• BIST 84.208
 • Altın 147,005
 • Dolar 3,7769
 • Euro 4,0596
 • Trabzon 7 °C
 • Giresun 4 °C
 • Ordu 5 °C
 • Rize 2 °C
 • Gümüşhane -8 °C
 • Samsun 4 °C
 • Bayburt -10 °C
 • Artvin -4 °C

Trabzon Neden Önemli ?

Trabzon Neden Önemli ?
Kanuni Sultan Süleyman Doğumunun 519. Yıldönümünde Trabzon'da Anıldı...
Trabzon Neden Önemli ? Trabzon Neden Önemli ?
Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı tarafından düzenlenen program, eski belediye binası önünde "Kanuni Yürüyüşü" ile başladı.
 
Yürüyüşe Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,  Ortahisar Kaymakamı Osman Güneş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Baki, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehter Takımı eşliğinde, temsili Kanuni Sultan Süleyman'ın katıldığı yürüyüş, Ortahisar Mahallesi Kanuni Evi önünde tamamlandı.

             Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Bu tür programlar, çok büyük bir şahsiyeti, cihan sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ı anmak ve onun mirasının bir değerlendirmesini ve aslında ne kadar ona sahip çıkabiliyoruzun muhasebesini yapmak için çok önemlidir. Trabzon Fatih’in fethettiği, Yavuz’un şehzadelik yaptığı, Kanuni’nin doğup 15 yaşına kadar yaşadığı bir şehirdir. Tabi ecdat hem Selçuklu döneminde, hem daha sonra Osmanlı döneminde bir kenti şehzadeler şehri yaparken bunu tesadüfen yapmadı. Bu konuda çok çeşitli etkenler var. Bunlardan birincisi o şehrin stratejik konumu ve imparatorluk açısından önemi, ikincisi de şehrin kültürü, birimi, eğitimi, geçmişi ve altyapısının bir şehzadenin orada hüküm sürmesine ve geleceğe hazır olmasına yeterli olup olmadığıdır. Dolayısıyla Osmanlı döneminde şehzadeler şehri olan şehirlere baktığımız zaman kadimden gelen bir kültürün var olduğunu, eğitim müesseselerinin, medreselerinin köklü olarak orada yerleşmiş olduğunu Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sürecinde gelen Horasan erenleri ve diğer ilim adamlarının oralarda yer ve yurt tuttuğunu görüyoruz. Bunun üzerine şehzadelik müessesesi tesis ediliyor ve bu müesseseler ile o şehirler bir başka kimlik kazanıyor. İşte Trabzon da bu şehirlerden birisidir.

            Şehzadelik müessesesi o şehirlere zenginlik katarak bu güne kadar yansımasını sağlıyor. Bunu sanatında, kültüründe, insanların birbiriyle olan ilişkilerinde, tarihi mekanlarında görüyoruz. Bu değerlere sahip çıkmalıyız.

            Vali Öz,”Zağnos ve Tabakhane Vadisi arasında yer alan tarihi Ortahisar’ın yenileme süreci başladı. Kamu kurumları başta olmak üzere diğer sivil toplum kuruluşlarımızla ve burada yaşayan vatandaşlarımızla yenileme projesini hep beraber hızlandırıp, burada Trabzon tarihinin sergilendiği, Osmanlı ve Selçuklu döneminin yaşatıldığı ve bunun geleceğe aktarıldığı bir ortam oluşturacağız” dedi.

           Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, yaptığı konuşmada,Kanuni Sultan Süleyman bugün Amerika’da bile kanun koyucuların arasında yer almış olan, dolayısıyla farklı bir iz bırakan büyük bir padişahımız. Öylesine bir padişah ki adaleti dünyaya hakim kılmaya gayret ederken, döneminde de Osmanlı İmparatorluğu tarihindeki en geniş sınırlarına ulaşmış. En geniş sınırlara ulaşan Osmanlı Devleti’ni gayesi kuru bir cihangirlik değildi. İlahi Kelumetullah’ı bütün dünyaya tanıtmak ve tebliğ etmekti.

 

            Başkan Gümrükçüoğlu son zamanlarda sıkça eleştirilen Kanuni'nin hayatını anlatan dizilere atıfta bulunarak, "Bir takım dizlerde Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han'ın hayatının iki saray arasında geçtiği ifade edilmekte. Böyle bir Kanuni Sultan Süleyman yok. Bizim dedemiz olan Kanuni Sultan Süleyman 72 yaşında Zigetvar önlerinde toprağın üzerindeki çadırında hasta yatağından kalkıp, "Şu melun kale hala düşmedi mi" diyen, ölmeyen bitmeyen azmin nasıl bir gaye ile yaşadığının en büyük ispatıdır. Onların ömürleri at sırtında dünyaya hakkı adaleti doğruyu Allah’ın kelamını yaymakla geçmiştir. O bakımdan gençlerimizden dedelerini böyle bilmeleri ve öğrenmelerini onlardan özellikle istirham ediyorum" şeklinde konuştu.

           Törende Başkan Gümrükçüoğlu Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi hakkında da bilgi verdi. Gümrükçüoğlu, “Ortahisar şehrin aslı. 2009-2014 yılları arasında güneyden iç kale camiinden sahile kadar olan, doğusunda tabakhane surları, batısında Zağnos surları ile çevrili olan bu dünyanın en önemli tarihi miraslarından birisinde Koruma Amaçlı İmar Planını yaptık. Bu plana uygun olarak bu tarihi şehrin Ortahisar’ının tekrar inşa edilmesi çalışmalarını başlattık. Burayı kentsel yenileme ile birlikte yaşayarak dönüştüreceğiz. Bu dönüşüm belki bir on yılı alabilecek” ifadelerini kullandı.

            Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise yaptığı konuşmada Trabzon’un bir tarih, kültür ve sanat şehri olduğuna vurgu yaptı. Genç, “Bu şehre bu özeliklerini veren atalarımız bugün andığımız Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet Han’dır” dedi.

            Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ali Baki de Batılıların Muhteşem Süleyman dediği, dünyanın en büyük kanun yapıcılarından birinin Kanuni olduğunu belirterek, "On üç büyük sefere bizzat katıldığı için Gazi unvanları ile bilinen Kanuni Sultan Süleyman, aradan 448 yıl geçmesine rağmen, bütün bu unvanları taşıyabilen tek devlet başkanı olma özelliğini hala devam ettirmektedir" diye konuştu.

             Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehter Takımı’nın verdiği muhteşem konser ile devam eden etkinlikler, Vali Öz ile Başkan Gümrükçüoğlu’nun törene katılan vatandaşlara pilav ayran ikramının ardından son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Karadeniz'de PKK'ya operasyon!06 Ocak 2017 Cuma 17:27
 • 5 gündür aranıyordu cesedi bulundu!04 Ocak 2017 Çarşamba 21:31
 • Camide silahlı saldırı!01 Ocak 2017 Pazar 20:57
 • Saldırı için keşif yapıyordu... Yakalandı!01 Ocak 2017 Pazar 20:22
 • Ambulans helikopter 2 günlük bebek için havalandı01 Ocak 2017 Pazar 16:59
 • Otobüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 25 yaralı29 Aralık 2016 Perşembe 11:13
 • Karayolları Trabzon'daki yol için uyardı!29 Aralık 2016 Perşembe 10:44
 • Trabzon'da bir kişi canına kıydı!28 Aralık 2016 Çarşamba 11:11
 • Samsunlular kayıp Melike'yi arıyor27 Aralık 2016 Salı 13:25
 • Trabzonlu Polis Memuru canına kıydı25 Aralık 2016 Pazar 22:07
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0541 456 9450 | Haber Yazılımı: CM Bilişim