• BIST 107.896
 • Altın 151,380
 • Dolar 3,6601
 • Euro 4,3285
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 20 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 12 °C
 • Artvin 14 °C

Süleyman Soylu'dan Müjde Üstüne Müjde

Süleyman Soylu'dan Müjde Üstüne Müjde
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’da katıldığı değerlendirme toplantısında Akyazı’nın kesin bitiş tarihin açıkladı, ardından Uzungöl’de ki yapılaşma sorununa el atacakları müjdesini verdi.
Süleyman Soylu'dan Müjde Üstüne Müjde Süleyman Soylu'dan Müjde Üstüne Müjde

Trabzon’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla, Trabzon Valiliği A Toplantı salonunda “Kamu yatırımları değerlendirme toplantısı” yapıldı. Trabzon Valisi A.Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora’nın da katıldığı değerlendirme toplantısına Trabzon’da ki çeşitli kamu kurumlarının bölge müdürleri, müdürleri ve STK’ların temsilcileri katıldı. 

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, Trabzonspor’un Akyazı Stadı için bitiş tarihini açıkladı. Bakan Soylu, “Haziran ayının sonuna doğru stadımız da sona erecek. Bu bize ayrı bir görsellik ayrı bir güzellik sunacaktır” dedi. 

Trabzon’un 2015-2019 arası 4 yıllık süreçte sıçrama yılı olacağını ifade ederek, “Trabzon ilimizin yatırımlarını tekrar gözden geçirmek, hem de 2016-19 yılına projeksiyonu masaya yatırmak istiyoruz. Özellikle 2015 yılı içinde 2 Genel Seçim akabinde şimdi önümüzde şimdi 2019’a kadar seçim yapmayacağımız bir dönem var. Projeleri bir şekilde gerçekleştirilebileceğimiz bir döneme adım atıyoruz. Trabzon, bir çok alanda 21. YY’a kendi medeniyet mirasının şehre bıraktığı gücüyle birlikte çok anlamlı ve fırsatları önünde duran bir şehir gelmektedir. Bir taraftan Türkiye’nin artan GSMH, diğer taraftan yükselen ticaret, doğal güzellikleri, çevre, tarih,  kültürel - sanatsal zenginlikleri ile birlikte turizmin göz bebeği olması, bir çok spor yatırımın getirdiği avantajı iyi yöneten bir spor şehri olması konusunda şehrin kendi kodları önümüzde ciddi avantaj oluyor. Ama şimdi sadece yatırımlarla değil insan kaynağı, hevesin ortaya koyacağı bu büyük heyecanında bu önümüzde ki 4 yıl içine koymamız gerek” diye konuştu. 

TRABZON HAVALANI AVRUPA’DA 5. OLDU
Trabzon’un turizm, ticaret, eğitim, spor ve kültür ve sanat şehri olduğunu kaydeden Bakan Soylu,  “En önemlilerinden bir tanesi de Trabzon doğal tarım şehri. Bunların hepsini bir araya getirecek bunun bir taraftan önümüzde avantaj olarak bilinen Kafkasya ve özellikle Orta Doğuya atanan bir hinterlant genişletilecek. Bir taraftan Balkanlar ve Anadolu ile bir araya gelecek alt yapıyı oturtmalıyız.  Şu çok açık, bir taraftan Ordu-Giresun Havaalanın olmasına rağmen, bir taraftan 2015’in seçim yılı olmasına rağmen sadece şu rakam Trabzon’un cazibesinin ne kadar yükseldiğinin en önemli göstergesi: Trabzon Havaalanı, kendi havalimanı ölçeğinde Avrupa’da 5. Olmuştur. Yüzde 20 üzerinde yolcu artışı ile bu cazibesini net bir şekilde ortaya koydu. Büyüyen Trabzon var, bunu iyi planlamalıyız geleceği iyi hazırlık yapmalıyız.  Bu yaklaşık yarım milyon civarında körfezden gelen turist. Buna ait iyi bir hazırlık yapmalıyız. Bir taraftan buna ait hazırlık yaparken kendi kültürel kodlarımızı, yöresel mimarimizi, sanatsal zenginliklerimizi öne çıkarmalıyız. Hepimiz görüyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın bir ölçeğinde nerede yarışma yapılsa, bu şehrin evlatları sporda, sanatta, kültürde, resimde her yerde kendi farkındalıklarınım ortaya koyuyorlar. Bir cevher var, bu cevheri iyi bir şekilde işlemek ve yarına hazır hale getirmeliyiz” diye konuştu.  

RİZE VE ORDU-GİRESUN HAVALANIN YAPILMASI
Bakan Soylu konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Rize’de, Ordu ve Giresun’da havaalanı yapılması bölgesel kalkınmayı, bölgenin en iyi şekilde kümelenme denilen bir model içinde bir birini destekleyen, bir birinin açıklarını kapatan toplam olarak yükselten bir planlama ortaya koyuyor.  Rekabetimiz kendi içimizde değil, global anlamda gerçekleşmesi lazım. Bire bir her birimizin emek sarf etmesi lazım. Yapılacak yollarda, okullarda, sağlık hizmetlerinde bütün bunların tamamında üzerine katarak devam ettirebileceğimiz bir 4 yılı hep birlikte gerçekleştirmeliyiz.  Bu önümüzde ki 4 yıl Türkiye’nin büyümesi açısından çok önemli. 64. Hükümetimiz bu 4 yılda gerek yatırımları arttırmada, kararlıdır ve gerçekleştirecektir. Bu önümüzde ki 4 yıl reformlar yılı olacaktır. Bundan hem şehrimizin hem de bölgemizi istifade ettiren anlayışı ortaya koymalıyız.  Trabzon avantajları kendi içinde bulunduran bir şehir. Dünyanın her tarafında Avrupa’nın her noktasında bulunan hemşerileri vasıtasıyla dünyada ki ve Avrupa’da ki bütün gelişmişlikleri buraya aktarabilme imkanına sahip.  Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin en yaşanabilir şehri unvanını koruyoruz. Bu bizim için sorumluluk ama en üstte tutulması gereken hedeflerden bir tanesidir”  

TRABZON HAVAALANIN YENİDEN YAPILMASI
Trabzon Havaalanı ile ilgi de konuşan Bakan Soylu, “Biz Havaalanı yeniden yapılmalı derken devletin yetkilileri aynı kanaate geldi. Yapılan yatırımın karşılığını çok rahat alabilecek bir destinasyon oluştu. Bunları top yekûn kalkındırırsak hizmetlerin artması hem karlılık açısından hem de hizmetlerin oluşturacağı sonuçlar açısından doğal akış.  Bütün bunları hep birlikte gerçekleştireceğimiz bir anlayışı 4 yıl içinde ortaya koyacağız.  Bu motivasyon hem 64. Hükümette mevcuttur, aynı zamanda seçim öncesi burada ortaya koyduğumuz vaatleri gerçekleştirdiğimiz andan itibaren çok önemli bir süreci bir merhale daha geçmiş olacağız” dedi. 

BURASI KARADENİZ, BURASI TRABZON
Sözlerine, “Burası Karadeniz burası Trabzon. Bizim bir kültürümüz var. Bu en büyük mirasımızdır” şeklinde devam eden Bakan Soylu,  “Burada bırakılan evlerimizin kendine ait kültürü var. Bir yöresel mimarımız var. Burada ki yaylalardan da sorumluyuz, her türlü kamu binasından sorumluyuz. Attığımız her adım bu kodlara dayalı olması gerekir.  Bunu gerçekleştirirken, bunu yaparken sürekli araştıran sürekli arayan sürekli ortak akılla daha iyisini bütünleştirecek anlayışı ortaya koymalıyız. Özellikle doğal tarım konusunda, toprağın verimliliği konusunda önümüzde ki günlerde burada turizmde olduğu gibi bir çalışma gerçekleştireceğiz. Buranın muhakkak, hem turizmi gerçekleştirecek ve buranın dışarısıyla en önemli bağlantısını sağlayacak noktalardan bir tanesi de tarımdır. Gerek fındığın, gerek çayın verimliğini, gerek alternatif ürünleri orta koyacak bir süreci bir şekilde gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu. 

UZUNGÖL’DE YAPILAŞMA SORUNU
Trabzon’da Uzungöl ve Yaylalarda yaşanan yapılaşma problemine de değinen Bakan Soylu, “Şehirde yaşayanların bir problemde yayla problemi. Bu yapılaşmayı kabul etmiyoruz. Bu yapılaşma kabul edilebilir değildir. Evet kritik bir hukuki açık var. Hem yapılamamasına yönelik, hem de fiili olarak yapılmasını ortaya koyan… Bu da bizim bir bu bölgeye ait değerlendirme ile içinden çıkabileceğimiz bir durum ortaya koyuyor.  Uzungöl gibi çok değerli bir alanımız var ama maalesef orada da yapılaşmayı alt üst etmiş durumdayız. Uzungöl meselesine hiç kimse girmek istemiyor ve uzağında duruyor. Acaba girersek çıkar mıyız diye. Bizim korkularla gidebileceğimiz yerimiz yoktur. Biz burada nesiliz. Bundan 50 yıl sonra üzerinze düşer. “Siz müdürdünüz, sesinizi çıkarsaydınız. Siz oda başkanısınız, milletvekilisiniz sesinizi çıkarsaydınız”. Ben bu sorumluluğu hissediyorum.  Burada ki bizim sorumluluğu düşünmemiz lazım” ifadelerini kullandı.  Bakan soylu son olarak orman sahiplendirme sorunuyla da ilgilendiklerini kaydetti.  Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim