• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894
 • Trabzon 24 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 16 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 13 °C
 • Artvin 23 °C

"Sorumlular Yargılanmalı"

"Sorumlular Yargılanmalı"
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Bu olayda suçu olanların böyle bir faciayı yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması toplumumuzun beklentisidir" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Bu olayda suçu olanların böyle bir faciayı yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması toplumumuzun beklentisidir" dedi.

Bayraktar, yönetim kurulu üyeleriyle Manisa’nın Soma ilçesine gelerek bir basın açıklaması yaptı. Bayraktar, maden faciasında ölenleri geri getirmenin mümkün olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Bu olayda suçu olanların böyle bir faciayı yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması toplumumuzun devletten beklentisidir. Kimse sorumlusu, bu sorumlularda, kimsenin gözünün yaşına bakmadan nereye uzanırsa uzansın bu sorumluların bulunup cezalandırılması yaraları da saracaktır.”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Soma Cengiz Topel Meydanında yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle bugün belli ziyaretler yapmak için buradayız. Ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi diliyoruz. Bu faciada ölenleri geri getirmek mümkün değil ancak toplumun bizden meslek kuruluşlarından ve aynı zamanda devletten bir takım beklentileri var. Özellikle bu olayda suçu olanların böyle bir faciayı yaşatanların tespit edilmesi ve yargılanması toplumumuzun devletten beklentisi ama bunun dışında hayatını kaybeden şehitlerimizin aileleri de bizlerden ve tüm toplumdan kendilerinin sahiplenilmesini istiyor."

Ziraat odaları olarak Soma’da olduklarını belirten Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birazdan şehitlerimizin yakınlarını ziyaret edeceğiz. Kendilerini teselli etmeye çalışacağız. Türkiye şu an omuz omuza vermiş bu yaraları sarmaya çalışıyor. Biz, ziraat odaları olarak 764 oda olarak kampanya açtık. Biliyorsunuz tarım sektörü bu sene bir afet yaşadı kuraklık, dolu, sel. Biz bu hadiseyi öğrendiğimizde Malatya’daydık. Böyle bir olayı duyunca Konya’daki toplantıyı iptal ettik. Burada bir can kaybı var. En önemlisi o. Biz tarımda yaşadığımız acıları unuttuk buradaki hadise ile şok olduk. Burada ne yapabiliriz onu istişare ettik. 764 odamızla kampanya başlattık. Kampanyaya bütün odalarımız katılacak. Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimiz de katılacak. Onlar gönlü zengin insanlardır.”

MADENCİLİK SEKTÖRÜ GÜVENLİK AÇISINDAN SINIFTA KALDI

Madencilik sektörünün bugün güvenlik açısından sınıfta kaldığını anlatan Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Artık dünyada yaşanmayan bu olayların Türkiye’de yaşanmasını arzu etmiyoruz. Ben 1999 depremini Sakarya’da yaşadım kendim de Sakaryalıyım. O depremden sonra bir takım radikal kararlar alındı. Artık daha dikkatli davranılıyor. İnşallah bu maden faciasından sonra madencilikte radikal kararlar alınır böyle faciaları bir daha yaşamayız. Kimse sorumlusu, bu sorumlularda, kimsenin gözünün yaşına bakmadan nereye uzanırsa uzansın bu sorumluların bulunup cezalandırılması yaraları da saracaktı. Biz zaten yaraların sarılması konusunda meslek kuruluşları olarak elimizden geleni yapıyoruz.”

Bayraktar, tedbirlerin kısa zamanda alınması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Bir de bu madenlerde çalışanların büyük kısmı bizim çiftçilerimiz. İş kazalarına da bunlar maruz kalıyor. Bundan sonraki süreçte de gerek tarım sektöründe teknolojinin artması gerek biliyorsunuz miras hukuku değişiyor bu da tarımda bir kesimin işsiz kalmasını ve göç etmesini sağlayacak ve milyonlar akacak, işsiz kalacaklar. Bunların bir mesleki formasyonu yok dolayısıyla iş kazalarına maruz kalacak olan çiftçilerimiz. Biz hiçbir insanımızın ölmemesini istiyoruz. Gerekli tüm tedbirlerin alınmasını istiyoruz ve gerekli tedbirleri almayanların da peşinde olacağımızı belirtmek istiyoruz. Allah böyle bir kazayı bir daha ülkemize göstermesin.”

Bayraktar, basın açıklamasının ardından madende hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim