• BIST 102.270
 • Altın 148,843
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1883
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 21 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 15 °C

Sultanlar Müzayedesinin Geliri Soma Şehitlerine

Sultanlar Müzayedesinin Geliri Soma Şehitlerine
Osmanlı’nın ve Avrupa'nın farklı dönemlerine ait çok değerli eserler, Çırağan Sarayı'nda yapılacak müzayedede antika severlerle buluşacak.
Sultanlar Müzayedesinin Geliri Soma Şehitlerine Sultanlar Müzayedesinin Geliri Soma Şehitlerine

Eserlerden elde edilecek gelir, Soma'da şehit olan madencilerin ailelerine bağışlanacak.

Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi'nin düzenleyeceği müzayede, 25 Mayıs Pazar günü saat 14.00-18.00 arası koleksiyonerlerin huzurunda gerçekleştirilecek.

Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine destek olmak istediklerini belirten Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi'nin kurucusu Muzaffer Gültekin, eserlerden 10 adetinin bedelsiz olarak satışa sunulacağını açıkladı. Teklif usulü artırılarak satılacak bu eserlerin; 5 adet Atatürk hatırası, tuğralı Gümüş kaşık, tuğralı Gümüş mücevher kutusu, Gümüş yastık aynası, art-deco servis arabası, İngiliz tepsili jardenyer, Osmanlı rahle, Gümüş hamam tası, Süleymaniye leğen-ibrik ve Gümüş şamdan

olduğunu belirten Gültekin, yaşanan acılara bir parça merhem olmak istediklerini söyledi. Gültekin, "Hepimiz derin bir üzüntü içindeyiz. Facianın ardından müzayedeyi iptal etmek yerine, şehit ailelerine destek olmaya karar verdik. Çok nadide eserlerin bulunduğu müzayedemizde 10 adet parçayı teklif usulü satışa sunacağız. Bu eserlerden elde edeceğimiz gelirin tamamını Başbakanlık tarafından başlatılan yardım kampanyasına aktaracağız. Sanatsever ve hayırsever vatandaşlarımızı pazar günü birlik olmaya ve Soma için el ele vermeye davet ediyoruz" dedi.

TOPLAM 653 PARÇA SATILACAK
Benzerlerine az rastlanır parçaların oluşturduğu ve toplam 653 parçanın yer alacağı müzayedede, Osmanlı dönemine ait eserlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Dünyada bir örneği daha bulunmayan, Yekta Oğuz Soylu'ya ait 118 parçadan oluşan antika faraş koleksiyonu, uzunca bir süre sofraların ve şöminelerin vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Antika faraşlar, imalatlarını yapan değişik dönemlere ait firmaların armalarını da taşıyor. "Art Nouveau" dönemine ait faraş koleksiyonunun açılış fiyatı 20 bin TL olacak.

MÜTTEKA 350 BİN LİRA
Müzayedenin ilgi çekmesi beklenen bir başka eseri ise; Sultan Reşad'ın müzelik ve koleksiyonluk bir eser olan müttekası. Dervişler'in çile dönemlerinde uyumadan oturabilmeleri, riyazat halinde kalmaları amacıyla kullandıkları mütteka, üzerindeki işlemelerle bir sanat eserine dönüşmüş. Altın işlemeli desenlerle zarif işleme sanatının en güzel örneklerinden olan mütteka, 350 bin lira açılış fiyatı ile satışa sunulacak.

Sultan Abdülaziz'e ait tıraş seti de, müzayedenin ilgi görmesi beklenen bir diğer parçası. Has ipekten yapılan tıraş önlüğü ve cübbesi "Saray Berberbaşı" Mustafa Rahmi Bey'e ait.

NADİDE HAT ESERLER
Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi'nin düzenleyeceği müzayedede yer alacak hat eserler ise ayrı bir önem taşıyor. Ünlü hattat Mustafa Rakım'ın öğrencisi olan Sultan 2. Mahmut'un kendi el yazması olan Besmele-i Şerif'in yer aldığı hat eserinin yanı sıra Sami Efendi'nin siyah is mürekkebi ile yazmış olduğu ender bulunan hat levhası da müzayedede yer alacak. "Reis-ül Hattat" olarak bilinen Kamil Akdik, Abdullah Zühtü ve Macit Efendi'nin çalışmalarının da aralarında bulunduğu zengin hat çeşitlerinin yanı sıra her biri birer sanat eseri olarak tanımlanan Hilye-i Şerif'ler müzayedede koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak.

Memluk dönemine ait el yazması Kur'an-ı Kerim, Hidiv armaları, sedef ve bağ işlemeli sandık, Osmanlı tekstil ürünleri, Avrupa mobilya ve kristal eşyaları, Kabe örtülerinde kullanılan ve üzerlerinde Allah'ın isimlerinin yazılı olduğu madalyonlardan oluşan, yaklaşık 600 parçalık müzayedeye koleksiyonerlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

HEKİMOĞLU AİLESİNE AİT GERDANLIK
Osmanlı döneminin altın ve elmas işçiliğinin en güzel örneklerinin verildiği Trabzon Bedesteni'nde Şehzade Sarayı için, Ermeni ve Rum ustalar tarafından üretilmiş, türkülere konu olmuş Hekimoğlu ailesine ait antika, elmas bir gerdanlığın da satışa sunulmuş olması, müzayedeye ayrı bir değer katıyor.

Satışa sunulacak olan eserler arasındaki terazi koleksiyonu, sedir örtüleri, Osmanlı bez ürünleri, gelinlikler, minyatür çorba seti, enfiye kutusu koleksiyonu, karaf, gece sürahileri ve jarderyerlerin de özel koleksiyonerlerin ilgisini çekecek. Eserleri müzayededen önce görmek isteyenler ise 24 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00'a kadar Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi'ni gezebilir ya da eserleri online katalog üzerinden inceleyebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim