• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 22 °C
 • Rize 16 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 15 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 15 °C

TRABZON’DAN SEÇİME BAKIŞ -2- MHP

Gün Kut Yıldırım

Trabzon özelindeki incelememizin devamında ilk olarak, il genelinde 2. parti konumuna yerleşen Mhp ile devam edeceğiz. Mhp, her ne kadar bu seçimin yükseleni gibi görülse de, aslında Mhp’nin hem teşkilat bazında, hem de Genel Merkez nezdinde bir muhasebeye gitmesi ile bu oy oranının çok daha yukarılara çekilmesi mümkün.

Öncelikle ilk sıra adayı Koray Aydın’a değinmemiz gerekiyor. Koray Aydın ne yazık ki Trabzon’dan aday olma tercihi ile Mhp sıralamasını ve alınan oyu olumsuz yönde etkilemiştir. Süleyman Soylu gibi bir aday ile karşı karşıya bir seçim geçiren Aydın’ın, sahaya çok daha erken inmesi, hatta bütün aday adaylarından önce sahada yer alması gerekiyordu; fakat bu konuda Aydın, biraz geç kaldı.

Özellikle 2. sıranın Büyükliman bölgesinde Yavuz Aydın’a ve 3. sıranın ise merkez oylarında etkili olabilecek Hüseyin Örs’e verildiği bir denklemde, Aydın’ın sorumluluğu iki kat artıyordu. Bu manada özellikle Doğu ilçelerinde karşısında yer alan Süleyman Soylu’ya karşı, Aydın’ın etkili bir mücadele yürütemediği görüldü.

İl Başkanı Muammer Demeli’nin ve Koray Aydın’ın ilçesi olan Yomra’dan, bu ikilinin partilerini 1. sırada çıkaramaması ise aslında bu manada başarısızlıktır. Her ne kadar il yönetimi aksini iddia etse de durum budur. Bu seçim halkın artık yeni yüzler, dinamik bir vizyon istediğini göstermiş ve Koray Aydın’a ‘son kez’ destek gelmiştir. Aydın, bizce bundan sonra Ankara veya İstanbul’dan adaylık alternatiflerini düşünmeli, Trabzon’da Mhp’nin daha etkin bir liste yapmasının yolunu açmalıdır.

2. sırada yer alan Yavuz Aydın, aday adaylığını bile Trabzon Merkez’de kalabalık bir kitle ile açıklayarak, sıçrama yapacağının ve kitleyi sürükleyeceğinin sinyallerini vermişti zaten. Adaylar arasında en etkin olan ve sahaya en erken inen de o idi. Üstelik yıllar sonra Büyükliman Bölgesi’nde Mhp kadrolarında ciddi bir kıpırdanmaya vesile olduğu, bölgede halkın teveccühünü kazandığı kısa sürede görüldü.

Ankara’da bir hastanesi ve değişik yerlerde turizm ile ilgili işletmeleri olan Aydın’ın, gurbette kendisine uğrayan her hemşerisine sahip çıkması ve onlarla ilgilenmesi özellikle Beşikdüzü ilçesinde, tabiri caizse kendine sandıkların patlaması olarak geri döndü. Karşısında Muhammet Balta’nın yarıştığı Yavuz Aydın, buna rağmen Şalpazarı, Vakfıkebir ve Tonya’dan da oy aldı. Fakat görülen o ki buralarda Ak Parti’nin son dakika hamleleri Mhp’nin daha da yukarılara çıkmasını engelledi. Yine de Yavuz Aydın, artık Trabzon siyasetinin Mhp kanadında önemli bir aktör olduğunun sinyallerini verdi.

3. sırada yer alan Hüseyin Örs ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile girdiği yolda 3. sıra adaylığı ile bir derece daha yukarıdan devam etti mücadeleye. Belediye Başkanlığı’na aday olduğu günden beri sahada yer alan Örs’ün bu çabası görece kendisine oy olarak yansısa da, Koray Aydın’ın bozduğu dengeler özelinde beklenen oyu getiremedi. Yine de Örs’ün de artık Trabzon siyasetinde halkın tanıdığı ve sevdiği bir sima olarak yer ettiği aşikar.

DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN

Mhp’nin 3. sıradan sonraki adayları, sanki ‘dostlar alışverişte görsün’ kabilinden olmuştu. Ak Parti’nin Akçaabat’a  4. sırayı verdiği bir sistemde, Mhp’nin 4. Sırada Hasan Hoca’yı aday göstermesi, Mhp’nin sanki Akçaabat’ı gözden çıkardığı izlenimi doğurdu. Bu da ne diğer adaylara, ne de ona yaradı. Yavuz Aydın batıdan, Örs ise merkezden gelerek burada bir denge kurmaya uğraştı ise de bunun sandığa yansıdığını söylemek mümkün değil.
 

Trabzon’un doğusuna geçtiğimizde Hasan Suiçmez Hoca’nın Araklı’dan aday gösterilmesi de yine karşılık bulmadı. Doğu’daki ilçelerin sıralamada geriye atıldığını düşünen seçmen, bu bölgede eski alışkanlığının ve Demokrat Parti geleneğinin de devamı olarak, Ak Parti’yi tercih etti. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunda sıralamadaki bazı dengelerin gözden kaçmasının etkisi de var elbette.

Bu seçimde Mhp, Trabzon’da özellikle Batı’da Yavuz Aydın’ın yaptığı önemli ve etkili sıçrama ve saha çalışması ve Hüseyin Örs’ün Merkez’deki sevilen şahsiyeti sayesinde oyunu artırdı. Bunun yanında teşkilatların yıllar sonra heyecanlı bir çalışmaya girmesi de 1-2 puan aralığında bir yansıma gösterdiyse de yeterli olmadı.

Mhp’nin özellikle Akçaabat’ta Metin Gedikli’yi yeterince öne çıkaramaması, yine bu dönemde Trabzon’da gerilim değil de kucaklayıcı siyaseti öne çıkaran bir anlayışla çalışan Mhp’nin, aday adaylığı döneminde bunu sıkça yansıtan Şener Pul gibi bir ismi sıralamaya yansıtamaması, Koray Aydın’ın yüzünün artık insanlar nezdinde eskimesi ve Mhp teşkilatlarının, gösterilen ilgiye anında karşılık verecek kadar seçime hazır olmadığının görülmesi Mhp’nin yükselişini engelleyen unsurlar oldu.

Üstelik yıllar sonra Trabzon’a gelen Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de bu seçimdeki olumlu etkisi göz önüne alındığında adaylardan ziyade il yönetiminin ve Koray Aydın’ın şapkasını önüne koyup düşünmesi, seçim sonrası yaptıkları zafer imalı konuşmalarını gözden geçirmesi gereklidir.

Bunları yapabilen bir Mhp’nin Trabzon’da gelecek seçimlerde doğru bir sıralama ile % 25-27’yi görmesi hiç de zor değil.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim