• BIST 102.270
 • Altın 149,495
 • Dolar 3,5485
 • Euro 4,2033
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 22 °C
 • Rize 22 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 19 °C

Twitter Türkiye'yi Adam Yerine Koymuyor

Twitter Türkiye'yi Adam Yerine Koymuyor
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Twitter yönetiminin mahkeme kararlarını saymayarak Türkiye’yi adam yerine koymadığını belirtti.
Twitter Türkiye'yi Adam Yerine Koymuyor Twitter Türkiye'yi Adam Yerine Koymuyor

 Kuzu, yeniden mahkeme kararı alınmasıyla Twitter’ın tekrar kapatılabileceğini, bunun önünde engel olmadığını söyledi.

AK Parti Seçim Stratejisi Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Toplantı öncesinde genel merkeze gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili iddiaların sorulması üzerine böyle bir çalışmanın olmadığını ancak Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru kurumunun yanlış uygulandığını çok net olduğunu dile getirdi. Bireysel başvuruyu AK Parti’nin getirdiğini ve doğru yaptıklarını vurgulayan Kuzu, “Dünyanın tüm ülkelerinde olan bir kurum. Biz çok geç kaldık. İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden önce vatandaş hakkını burada arasın dedik. Doğrudur bunlar. Ama şartlarını da koyduk. İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmek için gerekli olan şart neyse onu buraya da koyduk. Yani içerideki olağan yollar tükenmeden herhangi bir Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunulamaz dedik. Ama buna rağmen bu Twitter kararı bu kurumu farklı bir noktaya çekti. Süreç devam ederken davayı oradan aldı ve böyle bir karar verdi. Üstelik de hükümetin ve yetkili kurumun da bu karar gerekçe gösteriyor ki böyle bir gerekçe asla mümkün değil. Çünkü o yetki şu Anayasa Mahkemesi’nin, yani uymama durumunda neler yapılacağı yasada zaten var. Savcılığa gidilir dava açılır, o başka bir süreçtir. Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir denetim hakkı falan da yoktur. Niçin yapılmıştır onu ben bilmem ama bu çok yanlış bir karar. Ondan hareketle Anayasa Mahkemesi’nin yapısında bir değişiklik falan söz konusu değil şu an. Umarım ki ve bekleriz ki bu kararın doğrusunu yapsınlar yanlıştan dönsünler, aksi halde öbür yargı kurumlarının bir anlamı kalmıyor. Tamamı kapatalım Anayasa Mahkemesi yeter de artar bize nasıl olsa. O yüzden herhalde mahkeme içtihadını kendi değiştirdiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“TWITTER MAHKEME KARARINI SAYMIYOR, TÜRKİYE’Yİ ADAM YERİNE KOYMUYOR”

Bireysel başvuruya temkinli yaklaşan kurumların olduğunun sorulması üzerine ise Kuzu, şunları kaydetti:

“Hayır. Biz onunla alakalı olarak Anayasa’ya çok net olarak yaptık. İki tane kural koyduk. Bir; iç denetleme yolları tükenecek. İki; diğer mahkemenin yetki alanına girilmeyecek. Çok net anayasaya bunu yazdık. Bunu sormak lazım, muhalefet neden gıkı çıkmıyor. Bu senin söylediğini muhalefet dillendiriyordu biz de ona dayanarak tedbir olarak bu kurumları koyduk. Bu düzenlemeleri getirdik. Bugün yanlış olduğu halde yanlışa alkış tutuyor muhalefet. Bu soruyu evvela onlara sormak lazım. Dolayısıyla kurumun kendisi yanlış ki bu uygulaması yanlış. Tüm tedbir almamıza rağmen yasayı ve anayasayı dinlememe gibi bir durumla kaldı ki bireysel başvuru isminden belli tek tek uygulanan bir şeydir. Twitter ile alakalı sorun varsa 3 kişi gitmişse, hakkında kaldırabilirsin. Üçü hakkında kaldıramıyoruz çünkü böyle bir imkan yok. Çünkü Twitter Türkiye’yi tanımıyor vergi ödemiyor. 15 milyondan fazla insan bunu kullanıyor. Mahkeme kararları hiçe sayıyor adam yerine koymuyor Türkiye’yi. Biz bunun kavgasını veriyoruz mahkeme de onlara destek oluyor. Sorun bu kadar net. Dolaysıyla yani bu karardan bir an önce dönmek lazım. O zaman 3 kişi hakkında uygulamak gerekir bu kararı. Başkası hakkında uygulayamazsın. Tek tek gidilen bir kurum çünkü bu. Neresinden bakarsanız Twitter kararı küllen yanlıştır. Bir an önce zannediyorum ki Anaysa Mahkememiz bunu görür ve normal çerçevesine çeker bu kurumun uygulamasını.”

Kuzu, Yüksek Seçim Kurulu kararlarının Anayasa Mahkemesi’ne taşınıp taşınamayacağının sorulması üzerine ise, “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları kesindir diyor Anayasa. Başka bir yere müracaat edilmez diye çok net hüküm koymuş. O konuda gidilememesi lazım” dedi.

“YASAL DAYANAĞI YOK, ANAYASAL DAYANAĞI YOK”

Bireysel başvuru hakkında yeni bir düzenlemenin olup olmayacağının sorulması üzerine de Kuzu, “Onlarla ilgili düzenleme zaten net. Anayasa’da net, İç Tüzük’te net. Kendi iç tüzüklerine Anayasa Mahkemesi iç tüzüğüne bir kural koymuştu. Acil durumlarda işte böyle bir yola gidilebilir gibi zannediyorum. Ama bunu yasal dayanağı yok, anayasal dayanağı yok. Kendi koyduğu bir kural onun. Bu taraftan bir bağlacı olmaz yani. Kendi çalışması çünkü o” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Anayasa Mahkemesi bu hatadan nasıl dönebilir?” diye sorması üzerine ise Kuzu, “Kendi dönecek. Yani eski yıllarda da Anayasa Mahkememizin her mahkemenin verdiği yanlış kararlar var. Zaman içinde içtihat değişikliği dediğimiz yolla kendisi dönüyor. Zaten içtihat oluşmamış, bir kararla oluşmaz içtihat. Yıllarca uygulama sonucu oluşur. Dolayısıyla bu kararından zaman içinde dönebilir. Biz onu bekleriz” şeklinde konuştu.

“KAPATILMASINI ARZU EDER VE TİB DE KAPATABİLİR”

“Yerel bir mahkeme kapatma kararı alabilir mi? Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı dururken?” diye sorulması üzerine de Kuzu, şunları söyledi:

“Tabi ki alabilir. Vatandaş müracaat etmiştir. Kapatılmasını arzu eder ve TİB de kapatabilir. Çünkü bunlar hep söylüyorum ferdi başvuru. Yarın TİB de kapatsa Anayasa Mahkemesi tekrar karar verecek gibi kısır döngüye girer bu iş. İş baştan yanlış. O yüzden diyorum bu kurumun yeniden karar almasını engelleme. Çünkü ortada ticari bir tablo var. Twitter ile Türkiye arasında, haliyle bunun bir rayına oturup bu şekilde konuşulması lazım. Tüm Arap dünyasına bile Twitter adam yerine koyuyor o ülkeleri, bizi saymıyor. Mahkeme de buna destek oluyor maalesef. Tablo bu. Evet, kararın milliyeti, cibilliyeti olmaz ama zannediyorum herhalde mahkemeler kamu düzenini kamu yararını da bir anlamda önem arz ediyor. Sadece kişi hakları değil. Dengeyi iyi kurmak lazım.”

“KARAR ALINIRSA TWITTER TEKRAR KAPANABİLİR”

İçtihat değişiklinden sonra Twitter’ın tekrar kapanıp kapanmayacağı yönündeki soruya ise Kuzu, “Evet, tabi ki her zaman mümkündür. Yanlış yapıldığı zaman kapatır. Biz değil bizimle alakası yok. Anayasa Mahkemesi’nin yanlıştan dönmesi bireysel başvurunun inandırıcılığını sağlar o manada söyledim. Ama TİB ya da başka bir kurum yetkili veya Türkiye’deki mahkemeler, alt mahkemeler Twitter ile alakalı bir soru gündeme gelirse her zaman kapatabilir. Hiçbir engel yok. Hep diyoruz ferdi başvuru. Bunları öyle çok üst kurallar görüp herkesi bağlar elbette sonuç olarak ama ferdi başvuru olduğu için ilgili kişiyi bağlar önce” dedi.

“MAHKEME KARARINI TWITTER DİNLEMİYOR”

Başka bir gazetecinin “Anayasa Mahkemesi yanlış yaptığını düşünmüyor?” diye sorması üzerine de Kuzu, şunları kaydetti:

“Kendi kanaatleri bunlar. Burada evrensel hukuk kararları dediğimiz ne olabilir bakın. Bizde YAŞ kararları için biliyorsunuz yargı yolu kapalıydı. Biz açtık bunu. Kapalı olduğu yıllarda insan hakları mahkemesine gidip o zaman bireysel başvuru yoktu, İnsan Hakları Mahkemesi kararı iç denetim yollarının tüketmeyi aramadı. Niye aramadı. Dava açılamaz çünkü diyordu. Öyle bir yol yok ki onu beklesin. Böyle bir durum olsa tamam diyeceğiz. Böyle bir durum yok ki ortada. Şimdi diyelim ki bir vatandaş efendim şikayetçi. Twitter’ın müracaat etti kişilik haklarını ihlal var bunu durdur diyor. O zaten mahkeme dava açıyor. Mahkemenin kararını dinlemiyor. Twitter dinlemiyor. Onun üzerine tabi biz işte kapatmak durumunda kalıyoruz. Genel olarak o kişiyle alakalı kapatmadığı için. Başka yerlerde başka ülkelerde yapıyor bunu. İşte o zaman o kişi yani ayrıca açılsın diye tersinden giden biri benim Twitter hakkım engellendi, iletişim hakkım kapatıldı diye o dava açıyor. Bu yol çalışabildiler zaman için. Ama söylediğim gibi ferdi başvurularda Anayasa Mahkemesi dikkatli olmazsa hoş bir tablo oluşmuyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Android artık Google için internete ihtiyaç duymayacak!19 Ocak 2017 Perşembe 18:29
 • Whatsapp'a iki yeni özellik daha geldi!12 Ocak 2017 Perşembe 14:27
 • İşte 2017'ye damga vuracak teknolojik gelişmeler!29 Aralık 2016 Perşembe 22:30
 • Sosyal medya şirketlerinden önemli karar!23 Aralık 2016 Cuma 19:39
 • Kötü Haber03 Aralık 2016 Cumartesi 22:35
 • Whatsapp dolandırıcıları iş başında!17 Kasım 2016 Perşembe 17:44
 • 4.5G Resmen Başladı!01 Nisan 2016 Cuma 10:22
 • WhatsApp Web kullananlara iyi haber09 Şubat 2016 Salı 14:51
 • iPhone 7’de büyük yenilik09 Şubat 2016 Salı 14:49
 • Galaxy S7’nin fotoğrafı sızdırıldı09 Şubat 2016 Salı 14:48
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim