• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 9 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Trabzon İkiye Bölündü!

Trabzon İkiye Bölündü!
Kahramanmaraş caddesinin trafiğe kapatılması için gündeme gelen referandum talebi Trabzonluları ikiye böldü.
Trabzon İkiye Bölündü! Trabzon İkiye Bölündü!

Ortahisar Belediye Meclisi, Kahramanmanaş caddesinin trafiğe kapatılıp kapatılmamasına halkın karar vermesi için referandum yapılması kararı almış ve bu kararı Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bildirmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi de, Ortahisar Belediyesi’nin kararını desteklerse, Trabzonlular yeniden sandık başına gidecek. Ortahisar Belediye Meclisi’nin referandum talebini sorduğumuz vatandaşların birçoğu caddenin trafiğe kapatılmasını istedi. Dolmuşçular ise, olası referandumdan çıkacak ‘Evet’ kararının kendilerini mağdur edeceğini savundu. Siyasi partilerin il başkanları da fikir ayrılığı yaşadı ve trafik sorununun çözüme kavuşması için farklı öneriler sundu.

İŞTE İL BAŞKANLARININ DEĞERLENDİRMESİ REVİ: CADDE KAPATILMAMALI
AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi: “Kahramanmaraş caddesinin trafiğe kapatılması konusu zaman zaman kamuoyunda tartışılan bir konudur. Daha önce yaşanan tartışmalar sonucunda, caddede gidişdönüş olarak akan trafik, tek yönlü akacak şekilde düzenlendi. Meydan Parkı’nın etrafının trafiğe kapatılmasıyla da bu düzenlemeye katkı sunuldu. Bu düzenlemeyi destekleyecek şekilde fikirler üreteceğiz. Yani Kahramanmaraş caddesini komple trafiğe kapatmaktansa trafiğin daha rahat akacağı, insanların daha rahat hareket edebilecekleri bir proje üretmek daha doğru bir çözüm olur.”

“KAPATILMASINDAN YANAYIM”
CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör: “Belediye Meclisi üyeliğinden yeni ayrılmış birisiyim. Üye olduğum süre boyunca, caddenin araç trafiğine kapatılıp-kapatılmaması konusunda tartışmalar yaşandı. Bana göre Trabzon’daki ulaşım sorunu bir vaka. Şehrin en büyük sıkıntısı, kent içi ulaşım sorunudur. Partimizin belediye başkanlığı döneminde Uzunsokak’ın trafiğe kapatılması da çok tartışılmıştı. Sonuç olarak halkın da desteğini alarak sokağı trafiğe kapattık. Gördük ki, sokağın trafiğe kapatılması gerekiyormuş. Kahramanmaraş caddesinin, Cumhuriyet Caddesi ile kesişen ya da PTT İl Binası’na kadarki kısmının trafiğe kapatılmasından yanayım. Bu yolda işi olan vatandaşlarımız kapının önüne kadar arabayla gelmek istiyor. Bu da trafik sıkıntısı doğuruyor.”

ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli: “Eğer Kahramanmaraş caddesi araç trafiğine kapatılacaksa, öncelikle bunun alt yapısını oluşturmaları gerekiyor. ‘Caddeyi trafiğe kapatacağız. Şunu yapacağız ve şu şekilde yapacağız’ demeleri gerekir. Eğer böyle bir çalışma içinde değillerse halkı oyalamaktan başka bir şey yapmıyorlar demektir. Öncelikle çözüm üretilip alternatifler sunulmalı. Ondan sonra karar halk referandumuna sunulmalı. Şu an yapılan sadece vatandaşı oyalamaktır. Amaç, milletin derdine çare olmak değil, çalışıyor görünmektir.”

VATANDAŞLARIN CEVAPLARI: ESNAF MAĞDUR OLUR
Otoparkçı Vedat Pehlivan: “Uzunsokak örneğindeki gibi otoparkın olduğu binaya kadar araç girişçıkışları devam ederse, Kahramanmaraş caddesinin kapatılmasından biz çok etkilenmeyiz. Yine de mağdur olan esnafımız olacaktır. Meydan Parkı’ndan Kahramanmaraş caddesinin sonuna kadar sayısı binin üstünde ofis var. Oralara gidecek olan insanlar araçlarını nereye park edecek? Bu soruya cevap bulunmalı. Yine de halk daha rahat gezebilmek için referanduma ‘evet’ der diye düşünüyorum.”

ARAÇ TRAFİĞİ KARMAŞIK HAL ALIR
Aksesuar satıcısı Hasan Emrah Bekiroğlu: “Cadde yaya trafiğine açık olacağı için esnafın etkileneceğini pek düşünmüyorum. Fakat Kahramanmaraş caddesi araç trafiğine kapatılırsa, bu kadar aracı nereye yönlendirecekler? Buradaki dolmuş duraklarını nereye taşıyacaklar? Yetkililere sorulması gereken sorular bunlar. Alternatif olarak Yavuz Selim Bulvarı’ndan (Tanjant Yolu) Meydan Parkı’na yapılacak yönlendirme, Tanjant’ı tam bir trafik çilesi haline sokar. Sonuç olarak esnafa olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum ama Trabzon’daki araç trafiği karmaşık bir hal alır.”

KAPANIRSA ÇOK GÜZEL OLUR
Simitçi Neşat Kaya: “Caddenin araç trafiğine kapanması esnaf ve halk için iyi olur. Buraya işi olan insanlar geliyor, zaten dar olan yolun kenarlarına araçlarını bırakıp gidiyorlar ve yol tıkanıp kalıyor. Cadde trafiğe kapansa, buradaki trafik yoğunluğu azalsa Trabzon çok daha güzel bir hal alır. Uzunsokak trafiğe kapandı çok güzel oldu. Umarım Kahramanmaraş caddesi de kapanır.”

BELİRLİ BİR BÖLÜMÜ KAPANSIN
Çiçekçi Cenk Kurnaz: “Kahramanmaraş caddesi tamamen araç trafiğine kapanmasın. Araç trafiğine kapanırsa esnaf olumsuz etkilenir. Fakat caddenin belirli bir bölümüne kadar tek şerit yol verilirse çok güzel olabilir. Bu şekilde esnaf mallarını rahat bir şekilde transfer edip işlerini daha rahat yürütebilir. Araç süslemesi yapmama rağmen yolun trafiğe kapanmasının iyi olacağı kanaatindeyim. Halkın rahatlığı ve gezinti yapabilecekleri bir mekanın olması şehre faydalı olur.”

DOLMUŞÇULARA YOL GÖSTERSİNLER
Satış elemanı Savaş Dayı: “Halkın büyük oranda yolun trafiğe kapatılmasını isteyeceğini düşünüyorum. Fakat burada yoğun bir dolmuş esnafı var. Bu insanlara işlerini sürdürebilecekleri bir yol gösterilmeli. Aksi taktirde dolmuş esnafı yolun trafiğe kapatılması konusunda sorun çıkartabilir. Genel olarak baktığımızda esnafın malzemelerini rahat getirip-götürebileceği bir sistem oluşturulabilirse, Kahramanmaraş caddesinin de Uzunsokak gibi canlanacağını kanaatindeyim.”

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL
Esnaf Mustafa Tuncer: “Kahramanmaraş caddesi Trabzon ulaşımı için önemli bir yol. Kapatılmasın. Ancak yol kenarında park eden araçlar kaldırılsın. Mevcut cezalar caydırıcı değil. Daha caydırıcı cezalar uygulanırsa, araç şoförleri uzun süre burada arabalarını bırakıp gitmez.”

KAPATILMASIN PARK CEZASI OLSUN
Esnaf Hasan Tuncer: “Kahramanmaraş caddesi trafiğe kapatılmasın. Buraya konulacak uyarı levhalarıyla arabaların park etmesi önlensin. Park edip giden arabalar yüzünden dükkanımızın önü kapanıyor. Buna bir çözüm bulunmalı. Esnaf olarak mağdur edilmemeliyiz.”

DOLMUŞ DURAKLARINI TAŞISINLAR
Esnaf Davut Kaloğlu: “Kahramanmaraş caddesindeki sorun yolun trafiğe açık olması değil, dolmuş duraklarının yol kenarında ve fazla olması. Burayı trafiğe kapatmak yerine dolmuş duraklarını daha makul bir yere taşırlarsa sorun kalmaz.”

ESNAF İÇİN KAPATILMASIN
Esnaf Tayfun Karal: Kahramanmaraş caddesi trafiğe kapatılırsa esnaf sorun yaşamaya başlar. Cadde üzerindeki birçok esnaf mal alırken hangi yolu kullanacak? Mal indirmeye izin verilecek mi bilemiyoruz. Şahsım adına caddenin kapatılmamasını istiyorum.”

DOLMUŞÇULARA TEMİNAT VERİLSİN
Dolmuş şoförü Ercan Soylu: “Bence kapatılmasın. Burası dolmuş şoförleri için ekmek kapısı. Eğer kapatılırsa bizi nereye taşıyacaklar? Taşıdılar diyelim yolcu sayısı fazla olacak mı? Önce bunun teminatı verilsin. Biz burada halka hizmet veriyoruz. Eğer Kahramanmaraş caddesi kapatılırsa, olan yine halka olacak.”

İLKHABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim