• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 13 °C
 • Ordu 13 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 9 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 10 °C

Transfer Yasağı Tehlikesi!

Transfer Yasağı Tehlikesi!
Trabzonspor'da Başkan Muharrem Usta basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Transfer Yasağı Tehlikesi! Transfer Yasağı Tehlikesi!

2010-2011 şampiyonluk sezonu sonrası açıklamalarda başlayan Usta, mali durumdan transferlerle kadar açıklamalarda bulundu. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, bugün Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi.

Trabzonspor yönetim kurulu odasında düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Usta, bordo-mavililerin  hem  lig süreci, hem de UEFA süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.  Başkan Usta’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde oldu: 

Trabzonspor’da bizim yaklaşık 4 ayı devirdik. Bu 4 aylık süre, belki klasikleşmiştir ama çok hızlı geçti. Ama zaman böyle bir şey. Bizim açımızdan bakıldığında 4 ayı 14 ay gibi yaşadık desem gerçekten doğrudur. Kulübümüzün durumu, aslında hepimiz açısından kabaca bilinen şekliyle sıkıntılı bir durum. Ben bunu, dik bir yamaçtan kar topuna benzetiyorum. Bir yuvarlanmaya başlar görürsünüz gittikçe büyüyor eğer onu durdurmazsanız, zemin de buna müsaitse, o kar topu devasa bir kütle haline geliyor. Çığ haline geliyor. Bunu engellemediğiniz anda doğru zamanda bu kar topunun büyümesine engel olmadığınız anda doğası gereği işin sonunda yıkıcı hasar bırakıcı boyuta ulaşmış oluyor. 

Bizim de içinde bulunduğumuz durum aşağı yukarı böyle. Uzun süredir bildiğimiz nedenlerle büyük bir kar topu ile kulüp olarak karşı karşıyayız.  

2010-2011'DE ŞAMPİYONLUK YAŞADIK

Bizim 2013 dönemine kadar 4 yıllık Şenol Güneş dönemimiz vardı. O döneme baktığımızda Trabzonspor’un kupalarla son buluşutğu yılları konuşuyoruz. Çok uzun yıllar istikrarlı bir 4 yıldan bahsediyoruz. Teknik kadro açısından, hem Türkiye kupasını kazandığımız hem süper kupa kazandığımız hem de 2010-11 gibi çok başarılı olduğumuz ve kalben inandığımız Şampiyonluğumuzun olduğu bir yılı geçirdik.  Bütün bunlara baktığımızda orada bir istikrar vardı. Doğru seçim vardı. Tahammül vardı. O yılların arkasından son 3 yıla göz atacak olursak, Şenol Hocanın olduğu 4 yıllık yaklaşık arkasından 3 yıllık dönem. 3 yılda 8 teknik direktör değiştik. 8 Teknik direktör ile her gelen teknik kadronun beraberinde takım daha iyi olsun diye getirdiği yeni oyuncularla bugün elimizde 57 tane profesyonel oyuncusu olan bir kulüpten ve onlarca oyuncusunun gelmesinden gitmesinden 100’leri aşan rakamdan bahsediyoruz..


İçinde bulunduğumuz 500 milyona yakın borçtan bahsediyoruz.  Trabzonspor’un gündemine en ağırlıklı maddeler neler diye bakacak olursak.. Elbette bu kadar istikrarsız sezondan sonra gelecek seneye daha sağlıklı yürüyecek takım kurgusunun yapılması.

EKONOMİK SORUNLAR

İkinci sorumuz ekonomik açıdan var olan sorunlar. UEFA ile masaya yatırıyoruz. Son karar verilmedi ama Trabzonspor olarak biz UEFA’ya 4 yıllık iş planı sunduk. Bu 4 yıllık iş planında şunun altını çizmek isterim ki gerçekten Trabzonspor’un önünde öyle bir 4 yıl var ki sadece Ekonomik Fair Play ile ilgili söylüyorum, çöküşten çıkmak için 4 yıllık verdiğimiz iş planını şöyle tarif edebilirim. Gerçekten acı reçete.

Var olan 500 milyonluk borçtan kulübün UEFA kriterlerine göre ayakta kalması için olağanüstü başarılı yürütülmesi kaydıyla ceza uğramadan kulübün ekonomik iş planını kurtulacağından bahsediyorum. 

15 MİLYON ZARAR OLDU

Biz yönetime gelmeden önce ki 6 aylık kulübün zararı 95 milyon.. UERO olarak bakıldığında 30 milyon Euro.. Bir önce ki seneni toplamında ise yıllık toplam 35 milyon Euro idi…  Biz geldikten sonra 9 aylık rapor çıktı. Aynı zarar devam etseydi 50 milyon Euro’ya varan 9 aylık zarar oluşacaktı. Bizim 9 aylık zararımız 110 milyon TL oldu. Bizim olduğumuz dönemde 3 aylık dönemde 15 milyon zarar gerçekleşti. 

UEFA PLANI

UEFA’ya 4 yıllık iş planı verdik ya.. 6 ayda 30 milyon Euro, 12 ayda 20 milyon Euro.. Son 3 ayda 15 milyon Euro kara geçmemiz lazım. Önümüzde  böyle 4 yıllık süreç var. Bunu yapamazsanız en ağır cezayı alıyorsunuz. Almanız bir yana kulübün hayatını sürdürme imkanı yok. Bizim kulübümüz ekonomik anlamda böyle bir uçurumun kenarında.  Bu senenin sonuna 20 milyon Euro dedik ya..

Çok olağanüstü bir şeyden bahsediyoruz. Gelecek sene için anlaştığımız rakam 10 milyon Euro.. Bir sonra ki sene başarıya gideceğimiz hem de 10 milyon Euro bir zarar yapacağımızı ön gördük.  Bir sonra ki sene kara geçiyoruz. Türkiye’de kulüplerin nadir yaptığı bir durum..  Trabzonspor’un içine düştüğü durum bu. Bunlar olmazsa zaten olmuyor. Ekonomik istikrarınız yoksa başarısızlığa mahkumsunuz.

UEFA’DAN NE CEZALAR GELEBİLİR… 

Bizim kulübümüz, camia olarak içinde bulunduğu durum bu. Bunu el birliği ile UEFA’ya anlaştığımız noktaya taşımak zorundayız. Böyle bir kulübe UEFA’dan nasıl bir ceza gelebilir o zaman? Tabi ki karar verilmediği için bilmiyorum. Ama beklentim o ki, bizim ekip olarak bunları başarabileceğimiz ile ilgili UEFA ekibinde olumlu bir kanaat oluştuğuna inanıyorum. Umut ediyorum ki Avrupa’dan men almadan bu işi atlatabiliriz. Ancak sadece UEFA’dan gelen ceza men değil biliyorsunuz..

Başka cezalarda var. Birisi Avrupa Kupaların aktardığımızda elde edeceğimiz gelirlerden çeşitli kesintiler. Böyle bir şey gelebilir mi? Gelebilir. Onu çok fazla önemsemiyorum.. Bu kadar büyük rakamların içinde 500 bin Euro’nun depozit olarak kalması olabilir.  Transferde yasak olabilir. Kısıtlama olabilir. Trabzonspor’un bu duruma düşmesinin arkasında ki neden transfer politikası… Bu olabilir mi evet olabilir. Transferle ilgili kısıtlama ve yasaklar gelebilir. 

GELİRLERİN 200 MİLYONA ÇIKMASI LAZIM

Trabzonspor’un gelirlerinin 160 milyondan 200 milyona çıkması lazım.  Bir anda kulüp gelirlerinin yüzde yüz yüzde yüz elli artacağına.. 5 senede 90 milyon sayıyorsunuz, ilk senede 160’a aşmanız, ikinci senede 200’lere çıkmanız lazım.  Bunlar bir tarafta dururken sportif hayat devam ediyor. Spor tif yolculuğumuzla ilgili net bir şekilde şunu gördük ki.. Dışarıdan bakıldığında şunlar söylenebilir: “Trabzonspor takımında ruh yok.. Taraftarı tatmin edici oyun yok. Yenerken de doğru oynamıyor. İnsanlara hoş gelmiyor. Yenilirken de.. Sürekli olarak da tatmin etmeyen bir oyunla yürüyen Trabzonspor’dan bahsediyoruz” 

SADİ HOCA’YI DEĞİŞMEK ZORUNDA KALDIK

Burada da öyle hesapsız yanlış sportif anlamda yapılanma olmuş ki.. Üst üste sağa sola takımı yerleştirdiğinizde kağıt üstünde takım çıkıyor ama gerçek hayatta takım çıkmıyor. Orada da sorunlar kar topu gibi büyümüz. Öyle kadromuz var ki 5 tane teknik adam görmüş. Ne olacak ki o da gelmiş böyle gider. Ya da sorun şöyle görünmüş: Değişsene şu teknik direktörü.. Halbu ki 8 tane teknik direktörün geldiği noktada bir tanesi tutardı. Sorun tek başına teknik direktör değil. 

Benim gönlüm isterdi ki sezon sonuna kadar Sadi hoca ile devam edelim. Biz onla konuştuk. O alt yapıyı istedi. Oyuncularımızla vedalaştı. Bana bir öğlen, “artık ben bırakıyorum yerime birisinzi”. Değşimek zorunda kaldı. Canlı yayında söyledi.  Galatasaray takımında da gördü ki bir defa kıvam bozuksa, yapı sorunluysa, derin sıkıntılar varsa, ekonomik sorunlar bunun üstüne eklenmişse, siz dünyanın en iyi hocasını da getirseniz o kar topunun arasında kaybolacak. Bu tip takımlar kendi içlerinde çözüm üretmeye çalışırlar.

Biz de sene sonuna kadar bu süreci böyle geçmeyi planlıyorduk. Ama yapı çok sorunlu bir yapı. Bu sorunlu yapı içinde o günlerde ne olur Sadi hoca değişsin diye Trabzonspor kamuoyunda baskı vardı. En teresan bir şekilde ‘Ne olur Hami hoca gelsin.. Mustafa Akçay, Reşit Akçay, Tolunay gelsin..” her biri geldiğinde o gitsin. Biz o nedenle burada  başlıca sorun olduğunu o nedenle değişsekte gelecek olanın da 4 maçta biteceğini… 

OYUNCULARLA TOPLANTI YAPTIM!

Bir sürü kümelenmiş takıma sihirli değnek bulamazsanız. Bizim derdimiz gelecek seneyi kurtarmaktır. Bahsettiğim ekonomik sorunları başlı başına götürmek ekonomik sorunları iyi götürmek başlı başına bir nokta. O 4 yılda bir teknik direktör örneğini verdiğimiz süreci girmemiz lazım. Ne kadar kısa sürede doğru işi yaparsak yüzümüz daha fazla gülecek.  Ben az önce oyuncularla toplantı yaptım. Avrupa’ya gidebilme imkanı vardı kaybettik. Hayır Başakşehir maçında kaybettik.

 Oyuncular, teknik kadro, yönetim farkında değil mi? Herkes farkında. Ama o kar topu gibi büyüyen sorunların olduğu yerde neşteri vurmazsanız, sorun büyür.  Artık herkes bilsin ki bu kar topu bizi de içinde alıp param parça etmeyecek. Biz yeni sezon yapılanmamızda kimlerle devam edeceğiz, kimlerle ayrılacağız, neleri planladık, bunun hareket zamanı neresidir buraya kadar her şeyi kendileriyle konuştum.

GİDECEKLERDE KALACAKDA BELLİ.. FENERBAHÇE MAÇINDAN SONRA YOLLAR AYRILACAK

Bu yolculuğa, gönlünü ortaya koyan, ruhunu ortaya koyan, bordo-mavi renklerin serüvenini bilen başarıya aç devamlı motive olan ağabeyse ağabeyliğini bilen, gençse dinamizmini ortaya koyanla tam bir sürece gireceğiz. Kalacaklar da gideceklerde belli. Biz Fenerbahçe maçından sonra yollarımızla ayrılacağımızda oturup konuşacağız. Biz gelecek sezonun da kadrosun göreceğiz. Onların yerine gençleri koyacağız. Gençleri de söyledim. Takıma dönecek olanlar var kiralık olanlardan. Onların da hesabını yapıyoruz. Gelecek senenin hesaplarını emin olun ki yol haritamız şekillenmiş durumda. Gelyecek seneni hesapların ilk defa bu kadar erkenden planlama durumundayız. Son 3 yıldır 4 yıldır unuttuğumuz bir şeyi konuşuyoruz.

AKYAZI STADI İLE İLGİLİ ENDİŞELERİM VAR

 Akyazı Stadı sezona yetişmek zorunda. Stat yeni sezona yetiştirilmek üzere yoğun bir çaba ile taşınmaya çalışıyor. Biz sonuçta burada stadı yapan taraf değiliz. TOKİ Yapıyor. Gençlik Spor Bakanlığı da işin içinde. Benim ufak ufak kafama soru işaretleri takılmıyor değil. Hala ümidimi koruyorum. Sene başına yetişir diye.. Yakın zamanda görüşmemde yine bunlar söylendi. Fiziki anlamda bu stadın o tarihe yetişmesinde çok küçük de olsa içimde sıkıntı yaşamıyor değilim. Bu stadın yetişmesi bizim için hayati önem taşıyor. Ekonomik gelirlerin, sportif başarının yakalanması için. Yeni bir heyecan için bu statla ilgili konuştuğumuz konuların zamanında devreye girmesi gerek. 

BEDEL ÖDENECEK.. BU SENE ÇİLE SENESİ

Daha acı çekmeye devam edeceğiz. Emin olun herkes inansın ki, bu yapı, bu dev sorunlarla iç içe olan yapı sorumluluk alması gerekenlerin dahi aman benim yanıma uğramasa da bu sorunun içinde bende olmayayım diyenler oluyor.  Bedel ödenecek. İnşallah bu bedeli en ufak bir şekilde atlatırız. Bu sene çile senesi. Daha çekmeye devam edeceğiz. Bende isterim keşke olmasın. Ama maalesef olmasın.  Cami olarak bedel ödeyeceğiz. Benim bütün derdim, bu hasarı bedeli en hafifi ile atlatmak. Bu birlikte olacak. Bazen yanlış anlıyor olabiliriz. Bazen sözler muhataplarına karşılıklı olarak yanlış gidiyor olabilir. Duygular her şeyi ifade eder. Biz Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumun duygusunu kalbini ciğerini anlamazsak, bir birimize kendimizi ifade etmekte zorlanacağız.


61Saat

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim