• BIST 107.479
 • Altın 151,616
 • Dolar 3,6610
 • Euro 4,3049
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Spor Yazarları Ne Dedi ?

Spor Yazarları Ne Dedi ?
Spor Yazarları Trabzonspor - Fenerbahçe Maçındaki Olaylar İçin Ne Dedi?
Spor Yazarları Ne Dedi ? Spor Yazarları Ne Dedi ?

Spor yazarları olaylı karşılaşmayı değerlendirdi.

Ahmet Çakar: İlk devrenin son dakikasında Trabzonspor sol çaprazdan bir serbest vuruş kazandı. Oyuncuların neredeyse tamamı Volkan'ın koruduğu kalenin önünde... Ve işte o dakikalarda sahaya yine patlayıcılar yağdı. Bülent Yıldırım da maçı haklı olarak tatil etti. Bu işte yüzde yüz provokasyon var. Akıllı Karadenizli bu maçı tatil ettirmez. İlk devrenin sonunda maçı tatil ettirmek demek, Fenerbahçe'nin hükmen kazanması demek. Oysa ki koskoca bir 45 dakika daha vardı. Trabzonspor pekala beraberliği yakalayıp Fenerbahçe'ye iki puanlık bir zayiat verebilirdi. Peki şimdi ne oldu? Sayın Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'na sormak lazım; "Fenerbahçe'yi şampiyon yapmamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" demişti. Ama dün gece bazı Trabzonspor taraftarları Fenerbahçe'yi şampiyon yapmak için ellerinden geleni yaptılar. 

Erman Toroğlu: Ben bir tek Caner'e hayret ediyorum. Magazin basınından köşe bucak kaçan Caner aynı şekilde tribünlerden de kaçıyor. İyi güzel de Caner kardeşim korner atmaya gidiyorsun, yarım metre yanında yardımcı hakem duruyor. Ne atılıyorsa hepsi sana geliyor. Sen de elektrik tellerine takılmış adam gibi sıçrıyorsun. Yardımcı hakeme hiç birşey gelmiyor. Tribünden bu yabancı maddeleri atanlar Sırbistan'da eğitim görmüş olmalı. Hepsini sana atıyorlar. Hiçbiri yardımcı hakeme gelmiyor. Futbolcu adam mert olur Caner. Sana yakışmıyor. Sen bunları yaparak şunu söylüyorsun, "Ben sizi tahrik ediyorum, biraz daha atın". Bunlara gerek yok. Yarın futbolu bırakınca futbol aleminde nerelerde kalacaksın onu düşün.

Güntekin Onay: TRABZONLU dostlarımız yaşananlardan utanıyor, üzülüyor ve bu yazıyı okuyanlar belki de soracaklardır: “Peki öyle diyorsun da hangi medeni hukuk ülkesinde şike cezasız kalır?” O farklı bir konu. Dün yaşananların hiçbir şekilde izahı ve mazereti olamaz. Şiddetle adalet sağlanmaz. Hak aranmaz. F.Bahçeli bir sporcunun başına bir şey gelmiş olsa bunun hesabını da kimse veremezdi. 

Ali Ece: 3 Temmuz 2011’de bir operasyon yapıyorsan, hukuki neticesi de nihai olarak lehte ya da aleyhte en geç 3 Ağustos 2011’de belirlenmez ise futbol statlarına zehir olarak 3 değil 333 katı döner!  Ülkede kim futbolun bu hale gelmesine sebep olduysa sadece öbür dünyada değil bu dünyada da cezasını en ağır şekilde çekmesini tüm kalbim ve aklımla diliyorum. Futbolda gelişmiş ülkelerde bu koltuklarda oturmak değil koltukların olduğu o odalarda cansız masa olarak dahi içeriye sokulmayacak kişilerin futbolumuza yön vermesi daha doğrusu verememesi daha ne kadar devam edecek? 

Ömer Üründül: Trabzon seyircisi her şeyden önce kendi takımlarını da mağdur etti. Onların daha ilk dakikadan itibaren motivasyonlarını bozdular. Öylesine şartlanmışlardı ki devre biterken takımları lehine kazanılan frikikte belki de bir pozisyon olacaktı. Onu dahi beklemek lüzumunu hissetmediler. Taraftar kendi takımına zarar veriyor. Örneğin Kadıköy'deki ilk maçta F.Bahçe net favoriyken, Trabzonspor rakibinden puan aldı, hem de bileğinin hakkıyla. Neden kendi evlerinde her maçı kaybettiklerini de kendilerine sormaları lazım. Böylesine önemli bir maçta futbol yazmak isterdik ama ne yazık ki buna şansımız olmadı. 

Zeki Çol: Hani siz, şampiyonluk yolunda Fenerbahçe’nin yolunu tıkayacaktınız? Hani kazanacak ve şampiyonluğuna mani olmaya çalışacaktınız? Oysa ne yaptınız, ekmeğine yağ sürdünüz! Yarım devre bile tamamlanamadan, en kritik deplasmanlarından birinde, üç puanın yanında üstelik bir de averaj avantajı sundunuz. Harakiri yaptınız. Fenerbahçe’yi çelmelemek isterken, Trabzonspor’u yaktınız. Rakibin tıkamak istediğiniz yolunu araladınız. Kulübünüzün tarihine kara bir sayfa açtınız.

Ersin Düzen: Kimse ‘Ben yapmadım, o yaptı’ demesin. Dün akşamki olaylardan herkesin çıkaracağı dersler var. Futbolcusundan, başkanına, yöneticisinden, medyaya kadar herkes bu işin içindedir. Bu olayların bitmesi için, birçok kişinin futbol dünyasından elini, ayağını çekmesi gerekmektedir. Daha çim kokusunu bilmeden başkan, yönetici olup futbolu kendi menfaatleri için kullananlar, sorumluluktan kaçan ama sorumluların paçasından aşağıya çekmeye çalışan yorumcular, asılsız paylaşımlar ve iddialarla sosyal medyada nefret dolu mesajlarla organize olanlar temizlenmedikçe ne yazık ki bu olaylar bitmez!  Dün akşam Avni Aker’de ve sonrasında yaşananlarla Türk futbolu yara almadı; kanayan yarayla kan kaybı arttı ve komaya girdi! Ya el birliğiyle kurtaracağız, ya da bu tür yazılarla kendimiz çalıp, kendimiz söyleyeceğiz!

Ali Sami Alkış: 3 Temmuz süreci ile ilgili olarak Türk yargısı şike kararı vermiş...UEFA bu nedenle F.Balhçe’yi Avrupa kupalarına almamış... Hatta cezaları, hem UEFA Tahkim Kurulu, hem FIFA’da CAS tarafından onaylanmış olduğu halde; bizimkilerin “Sahada şikeye rastlanmamıştır” demesi, dünkü olayların tohumunu ekmiştir.Bir gün bir şekilde patlama olacağı kesindi... Hapis cezası Yargıtay’ca onaylanmış adamı 3 aydan beri içeri almıyorlar. Bunlar tahrik değil midir? Bunları söyleyerek Trabzon’u aklamaya çalışmıyorum. Sadece bugünkü noktaya gelişimizdeki ipucu argümanlarını sunuyorum. 2010-2011 sezonunun şampiyonu Trabzonspor’dur. Bunu onaylamadığınız her sezon, benzer rezaletlere çanak tutacağınızı bilmelisiniz. Yalnız taş atana değil, attırana da bak! Olayları kınıyorum, olaylara çanak tutanları daha çok kınıyorum.

Sinan Engin: Bu maçın konuşulacak bir yanı yok. Ama bu artık bir devlet konusu haline geldi. Türkiye nereye gidiyor, iki takımın bu husumeti devam edecek mi? Bir an evvel bu işe Spor Bakanı veya Başbakan el koymalı. Bu kupa mevzusu artık bitmeli. Kupa kiminse, son söz söylenmeli ve sahibine verilmeli. Trabzon taraftarı da ikna edilmeli.

Engin Verel:  Ersun Yanal futbolculara teknik taktiğin dışındaki futbol dışı durumlarla ilgili de taktik vermiş olabilir mi? Çünkü her şey Volkan'ın seyirciyi tahrik edici hareketleriyle başladı. Ardından Emenike'nin golünde Volkan, sevinme şekliyle birçok defa seyirciyi tahrik edecek hareketler yaptı. Sonrasında hakem Bülent Yıldırım, maçı iptal etti. Trabzon ilk golü bulup, maçı da önde sürdürseydi bu olaylar olmazdı. Takım geriye düşünce seyirci gerildi. Taraftara gelince... Onların bu hareketleri yapacağını herkes biliyordu. Fenerbahçeli futbolcular maçı hükmen kazandıracak hamleleri seyirciye yaptırmayı başardı. Trabzon seyircisi bu tuzağa düştü. Volkan tahrik ediyor olabilir ama Trabzon seyircisi bu tahriklere kesinlikle uymamalıydı. Ancak sahaya kapı kolu, taş gibi futbolcular için ölüm tehlikesi oluşturabilecek cisimleri attılar. Doğal olarak da maç tatil edildi.

İskender Günen:  Bir başkasını suçlamaya bana göre gerek yok. Sorarım size, 2013-14 sezonu
başladığı günden itibaren takımını her maçta bütün çağrılara rağmen yalnız bırakan sözüm ona taraftarlar dün, bir sezondur gelmedikleri stada gelerek takımına iyilik mi yaptılar? Ligdeki her maçta, Avrupa Liginde tarih yazarken bile desteğini takımdan esirgeyen ve 5 kuruş geçmişleri olmadığı
halde an itibariyle takımlarını binlerce lira zarara sokan, sahasının kapanmasına neden olan bu insanlar geçekten kime zarar verdiklerinin farkında değiller. Böyle taraftarlık olmaz! Asıl suçlu Trabzonspor'un içinde.

Hayri Beşer: Bülent Yıldırım bu  maçı devam ettirebilir miydi? Evet ettirilebilirdi lakin sonrasında neler yaşanırdı, bunun cevabını vermek hiç de kolay değil. Tribünler, maç öncesi oyuncular sahada göründüğü andan itibaren Volkan’ın üzerine çok gitti. O da özellikle Emenike’nin golünden sonraki tavırlarıyla taraftarın öfkesini iyice kabarttı. Böylece biz hakiki bir futbol gecesine şahitlik edebilecekken kendimizi bir gerilim filminin ortasında bulduk ve o film bir kez daha Trabzon şehrinin dramıyla sona erdi, daha doğrusu eremedi… Maalesef bu şehirde hep bir şey yarım kalmak zorunda.

Serdar Bali: İlk yarının çoğu duraklamalarla geçti. Aslında pozisyoncuklara daha çok giren Trabzonspor’du. Ama tek atak ve Akbaş’ın tecrübesizliği Emenike’ye golü attırdı. Golden sonra Volkan’ın taraftarı tahrik edici sevinme hareketi oyunun durmasına hatta nerdeyse hakemin sahadan çıkmasına kadar uzuyordu. Her an ne olacağı belli olmayan oyun tekrar başladı. Ama maalesef ilk yarı bitmeden hakem Bülent Yıldırım soyunma odasına gitti. Zaten hakem çalmadan oynamaya alışmış, eee siz bir de ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Volkan ve Caner tahrik etmeye hazır; siz de hemen tahrik oluyorsunuz! Sayın Trabzon Valisi... Stadyumun etrafındaki evlere keskin nişancılar koymaya kalkıyorsun.  Kale arkalarında atılan maddeleri, bombaları, güvenlik kuvvetlerinin aramasından nasıl geçirildiğinin hesabını sen vereceksin. Şehrin valisi olarak sınıfta kaldın. Son olarak; bugüne kadar TV’lerde hep gergin konuşmalar yapan Trabzonspor Başkanı ne yaptığını anlamıştır inşallah!

Olcay Çakır: Bu iki takımın 3 yıldır karşı karşıya gelmemesi gerekiyor diyoruz. Getiriyorsunuz! 2010-2011 sezonundan sonra oynanan ligin legal olmadığını bilmem kaçıncı kez yazıyorum. Şimdi oynatmaya çalıştığın bu sezonun adı oldu 2010-2014, peki ne kazandın? Karşılaşmaması gerekenlere yumurta tokuşturur gibi her yıl "hadi oynayın" diyorsunuz. Maksat para kazanalım, sistem çökmesin, öyle mi? Tribünlere ne veriyorsanız onu geri alıyorsunuz... Hadi 'tasvip etmiyoruz' deyin de kendinizi kurtarın bu hengameden!

Necmi Perekli: Bir ilin taraftarını, takımlarının oyuncularını yöneticilerini, halkını bu denli germek Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında bu kadar husumeti körüklemenin Türk futboluna neler kazandırdığını (!) gördünüz mü? Bu sonucun sadece Trabzon'u her Allah'ın günü 2011 kupası ile gerip, yatırıp kaldıran Trabzonspor yöneticileri değil, bu tablodan Türkiye Futbol Federasyonu olarak sizler de sorumlusunuz. Zira ortada bir tenakuz var, çözülmemiş bir problem var, bu problemi ortada bırakırsanız bunu çözüme bağlamazsanız bu insanlar devamlı olarak kördüğüm ile yatıp, kalkarsa sonuçta sahalarda olacak olanlar bunlardır. 

Serhat Demirtaş: Oh olsun diyecekler, Fenerbahçeli futbolcuların bunu hak ettiğini düşünenler mutlaka çıkacaktır. 2010-2011 sürecinin rövanşını, hakkını veya karşılığını sahadaki oyunculara futbol oynatmayarak, bir kentin böyle olaylarla anılmasını sağlayarak almak mümkün değildir. Gelecek cezanın maç ve para karşılığı da Trabzonspor’un cezası olamaz. Taraftarların, kentin muhasebesini iyi yapması lazım. Trabzonspor’un cezası, Trabzon ve Trabzonspor vicdanının vereceği ceza, duyacağı sorumluluk ve takınacağı tavırdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim