• BIST 102.270
 • Altın 149,533
 • Dolar 3,5485
 • Euro 4,2033
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 21 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 15 °C

Sağlık-sen’den Coşkulu Türkiye Buluşması

Sağlık-sen’den Coşkulu Türkiye Buluşması
Sağlık-Sen Türkiye Buluşması, genel merkez yönetim kurulu ve şube yönetim kurullarıyla temsilcilerin katılımıyla Antalya’da başladı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili,
Sağlık-sen’den Coşkulu Türkiye Buluşması Sağlık-sen’den Coşkulu Türkiye Buluşması

- Sağlık-Sen Türkiye Buluşması, genel merkez yönetim kurulu ve şube yönetim kurullarıyla temsilcilerin katılımıyla Antalya’da başladı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçar’ın da katıldığı programda, Suriye için de yardım kampanyası başlatıldı.

Sağlık-Sen Türkiye Buluşması’nın açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendikal konuların yanı sıra gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık-Sen’in 200 bin üyesiyle, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olduğunu vurgulayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, başta merhum Akif İnan olmak üzere, bayrağı kendilerine devredenlere de teşekkür etti. Memiş konuşmasında, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar’ın yanı sıra Sağlık-Sen ve Memur-Sen’in insan merkezli hizmet anlayışını gece gündüz demeden, kar kış demeden yurdun dört bir yanında temsil eden Sağlık-Senliler’e teşekkür etti.

Emeğin hakkı ve sosyal adalet için mücadele etmelerinin yanı sıra en zor anlarında milletimizin yanı başında olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olduklarını söyleyen Memiş, bu iki kimlikle attıkları her adımı, sahip oldukları değerler ve kulluk şuurunun belirlediğini söyledi.

Halktan kopuk hiçbir hareketin hedefe ulaşamayacağını bilen bir sivil toplum örgütü olduklarını da söyleyen Metin Memiş, “Biz yeni Türkiye’yi büyüten ve yeni Türkiye ile büyüyen erdemliler hareketiyiz. Sendikal anlayışımızın kodlarını milli ve manevi değerlerimiz belirlemektedir. İsyan kültüründen değil, adalet duygusundan besleniyoruz” dedi.

Sağlık-Sen’in toplu sözleşme ve diğer kazanımlarından da bahseden Metin Memiş, ter akıtarak elde ettikleri başarıdan birilerinin kendilerine pay çıkarmaya çalıştığını, bu emek hırsızlığına da kimsenin izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

"EK ÖDEME EMEKLİLİĞE YANSITILMALI, FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI VERİLMELİ"

Sağlık hizmetlerine erişim ve vatandaş memnuniyetinde artış yaşanmasına karşın, çalışan memnuniyetinde aynı artışın yaşanmadığını ifade eden Memiş, “Sağlık çalışanları hak ettiklerinin karşılığını almak istiyor. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak uğradıkları haksızlığın giderilmesini istiyor. Fiili hizmet süresi zammı verilmesini istiyor. Adil bir performans sistemi istiyor. Sorunlardan arınmış bir aile hekimliği sistemi istiyor. En önemlilerinden biri de, sözleşmeli çalışan sağlıkçılar, artık sözleşmeli çalışmak istemiyor” şeklinde konuştu. Lisans tamamlama konusunda gerekli adımların da bir an önce atılması çağrısında bulunan Memiş, 2351 kişinin VHKİ kadrosuna atanması, vekil ebe hemşirelerle kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadro sorunlarının da bir an önce çözülmesini istedi.

Konuşmasında, Suriye’de yaşanan drama batının sessiz kalmasını eleştiren Memiş, Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak bütün mazlumların acılarına ortak, dertlerine derman, yaralarına merhem olmayı vicdani bir sorumluluk olarak gördüklerini söyledi.

"TÜRKİYE’Yİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRMEK İSTİYORLAR"

Türkiye’nin sergilediği ilkeli duruştan rahatsız olanların milletin güçlü iradesiyle değişen Türkiye’yi, eski günlerine döndürmek için de gayri ahlaki bir oyun oynandığını ifade eden Metin Memiş, bu küresel fitne çabalarının bile, Türkiye’nin ne kadar doğru ve haklı bir zeminde durduğunun göstergesi olduğunu kaydetti.

Türkiye’de demokrasiyi kesintiye uğratacak her türlü oyunun, millet iradesiyle bozulduğunu, bu süreçte hep öncü konumda olduklarını hatırlatan Metin Memiş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu şer odakları dün gezi olayları ile ülkeyi karıştırmak istediler. Türkiye’nin büyümesine, güçlenmesine engel olmak için 17 Aralık ve 25 Aralık senaryoları oluşturdular. Milletimizin yumuşak karnı olan yolsuzluk üzerinden planlarını kurdular. Eğer yolsuzluk yapan varsa, kim olursa olsun bunun hesabı mutlaka sorulmalı, ama yolsuzluğu bahane ederek, siyasi bir kaos ortamı oluşturmak kaydıyla milletin iradesine ipotek koymak isteyenlere, yargı vesayeti oluşturmak isteyenlere ve küresel güçlerin vesayetine Memur-Sen olarak müsaade etmeyeceğiz.”

Sağlık-Sen ailesinin hiçbir zulme sessiz kalmadığını ifade eden Memiş, “Başta batı dünyası olmak üzere, tüm dünyanın insanlıktan çark ettiği anda, Filistin’de, Gazze’de, Irak’ta, Sudan’da Myanmar’da, Somali’de Arakan’da olduğu gibi Suriye’de de, İslam’a bayraktarlık yapmış ecdadımızın, izzetine yakışan bir tavır sergilediniz. Milletimiz, Suriyeli Bedir’in, Adeviyye Şehidi Rabia’nın sesini, duymayan kulaklara haykırarak Türkiye’nin itibarını koruyanlardan razıdır, Allah da razı olsun” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen Türkiye Buluşması, protokol konuşmaları ile devam etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen’in programını bırakıp buraya geldiğini söyledi. Sağlık-Sen’in emek ve ekmek için her istenildiğinde alanlarda olduğunu söyleyen Gündoğdu, bundan sonra da bu duyarlılığın devam edeceğine olan inancını vurguladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in taleplerine cevap veren Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, fiili hizmet süresi zammının verilmesi için beraber mücadele edeceklerini söyledi. Lisans tamamlama konusunda bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını hatırlatan Kafkas, YÖK’ten de gerekli adımın atılması için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar da konuşmasında, Türkiye Buluşması’ndan bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Sağlık-Sen’in ilklerin sendikası olduğunu söyleyen Kaçar, elde edilen kazanımların da bu büyüklüğe yakışır şekilde olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim