• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 18 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 16 °C
 • Artvin 19 °C

Şike Davasında Son Dakika!!!

Şike Davasında Son Dakika!!!
Şike Davası bugün İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlanıyor.
Şike Davasında Son Dakika!!! Şike Davasında Son Dakika!!!

Şike Davası bugün İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlandı.

Mahkeme öncesinde Trabzonsporlu taraftarlar İstanbul Valiliği'nin hukuksuz  talimatı gereği Adliye binasına alınmadı. Sadece Fenerbahçe taraftarları Adliye'ye alındı.   Polisin bu tavrı Hukuk Kurulu'nun itirazlarına rağmen bu karar değişmedi.

İstanbul polisi Trabzonsporlu taraftarları Çağlayan Adliyesi'nden uzaklaştırıyor. Bu sırada Trabzonspor Yönetim kurulu Üyeleri Köksal Sadıklar ve Erol Ağaoğlu ile eski yöneticilerden Engin Kara da taraftarların yanına giderek taraftarlara destek oldular.

Mahkeme salonu şu anda tamamen dolu. Büyük bir kalabalık davanın başlamasını bekliyor. Halen daha içeriye girmek isteyenler Çağlayan Adliyesi'ne giriş yapıyor. Trabzonspor atkısı takan kimse adliyeye alınmıyor.

Duruşma başladı. Sanıkların kimlik tespitleri yapılıyor.

Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Hakan Orhan söz alarak reddi hakim talebinde bulundu. Hakan Orhan, "Sanık Aziz Yıldırım, Başbakanın yeniden yargılama sözü verdiğini söyledi. Adalete Fener yak kampanyası ile yasama ve yargıya baskı oluşturulduğu kanaatindeyiz." dedi. 

Reddi hakim talebine yönelik 4 sayfalık dilekçe dosyaya kondu. Ardından Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Erdem Egemen söz aldı. Erdem Egemen, "Meslektaşıma katılıyorum. Mahkeme sadece gecikmesinde sakınca bulunan işleri yapabilir iddia ve savunmalara geçemez" dedi.

Aziz Yıldırım avukatı, Trabzonspor Hukuk Kurulu'nun bu isteğinin reddedilmesini istedi.

Trabzonspor Hukuk Kurulu avukatları söz istedi ancak hakim söz vermedi.

Savcı konuyla alakalı görüşünü belirtti ve hakim davaya ara verdi.

Verilen aradan sonra dava yeniden başladı ve Trabzonpor Hukuk Kurulu'nun reddi hakim talebi reddedildi.

Fenerbahçe'nin şike hükümlüsü başkanı Aziz Yıldırım savunma yapmak için söz aldı. Aziz Yıldırım konuşmasına mahkeme heyetine teşekkür ederek başladı.

Aziz Yıldırım şöyle konuştu:

" Evet Mahmut Uslu yeniden yargılama için Başbakanın dediklerini söylemiştir. Trabzonspor Başkanı Ak Parti mitinglerinde yer almıştır. Yargıyı etkileme varsa Trabzonspor tarafından var."

Bu sırada Avukat Erdem Egemen, "Aziz Yıldırım savunmayı ihlal ediyor" dedi.

Aziz Yıldırım konuşmasına şöyle sürdürdü:

"17-25 Aralık operasyonunda Trabzonspor operasyonun neresindedir. Biz adil yargılanma için buradayız. O zamanki Başbakan bu yargılamaya karışmadı. "

Hakim, Aziz Yıldırım'ın hazırladığı yazılı savunmayı okuyor. Şikeci Aziz Yıldırım mahkemeden sadece beraat değil aynı zamanda da iade-i itibar istedi.

Aziz Yıldırım, "Bir sene hapis yattım  ben. Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde başka bir devlet kurulamaz. Ben şu ana kadar sizin gibi bir heyet karşısına çıkmadım. Şike davasında benim yatacağım yer bile belliydi. Bu bir operasyondur. Hastanede yatarken gözaltı sürem geçti ama bana tebligat yapılmadı.Beni Sedat Peker, Olgun Peker, Mecnun Otyakmazdan dolayı Ergenekon'a bağlamak istediler. Baktılar beni Ergenekon'a bağlayamadılar. 2010 yılının 10. Ayında Sporda Şiddet Kanunu, kulüplerden habersiz hazırlandı. Beni silahlı örgütten dinlediler. Türk polisi roman yazdı.Metris'te yatarken polisin bizi dışarıdan dinlediğini tespit ettik. Bu bir şike davası değildir. Memleket elden gitmektedir. Gerekirse daha sonra da açıklamalarda bulunacağım." dedi.

Aziz Yıldırım'ın savunması bitti. Sırada bir başka Fenerbahçe yöneticisi şike hükümlüsü İlhan Ekşioğlu var.

İlhan Ekşioğlu da şu savunmayı yaptı:

"Şubat 2011'de şahsım ve ailem teknik takiple izlendik. Ama biz isnat edilen Suçları işlemedik. Sanık olmama rağmen şuna şükrediyorum. Kısa sürede bu duruma gelebildik. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum."

Abdullah Başak savunmasını şöyle yaptı:

"Başkanım ve yöneticim uğradığımız haksızlıkları çok güzel anlattı. Kulüpte görevim yok. Beraatimi istiyorum" dedi.

Bir diğer sanık Ahmet Çelebi savunmasını şöyle yaptı:

"Ben o tarihte Sivas'ta yöneticiydim ve Fenerbahçe kongre üyesiydim.Önceki savunmalara katılıyorum. Tutuklandıktan ve iddianame hazırlandıktan sonra dönemin emniyet müdürleri Mutlu Ekizoğlu ve Nazmi Ardıç bana cezaevine bir avukat gönderdi. Avukat bana, bizim yazacağımız şekilde ifadeye imza atarsan yılbaşını evde geçirirsin dedi. Ben de kabul etmedim. 3 Temmuz'a kadar yüksek vergiler ödeyen iş adamıydım. Bu süreçte her şeyimi kaybettim. Soruşturmada yer alan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağım, beraatimi istiyorum."

Sanıklardan olgun Peker de savunmasını yaparak beraatini istedi.

Savunmaların ardından Trabzonspor Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Hakan Orhan söz aldı. Hakan Orhan, "Sanıklar tarafından öne sürülen iddialar geçersizdir. Örnek verdikleri davalarda uydurulmuş deliller vardır ama bu davada yoktur. İleri sürülen iddialar yeniden yargılama dilekçesinde belirtilmiş ancak mahkemeniz tarafından reddedilmiştir. Sanıkların çapraz sorgusunu talep ediyoruz" dedi.

Avukat Hakan Orhan'ın ardından Avukat Erdem Egemen söz alarak, "Meslektaşımın kumpas ile ilgili söylediklerine katılıyorum. Aziz Yıldırım'ın konuştuğu 21 hat tespit edilmiştir. Ocak 2011'de Aziz Yıldırım hakkında dinleme kararı alınmış. Şubat 2011'de Aziz Yıldırım, Turkcell Ceo'suna dinlenip dinlenmediğini sormuştur. İlhan Ekşioğlu'nun Aziz Yıldırım'ın beyanları ile ilgili yüzyüze konuşsak bu kadar tape çıkmazdı dediği sabittir. Fenerbahçe tarafı kumpas olduğunu iddia ettiği delilleri CAS davasında Trabzonspor aleyhine sunmuştur. Burada yargılanmakta olan Fenerbahçe değil şike yapan Aziz Yıldırım ve arkadaşlarıdır. Şahıslara yönelik bir davadır. 6222'nin hazırlanmasında Şekip Mosturoğlu bizzat hazır bulunmuştur. Son olarak şike vatan meselesi değil, şeref ve haysiyet meselesidir" dedi.

Aziz Yıldırım'ın avukatı söz alarak, "6526 sayılı kanun ile dosyadaki deliller hukuksuz hale gelmiştir." dedi. Bu arada TFF avukatı davaya müdahil olmak istediklerini belirtti.

Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların avukatları savunma yapıyorlar.

Mahkeme eski şike davası ile yeniden yargılanma davasının birleştirilmesine karar verdi.

10937584_1016458498369053_2039093479_n.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim