• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 21 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 20 °C

Tunceli Valisi Güner'den Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesine Destek

Tunceli Valisi Günerden Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesine Destek
Tunceli’de düzenlenen Ekonomi Konferansı’nda konuşan Belediye Başkanı Edibe Şahin özerklikten korkulmaması gerektiğini söylerken, Vali Hakan Yusuf Güner de, "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi çerçevesinde yerel yönetimlerimizin Türkiye Cumhuriye
Tunceli Valisi Güner'den Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesine Destek Tunceli Valisi Güner'den Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesine Destek

- Tunceli’de düzenlenen Ekonomi Konferansı’nda konuşan Belediye Başkanı Edibe Şahin özerklikten korkulmaması gerektiğini söylerken, Vali Hakan Yusuf Güner de, "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi çerçevesinde yerel yönetimlerimizin Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde güçlü hale gelmesi şüphesiz ki son derece önemlidir" dedi.

Tunceli’de Ticaret ve Sanayi Odası ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından ilin ekonomik sorunlarını görüşmek ve çözüm önerilerin tartışmak amacıyla Ekonomi Konferansı düzenlendi. Konferansa, Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Edibe Şahin, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileriyle iş adamları katıldı. Konferansta konuşan Belediye Başkanı Edibe Şahin, OECD ülkeleri arasında bölgeler arasındaki farklılıkların en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "Ancak bu yoksulluğun da en derin olduğu bölgede 21 il bulunmakta ve bu illerden 18’i bizim coğrafi olarak Kürdistan dediğimiz bölgede bulunmakta. Dersim bunlardan bir tanesi" dedi. Kürt sorununun çözümsüzlüğünün ekonomiye yansımalarından bahseden Şahin, "Biz daha çok yakın tarihe kadar Kürt sorunu mu, Kürt meselesi mi, Doğu Güneydoğu sorunu mu, toplumsal sorun mu, sosyal sorun mu gibi kavram kargaşasıyla boğuşuyorduk. Oysaki bugün müzakere süreciyle birlikte daha yeni yeni sorunları tanımlamaya gidiyoruz. Oysaki çok ağır bedeller ödedik bütün Türkiye olarak" diye konuştu.

Kürt sorunu, inanç ve dil sorunu çözülmediği, kabul görmediği ve anayasal güvenceye alınmadığı sürece yereldeki çabaların "devede kulak" olarak kalacağını söyleyen Şahin, "Ama umutsuz değiliz. Özerk yönetimler, demokratik özerk yönetimler denilen korkulan sözcükler aslında tam da budur. Korkmamak lazım. Yerinden özerk yönetim herkesin katılarak sorunların hep birlikte paydaşlarıyla konuşulduğu, çözümün üretildiği ve ülkenin demokratikleşmesine katkı sunan yönetimlerdir" şeklinde konuştu.

Başkan Şahin’in ardından konuşan Vali Hakan Yusuf Güner ise Tunceli'de devlet tarafından yapılan yatırımlara değindikten sonra, "Gerek ülkemizdeki gerekse de ilimizdeki sorunları, sıkıntıları sadece belli bir alana hapsetmek ve bu alan çerçevesinde değerlendirmek bence çok sağlıklı olmaz. Bu yönüyle demokrasinin gelişmesi, sivil siyasetin daha güçlü olması Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi çerçevesinde yerel yönetimlerimizin Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde, Misak-ı Milli sınırları içinde güçlü hale gelmesi şüphesiz ki son derece önemlidir" açıklamasını yaptı.

Tunceli’de bir otelde düzenlenen ve gün boyu sürecek konferansta kentin ekonomik sorunları masaya yatırılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim