• BIST 107.895
 • Altın 151,838
 • Dolar 3,7068
 • Euro 4,3500
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 20 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 19 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 20 °C

Trabzon Plakalı Tırlara PKK Ambargosu

Trabzon Plakalı Tırlara PKK Ambargosu
Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Özçelik, "İstanbul'da 5 bin kamyon iş bulamıyor. Şoförleri ve işçileri ücretsiz izine çıkartmayı planlıyoruz'' dedi
Trabzon Plakalı Tırlara PKK Ambargosu Trabzon Plakalı Tırlara PKK Ambargosu

Doğu ve Güneydoğu’ya taşımalarda yüzde 75’lik düşüş oldu. Türkiye Nakliyeciler Derneği (TND) Başkanı Erol Özçelik, ağırlıkla bu yöne taşıma yapan 5 bine yakın kamyon işsiz kaldığını söyledi. Özçelik, “İşveren sendikası ile görüşme halindeyiz. Dünya'nın haberine göre işçileri ve şoförleri 4 ay ücretsiz izine çıkartmayı planlıyoruz. Aksi halde ayakta kalmamız zor” diye konuştu. Özçelik’in verdiği bilgiye göre, Trabzon ve Bolu gibi illerin plakasını taşıyan araçların bölgeye gitmesinde sorun oluşuyor. 
 
Doğu ve Güneydoğu’da etkili olan terör olayları, yolların mayınlanması ve yol kesmeler, saldırılar, bölgeye doğru nakliyeyi bitme noktasına getirdi. Daha önce genel ekonomik büyümedeki hız kaybı, iç ticaret hacminin daralması gibi nedenlerle iç ticaret taşımalarında yüzde 25 seviyelerinde bir kayıp gerçekleşmişti. Buna terörün etkisi eklendi. Terör etkisiyle bölgeden gelen talep azaldı. Olayların etkisiyle tüketicinin sokağa çıkmasında bile sıkıntı var. Dolayısıyla tüccar siparişlerinde düşüş oldu. İkinci etki ise üretim bölgelerinden, batıdaki toptancıdan bölgeye yönelik pazarlama, satış iştahında azalma oldu. Parasını alamama, yolda malının başına bir şey gelmesi, kamyonlara saldırı korkusu ile batılı toptancı bölgeye ilişkin hem tahsilat hem nakliye güvenliği sorunu yaşamaya başladı.
 
PEŞİN PARAYA DÖNÜLDÜ
 
Peşin paraya dönüldü Nakliyenin kalbinin attığı, ticaretteki canlılığın veya hız kaybının en bariz izlenebildiği Ambarlar, genel iç ticaret nakliye verileri olumsuz bir tablo ortaya koyuyor. Türkiye Nakliyeciler Derneği (TND) Başkanı Erol Özçelik’in açıklamaları durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Özçelik, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, “Artan terör olaylarıyla Diyarbakır ve Urfa başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’ya taşımalar yüzde 75 azaldı” dedi. “İstanbul’da 5 bine yakın kamyon iş bulamıyor” diyen Özçelik’in açıklamaları şöyle: “Diyarbakır önemliydi. Yüzde 75 düşüş var. En fazla düşüş Diyarbakır ve Urfa’da. Van, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Ağrı, Kars bu durumda. Diğer illerde bu kadar olmasa da önemli oranda düşüş var. Son üç aydır taşımalarda Türkiye genelinde bu yüzde 25’lik düşüş vardı. Millet mal satmıyor. Peşin paraya çalışıyor. Veresiye mal satan yok. Taksitler kalktı. Para alamamaktan endişe ediyor insanlar. Özellikle yeni açılan şirketler daha çok çekiniyor. Babadan oğula geçen bir meslek grubu var. 50 senedir ticaret yapıyorlar. Onlar daha az tedirgin, taksitle mal verme konusunda ama yeni açılanlar özellikle çok çekiniyor. Yeni açılanlara mal gitmiyor.” 
 
OKULLARIN AÇILMASI ÇARE OLMADI
 
Okulların açılmasının da sektöre beklenen hareketlilik getirmediğine dikkat çeken Özçelik, “Okullar açılınca kırtasiyede her sene hareketlilik olurdu. Bu sene o da yok. Çin’den gelen mallarda büyük bir durgunluk var. Doların yükselmesinden esnaf büyük darbe yedi. Bu da bize yansıdı. Mal gelmezse biz de sevkiyat yapamıyoruz. Çin’den gelen malların büyük çoğunluğunu biz taşıyoruz. Doların 3 TL’yi aşmasıyla onlar da mal satamıyor. Çin’den gelen mallar allak bulak oldu. Büyük darbe oldu bu” diye konuştu. Özçelik’in verdiği bilgiye göre beyaz eşyada çok büyük değişiklik yok. Şirketler kampanya yaparak satışlarını canlı tutmaya çalışıyorlar
 
TRABZON PLAKALI GİDEMİYOR
 
Özçelik’in yaptığı açıklamalara göre çatışmalar sonrası Trabzon ve Bolu gibi bazı illerin plakasını taşıyan araçların bölgeye gitmesinde de sorun var. Özçelik, “Diyarbakır’da 21 plakalı araçlar için sorun fazla yok. Onlar bölgeye gidebiliyor. Ama bir 14 numara (Bolu) ya da 61 (Trabzon) gidince sorun var tabii. Seçimleri bekliyoruz. Umarız düzelme olur.”
 
4 AY İZNE ÇIKARACAKLAR
 
TND Başkanı Erol Özçelik, iç taşımalardaki bu büyük daralmanın ortaya çıkardığı iş kaybının işçi ve şoför olarak çalışanları da etkilediğini söyledi. Özçelik, “Bu kadar kamyon iş bulamayınca sıkıntı oldu. İşveren sendikası ile görüşme halindeyiz. Şimdi işçilere 4 ay ücretsiz izin vermeyi düşünüyoruz. Bize bağlı olanlara bunu planlıyoruz. İş yok diye mal satmıyorlar. 4-5 ay izin vermeyi planlıyoruz. İşler biraz düzelene kadar. Sadece şoför değil işçi işveren var. 50 civarında işçi var. İşveren sendikası ile toplantı yapıyoruz, işçi sendikasına da sunacağız bunu. İşveren sendikası var bizim burada. Doğudaki bu soruna çözüm bulmak için çare arıyoruz. Görüşeceğiz, ona göre biz çözüm bulacağız” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim