• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 16 °C

"Türkiye’ye Yeni Bir Muhalefet Yakışır"

"Türkiye’ye Yeni Bir Muhalefet Yakışır"
Başbakan Erdoğan, “Türkiye’ye yeni bir muhalefet yakışır. Artık bu kaçınılmaz hale gelmiştir. Muhalefetin kendisini sorgulamaktan, özeleştirisini yapmaktan bu aşamadan sonra kaçışı yoktur” dedi. AK pa...

Başbakan Erdoğan, “Türkiye’ye yeni bir muhalefet yakışır. Artık bu kaçınılmaz hale gelmiştir. Muhalefetin kendisini sorgulamaktan, özeleştirisini yapmaktan bu aşamadan sonra kaçışı yoktur” dedi.

AK parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin basın özgürlüğünün kısıtlandığı bir ülke olarak gösterildiğini söyleyerek, “Bazı medya grupları bana, arkadaşlarıma, partime her türlü hakareti bu ülkede yapabiliyor mu? Yapıyor. Çok açık ve net ortada. Hatta yargı o kadar, burada bazı yargı mensupları o kadar taraflı davranıyor ki, söyledikleri ne? ‘Bu eleştiriye girer ama siz siyasetçisiniz. Bu hakaret değil, ağır eleştiri’. Böyle de bir manevra yapıyorlar. Dolayısıyla bakıyorsunuz, olumsuz karar veriyorlar. Bizi basın özgürlüğünü kısıtlamakla itham edenler, önce Gazze’de neden ortalıkta görünmediler, ona bakalım. 12 gazeteci Gazze’de öldürüldü. Bazıları yaralandı. Medya ofisleri bombalandı. Bazı gazeteciler İsrail yanlısı yayın yapmadığı için görevlerinden kovuldu, görev yerleri değişti. İçeride veya dışarıda bizi itham edenlerin seslerini çıkardıklarını duydunuz mu? Gezi olaylarında dünyada medya organları bize saldırdılar” ifadelerini kullandı.

17 ve 25 Aralık operasyonlarına da değinen Erdoğan, “Batıda tweet atan sanatçılara, gazetecilere, sporculara o tweetlerini sildirdiler, linç uyguladılar. Bakın bizi azınlıklar konusunda kıyasıya eleştirdiler, eleştiriyorlar. Azınlıklar noktasında dünyada bizim gösterdiğimiz hassasiyeti aynı şekilde gösteren bir başka ülke yoktur. Türkiye’de tüm azınlıklar şu anda huzur içinde. Gazze’de bu kadar olay oluyor. Biz ne dedik? ‘Türkiye’deki Museviler bizim vatandaşımızdır. Kimse onlara yönelik olumsuz bir yaklaşım içinde bulunamaz, onlar bizim güvencemiz altındadır’ dedik. Bizim meselemiz İsrail yönetimi, İsrail halkıyla da değildir. Biz aklı selim ile hareket edeceğiz, duygusallıkla değil. Şu anda Irak’ta Türkmenlerin derdini kendisine dert edinen tek ülke var, Türkiye. Ezidilerin derdini kendine dert edinen, kapısını açan tek ülke var, Türkiye. Bakın şu anda 2 bin Ezidi ülkemize girmiş vaziyette. Ülkemizde onların bakımlarını, her şeyini biz üstlendik. 20 bin kadar sınır ötesinde, sınırımızda var, onlara da aynı şekilde bakımı sürdürüyoruz. Şu ana kadar 120 TIR’ı aştı, yardım gönderiyoruz, hassasiyetimiz devam ediyor. Arapları, Kürtleri, Süünileri, Şiileri de düşünen, bunun için çırpınan, üstelik 5 yıldır bunun samimi mücadelesini veren tek ülke var, Türkiye. Suriyeli muhacirlere bu boyutta kucak açan, fedakarca onları misafir eden tek ülke var, Türkiye. Bir milyon 200 bin muhacir ülkemizde. Sıkıntılar yaşamamıza rağmen, katlanıyoruz, sabrediyoruz. Onlar muhacir, ensar olacağız. Vatandaşlarımıza da ‘sabır’ diyoruz. Aynı şeyler bizim de başımıza gelebilirdi. Temenni ederim ki bunları da aşarız. Gazeli yaralılara sahip çıkan, onları uçaklarla buradaki hastanelere taşıyan ülke, Türkiye. Şu anda 30’a yakın Gazeli kardeşimizi Türkiye’ye getirdik, hastanelerimizde tedavi altındalar ve gelmeye devam edecek. Yeter ki biz İsrail’den müsadeyi alalım, onları ülkemize getirelim. Bu mücadelede devam ediyor” şeklinde konuştu.

RABİA GÜNÜ’NÜ UNUTMADI

14 Ağustos’un ’Rabia günü’ olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları dedi:

“Şu anda tüm dünyada çeşitli etkinliklerle de destekleniyor. Mısır’da demokrasinin katledilmesine, masum insanların katledilmesine, insanlık dramına karşı çıkan tek ülke, Türkiye. Ama gidin ulusal bazı medyaya bakın, uluslar arası bazı medyaya bakın, haksızca, temelsizce ,mesnetsiz şekilde hedef yapılan yine Türkiye. Anlamadıkları bir şey var. Artık bu oyunlara boyun eğmiyoruz. Eskiden uzaktan ses gelince, kervan duruyordu. Şimdi ne sesi gelirse gelsin, kervan yolunda cesaretle ilerliyor.”

Başbakan Erdoğan, yeni Türkiye’nin kendisini geliştiren bir ülke olmasını istediklerini belirterek şöyle devam etti:

“77 milyonun Cumhurbaşkanı olarak, özlediğimiz bu toplumsal barışın tesis edilmesi içinde elimizden geleni yapacağımızdan herkes tarafından bilinmesini istiyorum. Yeni Türkiye’de arzumuz var. Yeni bir muhalefet. Çünkü yeni Türkiye’ye yeni bir muhalefet yakışır. Artık bu kaçınılmaz hale gelmiştir. Muhalefetin kendisini sorgulamaktan, özeleştirisini yapmaktan bu aşamadan sonra kaçışı yoktur. CHP’ye bakıyorsunuz, kimi kötülüyor? Seçmeni kötülüyor. MHP’ye bakıyoruz. Çıkan sonuçtan dolayı seçmeni aşağılıyor. Bunlara akıl hocalığı yapan Pensilvanya’da dahi çıkan sonuçtan milleti tahkir ediyor, onlara da bedduayı sallıyor. Özeleştiri yok, kendisine soru yöneltme yok. ‘Acaba nerede yanlış yaptık’ diye sormak yok, anlamaya çalışmak yok, ortaya çıkan manzaradan dolayı bedel ödemek hiç akıllarına dahi gelmiyor. Böyle bir anlayış Türkiye’de 77 milyon ile asla buluşamadı, bugün buluşamıyor, yardın da buluşamaz.Bir kısmı sahillere sıkışıp kalır, bir kısım doğuda belli illere sıkışıp kalır, oradan çıkamazlar. Kutuplaştırarak, gerginlik üreterek, o bölgeleri bir müddet ellerinde tutarlar ama bir süre sonra artık elde oralarda kalmaz. Özellikle teşkilatıma şunu söylüyorum; Bakın bundan sonraki süreçte 14 altında veya 15’in altında olduğumuz yerler var ya,oradaki eksiklerimizi süratle gidererek inşallah oralarda da AK Parti’yi birinci parti haline getirmek bizim bir numaralı hedefimiz olmalıdır.”

YENİ TÜRKİYE, YENİ MUHALEFET

Yeni bir muhalefet ihtiyacını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Hakaretle muhalefet olmaz, olmuyor. İftira ile, yalanla, siyaseti ayaklar altına düşürerek muhalefet olmaz, olmuyor. Muhalefet partilerinin yönetimleri hem 30 mart hem de 14 Ağustos’taki hezimeti görmek Türkiye adına, demokrasi adına, millet adına adımları atmak zorundayız. Zaten kendileri aday olmadılar. Niye? Eğer kendileri aday olmuş olsalar, bedeli daha ağır olacaktı. Onun için oturdular, konuştular, ortak aday çıkardılar ki şamarı o yesin, bize bir şey dokunmasın” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Pazartesi günü parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nu topladıklarını hatırlatarak, “Gündemimizdeki çok önemli konuları, başta seçim olmak üzere değerlendirdik, istişare ettik, önemli kararlar aldık. İnşallah 27 Ağustos’ta partimizin Olağanüstü Genel Kurulu’nu yapıyoruz. Burada asgari 15 gün, azami 45 gün içinde Olağanüstü Genel Kurulun toplanması gerektiği için burada biz bu tarihi tercih ettik ve adımımızı attık. Bu Genel kurul’da Genel başkan görevini delegelere teslim edeceğim, onlarda bu görevi aramızdan bir arkadaşımıza tevdi edecekler” diye konuştu.

Partiyi kurarken yaptığı konuşmayı hatırlatan Erdoğan, 3 başlığın önemine işaret ederek, “Katılım, iştişare ve ortak akıl. Hele hele bizim için önemli olan bir şey var ki, o çok çok önemli. Bütün işlerinizde istişare ediniz prensibi bizi için anlamlıdır, biz buna inanırız. Partimizin ve hükümetimizin her adımına bu hakim olmuştur" şeklinde konuştu.

"ORTAK AKIL" VURGUSU

Erdoğan, "İstişare ve ortak akıl mekanizmalarını ne kadar verimli ne kadar samimi çalıştıran bir başka siyasi hareket bilmiyorum ama bizim gibi olanını pek görmedim. Bakanlar Kurulumuz, Meclis Grubumuz, MKYK ve MYK, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantılarımız ve daha nice platform kararlarımızı istişare ile almamızı sağlamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmadan önce çok yaygın istişareler yaptıklarını belirten Erdoğan, şu anda AK Parti’nin yeniden şekilleneceği süreci her kademede istişare yaparak belirlediklerine dikkat çekti. Erdoğan, geçen Pazartesi günü Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında AK Parti’nin geleceğini inşa ettiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti: "Arkadaşlarımızın gelecekle ilgili genel başkanlık konusunda ne düşündüğünü yine arkadaşlarımızdan aldık. Aynen bugün de Genişletilmiş İl Başkanları Toplantımızda toplantıya katılan kardeşlerimizden aynı şekilde alacağız. Bu akşam partimizin kuruluş yıldönümü resepsiyonundan sonra milletvekillerimizle bir araya geleceğiz. Yarın düşünüyorduk, yarını boşa çıkaralım dedik, onun için bu akşam resepsiyondan sonra tüm milletvekillerimizle genel merkez kadın kollarımızla ve gençlik kollarımızın yönetim kurullarıyla bir araya gelerek, onların kanaatlerini alacağız. Böylece genel kurulumuza giderken bu konuda tercihin hangi istikamette olduğunu öğrenip ona göre de adımımız atalım diyoruz. Ortak akıl ne istiyorsa biz de ona tabi olacağız."

"BİZ KULİSLERİN DEĞİL İLKELERİN VE İSTİŞARELERİN ÇİZDİĞİ BİR PARTİYİZ"

"Biz kulislerin istikamet çizdiği değil ilkelerin ve istişare kurallarının istikamet çizdiği bir partiyiz" diyen Erdoğan, "Uzun süredir çok zorlu bir imtihan sürecinden geçiyoruz. Bu tür hareketleri hazmedemeyenler boş durmaz. Şeytan böyle dönemlerde devreye girer. Onun için bu birliği beraberliği nasıl bozarız, onun için elinden gelen bütün gayreti gösterir. Onun için bu tuzağı bozmak bizim birliğimizde yatar. O birliktir bu tuzağı bozacak olan. Onun için biz şu veya bu şekilde istişarenin neticesine değil de nefsimizin vereceği karara uyacak olursak partimizin birliğini, bütünlüğünü zedelemiş oluruz. Buna yazık olur, buraya durup dururken gelmedik, büyük emeklerle geldik. Bunu devam ettirmemiz gerekir" şeklinde konuştu.

Erdoğan, önümüzdeki 2 haftalık süreçte çalışma yoğunluğunun daha da artacağına işaret ederek, şunlar kaydetti: "İçinden geçtiğimiz imtihandan başarısızlıkla çıkacağımıza inanmak dahi istemiyorum. Hırs bizden uzak olsun. Makam tutkusu, rütbe sevdası, bencillik bizden hep uzak oldu hep uzak olsun. Sinsilik, ayak oyunları, tehditler, tuzaklar bu partiye bugüne kadar sirayet etmedi, edemedi. İnşallah bundan sonra da sirayet etmesin, etki etmesin. Hele hele bizimle yakından uzaktan alakası olmayan veya dolaylı alakası olan onların aynı şekilde partimizin içerisinde bazı uzantıları olanlar arayıp bularak oradan böyle bir görevi üstlenecek kişiler bulmalarına fırsat vermeyelim."

"13 YILDIR ’AK PARTİ’DE ÇATLAK OLUŞACAK’ DİYE EL OVUŞTURANLAR OLDU"

13 yıldır ’AK Parti’de çatlak oluşacak’ diye el ovuşturanlar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bunu hep duyduk, duyuyorsunuz. AK Parti’nin içine fitne ve nifak sokmak için fırsat kollayanları biliyorsunuz dimi. Çok ilginçtir hani zaman zaman bizden ayrılanlar oldu ya bu ayrılanları belli yerlere çağırmak suretiyle onlara ’Sen hala neden orada duruyorsun zaten bu partinin kapatılması yakın. Yakında kapatılacak ayrıl kurtul’ diyenler oldu. Hatta bazılarına ’Cumhurbaşkanlığı sana düşer’ diyenler bile oldu. O gaza gelenler oldu ve ayrılıp gittiler. Onları sevindirenler hatta onlara umut verenler bu davaya, bu harekete, bu partiye bundan sonraki süreçte de bu oyuna düşenler haksızlık etmiş olurlar. 11 Ağustos sabahından itibaren bu ülkede muhalefetin hezimetinin konuşulması bekleniyordu. Ama birileri sadece AK Parti’nin geleceğinin tartışılmasını istedi ve bu yönde gayretle devam ediyorlar. Arkadaşlar gelin şu 10 Ağustos’un bir heyecanını, bir mutluluğunu yaşayalım. Bunu yaşatmamak için elinden gelen gayreti gösterenler var ve tuzağa düşenler de var. Arkadaşlar bu tuzağa düşmeyelim. Onun için biz Meclis’i 28 Ağustos’a kadar tatil edelim. 28’inden sonra kalınan yola devam edilsin dedik. Onun için de Meclis şu anda kapatılmış oldu" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ’NİN YALPALAMASINI BEKLEYENLERİ SEVİNDİRMEYELİM"

"AK Parti’nin yalpalamasını bekleyenleri sevindirmeyelim" diye konuşan Erdoğan, "AK Parti bu milletin umududur, bu milletin umudur olarak kurulmuştur. 13 yıl milletin ve ümmetin umudu olmuştur bu hareket. Telefonlarda ağlayarak bu ifadeleri kullanan liderleri dinledim. Sorumluluğumuzun, mesuliyetimizin ne kadar ağır olduğunu biliyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, sözleriyle kimseyi itham etmediğini ve işaret etmediğini söyleyerek, şöyle devam etti: "Partimiz birilerine genel başkanlık koltuğu vermek, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, milletvekilliği koltuğu vermek için kurulmuş bir parti değildir. Bu parti çocukların gözündeki umut ışığını çoğaltmak, yoksulun sofrasındaki ekmeği büyütmek, mazlumun yüreğindeki umudu alevlendirmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını, itibarını yüceltmek için kurulmuş bir partidir. Makam ve mevki hırsı işte o çocukların gözündeki parıltıyı söndürür, yoksulun ekmeğini azaltır. Rütbeler için çekişme mazlumun yüreğindeki umut alevini köreltir. Biz bunu yapacak, buna fırsat tanıyacak, zemin hazırlayacak bir kadro asla değiliz. Bu kadromuz karnından konuşan bir kadro değildir ve olmayacak. Kimin ne söyleyeceği varsa çıkar istişare kurullarında özgürce ifade eder. Bunun ötesinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur, olmayacaktır."

"3 DÖNEM KURALI BİR KİŞİNİN SİYASİ YAŞAMININ BİTMESİ DEĞİLDİR"

13 yıl önce yola çıkarken 3 dönem kuralı koyduklarını ve bu kararı istişareyle aldıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu bir istişarenin neticesidir, sonunda oylanmıştır, kabul görmüştür ve halkımıza böyle gittik. Çünkü ’AK Parti bir farkın partisidir’ demiştik ve bu da farklığını en iyi tümcelerinden birisiydi. Şahsen bu önemli ilkenin sarsılmadan uygulanması taraftarıyım. Bütün istişarelerimizde bu kuralının uygulanması ve muhafaza edilmesi yönünde ittifak oluştuğunu da biliyorum. 3 dönem kuralı, bir kişinin siyasi yaşamının bitmesi değildir. 3 dönem kuralı sadece parlamentoya girişle alakalı 3 dönem arka arkaya görev yapmışsa bir dönem ara verip ondan sonra tekrar parlamentoya girebilme şartını getiren bir anlayıştır. Partinin kurullarında yine görev yapabilirsin" değerlendirmesinde bulundu.

"YENİ YASAMA DÖNEMİNDE AK PARTİ SEÇME VE SEÇİLME YAŞINI 18’E İNDİRECEK"

Gençlerin de parlamentoda söz sahibi olması gerektiğinin önemine işaret eden Erdoğan, seçilme yaşının 30’dan 25’e indirildiği dönemlerde AK Parti, haricinden bütün partilerin karşı çıktığını hatırlattı. Erdoğan, "Hele hele MHP’den bir tanesi güya da profesör, diplomasi de bunlara ’sözde profesör’ denir, iki yanına iki genç aldı ve o gençlere ben şaştım, ’Biz parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracağız’ dedi. Ben şimdi MHP’ye gönül veren gençlerimize şaşıyorum. Ya siz bu parlamentoya layık değil misiniz, sizi bu parlamentoya layık görmeyenlerle nasıl beraber yürüyorsunuz. Yeni yasama döneminde partimiz aynen Batı’da olduğu gibi seçme ve seçilme yaşını gelsin 18’e indirsin. Şu anda 15’e yakın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkede seçme ve seçilme yaşı 18" dedi.

AVRUPA’DAN ÖRNEK VERDİ

Erdoğan, "Avrupa’da bir ülke ismini vermeme gerek yok gerekirse vereyim Avusturya. Dışişleri Bakanı 27 yaşında. Avrupa seyahatinde kendisiyle sabah oturduk biraz dertleştik 27 yaşında. Ondan önce de Devlet Başkanının özel sekreteri. Bu makamlara gelebiliyor, bizde bu sıkıntı niye? İşte bunu aşmamız lazım, bunu aşacağız ve burada yöneticiler olarak devlet olarak sorumluluktan kaçamayız. Gençliğimizi daha iyi yetiştireceğiz ve inşallah onları parlamentoda, devletin önemli kademelerinde göreceğiz. Şunu da unutmayın, seçilmek zor değil zor olan seçmektir. Seçmede 18 yaşı söylüyorsun ’evet’ diyorsun, seçilmeye gelince 18 yaşa ’hayır’ diyorsun. Bu, olmaz. İnşallah, ben bunu da partimizin halledeceğine inanıyorum. İnşallah yeni oluşacak yönetimin tasarrufunda bu konu da olacaktır. Tabii yola çıkarken koyduğumuz bu çok önemli 3 dönem meselesi inşallah bu ilkenin çiğnenmeden yürüyeceğine inanıyorum. Siyasetin bu sayede genç ve dinamik kalacağına gönülden inanıyorum. Sevgili kardeşlerim, şimdi bir önemli konu daha var. Bu da paralel yapıyla mücadeledir. Bunu burada medyanın huzurunda şu anda ekranları başında bizi izleyen milletimle paylaşıyorum. Açık net paylaşıyorum.Hafıza kayıtlarında birşey bırakmak istemiyorum. Net olmayı seven birisiyim. Sosyal medyadan da konuşmuyorum, Tweet falan da sevmem hoşlanmam bunu biliyorsunuz zaten. Çünkü bunların bu toplumda neler meydana getirdiğini de görüyorsunuz. Facebook olayının neler getirdiğini biliyorsunuz.Bunları da ben şuna benzetiyorum, doktorun elindeki neşterle katilin elindeki bıçağa benzetiyorum. Şu anda hepsi bunların birbirine karıştı. Birbirine karıştığı için de bunlar hayat kurtarmıyor, bunlar hayat söndürüyor. Ailelerin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Gençliğimizin, tinerde, şunda bunda uyuşturucuda nereye geldiğini görüyorsunuz. Bunların sosyal medya ile nasıl bir uyum içinde yürüdüğünü de görmemiz lazım. Onun içinde muhafazakar bir toplum idealini, aileler idealini paylaşan bir AK Parti olarak hassasiyetimizin çok daha fazla fazla olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

PARALEL YAPI

"30 Mart seçimlerine giderken Pensilvanya dediğimizde meydanların nasıl coştuğunu sizler de gördünüz ve duydunuz. Bize karşı oluşturulmuş ittifakı biliyorsunuz, gördünüz" diyen Erdoğan, "Millet, 30 Mart’ta en çok da paralel ihanet çetesiyle mücadele konusunda bize destek oldu, yetki verdi, görev yükledi. 10 Ağustos seçim sürecinde milletimize paralel ihanet çetesiyle mücadelemizin devam edeceği sözünü verdik, meydanlarda bunu açık açık söyledik. 10 Ağustos’ta aldığımız oylarda hiç kuşkusuz verdiğimiz bu sözün de ağırlığı oldu. AK Parti’nin 27 Ağustos’taki Genel Kurul’dan sonra paralel ihanet çetesiyle mücadelesinin aynı kararlılıkla sürdürülmesi millete verilmiş bir sözdür, vaattir. Genel Başkanlık ve Başbakanlık makamına gelecek arkadaşımızın da ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapıya hiçbir şekilde müsamaha göstermemesi hem bizim hem milletimizin beklentisidir. Kaldı ki Milli Güvenlik Kurulu’nda da bununla ilgili kararımızı aldık, artık bu bizim resmi kayıtlarımıza da farklı şekilde ’kod adıyla’ girmiştir ve ulusal güvenliğimiz tehdit eden bir yapıdır bu. Arkadaşlar burada bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. Bu paralel ihanet çetesi bizzat şahsıma, aileme saldırdı. Çalışma arkadaşlarıma, yol arkadaşlarıma insafsızca saldırdı ve şuanda elimize geçen yeni bulgu ve belgeler var. Bakın, bütün Bakan arkadaşlarımız kriptolu telefonlardan dinlediler. Özel toplantılar dinlendi ve şimdi ulaşıldı bunlara. Artık bunlar yakalandı. Ne kadar kaçırmaya gayret ettiyseler de yine yakalandılar. Şimdi işin diğer safhalarına geçiyoruz, geçeceğiz. Bu bir ihanet çetesi. Bunun sağa-sola saptırılacak yanı yok" şeklinde konuştu.

"HER GÜN ÖLMENİN NE ANLAMI VAR?"

Erdoğan, "Şu anda Pensilvanya da yaptığı açıklamalarda kendi kitlesine ne diyor, ’Dünya malını dünya zevkini hırsı tamahı terketme’ çağrısında bulunuyor bu zat. Bu ülkenin Milli İstihbarat örgütünden Başbakanına, sivil toplum kuruluşlarından Cumhurbaşkanına kadar herkesi şantajla diz çöktürmek istediler ve her tarafı dinlediler. Hizmet, fedakarlık, cefakarlık dediler. Saf temiz bir kitleyi hem maddi hem manevi iliklerine kadar sömürdüler. Oradan devşirdikleri gücü ülkenin ve milletin aleyhine kullanmak istediler. Üzerimize mertçe gelmediler, sinsince, gizlice gözetleyerek, izleyerek, montajlar yaparak, takip ederek, kayıt ederek yani en alçakça metodlarla bizi sindirmek istediler. Çok açık söylüyorum, içimizde ya da dışımızda bu alçaklığı önemsemeyenler olabilir. Recep Tayyip Erdoğan’a karşı şahsi kini olup bu yapılanları görmezden gelenler olabilir. Düşmanımın düşmanı dostumdur’ deyip bu ihanet çetesine hala sempati ile bakanlar yanında yöresinde bunu tutanlar, bunlara kucak açanlar, bunlara imkan temin edenler, bunlarla irtibatını sürdürenler olabilir. Onlara buradan bir kez daha hatırlatıyorum, paralel ihanet çetesinin hedefi Recep Tayyip Erdoğan, onun ailesi, çalışma arkadaşları, yol arkadaşları değildir. Bu çetenin hedefi istiklalimizdir, bayrağımızdır, vatanımızdır, milletimizdir. Hala bunu göremeyenler varsa gözlerindeki ve kalplerindeki mührün açılması için ben Rabbime dua ediyorum. Ama bunu gördüğü halde şahsi ikbali için ihanete göz yumanlar varsa onları da sizin ve aziz milletimizin takdirine havale ediyorum. Basit hesaplarla bu mücadeleden asla geri durulamaz. Efendim, böyle birşeyi acaba yargıda başımıza birşey gelir mi? Yahu bir kere ölür bir insan ya. Her gün ölmenin ne anlamı var" diye sorması üzerine salondan büyük alkış aldı.

Erdoğan, "Değerli kardeşlerim, çok açık ve net. 30 Mart’ta bize nasıl saldırdıklarını gördünüz. Yahu bu yenilir yutulur birşey miydi? Kimlerle nasıl kumpasa girdiklerini gördünüz. AK Parti’nin karşısında kim güçlüyse onlarla iş tuttular ya. Eğer CHP güçlüyse CHP ile MHP güçlüyse MHP’yle tuttular. BDP güçlüyse BDP ile tuttular. Bunların ilçesi falan yok. Bunlar kıbleyi mıbleyi herşeyi kaybettiler ya. Böyle bir durumun içerisinde. Bir oluşumun bir ilkesi olur. Kurulları olur ama bunların böyle birşeyi yok. Herşey ortada. Bunları anlatmama gerek var mı kardeşlerim ya? Bunları siz yaşadınız zaten. Özellikle Belediye Başkan arkadaşlarım o seçimlerde bunu bizzat yaşadılar. Sizinle dün kol kola olanlar, el ele olanlar nasıl sattıklarını gördünüz, yaşadınız. Nasıl karşınızda kampanyalar kurduklarını gördünüz. İftiralar attıklarını gördünüz. Bütün bunları yaşadıktan sonra biz hala kalkıp da bunun hesabını sormayacak mıyız? Hukuk ve yasalar içinde bunun hesabını sormayacak mıyız? Millet Pensilvanya ve onun ihanet çetesinin gerçek yüzünü görmüştür. Aziz millet bize bu ihanet çetesiyle mücadale talimatı vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanlığı görevini devraldığımda da anayasa, yasalar ve demokrasi çerçevesinde bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğim" şeklinde konuştu.

"GÖZÜMÜN ARKADA KALMAYACAĞINI BİLİYORUM"

"Gözümün arkada kalmayacağını biliyorum. AK Parti’nin ve hükümetin ihanete boyun eğmeyeceğini, göz yummayacağını, müsamaha göstermeyeceğini biliyor, bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum" diyen Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "Bu ihanete boyun eğmen inanın 91 yıl önce kapımızda bekleyen manda ve himayeye boyun eğmektir. Bu kadar açık söylüyorum. Kim bunların arkasına takılırsa milletin iradesi karşısında hezimete uğrar. Aileleri çökerttiler, aileleri birbirinden ayırdılar. Kim bunlara kol kanat gerer, korur ve kollarsa milletten gereken cevabı alır. Balkon konuşmamızda da ifade ettim, paralel yapının tabanında saf, temiz, ihlaslı kardeşlerimiz var, dostlarımız var. Ailece görüştüğümüz kardeşlerimiz, arkadaşlarımız var. Pensilvanya’da yapılan açıklamalarla paralel yapının medyasında bu kardeşlerimiz sanal bir atmosferde itaatkar tutulmaya çalışılıyor. Hala medyaları şu anda milli iradeyi nasıl itiraza uğratırız. Neymiş? Şimdi şunun hesabını yapıyorlar, ’15’inden sonra istifa etmek zorundadır’, ya git işine bak ya. Git işine bak. Bunlar kılavuzu falan kaybettikleri için ne yapacaklarını bilmiyorlar. Geçen akşam eski yargıtay başkanlarından çıkmış birtanesi akıl veriyor. Sen çok akıllar verdin, senin akıldan verdiğin akıllardan hiçbirisi tutmadı. Artık bunlarda farklı bir şekilde gerileme de başladı. Bunlar bir zaman partinin genel başkanlığından benim çekilmemi istiyorlardı, güya yargıtay başkanı. Bunlar için birçok adımlar attılar tabii hiçbiri tutmadı. Şimdi de bunların kılavuzları bunlar oldu. Bunun için kendilerine göre bazı adımlar atıp acaba nasıl ön keseriz. Çıkıp şu anda Yargıtay Başsavcılığı’na müracaat etmek suretiyle bu CHP’nin de hali bu. Bu ülkede hizmet diye diye bir dertleri yok. Ya anayasanın kapısında karargah kurmuşlar oradalar ya Yargıtay’ın kapısına karargah kurmuş oradalar. Acaba buralardan ne netice elde edebiliriz? Ya sen milletten netice alamadığın sürece buralardan netice alamazsın. Millet sana neticeyi verir. Milli irade verir."

"HÜCRELER TAZELENMİŞ OLARAK TEŞKİLATIMIZ ÇIKACAKTIR"

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yerel seçimlerde de Ankara’nın seçimini kaybettiler. Aynen bunlarda pehlivan gibi. Doymuyorlar. En sonunda AYM’ye bile götürdüler işi. Bu işin en son gideceği merci bellidir YSK. YSK kararını açıklamış. AYM, yok olmadı biz icabında AİHM’de gideceğiz. Bu işin güzergâhını da onu da bilmiyorlar. Mantık bu. Hep kafaları bulandırmak. Biz yolumuza aynı kararlıkla devam edelim. İnşallah bu akşam milletvekillerimizle de beraber olacağız. İnşallah Genel Kurulumuzda biraraya geleceğiz. Orada sizlerle siyasi çatımızın altında bir muhabbetimiz inşallah olacak ve tabi bu sizlerle benim son Genişletilmiş İl Başkanları toplantım. Rabbim bu birlikteliğinizi, bu beraberliğinizi daim kılsın. İnşallah 27’sinde seçilecek genel başkanımızla birlikte, Başbakanımızla birlikte yeni süreci çok daha farklı bir heyecanla sürdüreceğinize inanıyorum. 2015 seçimleri için daha önce bir şeyler söylemiştim. Cumhurbaşkanlığı seçimi inşallah 2015 seçimlerinin işaret fişeği olacaktır demiştim ve burada bizim çıtamızın asgari şu olması lazım; yeni anayasayı kurabilecek, yeni anayasayı tesis edebilecek bir parlamento çoğunluğuna biz sahip olmalıyız. Bu inançla çalışmalıyız. Bu inançla gayret etmeliyiz. Onun için de buradan taviz vereceğinize asla bende inanmıyorum ve zaten süratle, yoğun bir şekilde inanıyorum ki yeni genel başkanımızla birlikte, beldeler, ilçeler,iller bütün bu seçimler inşallah 2015 seçimlerine kadar bitecek ve 2015 seçimlerinden sonra da yol haritamızı böyle çizmiştik. Büyük kongre 2015 seçimlerinden sonra olağan büyük kongre yapılacaktır. Buralardan da çok daha güçlü bir şekilde, hücreler tazelenmiş olarak teşkilatımız çıkacaktır. Kadın kollarımız, gençlik kollarımız aynı şekilde çok daha güçlü bir şekilde çıkacaktır ve bu performansınızı devam ettireceğinizden hiç şüphem yok. Çözüm süreciyle farklı bir yoğunluğa girmiş bulunuyoruz. Çözüm sürecinin 81 vilayetimizde hakikaten yaşanır hale gelmesini sağlamada teşkilatımızın çok büyük fonksiyonlarının olacağına inanıyorum. Bu bakımdan şimdilik her birinizi Allah’a emanet ediyorum. AK Parti’nin 13.kuruluş yıldönümü mübarek olsun diyorum. 14 Ağustos Rabia Günü Mısırlı kardeşlerimiz için ferahlığa vesile olsun. Şehitlerimiz için Mısır’da olsun, Türkiye’de olsun rahmet diliyorum. Tüm dünyada rahmet diliyorum. Bir kez daha 10 Ağustos seçiminin ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz için hayırlı olmasını diliyor. Sizlere de katkılarınız için teşekkür ediyorum. Tekrar son katıldığım Genişletilmiş İl Başkanları İstişare Toplantısının da hayırlara vesile olmasını özellikle diliyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim