1,6’dır.İlaç üretimi konusunda agresif olacağız. Ar Ge’nin bilimle en az kesiştiği alanlardan birisi tıp alanıdır. Adeta iki ayrı küme gibiler. 100 milyon dolar bütçeyi tekno yatırım için Ar Ge’ye ayırdık. Bu kaynağı kullanılmasını istiyoruz. Yeni teşviklerde ilaç sektörü yatırımlarına öncelik verildi" dedi.

BAKAN IŞIK’A TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Burada günün anısına Bakan Fikri Işık’a, Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak tarafından plaket takdim edildi. Koçak Farma’daki program, Bakan Işık ve protokol üyelerinin, tesisin temelini atması ile sona erdi. Bakan Işık ve beraberindekiler daha sonra diğer Konferans Salonu ve Yönetim Binasının açılış töreni için ÇOSB Müdürlüğü’ne geçti. Programda konuşmalardan önce sahne alan Canan Anderson, kemanıyla muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.

ÇOSB Müdürlüğü’ndeki programın açılış konuşmasını ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu gerçekleştirdi. Sarıoğlu, "12 yıldır süren ekonomik istikrar yeni demokratik atılımlarla daha da güçleniyor. Çözüm sürecinin başarıyla tamamlanması ve yeni ana yasanın oluşturulmasının ardından ülkemizin ekonomik anlamda çok daha fazla yol katedeceğine inanıyorum. Burada OSB’mizin reklamını yapmayacağım fakat ülkenin en önemli 3 OSB’sinden birisiyiz. Şehrimiz sanayi bakımından oldukça zengin fakat hala sanayi odamız yok. TOBB 25 senedir tek bir sanayi odasının kurulmasına izin vermemiş. Odamızı kurmamızın önündeki en büyük engel TOBB’dur" diyerek, Bakan Fikri Işık’tan Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması için yardım istedi.

"2008 KRİZİNİ UFAK TEFEK SIYRIKLARLA ATLATTIK"

ÇOSB yönetimini bölgeye ve ülkeye böylesine modern yapılar kazandırdığı için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bakan Fikri Işık, "Dünyada 2008 yılında bir ekonomik kriz yaşandı. Bu kriz bize çok önemli bir gerçeği gösterdi. Ekonomisi üretime dayalı olmayan ülkelerin zayıf ülkeler olduğunu gördük. 2008 krizi bize Yunanistan ekonomisinin nasıl battığını, Almanya ekonomisinin ise Avrupa ekonomisini nasıl sırtladığını gösterdi. AK Parti iktidara geldiğinden beri ülkede reel ekonomiye yatırım yapıldı. Bu sayede 2008 krizini ufak tefek sıyrıklarla atlattık" dedi.

"TEKNOLOJİ SEVİYEMİZİ YÜKSELTMELİYİZ"

2008 krizinin Avrupa’da ayrışmaya neden olduğunu söyleyen Bakan Işık, "Bizim muhakkak yapmamız gereken şey üretimde katma değeri yükseltmektir. Yapmamız gereken şey, yükte hafif pahada ağır ürünler üretmektir. Bu da ancak ileri teknoloji ile mümkündür. Bunun için teknoloji bakımından daha ilerilere gitmemiz gerekiyor. Bunun için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor. Bazen size parayla dahi teknoloji vermezler. Öyleyse teknoloji seviyemizi yükseltmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"İNSANA SAYGILI ÜRETİM YAPMAMIZ GEREKİYOR"

Yerli üretim, yenilikçi üretim ve yeşil üretim olmak üzere 3 Y üretimine önem verdiklerini kaydeden Bakan Işık, "Türkiye ölçek ekonomisi bağlamında ne üretebiliyorsa yerli üretmelidir. Türkiye enerji kaynağı bol olan bir ülke değil. Enerjiyi ithal ediyoruz. Tasarruflarımız da yetersiz. O zaman ülkemizin cari açık vermeyeceği bir üretim yapısına geçmesi lazım. Türkiye Ar-GE’ye Ür-Ge’ye ve Sis-Ge’ye daha fazla önem vermelidir. Ve Türkiye verimliliği bir yaşam kültürü olarak hayatın her alanında uygulamalıdır" dedi.

Yeşil üretimi özellikle Tekirdağ’da vurgulamak istediğini söyleyen Bakan Işık, "Yeşil üretim demek insana saygılı çevreye saygılı üretim yapmak demektir. Eğer üretim yaparken, insan sağlığına zarar veriyor, insan hayatını hiçe sayıyorsanız o üretim yeşil üretim olmaz. Dün gördüm televizyonlarda, inşaata iskele kuruyor, rüzgar iskeleyi atıyor. Veya hiç olmayacak bir sebepten dolayı 10 canı toprağa veriyoruz. Neden? Asansörün stoperi konmamış. İşte Türkiye’nin artık insana ve doğaya önem veren üretim anlayışıyla hareket etmesi gerekiyor" diye konuştu.

"ARAZİ FİYATLARI ÇOK YÜKSEK"

Konuşmasında Tekirdağlı sanayicilere bir de müjde veren Bakan Fikri Işık, "Tekirdağ’da gerçekleştirilecek olan Derin Deşarj projesinin ihalesini kendiniz yapabilirsiniz. Fakat bizim yönetmeliklerimize uymak kaydıyla. Açık ihale usulü bir ihale yapabilirsiniz. Siz ihaleyi yapın, biz kredilendirelim" dedi.

ÇOSB’de çok güzel gelişmelere şahit olduğunu kaydeden Bakan Işık, "Fakat burada arazi fiyatları çok yüksek. Yatırımcı sermayesinin büyük kısmını araziye yatırmamalıdır. OSB arazileri rant bölgesi olmamalıdır. Dünyada üretimde ciddi bir rekabet var. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere avantajlar sağlamalıyız" ifadelerini kaydetti.

Bakan Işık konuşmasının sonunda kamu alımları ile ilgili yapılan ihalelerde en çok yaşanan sorunlardan biri olan ‘iş bitirme belgesi’ zorunluluğunu da ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Bakan Işık, açılış törenlerinin ardından ÇOSB Yönetim Binası’nda düzenlene “OSB’ler Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Bakan Fikri Işık, iş adamlarıyla yaptığı basına kapalı toplantının ardından kendisi onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Daha sonra Çerkezköy Gümüşhaneliler Derneği’ni ziyaret ettikten sonra ilçeden ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Android artık Google için internete ihtiyaç duymayacak!19 Ocak 2017 Perşembe 18:29
 • Whatsapp'a iki yeni özellik daha geldi!12 Ocak 2017 Perşembe 14:27
 • İşte 2017'ye damga vuracak teknolojik gelişmeler!29 Aralık 2016 Perşembe 22:30
 • Sosyal medya şirketlerinden önemli karar!23 Aralık 2016 Cuma 19:39
 • Kötü Haber03 Aralık 2016 Cumartesi 22:35
 • Whatsapp dolandırıcıları iş başında!17 Kasım 2016 Perşembe 17:44
 • 4.5G Resmen Başladı!01 Nisan 2016 Cuma 10:22
 • WhatsApp Web kullananlara iyi haber09 Şubat 2016 Salı 14:51
 • iPhone 7’de büyük yenilik09 Şubat 2016 Salı 14:49
 • Galaxy S7’nin fotoğrafı sızdırıldı09 Şubat 2016 Salı 14:48
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim