• BIST 107.599
 • Altın 151,871
 • Dolar 3,7038
 • Euro 4,3543
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 6 °C
 • Artvin 13 °C

UEFA’dan TFF’ye Şok!

UEFA’dan TFF’ye Şok!
Demirören'in "Kurulları delegeler" belirleyecek diyerek "devrim" yapılacağının sinyalini vermesi, UEFA talimatlarına aykırı çıktı.
UEFA’dan TFF’ye Şok! UEFA’dan TFF’ye Şok!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in iki gün önce açıkladığı ve Türk futbolunun gündemine bomba gibi düşen “Kurulları delegeler belirleyecek” açıklaması UEFA’ya aykırı çıktı.

2009 yılında UEFA Konjansiyonuna üye olan ve bu nedenle MHK talimatları konusunda UEFA’nın gözetim ve denetimine tabii olan TFF’nin Haziran ayında Merkez Hakem Kurulu konusunda yapmayı planladığı değişikliğin UEFA Hakem Konvanvansiyonu talimatlarına göre mümkün olmadığı belirlendi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ardından yapılacak olan TFF genel kurulunda yapmayı planladıkları devrimi “Yönetim Kurulu olarak adalet dağıtan Merkez Hakem Kurulu’nun Genel Kurul’un özgür iradesiyle ve üyelerin oylarıyla seçilmesinin hakem ataması ve uygulamalarıyla ilgili gereksiz soru işaretlerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yani artık kurulları Federasyon atamayacak. Futbol ailesinin üyeleri seçecek. Bu seçim olası bir etkileşimi de önlemek için Yönetim Kurulu seçimleriyle aynı yıl yapılmayacak. Dolayısıyla Yönetim Kurullarının hiç bir etkisi olmayacak. Üstelik bu sistem sadece Merkez Hakem Kurulu ile sınırlı kalmayıp Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulları için de uygulanacak” sözleriyle özetlerken, UEFA Hakem Konvansiyonu bildirgesinin “Hakem Komitesinin oluşumu/organizasyonu” başlıklı “Annex A ” maddesinin 2. fıkrasına göre bu devrimin mümkün olmadığı ortaya çıktı.

UEFA KURALLARI İLE TFF KURULARI ENTEGRE OLMALI

UEFA’nın bu ilgili maddede, “Hakem komitesinin başkanının (MHK başkanının) yönetici komitenin (yönetim kurulunun) de üyesi olması gerekmektedir. Hakem komite üyelerinin görev süreleri, yönetici komite üyelerinin görev sürelerine denk olmak zorundadır” demesi TFF başkanının “MHK seçimleriyle TFF yönetim kurulu seçimleri aynı yıl yapılmayacak” planını suya düşürmüş oldu. UEFA, hakem kurullarını federasyon yönetim kurullarıyla entegre olmasını “zorunludur” sözleriyle şart koşması bunun esnetilemeyeceğini gösterdi. Uzmanlar böyle bir değişikliğin olması halinde bunun yürürlülükte olan 2012 versiyonu bildirgeyle UEFA tarafından reddedileceğini aksi halde Türkiye’nin konvansiyon üyeliğinden çıkartılabileceğini belirttiler.

ÜYELERİN %80’İNİ EN 5 SENE HAKEMLİK TECRÜBESİNE SAHİP OLMALI

Bu çıkarılma da Türk hakemlerinin avrupada düdük çalabilme şansını zora sokmuş olacak. Bu arada UEFA hakem konjansiyonu bildirgesinde hakem komitesinin oluşumunu, “Hakem komitesi üyelerinin yüzde 80’inin en az 5 sene hakemlik tecrübesi olması gerekmektedir. Üyelerin en fazla yüzde 20’sinin, komitenin işine yarayabilecek başka bilgilere ve tecrübelere sahip kişiler olmalıdır. Hakemlik uzmanlığı olmayabilir” demesi dikkat çekti.

“HÜKÜMETTEN TAMAMEN BAĞIMSIZ OLMALIDIR”

UEFA’ya göre hakem komitesinin oluşumunun bir diğer önemli kriteri de hakemler komitesi, ulusal dernek yapısını tamamlayıcı bir parça olmalıdır ve liglerden, kulüplerden ve hükümetten tamamen bağımsız olarak ulusal kurul bölgesi alanında hakemlik yapmakla ilgili her durumda özel yetkiler verilmelidir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim