• BIST 106.926
 • Altın 151,352
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 13 °C

Taner Yıldız’dan İşsiz Madencilerle İlgili Açıklama

Taner Yıldız’dan İşsiz Madencilerle İlgili Açıklama
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Torba Yasa’da madencilerle ilgili yapılan düzenleme sonrası 22 işverenin işletmelerini kapattığını belirterek, “Eğer genel kurul bunu uygun görmesi halin...
Taner Yıldız’dan İşsiz Madencilerle İlgili Açıklama Taner Yıldız’dan İşsiz Madencilerle İlgili Açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Torba Yasa’da madencilerle ilgili yapılan düzenleme sonrası 22 işverenin işletmelerini kapattığını belirterek, “Eğer genel kurul bunu uygun görmesi halinde bizim önergemiz hazır ve her zamanda gündeme gelebilir. 22 madenci işverenimiz işletmelerini durdurdular. Bir kısmı işçilerine izin verdi, bir kısmı da çıkışlarını verdi” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Sanayi Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulün ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, Maliye Bakanı Şimşek’in beyaz eşya ve ÖTV ile ilgili açıklamalarını da değerlendirdi. Bakan Yıldız, “Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği bizim en önemli yerli kaynağımız. Yerli kaynaklardan her yıl 15 milyar TL civarında tasarruf edebileceğimiz ve son 3 yılda genel tespitlerimizde 2,5 ile 3 milyar TL şeklinde bir tasarrufumuz oldu. Ben Maliye Bakanımıza açıklamasından dolayı teşekkür ediyorum. 2012’nin başından itibaren tasarruflu olmayan beyaz eşyanın üretilmesi durdurulmuştu. Dolayısıyla eski beyaz eşyasını verip de yenisini alanları ÖTV’den muaf tutmak veya ÖTV ile alakalı rakamların düzenlenmesi, bizim için son derece faydalı bir durum” dedi.

Güney Kafkasya Boru Hattı temel atma töreni hakkında bilgi veren Bakan Yıldız, “Güney Kafkasya 5,2 milyar dolarlık bir yatırımın orada en büyük ikinci hissedarı olarak temel atma törenine katıldık. Oradaki en farklı gelişmelerden bir tanesi Hazar’da iki tane platformun ve oradaki borunun montajının ihalesini Türk firması aldı. Bu 2 milyon dolarlık bir işti. Türkiye’de kurulacak olan bundan sonraki arama platformu veya sondaj platformu yerli üretimle, yerli kaynaklarla yapılabileceğinin en önemli göstergesidir” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Torba Yasa ile birlikte şartları yerine getiremeyen maden ocakları kapanmaya başladı. Bununla birlikte yaklaşık 5 bin madencinin işsiz kaldığı belirtiliyor. Bu anlamda bir teşvik olacak mı?” soruna Bakan Yıldız, “Bu bizim çok daha önceden gördüğümüz ve tedbirini aldığımız, Plan Bütçe Komisyonu’nda da Enerji Bakanlığımız önerisi ile beraber 10. maddeye geçici 21. madde olarak koyduğumuz bir önergeydi. Plan Bütçe’den geçti, Genel Kurul’da ise muhalefet partisinden bir milletvekilinin itirazı üzerine de o tekrar geri çekildi bu madde. Ben bunun doğru olmadığını orada anlattım. Çünkü işveren de işçi birbirinden ayrılmaz iki önemli unsur. Birinin hakkı dolaylı olarak diğerinin de hakkı oluyor. Bu önergemiz hazır, Meclis açıldıktan sonra da düzenlenen bir kanunla da bunu yerine getirebiliriz. Plan Bütçe’de de bunun tartışması yapılmıştı. Tutanaklarda orada hazır, şimdi 22 tane madenci yeni haklarının düzenlenmemiş olması gerekçesiyle işletmeleri kapattılar. Eğer Genel Kurul bunu uygun görmesi halinde bizim önergemiz hazır ve her zamanda gündeme gelebilir. 22 madenci işverenimiz işletmelerini durdurdular. Bir kısmı işçilerine izin verdi, bir kısmı da çıkışlarını verdi” cevabını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim