• BIST 107.196
 • Altın 151,513
 • Dolar 3,6807
 • Euro 4,3300
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 15 °C
 • Artvin 18 °C

Teröristlerin Bozgunu Telsiz Konuşmaları ve Raporlarında

Teröristlerin Bozgunu Telsiz Konuşmaları ve Raporlarında
Ağrı ve Tendürek dağlarının "Sözde Serhat bölge sorumlusu" Yusuf Şek, örgüt mensuplarıyla yaptığı görüşmelerde, son dönemde özel eğitimli güvenlik güçlerinin etkili operasyonları nedeniyle büyük darbe aldıklarını, çok kayıp verdiklerini açıklıyor.
Teröristlerin Bozgunu Telsiz Konuşmaları ve Raporlarında Teröristlerin Bozgunu Telsiz Konuşmaları ve Raporlarında

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ardı ardına  gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar nedeniyle bölücü terör örgütü PKK  mensuplarının yaşadığı bozgun, moral bozukluğu ve hayal kırıklığı, telsiz  görüşmelerine ve sözde bölge sorumlularının raporlarına yansıyor.

 


    Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, TSK'nın ardı ardına  yaptığı başarılı operasyonlar, teröristlerin moralini bozdu. Mehmetçiğin moral  üstünlüğünün ise en üst seviyede olduğu belirtiliyor.

    Teröristlerin telsiz görüşmelerinde ve raporlarında, yaşadıkları  bozgun ve hayal kırıklığı gözler önüne seriliyor.


    Bölücü terör örgütünün Ağrı ve Tendürek dağlarındaki "sözde Serhat  bölge sorumlusu" Yusuf Şek, örgüt mensuplarıyla yaptığı görüşmelerde son günlerde  güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda bozguna uğradıklarını  açıklıyor.

    "Yaşar" kod adlı Şek, yakın çevresindeki örgüt mensuplarıyla yaptığı  görüşmelerde son dönemde özel eğitimli güvenlik güçlerinin Ağrı bölgesinde çok  etkili operasyonlar gerçekleştirmesi nedeniyle çoğu yerde darbe aldıklarını, çok  kayıp verdiklerini, bunu yakın gelecekte telafi etmelerinin neredeyse imkansız  olduğunu belirtiyor.

    Planladıkları "kırsal ve devrimci savaşa" halkın yeterli destek  göstermediğini, örgütün talimatlarını yerine getirmekte duyarsız kaldıklarını ve  özellikle son dönemde halkın büyük kesimi tarafından çok eleştirildiklerini  anlatan Şek, gelinen durumun kendilerinin ne kadar zayıf olduğunu ortaya  çıkardığını ve halkın desteği alınmaksızın başarının imkansızlığını ifade ediyor.

    - "Ateşkese ihtiyacımız var..."

    Yeniden ateşkes sürecine şiddetle ihtiyaçları olduğunu, bunun en  azından kışa girerken yeniden toparlanmalarına imkan vereceğini aktaran Yusuf  Şek, "merkez"e de bunu rapor ettiğini dile getiriyor.

    Şek'in telsiz görüşmelerindeki "Başlangıçta halkımıza yumuşak şekilde  yanaşın, kazanmaya çalışın. Bu, çok önemli. Yok, olmaz ise sessizce halledin ve  askerin üstüne atın. Karşı gelenleri arabalarının içindeyken uzaktan indirin ve  'Yine asker vurdu' deyin. Sakın görüntü vermeyin" talimatı, örgütün düştüğü  durumu gözler önüne seriyor.

    Şek'in bu talimatının canlı kalkan olmak için bölgeye gidenlere  yönelik eylem tarzı olabileceği değerlendiriliyor.

    "Yol ortasında korucu vurmayın, halk buna da tepki verdi. Gerekirse  uygun bir ortamda, kimsenin görmediği bir yerde indirin ve mümkün olursa 'PKK'ya  çalışıyordu, askerler vurmuş' diyerek suçu askere atın, sakın üstlenmeyin"  şeklindeki konuşmaları da deşifre edilen Şek'in, çok kayıp verdiklerini, bu  nedenle alanda etkili olmalarının zorlaştığını söylediği de belirlendi.

   - "Asker artık her yerde karşımıza çıkıyor"

    "Asker artık her yerde karşımıza çıkıyor. Dikkatli olun, kayıp  vermeyin" diyen Şek, teröristlerden bölgelerindeki kış tertiplenmesine ağırlık  vermelerini istiyor.

    Sözde bölge sorumlusunun KCK'nın illerde problemli olduğunu ve  onlardan yardım beklenmemesini söylediği de kaydediliyor.

    Şek'in bu itirafları ve yakınmalarının ise "merkez" tarafından ağır  şekilde eleştirildiği ve elemanlarının başında bulunmayışının sorgulandığı  belirtiliyor.

    Şek'in, son dönemde güvenlik güçlerince bölgede yürütülen operasyonlar  nedeniyle yurt içinde barınamadığı, sık sık İran'a geçtiği ve arada kısa süreli  Türkiye'ye geldiği biliniyor.

     Yusuf Şek'in "merkez" tarafından görevinden azledileceği ve  yargılanacağı değerlendiriliyor.

    - Sözde karargahları yerle bir edildi

    Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ağrı ve Tendürek operasyonlarının "sözde  Serhat eyaletini" çok zora soktuğu, gerek Ağrı'da gerekse Tendürek'teki sözde ana  karargahlarının yerle bir edildiği, büyük telsizlerinin ele geçirildiği  öğrenildi.

    Öte yandan, Yusuf Şek'in "örgüt adına" diyerek, gariban bölge  halkından zorla toplayıp örgütten gizlediği parayı listelediği ve en yakınındaki  1-2 kişiyle paylaştığı, paranın dökümünü gösteren defterin ele geçirildiği  belirtiliyor. Şek'in "korkulu rüyası" haline gelen bu defterin güvenlik  kuvvetlerinin elinde olduğu biliniyor.

    Teröristler arasında büyük tartışmalar yaşandığı, yapılması planlanan  operasyonlara bazı alt kadrodaki yönetici kesimin karşı çıktığı ve "merkez"e  isyana gidecek ölçüde açıklamalarda bulunduğu da telsiz görüşmelerinden net  anlaşılıyor.

    Yusuf Şek'in korkması nedeniyle sözde birliklerinin başında  bulunmaması ve çoğu zaman İran'a yakın bölgelere kaçıp personelini yalnız  bırakması yüzünden kontrolü altındaki sözde iki üst düzey komutanın elemanlarıyla  firar ettikleri duyumu, güvenilir kaynaklarca doğrulanıyor.

    Şu ana kadar bu teröristlerin teslim olduklarına dair bilgi ise  bulunmuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim