• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 14 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 10 °C
 • Artvin 17 °C

Şutso Başkanı Ertekin, Başbakan Erdoğ'dan Enerji Fiyatlarında İndirim İstedi

Şutso Başkanı Ertekin, Başbakan Erdoğdan Enerji Fiyatlarında İndirim İstedi
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E.Sabri Ertekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, tarımda kullanılan enerji fiyatlarının barajla sulanan alandaki enerji fiyatlarının 3 katını geçmeyecek şekilde düzenlenmesini istedi.
Şutso Başkanı Ertekin, Başbakan Erdoğ'dan Enerji Fiyatlarında İndirim İstedi Şutso Başkanı Ertekin, Başbakan Erdoğ'dan Enerji Fiyatlarında İndirim İstedi

- Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E.Sabri Ertekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, tarımda kullanılan enerji fiyatlarının barajla sulanan alandaki enerji fiyatlarının 3 katını geçmeyecek şekilde düzenlenmesini istedi.

ŞUTSO Başkanı Ertekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve bölge milletvekillerine gönderdiği mektupla tarım arazisi için açılan kuyulardaki elektrik enerjisi fiyatlarının barajla sulanan alandaki enerji fiyatlarının 3 katını geçmeyecek şekilde düzenlenmesini talep etti. Bölgede toplam 15 bin adet sulama kuyusu bulunduğunu vurgulayan Ertekin, mektubunda, “Şanlıurfa’mızda abonesi yapılmış 12 bin adet kuyu, tahminen 3 bin adet de abonesi yapılmamış olmak üzere toplam 15 bin sulama kuyusu mevcuttur. Bu kuyular elektrikle çalışmakta olup, bugün itibariyle 250 bin hektar alanı sulamaktadır. Hali hazırda Atatürk Barajı’yla şu an için sulanan alan 205 bin hektardır. Bu sulamalar birçok insanı (35 bin - 40 bin kişiyi) sürekli istihdam etmektedir. Sulamayla verim artışı sağlanmakta olan ilimizde ekonomiye çok büyük katkı sağlamaktadır. 2012 yılı tarımsal üretimimiz, 5 milyar TL’dir. Ancak elektrik enerjisi fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle özelleştirmeden sonra kaçak elektriğe müsaade edilmemesi nedeniyle bu fiyatlarla da sulama çok pahalıya mal olduğu için sulama yapılamamaktadır. Bu da hem istihdama hem de ekonomiye çok büyük zarardır. Devlet eliyle sulanan baraj sulamalarında dekar başına 20-30 TL alınırken tüm tesisini kendisi kuran elektrikle sulama yapan çiftçi, en verimli pompayı kullansa ve 250 metreden su çekse dahi dekar başına 350-400 TL elektrik ücreti ödemek durumundadır. Bu rakam devlet eliyle yapılan sulamanın yaklaşık 13 katı kadardır. Aradaki fark büyük bir haksızlıktır. Farkın 3 katı geçmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde herkeste bir haksızlık yapıldığı kanaati hasıl olacaktır. Elektriğin kaçak kullanılmak istenmesi veya sulamanın yapılmaması çok büyük sosyal patlamalara yol açacaktır. Bunların önlenmesi için tarımda kullanılan enerji fiyatlarının, barajla sulanan alanların 3 katını geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir.

Şu andaki tarifelere göre, tarımda kullanılan elektrik, sanayide kullanılan elektrikten yüzde 30 daha pahalıdır. Bunun için gerekli düzenlenmenin en kısa zamanda yapılarak yetişecek ürünün kaybedilmemesi ve istihdamın korunması gerekmektedir. Gereğinin acilen yapılmasını saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim