• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 18 °C

Trabzonspor Taraftarının Forma Koleksiyonu Herkesi Şaşırtıyor

Trabzonspor Taraftarının Forma Koleksiyonu Herkesi Şaşırtıyor
Sakaryalı Trabzonspor taraftarının forma koleksiyonu herkesi şaşırtıyor.
Trabzonspor Taraftarının Forma Koleksiyonu Herkesi Şaşırtıyor Trabzonspor Taraftarının Forma Koleksiyonu Herkesi Şaşırtıyor

TAYFA HABER / ÖZEL

Sakaryalı bir Trabzonspor taraftarı olan Sarp Civelek daha önce eşine rastlanmayan forma koleksiyonuyla alakalı Tayfa Haber'e özel açıklamalarda bulunarak, forma koleksiyonunu nasıl gerçekleştirdiğini anlattı. 

İşte Tayfa Haber'in Sarp Civelek ile yapmış olduğu keyifli röportaj :

 Kendinizi tanıtır mısınız ?

1975 yılında Trabzon’dan Sakarya’ya göç eden bir ailenin 5. çocuğu olarak 1983 yılında Sakarya’da doğdum. Bütün eğitim hayatım( 1999 gölcük depremi sonrası Balıkesir’de 2 yıl süren lise eğitimim hariç) Sakarya’da geçti ve Sakarya Üniversitesi’nden 2005 yılında bilgisayar mühendisi olarak mezun oldum. Askerlik vazifesinin ardından 2009 yılından beri halen daha çalışmakta olduğum Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde memur olarak görev yapmaktayım. İş yerinde herkes beni Trabzon doğumlu ve orada yaşamış zanneder bunun temelinde Trabzonspor sevdam vardır tabi ki de. Bense Sakarya’da başta akraba ve çevremdeki insanlar İstanbul takımlarını desteklerken, kendi kendime bu renklere gönül vermiş biriyim. Yaşım itibarı ile doya doya kutlayamadığımız 2010-11 şampiyonluğu hariç hiç şampiyonluk göremesem de sevgim artan şekilde büyümüştür.

Koleksiyoncuların birçok farklı alanları olabiliyor, sizin Trabzonspor'un bugüne kadarki formalarını bir araya getirmenin haricinde bir koleksiyonuz var mı?
 
Lise eğitimimin son 2 yılını tamamladığım Balıkesir-Burhaniye’de yaşayan dayımın da etkisiyle bir dönem para koleksiyonum vardı. Metal-kağıt, yerli-yabancı fark etmeden bir dönem para biriktirdim. Fakat uzun süredir o koleksiyonuma ara verdim. Elimdeki eski paraları gözümü kırpmadan Trabzonspor forma koleksiyonum için verebilirim.

Forma koleksiyon fikri nereden çıktı?

Aslında pat diye çıkan bir fikir değildi. Her taraftar gibi çocukluktan itibaren forma sahibi olmayı çok arzuluyordum. Ancak 90’lı yıllarda forma satışları henüz bu seviyede değildi, hem de Sakarya’da yaşadığımdan pek fazla forma sahibi olma şansım yoktu. Ben de genelde maç oynarken tişörtlerimi bordo-mavi olacak şekilde boyardım. O kadar çok forma sahibi olmak isterdim ki, sadece tvlerde izlediğim takımımız 1999 yılında Sakaryaspor ile maç yapmak için Sakarya’ya geldiğinde evden kaçarak maça gittim. O dönemlerde de stadlarda olaylar çıktığından ailem göndermek istememişti. Maçı Trabzonspor misafir taraftar tribününde izledikten sonra, futbolcu ağabeylerimi görmek için çıkış kapısına ilerledim. Ne yazık ki polisler yaklaşmamıza izin vermemişti. Dünya başıma yıkılmıştı. O sırada, şimdi Osmanlıspor teknik direktörü olan Osman Özköylü takım otobüsüne binmemişti ve elinde spor çantasıyla önümden geçmişti. Benimse resmen heyecandan dilim tutulmuştu ve Osman abiye seslenememiştim. Oysa ki o kadar çok istediğim Trabzonspor’umun formasına kavuşabilirdim. Belki de şimdi bu kadar formaya sahip olmamın altında hep içimdeki bu uhde yatıyordur. 

Bu formaları nasıl bir araya getirdiniz? Sizden ücret yahut başka bir karşılık talep eden oldu mu?

Dediğim gibi hem Trabzon dışında yaşadığımdan hem de forma satışlarının gençlik yıllarımda yaygın olmadığından uzun yıllar forma sahibi olamadım. Gelişen teknoloji ve forma satışlarının yaygınlaşması ile memur olarak göreve başladıktan sonra forma almaya başladım. Memuriyetimin ilk yıllarında fazla formam yoktu. Ancak formalarımızı her giydiğimde yaşadığım mutluluk ile forma sayım da artmaya başladı. Formalarımın sayısı bir elin parmaklarını geçtikten sonra,  2013 yılının Kurban Bayramı sonrasında geçmişe yönelik formalarımızı bulmak için ilk adımı attım. Böylece uzun yıllardır süregelen bir sevdanın fitili ateşlenmiş oldu.

Diğer taraftarları bilmem ama Trabzonsporlu renkdaşlara sahip olmak benim adıma koleksiyon yaparken en büyük avantajım oldu. Her yaştan, farklı farklı diyarlardan  beni ilk kez tanıyan herkes bu koleksiyonda en az benim kadar emek verdi. O yüzden bu koleksiyon sadece benim değil Trabzonspor’un tüm taraftarlarına aittir derim her zaman. Çünkü bu vesile ile çok değerli insanlarla tanışma fırsatım oldu.


Koleksiyon yaparken maddi-manevi fedakarlıklar gerektiğini belirtmek isterim öncelikle. Çok fazla araştırma yapmak, zamanınızı ayırmanız gerekiyor. Formalarımın birçoğunu öncelikli olarak Ts club internet sitesi ve mobil mağaza tırından aldım. Bunun haricinde yurtiçi ve yurtdışında açık artırma ile satış yapan sitelerden satın aldım. Yabancılardan aldığım çok değerli formalarımız da koleksiyonumda mevcuttur.
Bununla beraber bende olmayan formalarımızı direkt olarak bana gönderen değerli renkdaşlarım olduğu gibi, karşılığında bir şeyler aldıklarım da oldu ki genelde tsclub’tan hediye aldım.
Bunların arasında benim için en özeli, anlamlısı tabi ki de; sevgili Oktay Hilmi Evin’in kendisi için çok değerli olan formasını, en az forması kadar anlamlı bir şekilde bana vermesi oldu. Onun sayesinde Sakarya’da Arifiye Yetiştirme Yurdun’da Trabzonspor’lu bir kardeşimize tsclup’tan hediye aldım. Buna vesile olduğu için kendisine bir kez daha teşekkür ederim. Bütün formalarımın ayrı bir değeri vardır ama o formanın bendeki anlamı o yüzden farklıdır.

Koleksiyonunuzda eksik var mı?

Kasım ayı itibarı ile elimde tam 62 farklı formamız var. 
Bunlar 1995-96 sezonundan günümüze kadar giyilen formalardır. Yaşım itibarı ile 2000 sonrası formalarımızın çoğuna sahibim. Ancak 2000 sonrası formalarımızdan özellikle 2000-01 ve 2001-02 sezonlarına ait formalarımızın birkaçında eksiğim var. Bunlar bir yana benim en çok ulaşmak istediğim forma 1999 yılı mayıs ayında Sakaryaspor maçında takımımızın giydiği formadır. Çocukluktan kalan anlamı büyüktür bende. Keza 90’lı ve 80’li yıllarda forma satışı yok gibi bir şey olduğundan eksiklerim adına elimden pek fazla bir şey gelmiyor. Ancak bu noktada da boş durmadım. Madem benden büyük taraftarlarımızda bile 90’lı yıllara ait formalarımız yoksa kimde olabilir diye düşündüğümde o noktada aklıma futbolcularımız geldi. Eksiği vardır fazlası yoktur 20’den fazla eski futbolcumuza telefondan ulaştım. Nasıl ulaştım derseniz, insan istedikten sonra herkese ulaşabilir derim. Bu isimler içinde bugüne kadar Hami Mandıralı ve Orhan Çıkrıkçı hocalarımız bana forma gönderdiler. Özellikle Orhan Çıkrıkçı hocamız, 1999-00 sezonuna ait kendi giydiği 6 numaralı formasını( hala ilk günkü gibi duruyor) gönderdi. O dönemlerde formalar bol kalıplı olduğundan, kilolu olmama rağmen şimdi bana bile oluyor. Ben de 1-2 kez formamızı giydim ve koleksiyonumdaki yerine ayırdım. Eski futbolcularımızdan bu iki isim dışında Soner Boz abimizden de söz aldım. Kısmetse 90’lı yıllarda kendi giydiği formasını koleksiyonuma gönderecek.
Bu noktada çok değerli renkdaşlarımıza özellikle büyüklerimize seslenmek istiyorum. Elinde eski forması olan varsa koleksiyonumda yerleri hazır şekilde bekliyorum.


 Hiç haberiniz yokken, sizin bu uğraşınızı öğrenip destek vermek için irtibata geçen kulüp yetkilisi, yahut kulübe hizmet etmiş isimlerden biri var mı?

Kulübümüzden sadece 1 isimden destek aldım. Kendisiyle henüz yüz yüze tanışma fırsatım olmasa da sevgili Engin Kara abimiz, beni bu koleksiyonda en mutlu eden insanların başında gelir. Bana çok değerli 3 kaleci forması gönderdi. Formaları göndermesi bir yana, benimle ve gördüğüm kadarı ile taraftarlarımızla olan ilişkisi itibarı ile ne kadar büyük bir yüreğe sahip olduğunu anladım. Onun sayesinde belki de asla edinemeyeceğim kaleci formalarımız koleksiyonumda yer alıyor. Bir kez daha sizin aracılığınız ile kendisine şükranlarımı sunuyorum. Bununla beraber kulübümüzün eski Ankara temsilcisi, camiada ‘’Emice’’ olarak anılan Şükrü Kuleyin abimin de bana çok özel bir forma sözü var. Sabırsızlıkla bekliyorum.

 Bu çalışmayla hedeflediğiniz neydi? 

Her insanın mutlu olduğu şeyler farklıdır. Benimse mutluluğum bordo-mavi renkler. Çocukluktan gelen bu tutkumun gözle görülür bir hal alması ile yaşadığım mutluluk tarif edilemez. Formalarımızı tek tek elime aldığımda yaşadığım sevinç, o formaları toplarken tanıştığım insanlar, yaşadıklarım bana sonu gelmez bir yol açtı. Mutluluklar paylaştıkça artar derler, bence çok doğru. Koleksiyonumu görüp, duyan kişilerin bana vermiş olduğu güzel tepkiler en güzel mutluluk benim adıma.  O yüzden hayallerimi süsleyen bordo-mavi forma koleksiyonum için ulaşabildiğim kadar eskiye ulaşıp, sadece isimlerini duyduğum ama bizlere bu renkleri sevdiren dönemin futbolcularının formalarını bulmak istiyorum.
 
 Bu çalışma esnasında sizin için özel bir olay oldu mu?

Her formanın hikayesi çok ayrı ve bendeki yeri farklı. Öyle ki sıradan bir şekilde internet aracılığı ile satın aldığım formayı beklerken yaşadığım telaşı görseniz ancak o zaman anlarsınız beni. Ama bazı formalarım var ki gerçekten özel olaylara sahne oldu. Bazılarını sizinle paylaşmak isterim.  

 Tayfa Haber yazarlarından Oktay Hilmi Evin adlı renkdaşım ile sosyal medya aracılığı ile tanıştım. Kendisi için büyük bir anlam taşıyan formasını bana vermek karşılığında, Sakarya’daki çocuk yetiştirme yurdundaki bir kardeşimize Ts club’tan hediye göndermemi sağladı. Onun sayesinde küçük bir renkdaşımızı mutlu etmiş oldum. Kendi adıma en çok haz aldığım, onurlandığım bir formadır.

 2014 yılının Şubat ayında ( karlı bir gündü ve ben alçılı ayakla tam bir gün boyunca Ts Club tırında tır çalışanları ile beraberdim) Ts Club tırı Bolu’dan Zonguldak’a geçtiğinde personeldeki ağabeylerim beni aradılar. Ts Club tırının önünde park eden aracın ön koltuğuna geçirilmiş vaziyette koleksiyonumda olmayan bir formanın olduğunu söylediler. Ben de aracın sahibine ulaşmak için Zonguldak Emniyet Müdürlüğü- Trafik Şubeden araç plaka sorgulatma yaptım. Görevli memura nereden, hangi sebeple bu kişiyi aradığımı anlattığımda benim iletişime geçmemi sağladı ben de renkdaşımla telefonda görüşerek o formaya sahip oldum. O renkdaşımız sayesinde de yine Zonguldak’ta başka bir renkdaşımdan 2 tane daha forma kattım koleksiyonuma.

Karadenizli esprilidir, girişkendir derler aynen öyleyiz. Hiçbir plan yapmaksızın edindiğim bir formam da bu sayede oldu. Sosyal medyada(facebook) Ofli gazeteci kardeşim Emre Vural’ın kendi sayfasında yayınladığı kendisine ait olan forma fotoğrafının altına yorum yazan ve yorumunda Emre Vural’a Sürmenespor forması hediye etmek isteyen Sürmeneli Ferhat Başar bir hemşerime ki daha önce hiçbir tanışmışlığım yoktur;’’ bende bir tane Sürmenespor forması isterim diye’’ yorum yazdım. Tamamen espri amaçlı yapılmış bir yorumdu. Ancak Trabzonsporluluk burada devreye girdi. Bana hemen hediye etmek istediğini söyledi, daha sonra uzunca konuştuk ve durumun aslında espriden ibaret olduğunu, benim Trabzonspor forma koleksiyonu yaptığımı kendisine ilettiğimde, bana 2002 yılında giydiğimiz formamızı gönderdi.

 Yurt içinden olduğu kadar yurtdışından da irtibata geçtiğim çok değerli renkdaşlarımızdan da bana forma gönderenler oldu. İngiltere, Belçika, Almanya derken bunların haricinde en ilginç şekilde elime ulaşan formam da Bulgaristan’dan gelen ve 1995-96 sezonuna ait elimdeki en eski formamdır. Formam tam 4 gün süren yolculuğun ardından bir tır şoförü ile geldi. Bulgaristan’da yaşayan Fikret Aktaş abim hiç düşünmeden bana formayı gönderdi. Hem tır şoförü, hem şirketindeki teslimatı yapan kişiler paketin içinde formayı görünce şaşkınlığını gizleyemediler.

 2000 yılı sonrası formalarımıza ulaşmak için şu an Trabzon’da yaşayan çoğu kişinin bilmediği bir spor mağazasını da yine araştırmalarım sonunda buldum. Hakikaten kime sorsam hala daha bu mağazadan haberi yoktur. Dönemin formalarını likralı kumaştan üreten firmanın formalarını hala daha etiketi üzerinde satan mağaza sahibi, kendisine durumdan söz ettiğimde çok şaşırmıştı ve bana koleksiyonum için fiyatta indirim yapmıştı.

 Koleksiyonumu oluştururken sosyal medyanın çok fazla yararını gördüm. Çok uzakta asla ulaşamayacağım kişilerle tanışma fırsatım oldu bu sayede. Bir gün sosyal medyada tanımadığım bir gencin sayfasında yer alan kısa süreli bir halı saha karşılaşması videosunu izlemek istedim nedensizce. Belki de futbola olan sevgim itti beni buna. Videoyu izler izlemez sadece arkası gözüken ve 1996-97 sezonunun formasını giyen kişiyi fark ettim. Video bulanıktı ama o forma gözümden asla kaçmamıştı. Videoyu yayınlayan kişiyle iletişime geçtim ve formanın sahibinin adını öğrendim. Pek aktif bir kullanıcı olmayan Medet Cihanoğlu’nun aslında bir mobilya atölyesi sahibi olduğunu öğrendim. Yaptığım araştırma ile kendisiyle telefonda görüştüm ve bana  ’’sen beni bu kadar araştırdın taa Bolu'dan buldun, Trabzonspor’umuza orada sahip çıkan bir kardeşime bu formayı seve seve veririm diyerek’’ eski futbolcumuz Ogün Temizkanoğlu’ndan aldığı formasını bana gönderdi. Halen daha kendisiyle görüşmekteyim. 

 Yaklaşık 6 aydır beklediğim bir forma vardı 99-00 sezonuna ait. Abant-uni Ts üyesi bir kardeşim 2 farklı şehirde ev ve iş yerlerinde didik dikik arama yapmasına rağmen bulamamıştı formayı. Nihayet formayı bulduğunda yaşadığım mutluluk tarif edilmezdi. Ancak formanın elime ulaşması zaman alacaktı. Benim bu konuda pek fazla sabrım yoktur. Yurtdışından gelen formam kadar uzun bir yolculuk yapmasa da servis aracıyla gelen formamı gecenin 01:30’unda teslim almak için hasta hasta sokakta beklemişliğim vardır. Formanın elime ulaşması ile adeta hastalığı unuttum ve o gece forma başımda uyudum.

 Küçüklükten beri futbola ilgim hep fazlaydı. Köyümüzün ortasındaki meydanda futbol oynarken şimdilerde halı sahalarda maç yapıyoruz. Hani kiloluyumdur ama etkili forvetimdir  futbola olan sevgim, onursal üyesi olduğum Abant Uni Ts grubundan, üniversitemizde öğrenci olan iki kardeşimin amatör futbol takımıyla yapmış olduğu idmanı izlerken bana olumlu bir geri dönüş oldu. Sadece 2 genç kardeşimin idmanını izlemeye gitmiştim oysaki. Orada yaşı benden büyük, daha önce başka bir ilde oynadığı eski amatör takımında Trabzonspor’umuzun formaları ile maç yapmış bir abimizle tanıştım. 90’lı yıllarda amatör bir kulüp, sahaya Trabzonspor’umzun formaları ile çıkıyordu. Ben de bu abimizden giydikleri formalardan bende eksik olanlarının sözünü aldım. Düşününce ne kadar kısmetli olduğumu anladım.

 Gurbetteki renkdaşlarımızın memlekete dönüşlerde yanlarında getirecekleri hediyeler arasında en en önemli yeri Trabzonspor forması tutuyor. Öyle ki Almanya’dan İbrahim Kılıç abim, mart ayındaki seçimlerde oy kullanmak için Türkiye’ye geldiğinde, İngiltere’den Sefa Gaygusuz kardeşim yaz tatilinde Trabzon’a geldiğinde, Belçika’dan Abdulkadir Onur abim de işi için Türkiye’ye geldiğinde beraberinde formalarını da bana hediye olarak getirmişlerdir. Gurbetteki yardımsever renkdaşlarıma ayrıca teşekkür ederim.

10517513_10152591324699613_680335034228654049_n.jpg
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ersun Yanal'ın Volkan Şen Planı!21 Eylül 2017 Perşembe 11:19
 • Trabzonspor-Alanyaspor Maçının Hakemi Belli Oldu!21 Eylül 2017 Perşembe 11:18
 • Esteban'dan Onur Açıklaması!21 Eylül 2017 Perşembe 11:14
 • Lucescu'nun Mustafa Akbaş Yorumu!21 Eylül 2017 Perşembe 11:11
 • Fikret Orman Sosa Açıklaması!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:57
 • TFF'den Puan Silme Cezası!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:54
 • Büyüka'dan Ersun Yanal Açıklaması!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:52
 • Ersun Yanal'ın Hubocan Kararı!20 Eylül 2017 Çarşamba 19:49
 • Trabzonspor Sezonu Açıyor!20 Eylül 2017 Çarşamba 13:43
 • Trabzon'da Bahis Operasyonu!20 Eylül 2017 Çarşamba 13:38
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim