• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 12 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 10 °C

Sağıroğlu, 'Bakanımız Bu Dönem Trabzon’u Uçuracak'

Sağıroğlu, 'Bakanımız Bu Dönem Trabzon’u Uçuracak'
Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, İlkhaber’in sorularını yanıtladı.
Sağıroğlu, 'Bakanımız Bu Dönem Trabzon’u Uçuracak' Sağıroğlu, 'Bakanımız Bu Dönem Trabzon’u Uçuracak'

SORU: Sayın Süleyman Soylu’nun kabinede yer alacağını sürekli olarak telaffuz ediyordunuz. Soylu artık bakanlık koltuğunda… Trabzon’un bundan sonraki kazanımları neler olacaktır?
SAĞIROĞLU: “1 Kasım seçimlerinde Trabzon, bir tarih yazmıştır. Biz il olarak bakanlığı hak ettik. Geçen 2 yıllık dönemde bakanımızın olmadığı zaman Trabzon olarak yerimizde saydık. Bunun için özlemle bekliyorduk. Bütün teşkilatlarımız kendileri adaymış gibi çalıştılar ki bir tarih yazdık. Bu zaferin neticesinde bakanımız da oldu. Süleyman Soylu, çok çalışkan bir insandır. 18 saat çalışır, 4 saat uyur. Trabzon’un bir bakan özlemi vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çok önemli bir bakanlıktır. Bütün bakanlıklara hükmedebilecek bir bakanlıktır. Bütün bakanlıkların kadro tahsisi bu bakanlıktan yapılır. Kabinede yer alan bütün bakanlarımız da Sayın Süleyman Soylu’nun yakın çalışma arkadaşlarıdır. Bugüne kadar Trabzon’a ne söz verdiysek, komisyon kurulmuş ve çalışmalara başlanılmıştır. Güney Çevre Yolu’ndan tutun da hafif raylı sisteme, deniz dolgularına, yatırım adasına kadar bütün projeler hayata geçecektir. Trabzon olarak bakanımız Süleyman Soylu’dan çok şeyler bekliyoruz. Ben inanıyorum bu dönem Trabzon’u uçuracak.”

SORU: 1 Kasım seçimlerinde hem CHP’nin hem de MHP’nin 1. sıra adayları Yomralıydı. İkisi de ilçelerinden yeterli oy alamamakla eleştirildi. Sizin Yomra’daki seçim sonucuna nasıl bir etkiniz oldu?
SAĞIROĞLU: “12 yıldır Yomra Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. Bugüne kadar vatandaşımıza ne söz verdiysek yerine getirdik ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Büyükşehir olduktan sonra 24 mahallemizin 24’üne de ulaştık. Vatandaşlarımızın taleplerini aldık, yerine getirdik, hizmetlerini tamamladık ve partimize destek olmalarını istedik. Vatandaşımız da sağ olsun desteğini bizden esirgemedi. Elbette diğer partilerin Yomralı adayları hemşehrimizdir, onlarla gurur duyuyoruz. Ama bizim bir sevdamız var o da Yomra sevdası. Yomra’ya daha fazla hizmeti, daha fazla yatırımı getirebilmek için mevcut siyasi iktidarımızı en üst düzeyde desteklememiz gerekirdi. Bu birinci neden… Bir diğer neden de, partimizin liste başı adayı Sayın Süleyman Soylu, Özdil’i, Çamlıyurt’u, Demirciler’i gezdi. Muhalefet partilerinden aday olan arkadaşlarımız ilçelerin kırsallarına kadar uzanamadı. Yeterli çalışma yapmadılar. Bu vatandaşa uzanmaktır. Vatandaşa uzandığınız zaman destek alırsınız. Ama vatandaşa tepeden bakarsanız başarısız olursunuz. Bizim bütün milletvekili adayı arkadaşlarımız bizimle birlikte ev ev dolaşıp vatandaşa dokundu. Seçim sonucunu tayin eden en belirgin neden bu dokunuştur.”

SORU: İsminiz ‘Asfalt İmparatoru’na çıktı. İlçenizde yolların durumu nedir? Vatandaş hizmetlerinizden memnun mu?
SAĞIROĞLU:
 “24 mahallemizin 24’ünde genişleme, asfaltlama ve betonlama çalışmaları tamamlandı. Ama bu yeterli değildir. Yeni sezon başlar başlamaz ara mahallerin yollarının da genişleme, asfaltlama ve betonlama çalışmalarına devam edeceğiz. Biz milletimize ne söz verdiysek, verdiğimiz sözün mutlaka daha fazlasını yerine getirmek için gayret edeceğiz. Vatandaşımızın memnuniyeti açıkça görülmektedir. Zira diğer iki partinin liste başlarının Yomralı olmasına rağmen, seçimde yüzde 73’lük oy oranıyla vatandaşımız bizi ödüllendirmiştir. Bu vesile ile halkımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.”

SORU: Önümüzdeki süreçte sizin önceliğiniz nedir, ilk olarak hangi sorunu çözeceksiniz? SAĞIROĞLU: “Şuan için en acil sorunumuz ulaşımdır. Geçen hafta Karayolları Bölge Müdürümüz ile görüştük. Kaşüstü kavşağımızın müteahhitleri geldi. Önümüzdeki hafta kavşağın çalışmalarına başlıyoruz. Yer teslimi de yapıldı. Yomra’nın giriş çıkış kavşaklarında problem var. Bu hafta Ankara’ya gideceğim. Bakanımız Süleyman Soylu ve Ulaştırma Bakanımız ile görüşeceğim. Projeleri tamamlanmış, inşallah 2016 yılının programına koyup, ihalesini yapıp, yolumuza devam edeceğiz. Şuan ilçe olarak biz çok önemli bir turizm potansiyeline sahibiz. Sosyal donatı alanları ile ilgili de sıkıntımız var. Bu konuyla ilgilide bakanlarımızla görüşeceğiz. Acil olarak deniz dolgusuna başlamak istiyoruz. Vatandaşımızın sosyal donatı ihtiyaçlarını karşılayacak, çok özel bir proje hazırladık. İnşallah bu projeyi hayata geçirip, vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız.”

SORU: Trabzon’da Arap turist sayısında bir artış söz konusu fakat Trabzon’un batısı değil de doğusu tercih ediliyor. Bu noktada Yomra, Arap turistler tarafından adeta merkez ilan edilmiş. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?
SAĞIROĞLU:
 “Yerel yöneticilerimizin, turizm dolayısıyla gelen yatırımcılara biraz daha fazla yardımcı olması gerekir. Ben, yerli yabancı fark etmez bir yatırımcı geldiğinde hemen ona kucak açarım. Onun işlemlerini daha kolay yapabilmesi ve hayata geçirebilmesi için var gücümüzle çalışırız. Biz bu manada sahil kesiminde Arap turistten ciddi manada faydalanıyoruz. Bizi bazen arkadaşlarımız, ‘Dağdaki asfaltlarla niye uğraşıyorsunuz, merkeze dönün’ diye eleştiriyorlar. Gayemiz, gelen Arapları kırsalda kalıcı yapabilmek için bizim alanımızdaki turizm mera yerlerini onların hizmetine sunmak. Fazla süre kalmalarını istiyoruz. Bunun için bürokrasiyi kıracağız. Bürokrasinin aşılması noktasında en önemli insanlar yerel yöneticilerdir. Yerel yöneticilere fazla görev düşüyor ve yatırımcıya kucak açmamız gerekiyor. İlçe olarak bunu yaptığımızı düşünüyorum. Mesela Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu yeri Dubaili bir yatırımcıya verdik, çalışmalar başladı. Dubaili yatırımcı bize Trabzon’da bürokratik engele takılmadıklarını söyledi. Bunlar bizim velinimetimizdir. Yerel yönetici arkadaşlarıma mesajımdır; gelin kucak açalım.”

SORU: Trabzon, büyükşehir olduktan sonra bütün uygulamalar Büyükşehir Meclisi’nde oylanıyor. Yomra olarak bu noktada sıkıntı yaşıyor musunuz?
SAĞIROĞLU:
 “Biz Büyükşehir Belediyesi ile bir sorun yaşamıyoruz. Ancak ben her toplantıda söylüyorum; Büyükşehir Yasası yanlış hazırlanmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirler göz önüne alınmıştır. Geldiğimiz noktada bu kanunlarla taşrada idare edemeyiz. İlçe belediyeleri şube müdürlüklerine dönüştürülmüştür. Ama sağ olsun başbakanımızın Trabzon ziyaretinde biz ilçe belediye başkanları olarak kendisiyle görüştük, sıkıntılarımızı dile getirdik. Büyükşehir Yasası’nda bir değişiklik olacağının ve ilçe belediyelerine daha fazla yetki verileceğinin sözünü aldık. Şuan komisyon bu yasayı hazırladı. Biz komisyona bilgi notlarımızı gönderdik. Yakın zamanda bu yasa çıkacaktır. Niye yasa yanlış hazırlanmıştır? Biz büyükşehir olarak aynı anda hem Geyikli’ye hem de Şalpazarı’na müdahale edemeyiz. Bu yetkileri ilçe belediyelerine devretmek suretiyle daha hızlı çözüm üretebiliriz, vatandaşa daha hızlı hizmet ulaştırırız diye düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalar yapılmıştır. İstediğimiz yönde bir çalışma çıkarsa ilçe belediyeleri yetki bakımından güçlendirilecektir. Bu güç de vatandaşa hizmet olarak dönecektir.”

İLKHABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim