• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 17 °C

TBMM'de Trabzon Tartışması Çıktı

TBMM'de Trabzon Tartışması Çıktı
Trabzonlu bazı büroktarlar ve bazı öğrencilerin burslarının kesilmesi TBMM'de tartışma yarattı.
TBMM'de Trabzon Tartışması Çıktı TBMM'de Trabzon Tartışması Çıktı

Son günlerde Çevre ve Şehircilik bakanlığında görevden alınan Trabzonlu bazı büroktarlar ve bazı öğrencilerin burslarının kesilmesi TBMM'de tartışma yarattı.

CANALİOĞLU: NİYE BİZİM BÜROKRATLARIMIZI GÖREVDEN ALIYORSUNUZ?
TBMM Genel Kurulu'nda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'nda değişiklik yapan yasa tasarı üzerindeki görüşmelerde söz alan CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, İdris Güllüce'ye "Niye bizim bürokratlarımızı görevden alıyorsunuz? Bunların suçları ne? 25 tane bürokratı görevden aldınız. Bu yetmiyor, 180 tane öğrencimizin burslarını kesiyorsunuz. Günah değil mi?" diye sordu.

GÜLLÜCE: İNSANLARIN HANGİ ŞEHİRDE YAŞADIKLARINA BAKMAYIZ!

Bunun üzerine söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'de yaşayan 77 milyon insanın hangi şehirde yaşadığına bakmadıklarını belirterek, "Türkiye'nin, 77 milyonunun kardeş olduğuna bakarız. Bu Trabzonlu da Edirneli de Ardahanlı da olabilir. Kimin damadı olduğuna bakarak görevden alıp ya da göreve tayin etmeyiz" dedi.

TRABZONLULARA KARŞI BİZİM KİNİMİZ OLMAZ
Güllüce, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki bir il karşıtı olmamız mümkün olmaz. Bu topraklarda bunu yapmak bölücülük ve çirkinliktir. Soruşturma açılmış insanlar varsa ben bunları görevden alırım. Hepsi böyle midir, hayır değildir. Benim beraber çalışacağım insanlar vardır, beraber çalışamayacağım insanlar vardır. Performansını düşük görmüşümdür, daha uygun çalışacağım insanlar görmüşümdür. Kusura bakmayın, Bakanlığa gelmiş bir insan da kendi Bakanlık bünyesinde bazı değişiklikler yapar.

Bu değişiklikleri yaparken de 'Bu nereli? Trabzonlu ise olmasın, Trabzonlu ise olsun' diyemezsiniz. Böyle bir mantık olmaz. Bu bir kere Türkiye'de başka siyasi partilerin yaptığı duruma düşürür sizi. Türkiye'de, 'il milliyetçiliği yapayım' derken, bölücülük yapacak noktaya götürür. Biz Allah'a sığınırız Trabzon'a karşı olmaktan. Ben bu toprağın bütünlüğü, birliği için hayatımı vermiş bir insanım. Çocukluğumda Trabzonluların kucağında büyümüşümdür. Trabzonlulara karşı bizim kinimiz olmaz. Canımız kadar da severiz.

Ama ben Bakanlıkta birilerini değiştireceksem, onun nereleri olduğuna bakmam. Benim önceliğim o olmaz. Performansına bakarım. Hukukla ilgili, kanunlarla ilgili sorunu var mı yok mu ona bakarım.

KPSS'YE UYGUN OLMAYAN ADAMLAR ALINDI
Savcılık mahkemeye vermiş. 'KPSS'ye uygun olmayan adamlar alındı' diye, savcılık el koymuş. Ben savcıya müdahale edemem. Ben bunu belirleyemem ki... Siz onu savcıya soracaksınız benimle ilgisi yok.

Sizin bu söyledikleriniz, Trabzon'a hoş görünmek için yaptığınız bir konuşma. Aslında Trabzon'a hoş görünmek gibi olabilir ama ülke bütünlüğünü için doğru bir konuşma değildir."

Canalioğlu'nun burs konusundaki iddialarına da cevap veren Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu konuda aldığı kararı anımsattı. Güllüce şöyle devam etti:

"Demişiz ki 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüksek lisans ve doktora bursu versin.' Ortaokul ve liseyi başka kurumlar versin. Bize şehircilik, çevrecilik uzmanları lazım. Bunların yüksek lisans, doktora yapması lazım. Dolayısıyla karar almışız, 'Bundan böyle bir hiç kimseye burs vermeyeceğiz. Üniversitelere müracaat etmişiz, 'bize öğrenci gönderin' diye. Bizim verdiğimiz alanlarda doktora, yüksek lisans alanlarında yetişmiş insana ihtiyacımız var. Yüksek lisansa 600, doktoraya 900 lira burs vereceğiz. Bunun yanlış tarafı neresidir? Bu burs alanlar sadece bir şehirden ise o zaman 'Niye sadece bir şehirden' diye ben size soru sorarım.

SİZİ KINIYORUM
İlime verdiğim hizmetlerden dolayı, Türkiye'nin 81 iline eşit davrandığımdan dolayı, üniversite ve akademisyenleri desteklediğimden dolayı beni kutlamalıydınız.

Bizim Trabzon ile derdimiz olur mu? Bizim dünyanın insanı ile derdimiz olmaz. Trabzon'da yerel gazetelere yazı yazdırıyorsunuz, 'Trabzon düşmanlığı' diye. Yakışıyor mu size? Sizi kınıyorum."

CANALİOĞLU: KIZMANIN BİR ANLAMI YOK!
Tekrar söz alan Canalioğlu, "Kızmanın bir anlamı yok. Trabzonlular asla bölücülük yapmamıştır. O zaman sizden önce yapılan bu işlere soruşturma açtınız mı suç duyurusunda bulundunuz mu? Madem bir önceki Bakan bu işleri yaptı siz ne yaptınız bu konuda, suç duyurusunda bulundunuz mu? Ben sizi kınıyorum" diye konuştu.

Canalioğlu ayrıca, Trabzon'daki gazetelere kendisinin bir şey yazdırmadığını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim