• BIST 109.211
 • Altın 151,058
 • Dolar 3,6671
 • Euro 4,3282
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 13 °C
 • Ordu 13 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 5 °C
 • Artvin 11 °C

Soma’lı Kandil Mesajı

Soma’lı Kandil Mesajı
Görmez, "Yerin yüzlerce metre altında alın emekleriyle, geçim ve maişet imtihanı verirken vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Rabbimden rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum" dedi.
Soma’lı Kandil Mesajı Soma’lı Kandil Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Yerin yüzlerce metre altında alın emekleriyle, geçim ve maişet imtihanı verirken rahmet-i Rahman’a kavuşan işçi kardeşlerimize ve Bosna-Hersek’te meydana gelen sel felaketinde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Rabbimden rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Miraç Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Miraç, bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir. Her yıl gelen Miraç, her şeyden önce bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegane sahibinin Allah olduğunu hem de birey, toplum ve insanlık alemi olarak gerek bu dünyada gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır” dedi.

Miracın manevi bir yolculuk olduğunu belirten Görmez, "İsra ve Miraç mucizesi, Sevgili Peygamberimizin, Allah’ın izni ve keremiyle takdir buyrulan bir zaman diliminde önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Rabbimizin sonsuz kudret ve ayetlerini müşahede etmek için semaya yaptığı, içerisinde pek çok ilahi lütuf, ihsan ve bereketi barındıran; hikmet, hediye ve müjdelerle dolu manevi bir yolculuktur. Miraç, Sevgili Peygamberimizin yaşadığı büyük buluşmadır.

’Miraç, Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Bu şahitliğin ve manevi tecrübenin müminin miracı olan namaz ile taçlandırılması, Miraç hediyesi ayetlerde bildirilen sorumluluk bilinci, istikametini imana çevirenlerin, Allah’tan başkasına kulluk etmeyenlerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete gireceği müjdesi, Miracın bizi sonsuzluğa götüren yüce değerleridir" ifadelerini kullandı.

Miracın beşerin insanlığa yükselişi olduğunu bildiren Görmez, "Miraç, bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir. Her yıl gelen Miraç, her şeyden önce bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegane sahibinin Allah olduğunu hem de birey, toplum ve insanlık alemi olarak gerek bu dünyada gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır. Miraç değerleri, insanlığa yüce ufuklar kazandıran değerlerdir. Miraç değerleri, -Kur’an-ı Kerim’de geçen kavramların sembolik anlamlarıyla ifade etmek gerekirse- insanı esfel-i safiline yani aşağıların aşağısına yuvarlanmaktan engelleyen, ahsen-i takvim, yani en güzel hal üzere bırakan, sidre-i müntehaya yani en üst kemal noktasına ulaştıran, cennet-i me’va’ya yani ebediyen huzur içinde kalınacak salah, felah ve saadet yurdu cennete götüren yüce değerlerdir. Dolayısıyla bugün, Sevgili Peygamberimizin Miracından ve Miracın getirdiği değerlerden ilham alarak bireyin, toplumun ve bütün insanlığın madden ve manen yükselişi üzerinde yeniden düşünmek durumundayız" dedi.

"BUGÜN MİRAÇ DEĞERLERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA MUHTACIZ"

Bugün miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtaç olunduğunu belirten Görmez, "Üzülerek ifade edelim ki bugün hem birey, hem toplum, hem İslam alemi, hem de insanlık alemi olarak miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtacız. Bugün İslâm coğrafyasının pek çok yerinde akan kan ve gözyaşının bir türlü dindirilememesi, Miracın yaşandığı mukaddes topraklarda Hz. Ömer’in gerçekleştirdiği ve yüzlerce yıl insanların barış ve huzur içerisinde birlikte yaşamalarını sağlayan hukuk ve ahlakın, günümüzde bir türlü tesis edilememesi, bölgenin ve insanlığın barış ve huzurunu tehdit eden zulüm ve haksızlıkların hala devam etmesi, hem Müslümanların hem de insanlığın Miraç değerlerinden uzaklaştığını gösteriyor. Sadece İslam dünyasının değil bütün bir insanlığın yücelmesine ve yükselmesine engel teşkil edecek olan bu ve benzeri sorunların önüne ancak Miraç değerleriyle geçilebilir. Miraç Kandili vesilesiyle üzerinde ağır sorumluluklar taşıyanlar başta olmak üzere istisnasız bütün müminlerin hemen her konuda üzerine düşen tüm vazife ve sorumlulukları bir kez daha hatırlaması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Görmez, "Soma’daki maden kazasının ardından yaşananlar milletimizin fertleri arasında miraç değerlerinin çok güçlü bir şekilde yaşadığını ve yaşatıldığını göstermektedir. İslam alemi olarak Miraç değerlerine olan ihtiyacımız bir yana ülke ve millet olarak hepimizi hüzne gark eden ve 301 kardeşimizi kaybettiğimiz maden faciası karşısında milletimizin gösterdiği sabır, metanet ve tevekkül; sergilediği birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhu, Miraç değerleri konusunda milletçe ümitvar olmamızı gerektirmektedir. Faciada kurtarılmayı bekleyen bir işçimizin, kurtarma ekiplerine, eşi hamile olan yanındaki arkadaşını göstererek onun kurtarılmasını istemesi, arkadaşını kendine tercih etmesi, aslında milletimizin fertleri arasında miraç değerlerinin çok güçlü bir şekilde yaşadığını ve yaşatıldığını göstermektedir. Yeter ki bizleri yükseltecek miraç değerleri konusunda ısrarcı olalım. Yeter ki burağımız imanımız, refrefimiz ibadetlerimiz, salih amellerimiz ve güzel ahlakımız olsun" dedi.

Bosna-Hersek’te yaşanan sel felaketine karşı milletin gösterdiği duyarlılığın her türlü takdirin üstünde olduğunu ifade eden Görmez, mesajında şunları kaydetti:

"Ülke olarak bir taraftan Soma’daki acıları dindirmek ve yaraları sarmak için uğraş verirken diğer taraftan Bosna-Hersek’te yaşanan sel felaketine karşı milletimizin gösterdiği duyarlılık her türlü takdirin üstündedir. Bu vesileyle yerin yüzlerce metre altında alın terleriyle, emekleriyle, geçim ve maişet imtihanı verirken rahmet-i Rahman’a kavuşan işçi kardeşlerimize ve Bosna-Hersek’te meydana gelen sel felaketinde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Rabbimden rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. Mekanları cennet olsun. Rabbim, onları şehitler zümresine ilhak eylesin! Kederli ailelere, anne-babalara, eşlere, evlatlara, yakınlara sabır ve metanet versin! Yaralı olanlara acil şifalar ihsan eylesin! Ülkemize ve İslam beldelerine bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, yurt dışındaki millet varlığımızın, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin ve bütün İslam aleminin müba Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Miraç Kandilinin, ülkemizi, alem-i İslam’ı ve tüm insanlığı yeniden miraç değerleriyle buluşturarak yücelmemize ve yükselmemize vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim