• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 17 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 14 °C

Teog Memnuniyeti Yüzde 90 Çıkınca...

Teog Memnuniyeti Yüzde 90 Çıkınca...
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, "TEOG sonucunda sınav memnuniyeti yüzde 90’ların üzerine çıktı. Böylece öğrenciler okul dışında bir dershane arayışına girmedi" dedi. 2013-2014...
Teog Memnuniyeti Yüzde 90 Çıkınca... Teog Memnuniyeti Yüzde 90 Çıkınca...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, "TEOG sonucunda sınav memnuniyeti yüzde 90’ların üzerine çıktı. Böylece öğrenciler okul dışında bir dershane arayışına girmedi" dedi.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilk kez liselere giriş için yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması üzerine çalıştay düzenlediklerini, öğrenci ve öğretmen sınav memnuniyetini anketler yoluyla ölçtüklerini belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, bunların sonucunda sınav memnuniyetinin yüzde 90’ların üzerine çıktığını bildirdi. Çelik, böylece öğrencilerin okul dışında bir dershane arayışına girmediğini kaydetti. Sınavlara ilişkin yakalanan başarıyı ve memnuniyeti ortaöğretime geçiş uygulamasının devamı olan yerleştirmede de elde etmek için bir komisyon kurulduğunu belirten Çelik, komisyonun çalışmaları sonucu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında uygulanmak üzere "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu" taslağının hazırladığını aktardı. Çelik, e-kılavuzun kamuoyunun bilgisine sunulduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

"Yerleştirme işleminin de hiçbir öğrenciyi mağdur etmeden ve yerleştirme puan üstünlüğüne göre gerçekleşmesini sağlamak amacıyla oluşturulan e-kılavuz taslağını 15 gün süresince tüm paydaşların, veli, öğretmen, öğrenci, üniversiteler, basın-yayın organları, köşe yazarları ve kamuoyunun görüş ve önerilerine açtık. Taslak kılavuzumuz, dün itibarıyla MEB’in web sayfasında yayımlandı. Paydaşlar taslağa ilişkin görüş ve önerilerini 15 gün içerisinde ’[email protected]’, ’[email protected]’ e-posta adreslerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştırabilecek. Buradan gelecek tüm görüş ve öneriler, e-yerleştirme çalışma grubumuz tarafından dikkatle değerlendirilip son şekli verilerek uygulamaya konulacaktır. Böylece öğrenci, veli ve toplumun katılımı sağlanmış ve en etkili verimli ve yerindelik ilkesine uygun olarak öğrencilerimiz tercihlerine, ortaöğretime yerleştirme puan üstünlüğüne göre okullarıyla buluşturulup eğitim öğretimi aksatmadan devamı sağlanmış olacaktır."

ÖZEL OKUL KAYIT TARİHLERİNİN ÖNE ALINMASI

Çelik, taslak kılavuza ilişkin bugün basına yansıyan bazı haberlere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Eleştirilerin kılavuzun bir bütün olarak değerlendirilmeden sadece bazı bölümleri dikkate alınarak yapıldığına dikkati çeken Çelik, "Burada öğrenci mağduriyetini ortadan kaldıran bir uygulamayı hayata geçirmek istiyoruz. Dolayısıyla eleştirileri dikkatle takip ediyoruz. Muhtemel olumsuzlukları gidermek için de gerekli düzenlemeleri yapacağımızdan öğrenci ve velilerin şüphe duymamasını isteriz. Özellikle de bunun taslak olduğunu ifade etmek istiyoruz. Kimsenin mağdur edilmesi gibi bir durum yaşanması söz konusu değildir" açıklamasını yaptı.

ÖZEL OKULDAN DEVLET OKULUNA NAKİL MERKEZİ YERLEŞTİRMEYLE YAPILACAK

Taslakta sınavla öğrenci alan özel okulların kayıt işlemlerini 24 Haziran-10 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapması gerektiğini hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Bu özel okula gidecek öğrencilerin mağduriyeti değil, öğrencilerimizin kendi tercihlerini kullanabilmelerine imkan vermektir. Daha sonra yapılacak tercihlerin alınması sürecinde bu öğrencilerin devlet okullarını tercih edememeleri, devlet okullarına geçişlerine bir engel değildir. Yerleştirme işleminin tek seferde yapılmasından hareketle öğrencilerimizin kendi tercihleriyle gitmek istedikleri okullardaki kullanılacak kontenjanları fırsat vermeyi öngörmüştür. Sınavla öğrenci alan özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin de daha sonra fikir değiştirmesi halinde nakil yoluyla devlet okullarına geçmesi mümkün olacak. Devlet öğrencinin mutluluğu için vardır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim