• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 14 °C

Savcı Şike Yok Diyememiştir

Savcı Şike Yok Diyememiştir
Trabzonspor Hukuk Kuru Üyesi Atilla Dilaver Yeniden yargılamayı gündeme getiren savcılık mütaalasını değerlendirdi.
Savcı Şike Yok Diyememiştir Savcı Şike Yok Diyememiştir

Tayfa Haber - Özel- Atilla Dilaver yaptığı açıklamada ;"17 Ocak’tan bugüne Yargıtay’ın şike davası diye bildiğimiz davanın, dava hakkındaki gerekçeli kararını açıkladıktan sonra yasalarla ve hukukla tarif edemeyeceğimiz bir süreç yaşıyoruz.

Deniz Seki'ye Yakalama Emri Aziz Yıldırım'a Yeniden Yargılama

17 Ocak’tan bugüne yaşadığımız bu sürecin hukuk içerisinde yasalar çerçevesinde izahı yok. 17 Ocak’tan önce mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından kesinleşen mahkumlar hapisanelerde şuan, 70 gün sonra 24 mart’da mahkumiyet kararı açıklanan Şarkıcı Deniz Seki’nin yakalama kararı çıktı. Deniz Seki’nin kararı şike davasının Yargıtay tarafından kesinleşmesinden 70 gün sonra çıktı.Hukuk’un genel ilkelerinden biri de basittir ve herkes bilir, temyiz icrayı durdurmaz. Yani yargılamanın yenilenmesi talepleri infazı durduracak bir gerekçe değildir. Yasalarda infazın durdurulması şartlarında yargılanmanın yenilenmesi talebi yoktur. Öncelikle bu hukuksuzluğu daha dar anlamda yasadışılığı tespit etmekte fayda var.

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın şike davasıyla ilgili dosyayı yerel mahkemeye göndermemesi, geç göndermesi, gönderdikten sonra görevli mahkemenin tespit edilmesi, yine bu hukuksuz bir sürecin parçası olarak devam etti. En sonunda yetkili mahkemenin İstanbul 13. Ağır ceza mahkemesi olduğuna karar verildi.

Trabzonspor Medya'dan Öğrendi

Son günlerde gündemin 1. Maddesi olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin savcılık makamının yargılamanın yenilenmesi ile ilgili mütaalasını mahkemeye bildirmesi oldu. Süreç yeni bir hale geldi.

Savcının mütaalasında eleştireceğimiz birinci konu şudur Trabzonspor'un 3 anonim şirketi bu davanın müdahili sıfatıyla savcının mütaalasını medyadan öğrenmiştir. Pazartesi günü avukat arkadaşımız Erdem Egemen öğle saatlerinde defaatle müracaat etmek suretiyle mütaalayı almış. Yine o saatlerde iki gündür medyada konuşulan mütaala UYAP'a yüklenmiştir. Bunlar Türk yargısının güvenililirliği hakkında soru işaretleri doğuracaktır. Niyet öyle olmasa bile güven zedeleyici algı yaratacak davranış biçimleridir. Öncelikle mütaalanın çok kötü bir Türkçeyle yazıldığını ifade etmek gerekiyor. Yarım bırakılmış cümleler, savcının ne ifade etmek istediğiyle, ifade ettiğinin arasında bulmaca çözer gibi metni tekrar tekrar okumamızı gerektirmiştir.

Bu mütaalayı hukuk içinde değerlendirmek hukuk adına üzücü bir durumdur

Mahkumlar sadece Eskişehirspor maçında maçı manipüle suçunu işlediğini varsayarak kararın aksine bir şekilde, kararı incelemeden bir değerlendirme yapılmıştır. Aslında karar okunsa kararda şu görülecektir Sami Dinç 3 maçta, şike, şikeye, teşebbüs yani maç manipüle etme suçunu işlemiştir. Zincirleme bir suç hali vardır. Oysaki savcı bey sanki tek maçta bu suçu işlemiş gibi bir değerlendirme yapmaya kalkmıştır.

Savcı bey, eğer hüküm vermemiş ise (bu çok çok önemli) savcılık makamına göre Sivasspor - Fenerbahçe maçında şikeye teşebbüs vardır. Savcılık makamı yasal olarak böyle bir yetkisi olmamasına rağmen böyle bir hüküm kurmuştur. Oysa ki kesinleşen yargı kararı bu maçta şike suçunun işlendiğinin sabit görüldüğü şeklindedir.

Yargıtay tarafından onanan kararları da incelemeyerek üstün körü, bir mütaala yazmıştır

Savcı kendisinin kurduğu teşebbüs hükmünün sanki Yargıtay ve mahkeme tarafından da kabul edilmiş ve onlar hakkında teşebbüs indirimi yapılmamasını da eleştirmektedir. Yine savcı bütün mahkumlar hakkında yargılamanın yenilenmesi konusunda inceleme yapmıştır. savcılık makamı şikeyle ilgili ele aldığı her değerlendirmede ya maç sayılarını eksik ya suçun niteliğini yanlış olarak değerlendirmiştir. Bizim bunlardan daha çok önemsediğimiz örgüt suçlarına ait dinleme hakkında yaptığı değerlendirmedir, mütalaadır. Hukuk ve mantığın dışında anayasada vazedilen eşitlik ilkesine atıfta bulunmuştur. Savcı bu mütaalayla hukukun genel ilkelerini Yargıtay ceza kurulu kararlarını ve yasaları bir kenara iterek 16. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği ve Yargıtay tarafından onanan kararları da incelemeyerek üstün körü, bir mütaala yazmıştır.

Yargılamanın yenilenmesi için şartlar yasalarda sayılmıştır. Mevcut davada yasada sayılan nedenlerin hiçbirisi yoktur.

Savcı Şike Yok Diyememiştir

Asıl Trabzonspor’u ilgilendiren konu; Savcı bey verdiği mütalaada maçların manipüle edilmediği gibi bir iddiada bulunmuyor verilen bazı cezaların fazla olduğu iddiasını öne sürüyor. Mütaalayı veren 13. Ağır Ceza mahkemesi savcısı şikenin sabit olduğu konusunda Yargıtay ile hemfikir. Mütalanın genel gidişatına baktığımız zaman savcı beyin bu konuda da yok sayan bir tavır içinde olması gerekirdi. Ancak yeryüzünde hiçbir zeka bu dosyayı inceleyip de şike yok diyemez. Bu mütaalayı hazırlayan savcı da şike yok diyememiştir.

Ne Trabzon şehri, ne Trabzonspor, ne de STÖ'ler bu Trabzon tarihinin en önemli davasına sahip çıkamadılar çıkmadılar, bunun değişik nedenleri var fakat şu çok net ve kesindir ki biz bu mücadeleyi başaramazsak Trabzonspor için sonun başlangıcı. Trabzonspor'un manipülatif çevrelere bir caydırıcılığı olmayacaktır.

Okan Çıtlak - Tayfa Haber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim