• BIST 104.079
 • Altın 162,566
 • Dolar 3,9529
 • Euro 4,6342
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 11 °C
 • Samsun 10 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 20 °C

Seçim Değerlendirmesi.. Ak Parti

Gün Kut Yıldırım

Seçimler sona erdi fakat çıkan tablo kimseyi tamamı ile memnun etmiş değil. Tek başına hükümet kurmak için yeter sayıya ulaşamayan Ak Parti, beklediği sıçramayı yapamayan Chp, görece bir başarı gösteren Mhp ve tabi ki geçtiği baraj ile dengeleri sarsan Hdp. Hiçbirinin şu an için belirgin bir politikasının olmadığı, hepsinin rakiplerinin hamlelerini beklediği bir gerçek. Bu konuyu ayrı bir yazı olarak ele alacağız. Önceliğimiz, seçimin Trabzon ayağı. İlk önce en çok oyu alan Ak Parti ile başlayacağız.

Ak Parti’de ilk sırada gördüğümüz Süleyman Soylu, parti içerisinde Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar sonrası oluşan “ağabeylik” pozisyonunu doldurmak için adeta öne çıkmış bir aday olarak yer buldu. Seçim çalışmalarına başladığı günlerde ortaya yeniden çıkan Fb Kongre Üyeliği meselesi ise efsane kadroyu sayması ve Avni Aker’de oynanan bol 61’li maç ile meşru hale geldi (!) Öyle ki ilerleyen süreçte, bazı kesimlerden yükselen tepkiler hariç, bu konuda pek konuşan olmadı. Yerel basının bir bölümünün de bu konuda kendisini desteklemesi ile vitrini düzeltti. Süleyman Soylu bu seçimin Trabzon özelinde kazananlarından görünüyor: Özellikle Trabzon’un doğusundan aldığı oy ile

Muhammet Balta, her ne kadar seçim bölgesinde Bayraktar sonrası yaşanan bürokrat kıyımına engel olamadığı ve Ankara’ya yolu düşen hemşerilerine yeterince destek olmadığı gibi konularda eleştirilse de seçim sonucunda görüldü ki, Büyükliman bölgesinde yine ciddi bir oy aldı.

Tabi bunda ilk günden son güne kadar çalışan Tonyalı Salih Cora’nın da etkisi var. Cora özellikle Tonya ve Şalpazarı özeline yoğunlaşarak, bu iki bölgede, özellikle Mhp’nin yükselen rüzgârının önüne geçmeyi hedefledi. Görünen sonuçlar o ki bunda da görece başarılı oldu. (Beşikdüzü’nde ise ne yaptılarsa da Yavuz Aydın engelini aşamadılar. Yavuz Aydın’a Mhp’yi incelerken ayrıca değineceğiz.)

Bu çalışmalarda Cora’nın , kendisine verilen 6. sıranın, “Bu seçimde iyi çalış, gelecek seçimde yerin daha yukarılarda hazır” sinyali olduğunu anlamış olmasının da etkisi büyük. Cora’nın gelecek seçimlerde önü açık.

Akçaabat bu seçimde Ak Parti’ye adaylık konusunda kırgın olsa ve Mustafa Cumhur’dan sonra aday göremese de Adnan Günnar bölgede bu algıyı yıkmaya çalıştı. Diğer partilerin de seçilebilir sırada bir Akçaabatlı aday göstermemesi, bu noktada Ak Parti’nin ekmeğine yağ sürdü. Seçmen de yine Günnar’a koşullu da olsa desteğini verdi.


Ayşe Sula Köseoğlu, belki de adaylar arasında en erken çalışmaya başlayan isimdi. Aslında adaylıklar belli olmadan önce çalışmaya başlamış, aday gibi faaliyetlerine girişmişti. Adaylığı kesinleştikten sonra o da daha yoğun bir tempo içerisine girdi. Gezilmedik yer bırakmamaya çabaladı. İlçelerde kurduğu sıcak diyaloglar, yerel unsurlarla yakın temasları yanında iş ve hukuk dünyası ile sürdürdüğü ilişkileri ile hep önde durmaya gayret etti. Bu da kendisine artı puan ve vekillik olarak döndü.

Bir paragraf da listede 5. sırada yer alan Nihat Tosun’a açmadan olmaz elbette. Nihat Tosun, diğer adaylar kadar ön plana çıkmasa da o da arkadaşlarına ayak uydurmaya çalıştı. Daha sakin bir politika ve yol izledi. Sanki şehrin içine tam manasıyla giremedi ama beyefendiliği ile şehir halkından olumlu tepkiler aldı. Bir daha adaylığı söz konusu olursa, daha farklı bir Nihat Tosun izleyeceğimizi ümit ediyorum.

Sözün özü, Ak Parti, Trabzon’da aslında yılların yerleşmiş Recep Tayyip Erdoğan sevgisini, aday sıralamasındaki düzeni kullandı. Yerel basının bir kısmını yanına aldı, özellikle Süleyman Soylu’ya yönelik eleştirileri taviz vermez bir üslupla reddederek ilerleme yolunu seçti. Bu bir kısım seçmeni partiden uzaklaştırsa da yine de oy oranında çok ciddi bir düşüş yaşamadı. Zaten dillendirmese de seçim öncesi kimse 6-0 beklemiyordu ve aşağı yukarı beklenen tablo gerçeklemiş oldu.

(Yarın Chp ve Mhp)

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim