• BIST 106.991
 • Altın 152,004
 • Dolar 3,6781
 • Euro 4,3218
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Gümüşhane 10 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 7 °C
 • Artvin 8 °C

Trabzonspor'da Genel Kurul Başladı

Trabzonspor'da Genel Kurul Başladı
Trabzonspor'da bugün Divan Genel Kurul toplantısı başladı.
Trabzonspor'da Genel Kurul Başladı Trabzonspor'da Genel Kurul Başladı

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Trabzonspor'da bugün Divan Genel Kurul toplantısı başladı.

Trabzonspor Divan başkanlık Kurulu Toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde saat 11.00'de başladı.

Divan Genel Kurul Toplantısının gündem maddeleri şu şekilde.

GÜNDEM:

1. Yoklama – Açılış,

2. Genel Kurul Divanının oluşturulması,

3. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı,

4. Divan Başkanlık Kurulu’nun, Genel Kurulu bilgilendirmesi,

5. Yönetim Kurulu’nun, Genel Kurulu bilgilendirmesi,

6. Denetleme Kurulu’nun, Genel Kurulu bilgilendirmesi,

7. Üyelerinin görüş ve dilekleri,

8. Kapanış.

HACIOSMANOĞLU SALONDA

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacısomanoğlu ve Mali işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih toplantının yapıldığı salona geldi.

GÜNDEM OYLANDI

Dıvan Başkanı Osman Çavuşoğlu saygı duruşu ve İstiklala Marşının okunmasının ardından Divan Başkanlık Kurulu Toplantısının gündemini oylamaya sundu. Gündem maddeleri oy çokluğu ile kabul edildi.

ALİ ÖZBAK'TAN 1461 TRABZON ELEŞTİRİSİ

as.jpg

1461 Trabzon 6 yıl önce başladığı yerden aynı yapılanmayı göstererek kaldığı yerden devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Burada öğrenmek istediğim şudur. 1461' yöneten birileri var am asıl sorumlu Trabzonspor Başkanı'dır. Son 20 yıla baktığımızada Türkiye'de en düşün şampiyonluk puanı 70. Bu demektir ki Trabzonspor Şampiyonluğa oynayan bir kulüp olarak 70 puanı aşağıya düşmeyeceğiz. Daha önce şampiyonluğa çok yaklaştığımız yılların çoğu yerli hocalarla olmuştur. Yerli hocayı yerli oyuncularla başarı şansımız daha yüksektir. Bu kulüp 1996 yılında yaptığı kongrede 1 milyon 150 bin TL ile yeni yönetime devredildi. Bugüne baktığımızda 180 milyon TL civarınddır. Bu kulübün yükseliş görterdiğini gösteriyor.

Bir önceki yönetimden kalan 176 Milyon TL2lik borcun bugün sabit kalması da göz ardı edilmemesi gereken bir başarıdır. 2010 -2011 süreci 82 puana dayalı olarak ortaya çıkmıştır. Eğer 82 puan alınmasaydı bazı şeyleri başarmak zor olurdu. Bunu da sağlayan bir önceki başkan ve yönetici arkadaşlarıdır.

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Üstünsalih Konuşuyor

dd.jpg

ABDİ SERDAR ÜSTÜNSALALİH BORCU AÇIKLADI

Kulübün ekonomik yapısıyla ilgili bir çok spekülasyonlar yapılıyor. Bunlarla ilgili bir bilgilendirme yapacağım. Biz bunları zaten yayınlıyoruz. Kesinlikle doğru rakanmları benden duyacaksınız. 176 milyon olarak kulübü devreladık. Nisan 2014 itibari ile borç. 181 Milyon TL'dir. Borçtaki 4.5 milyonluk artış döviz kuruna başlı olarak gerçekleşmiştir. Sponsorluklar ile kulübün borcu aşılmaya çalışılmıştır. Kredilerin yapılandırma çalışmalarına devam etmekteyiz. Bir bankacı olarak kulübün factoring borcunun çokluğu bizi sıkıntıya soktu. Ancak şuanda Faktörüng borcumuz yok. Borçlanmadaki bu büyüklük kulübün dendegisi bozuyor. Kukübün ekonomikk değerlerini eleştiriken bilinç bir şekilde yapımalı.

UEFA mali fair Play çerçevesinde bize kısaca ayağını yorganına göre uzak diyor. Bu borçlanma miktarını aşağıya çek yoksa gereğini yaparım diyor. Dolayısıyla 31 aralık 2014'e kadar kulübün mali yapısını düzeltmek için çalışmalarımız sürüyor. Sermaye yapısını artırmamız gerekiyor.

UEFA'nın gruplara kalmamız nedeniyle ödeme yapmış olduğu rakamlar basın yazıldığı kadar değil ancak durumumuzu da rahatlatıyor. Bizi eleştirin ama eleştiriler kurumsal olarak yapılınca Trabzonspor itibarsızlaşıyor. Bundan kaçınalım"

10154432_10154230376865360_8841915801245598176_n.jpg

 

Divan Kurulu Üyesi Trabzonspor Eski Yöbneticisi Yusuf Ziya Yılmaz:

Trabzonspor Kulübü’nün bir başkanı 1 sene içinde %50 hata yapmamalıdır. Yaptıysa bu düşünülmelidir.

TS Kurulu seçilmiştir. Bizlerde saygı duyuyoruz ancak birkaç konuya değineceğim.

Takım üzerinde geleceğe dair bir politika oluşturulamamıştır. MRA gelmiş bu öze dönüş anlayışı gelecekken yaşı geçmiş denilere olumlu sonuç vermemiştir.

Başka bir konu personel yapısında ciddi ama anlaşılamayan değişikliklere gidilmiştir.

Bunu buradan değerlendirmek belki de doğru değildir ama geldiğinde 30 kişiyi işten çıkarıp 70 80 kişiyi işe alınıyorsa buna keyfiyet denir ve TS keyifle yönetilecek bir kulüp değildir.

Herkes kötü politikasından derhal vazgeçilmesi lazım. Bunu sayın başkan yapacaktır. Başkan bir kavga sebebi olmamalıdır.

Sayın başkan anlımızın akıyla kazanılmış kupa için buraya getirmek için ne yaptı. Siz kupayı çalandan kupa istiyorsunuz bu o iş mi ? 

1460953_10154230376640360_3921743843410802794_n.jpgTrabzonspor eski Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, "Divan olağan toplantıları yılda 2 kere yapılması gerekirken ne var ki bazen yapılıp bazen yapılmıyor. Sormazlar mı insana ozaman niye burada oturuyorsunuz arkadaş madem sorunumuz yok, yaptırımınız yok. Sonuç mu işte buyrun gelinen nokta. Şimdi yönetimle ilgili de bir kaç söz söyleyelim.

1461 Trabzon eleştirilerle kuruldu. Yararı herkesçe kabul edilen daha sonrasında küme düşürülen bir takım haline geldi. Son maç kadrosuna 10 oyuncu katan bir birimi çok ararız. Bazıları giden değil gelen paraların rahatsızlık duyulduğu söyleniyor. Ama kimse rahatsız değil bu degomojidir. Borcun düştüğü iddia edilen paraların sonradan alacak kaydedilmesidir.

İnsanlara kırgın oldular küskün oldular. Bunları en son söyleyecek olmaları gerekirken eski başkanla ilgili söyleneneler kocaman ayıptır. Bu işler kişilere değil aslında kulübe zarar verir. Rakibimize avantaj sağlar şike davasına darbe vurur. Kimse ama hiçkimsenin gelen paralardan rahatsızlık duyduğu yok bu bir demogojidir. Bilinki sıkıntı bugünde dünde kulübün gidişatıyla ilgilidir. Şayet yapacaklarınız projeleriniz varsa bu camia sizinle iftihar eder. Gelin kongre yapın ve yeniden göreve talip olun. Kendinizi daha fazla yıpratmadan. Gelin genel tercihi yerine getirin. 

1554382_10154230792700360_5450195034424459287_n.jpg

Divan Kurulu Üyesi Arif Yavuz Yaylı,

Partililere saygı duyalım. Partililer kendi başkanımız olarak kabul edelim. Bütün partileri Trabzonspor yanında görmekten mutluluk duyalım. Ayrım yapmayalım..

Bu kulübün %51 Faruk Özak’ın. Faruk abi jest yaptı şuanda nerde yok. Eski topçulara iş vermiyoruz. Biz efsaneleri TFF’ye gönderecek kadar saf mıyız? Ama gönderemezsiniz siz emir adamı arıyorsunuz.

İSKENDER ÖNAL: SADRİ ŞENER'E YANLIŞ YAPILDI

Ben Faruk Bey'in avukatı değilim. Yaptıkları Trabzonluların takdiridir. Ticaret yaptığım için bir çok insanla muhatap oldum. Biz faruk Bey'le hiçbir zaman hesap yapmadık. Ben şunu söylemek istiyorum.

Trabzon'u Faruk Bey Kadar düşünen başka birinin oduğunu düşünmüyorum. Ahmet Ağaoğlu kardeşimiz kongreden bir gün önce adaylıktan çekilerek Trabzon'u terk etti. Bir abimiz beni aradı. Dediki Ahmet Ağaoğlun gitti. Bu iş sana kaldı. Listeni yap dedi. Ben Kendisine bu iş kolay değil, ekonomik, sportif ve daha bir sürü ayrı tarafı var. Bana ne yapalım Trabzonspor'u sahipsiz mi bırakalım.

Malatyaspor maçı var. Ahmet Ağaoğlu'nun istifası faks yoluya basına intikal etti. Geri dönmeyeceğini anlayınca kara kara düşünmeye başladık. Faruk Bey toplantıdan çıktı. Kriz komitesi toplantısına gitti. Toplantı devam ederken bana telefon ettirdi. Özkan Sümer sana karşı çıkmış dedi. Ben aday olmadım ki bana karşı çıksın dedim. Trabzonspor'a hiçbir zaman saygısızlık yapmadım, yapmamda. Burada hiç konuşmaya niyetim yoktu. Sayın Sadri Şener Kardeşime en büyük eleştiriyi ben yaptım ama hiç bir zaman küs olmadık. Ona yanlış yapıldığını düşünüyorum.

10421158_10154230440665360_791319421096907478_n.jpgTrabzonspor eski futbolcusu Serdar Bali 

Buraya neden geldik. Burada jherkes konuşacak. Saat 14.00'de düğün varmış. Başka salon mu yoktu. Divan toplantılarının maliyetini bundan sonra biz verelim. Bir konuşmacı Her dönemde siyaset var dedi. Doğru var. Sen buradaysan bir parti otobüsünün üstüne çıkamazsın. Senin bütün partilileri kucaklaman lazım. İlişkiler her kesimle çok iyidi şimdi herkesle kavgalıyız.  Bir sürü akrabamız arkadaşımız Fenerbahçeli. Adamlar bizim misafirimiz. 20 kişiyi burada sıkıştırıyoruz. Bizim derdimiz kavga etmek değil. Ben imza toplamaya karşıyım. Sadri Şener'e açılan dava ile Fenerbahçe'nin ekmeğine yağ sürdünüz. 2010-2011 kupası nerede durursa dursun o kupa bizimdir. 1461 Trabzon'un düşmesinin çıkmasının çok bir anlamı yok. 14561 Trabzon Trabzonspor'un geleceğidir. Buda ortada 10 futbolcu Trabzonspor'da forma giyiyor. Borsayıda yanlış anlatıyorlar. Kulüpler kendi paralarını harcamadıkları için borçludur.

Ali Sürmen, "Şike konusunda Mahkeme karar verdi mi, Yargıtay onadı mı, UEFA, CAS karar verdi mi? ama yetmiyor. bizim TFF'de temsilcimiz yok mu. Ağırlığını koyup baskı yapamıyorsan iradeni kullanıp istifa edersin. Kupa Başbakan'ın iki dudağı arasındadır. Siyaset Trabzonspor'u yanlız bırakmıştır. Biz gerçerğe dönelim. Gündemde iki hukuk davası var. Biri Genel Kuruldaki süre uzatımıyla ilgili olan dava. Trabzonspor'da bir gün yöneticilik yapmak onur ve şerefse 6 ay mazeret üretmek en büyük zarardır. Bu Divan Kurulu'ndan kaynaklanan bir durumdur. Mali tabloda sizle övünürken hukuki tabloda neden sizle övünemiyoruz. Yargıtay eğer kararı onarsa Trabzosnpor Başkanının görevi aralık sonu itibari ile bitmiş olacak. Ama hala kaçırılmış bir şey yoktur. 
 
Dün sayın Albayrak konusunda hata yapılmıştır. Biz iç denetim mekanizmasını kurmak zorundayızki mahkeme kapıları kapansın. Bizim artık profesyonelleşmemiz lazım. Bizim artık muhasebeyi yeminli mali müşavirlik bürosuna teslim etmemiz lazım. Trabzonspor'un en büyük sorunu iç denetim mekanizmalarının tüzükten yapılamasıdır. Bunun başlıca sorunu ise Denetleme kuruludur. Denetleme 4 aylık periyotlar halinde raporlar yayınlaması lazım. Bu konuda kurullarda kimin olduğu önemli değil önemli olan Trabzonspor'un çıkarlarıdır.

Trabzonspor kurucu üyelerinden Sabit Sabır,

İçim karardı. Sanki küme düştük. Ne mutlu bize ki hala 4 büyüklere dedirtmiş kendimizi. Hala o 3 büyükler bizden korkuyor. Yani bundan iftihar edelim. Biz grupları kazanmış neden hala ağlıyoruz. Bağırmamız lazım iftihar etmemiz lazım Trabzonspor diye. Her zaman şampiyonluk bekliyoruz. Ama borcu arttırarak değil. 3 büyüklere her maçta korku verecek bir Trabzonspor istiyorum. Biz amatör bir kulübüz bizim profesyonel futbol takımımız var. 2010-2011 kupası Trabzonspor’undur ama bu federasyon bu kupayı vermeyecek. Gereksiz çırpınmaları var. Ama bilmiyorum ki verilen şike kararlarını kaldıracak hukuk kurulu olsun. Bu kupa bizimdir demekten vazgeçmeyeceğiz. Trabzonspor’un Trabzonlu bir teknik adam olamaz diye bir şeyi yok. Bu yönetime bağlı ama hakikaten başarılı olmuştur Hami Mandıralı, Trabzonspor’un Türkiye’nin her tarafına teknik adam yollayan bir kurum.

1375972_10154230793245360_6246956654004945277_n.jpg

Trabzonspor Divan Kurulu Üyesi Necip Sevinç,

İlk defa konuşuyorum. Burada konuşan arkadaşların tamamına yakını ok doğru teşhisler yaptılar. Doğru eleştiriler getirdiler. Şuanda yürüyen yönetimin yanında sözler söylediler. Müsaade ederseniz toparlayacağım. 1461 Trabzon’dan 10 futbolcunun yukarıya gelmesini söylüyor. 10 kişiyi oradan çektikten sonra ne bekliyorsun 1461 Trabzon’dan… Borç 200 trilyonlara vururken Hacısalihoğlu’nun da dediği gibi bu divan neredeydi. Çıkıp konuşma yaptı mı?

Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu'nun konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

-"Salona baktığımda yakınımda herkesten ufak herkesin kardeşiyim. Trabzonspor Başkanı olabilirim. Bu makamalar gelip geçicidir. Cenab-ı Allah bize nasp etti bunu. 1 senedir başkanlık yapıyoruz. Herhalde hiçbir başkanın ağızından duymamışsınızdır. Yusuf Bey dedi acaba kendime mi ait evet bana ait. Kulüp başkanı olmak ayrı şey, başkan olduktan sonraki kişi ayrı şey.

-Ama hatalar yapabiliriz. Ama bu hatalar kafanızda yaptırdığınız yanlışlar değil. Hatalarım sürekli müdahale etmediğim konulardan dolayı kendimi hatalı buluyorum. 48 yaşındayım. Şu 1 senede yaşadığımı gece uyurken rüyamda dolar ve euro görüyorum. Ama eleştirirken gerçekleride iyi bilerek konuşmamız lazım.

1554507_10154230793050360_4435868467053985260_n.jpg

-Hayrettin Beyle konuştuğumuz zaman bu kulübü orta sıralarda bu takımı getirirsek başarılı sayacağız dedik ama 1461 Trabzon’ vermedik diye çark etti sayın Hayrettin Hacısalihoğlu...

-Burada art niyetli olarak cümleleri kullanıyorsun. Kim Trabzonspor’a hakkı olmayacak parayı üstüne yazdırdıysa şerefsizdir. Burada o cümleyi zikredecek yerine gidip eniştenizden alabilirsiniz."

-"Faruk Özak’a saygı duymuyorum. Sokaktaki en mazlum olan insana saygı duyarım. Bu kulüpteki olumsuzlukların nedeni Faruk Özak’tır. Ben iki defa aday oldum iki defada hükümet karşımdaydı. Ama daha da kulübe katkı sağlayacak arkadaşlarım yönetimden istifa edecek.

Bizim meselemiz bizim emeğimizi çalanlarla o manada iyi yollardayız. Önümüzdeki günlerde Trabzonspor’un nasıl Anadolu kulüpleriyle nasıl bir olup TFF’de yönetimin nasıl değiştirileceğini göstereceğiz.

10345824_10154230792935360_3245312204088468641_n.jpg

Şike kader kurbanı olarak insanın başına gelmez. Karadeniz insan asabidir kazayla katil olabilir. Ben kazayla katil olabilirim dedim bana dava açtılar"

Genel Kurul sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim