• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 14 °C

Trabzon'da Önemli Toplantı

Trabzon'da Önemli Toplantı
Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti ve Dağıstan Cumhuriyeti Trabzon Forumu Toplantısı” Trabzon’da yapıldı.
Trabzon'da Önemli Toplantı Trabzon'da Önemli Toplantı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından organize edilen “Rusya Federasyonu Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti ve Dağıstan Cumhuriyeti Trabzon Forumu Toplantısı” Trabzon’da yapıldı. 

Toplantıya, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Ofluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dimitry Talanov, Rusya Federasyonu Kuzey Osetya Alania Cumhuriyeti adına Turizm İşletme ve Yatırım Politikası Başkan Yardımcısı Feliks Gadzaov, Rusya Federasyonu Kuzey Osetya Alania Cumhuriyeti adına Türkiye temsilcisi Taylu Kazakbiev, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırımları ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Yeşiller, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve davetliler katıldı.
Yapılan konuşmalarda ülkeler arasında ticari ilişkilerin artırılması yönünde daha somut adımların atılması gerektiği belirtilerek toplantının önemine vurgu yapıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, toplantının iki ülke iş adamları açısından hayırlı geçmesi temennisinde bulundu.

Gürdoğan “Tarihin her döneminde ülkeler ve kıtalar arası ticarette önemli görevler üstlenen, tarihi İpek Yolu ticaretinde merkez işlevi gören Doğu Karadeniz Bölgemizin, yeniden bu görevini ifa edebilecek misyona kavuşması amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar her geçen gün bizi hedefimize adım adım ulaştırmaktadır.

20140626aw128235_04.jpg

Büyük uğraşlar sonucu açılışını sağladığımız ve bölgemizin en önem verdiğimiz ticaret partnerimiz olan Rusya Fedarasyonu’na yönelik ticari ilişki ve işbirliklerimizin gelişmesine büyük katkı sağlayan yeni ipekyolu olarak adlandırdığımız VERHNİ-LARS kapısı güzergahı iş adamlarımıza büyük fırsatlar sunmaktadır. Karayolu ile 7-8 saatte ulaşabildiğimiz ve çok değerli dostlarımızın bulunduğu Rusya’nın Kafkasya coğrafyasındaki ticari ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesini çok önemsemekte ve her yıl bunun için farklı farklı programlar düzenlemekteyiz. İki ülke iş adamlarımızın bu fırsatları değerlendirmesi ve her geçen gün ticaret hacmimizin, yakın coğrafyada bulunmamızın sunduğu fırsatlar ölçeğinde arttırılması en büyük temennimizdir.

Bu vesile ile en büyük ticaret partnerimiz olan Rusya Fedarasyonu’nun Kuzey Osetya ve Dağıstan Cumhuriyetine yönelik ticari işbirliğimizin arttırılmasına yönelik büyük katkısı olacak bu programa destek vererek en üst düzeyde katılım sağlayan değerli misafirlerimize ve katılımcılarımıza şükranlarımı sunarak, bu programın iki ülke iş adamları açısından hayırlı geçmesini diliyorum” dedi.

TÜRK MÜTEAHHİTLER YURT DIŞINDA 42 YILDA 284 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPTI
Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırımları ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Yeşiller ise konuşmasında Türk müteahhitlerinin yurt dışında geçen 42 yılda 284 milyar dolarlık iş yaptıklarına dikkat çekti. Yeşiller “Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomi ilişkilerinden bahsedecek olursak İki ülkenin dış ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 32 milyar dolara ulaştı. Rusya’da yaklaşık bin 310 yatırımcılarımız var, bunların miktarı 10 milyar dolar. Firmalarımız Rusya’nın bir çok bölgesinde faaliyetlerde bulunuyorlar.

Burada müteahhit firmalarımız çok aktif şekilde çalışıyor. Dünyanın 103 ülkesinde müteahhitlerimiz faaliyette bulunuyor. 103 ülkedeki müteahhitlerimiz 1972 yılında bu yana 284 milyar dolarlık iş yaptılar. Bunun 50 milyar doları Rusya’da, yani Rusya bizim için müteahhitlikte yurt dışı yatırımında bir numara” diye konuştu.

, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, bölgede yaşayanların aynı coğrafyadan olduğunu ifade ederek, “Bu coğrafya hepimizin ortak yaşadığı bir coğrafya. Bu toplantılarda esas olarak ele alacağımız konu iş adamları karşılıklı bir araya gelerek bu enerjik potansiyeli kullanmak ve daha iyi seviyelere getirmek. Bu bölgede yaşayan insanlar aynı coğrafyanın insanları olduğu için iş adamları birbirlerini çok iyi anlayacak durumdadır. İnanıyorum buradaki bu toplantıda önemli kararlar alınacaktır” şeklinde konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da yurt dışından gelerek toplantıya katılanların Trabzon’dan güzel anılarla ayrılacaklarını ümit etiklerini ifade ederek, ”Buradaki günlerinizden hoş güzel hatıralarla ayrılmanızı, hem güzel hatıralarla ayrılırken tekrar teşvik etme azminizi hevesinizi oluşturabilmeyi istiyoruz.

Tarihi şehrimizi tanımalarından onur duyacağız” dedi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise konuşmasında “Tarihinde önemli bir ticaret merkezi olan Doğu Karadeniz Bölgesi ve bu bölgenin girişimci iş adamları sınır tanımazlığını bir kez daha göstermiş oluyor. Bölgede hem kuzey komşumuz Rusya hem Ortadoğu hem de Kafkasya arasında önemli ticaret potansiyeli merkezinde bulunuyoruz.

Gerek belli ülkelerde yaşanan sınırlamalar gerekse dünya ölçeğinde yaşanan sıkıntılar aslında iş dünyasında yeni kapıları yeni açılımları zorlamaktadır. Bugün toplantısını yaptığımız belki Doğu Karadeniz Hazar ticaret hattı diyebileceğimiz bu hat bu zorlamaların ve belli sıkıntılardan sonra girişimcilik ruhunu ortaya koyduğu yeni bir koridor oluşturuyor” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından katılımcılara plaket takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim