• BIST 102.270
 • Altın 149,533
 • Dolar 3,5485
 • Euro 4,2033
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 20 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 18 °C

Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı Yerel Basınla Buluştu

Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı Yerel Basınla Buluştu
Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı, düzenlediği yemekle hem yerel basınla bir araya geldi hem de Oltu Belediyesinin borçlarını masaya yatırdı.
Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı Yerel Basınla Buluştu Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı Yerel Basınla Buluştu

- Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı, düzenlediği yemekle hem yerel basınla bir araya geldi hem de Oltu Belediyesinin borçlarını masaya yatırdı.

Saadet Partisi (SP) Oltu Belediye Başkan Adayı Sebahattin Bektaş, yaklaşık 2 ay önce Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in, ilçelerin borçlarını belirttiği bir açıklamasında ‘En fazla borç 40 milyon TL ile Oltu Belediyesi’nin ‘ sözlerinden sonra harekete geçerek Oltu Belediyesi’nden bu borçların bir dökümünü istediklerini söyledi.

Oltu Belediyesi’nden aldıkları cevabı basın ve kamuoyuyla paylaşmak istediklerini belirten SP Oltu Belediye Başkan Adayı Sebahattin Bektaş, “Saadet Partisi Oltu İlçe Teşkilatı olarak, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, vatandaşlık hakkını kullandık ve talepte bulunduk. Borcun olup olmadığını, varsa nerelere kullanıldığına dair tarafımıza bilgi istedik.” dedi.

İki gün sonra Oltu Belediyesinden gelen cevap yazısında, bilgi istenilen konunun ticari sır niteliği taşıdığı ve dolayısıyla bilgi verilemeyeceğinin belirtildiğini ifade eden Av. İlhan Bektaş, “Böyle bir cevap alınca bu hususu Başbakanlık Denetleme Kurulu’na taşıdık ve Kurul itirazımızı değerlendirdikten sonra kabulüne karar vererek ‘Talep etmiş olduğunuz bilgiler ticari sır sayılmamakla birlikte, Oltu Belediye Başkanlığı bilgileri vermekle yükümlüdür’ cevabı geldi. Ayrıca Belediye Kanunu’nda, vatandaş talep etmese dahil, 6 aylık periyotlar halinde belediye bütçesini kamuoyuyla paylaşmak zorundadır” dedi.

Daha sonra Belediye’nin vermek zorunda kaldığı borçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat İlhan Bektaş ise Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek imzalı belgenin içeriği hakkında bilgiler verdi.

Av. İlhan Bektaş, “Bize gelen, Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek’in ıslak imzalı cevabında; Oltu Belediye Başkanlığının 2012 yılı tahmini bütçesi 10.200.000.00 TL olup, kesinleşen bütçe geliri 9.576.431.00 TL, kesinleşen bütçe gideri ise 9.765.860.00 TL’dir. 31.12.2012 tarihi itibari ile Oltu Belediyesi’nin toplam borç miktarı 31.404.900.00 TL olup, bunun 25.999.539.00 TL’si, inşaatı 2000 yılında başlayıp 2008 yılında biten altyapı inşaatı (Oltu kanalizasyon inşaatı) için İller Bankası’ndan alınan uzun vadeli kredi borcudur. (mevcut borcun yanı sıra İller Bankası’na Belediyemizce kredi borcuna karşılık 4.275.269.00 TL de ayrıca ödenmiştir)

Diğer borçlar ise bütçe yetersizliği nedeni ile kamu kuruluşlarına ödenemeyen borçlardır. Bu borçların açılımı şöyledir;

1.381.735.00 TL Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan sigorta primi ve emekli keseneği borcu(borcun biriktiği yıllarda Belediyemizce ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na 3.693.656.00 TL ödeme yapılmıştır) 1.596.726.00 TL, Oltu Mal Müdürlüğü’ne vergi borcu (borcun biriktiği yıllarda Oltu Mal Müdürlüğü’ne 999.732.00 TL ayrıca ödeme yapılmıştır)

2.426.900.00 TL ise Aras Edaş Elektrik A.Ş.’ye şehir merkezine içme suyu sağlamak için kullanılan motopompların elektrik borcudur. Tedaş özelleştiğinden söz konusu borç hazineye ödenecektir.

Borçların ödenmesinde 6183 sayılı Amme Alacakları’nın tahsili usulü hakkındaki kanun gereğince gecikme faizi ödenmektedir. Bu borçları 30 Nisan 2008 tarih ve 26862 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2008/13535 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı

toplamı üzerinden, Belediyemize ayrılan aylık yasal paydan %40 oranında İller Bankası’nca peşin olarak kesinti yapılıp, alacakları kuruluşlara ödeme yapıldığından, ayrıca Belediyemizce bir borç yönetimi stratejisi hazırlanmamıştır’ sözleri yer almaktadır” dedi.

KİMSEYİ AYIRT ETMEDEN ZİYARETLERİMİZ SÜRÜYOR

Av. İlhan Bektaş’ın açıklamalarının ardından söz alan SP Oltu Belediye Başkan Adayı Sebahattin Bektaş, “Erken kalkan erken yol alır sözüne uyarak 2 ay önce adaylığımızı açıkladık ve bugüne kadar 1200’ü aşkın esnaf ziyaret ettim. 55 tane köy ziyaret ettik. 4500’ye yakın evi tek tek, bir tanesini bile atlamadan, kimseyi ayırt etmeden ziyaret ettim. 9500’e yakın olan hane sayısının %50’sini ziyaret etmişiz. Bu ne demek oluyor; demek ki şuanda %50’lerdeyiz. Benim hedefim Oltu’yu taramadık, çalmadık kapı bırakmamak. Böyle yapınca da inşallah %100’e ulaşacağız“ şeklinde konuştu.

“İNSANLAR BELEDİYENİN ÖNÜNDEN GEÇERKEN ÇAY İÇMEK İSTEYECEKLER”

İnsanların gönlünü hizmetleriyle ve sıcakkanlılıkla çalışacağını belirten Bektaş, vatandaşın Oltu Belediyesi önünden geçerken mutlaka yanına uğramak isteyeceklerini söyledi.

SP Oltu Belediye Başkan Adayı Bektaş, “Bizler belediyede kendimizi patron olarak görmeyeceğiz. Belediyenin kapıları sonuna kadar açık olacak ve insanların ikinci adresi Oltu Belediyesi olacak. İnsanlar oradan geçerken ‘şuradan bir başkanımızın çayını içelim’ diyecekler“ dedi.

“ÜÇ-BEŞ BAŞLI BİR YÖNETİM GÖRÜYORUM”

Oltu Belediyesi’nde kimin nereyi yönettiğinin belli olmadığını öne süren Bektaş, “Bizler halkı değil, belediyeyi yönetmek için talip olacağız. Tabiri caizse belediyeyi tek bir kişi yönetecek. Çünkü üç-beş başlı bir yönetim görüyorum şuanda. Bizde öyle olmayacak. Yine tabiri caizse benden habersiz belediyede tek bir kuş bile kanadını oynatamayacak.” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL’A 350 KM’DEN SU GELİYOR, BİZ 50 KM’DEN GETİREMİYORUZ”

Oltu’nun en güncel ve hiç bitmeyen sorunu olan içme suyu problemine de değinen Bektaş, “Gecemizi gündüzümüze katarak, su ve otopark işini halledeceğiz. Oltu’yu şantiyeye çevireceğiz. İstanbul’un suyunu 350 km’den çözebiliyorlar ancak biz 50 km’den 10 yıldır bir su getiremiyoruz. İktidarın kılıcının arkasının da önünün de kestiği şu dönemde halen daha içme suyunu getirebilmiş değiller” dedi.

“EFKAN ALA FIRSATINI KULLANAMIYORLAR”

Oltu Belediyesi ve Ak Parti İlçe Başkanlığı’nın İçişleri Bakanı Efkan Ala fırsatını iyi kullanamadıklarını belirten Bektaş, “Bizler Efkan Ala bakan olduktan sonra ‘Oltu’ya hangi hizmetler gelir’ diye heyecanlanırken, bunlar bunu bir fırsata çevirdiler, bir kurtuluş, bir can simidi olarak gördüler. Ancak Efkan Bey Müsteşar iken bile yapılanları görüyoruz” dedi.

“1 NİSAN ŞAKASI YAPACAĞIZ”

30 Mart sonrası 1 Nisan şakası niteliğinde şok yaşatacaklarını söyleyen Bektaş, artık Ak Parti yönetiminin son kullanma tarihinin geçtiğini iddia etti.

Sebahattin Bektaş, “Marketten bir ürün aldığımızda son kullanma tarihine bakıyoruz. Eğer geçmişse götürüp geriye iade ediyoruz. Şimdi bu arkadaşların da son kullanma tarihi geçmiştir. Milletimizin 30

Mart akşamı bu geri iadeyi gerçekleştirmesi gerekiyor. 30 Mart sonrası 1 Nisan şakası yapacağız.” dedi.

“BASTONLA ZOR ÇIKTIĞIM YERLER VAR”

Seçim çalışmaları yaparken, uğramadık yer bırakmamaya gayret ettiklerini aktaran SP Oltu Belediye Başkan Adayı Bektaş, kimi yerlere belediyenin hiç girmediğini iddia ederek eline aldığı bir bastonla çamurlara bata-çıka ancak çıkabildiğini belirtti.

“O kadar yer geziyorum, o kadar insanla görüşüyorum ama hiçbirisinin ne benden ne de belediyeden hiçbir beklentisi yok.” diyen Bektaş, “Sadece dürüst bir başkan arıyorlar. Öyle yerler gördüm ki, elimde bastonla zor çıkıyorum. Yerler çamur olmuş, belediye hiç oralara girmemiş. Millet gidip ‘Sayın Başkanım yol yap’ dediği zaman ‘Ben sana gıda maddesi verdim, mecbur kaldın bana oy vermeye’ deyip zan altında bırakıyorlar. Ancak şunu bu millet iyi bilsin ki, o gıda maddeleri kendi ceplerinden çıkan paralarla alınmıyor. Oradaki paralar sizin, bizim paralarımızdır. O yardımları ananızın ak sütü gibi helal helal kullanın ve oylarınızı da vermeyin.”

“ ‘HÂL İLE HALLEDİLMEYECEK BİR DURUM YOKTUR’

SP Oltu Belediye Başkan Adayı Bektaş, “Fethullah Gülen Hocaefendi’nin bir yazısını okumuştum ve bir cümle orada özellikle aklımda kalmıştı. Diyor ki, ‘Hal ile halledilmeyecek bir durum yoktur’. Yani bir vatandaş bize geldiğinde çözemediğimiz, boyumuzu aşan talepleri olsa dâhil, diyecekler ki ‘Allah razı olsun, başkan en azından bizimle ilgilendi, çok yakın davrandı’” şeklinde bir değerlendirme de bulundu.

HALKIMIZ MİLLİ GÖRÜŞ’ÜN TADINA VARACAK

Gecenin sonunda söz alan Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Akbulut ise, Oltu’yu Milli Görüşle tanıştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylerken, Milli Görüşle tanışan Oltu halkının, Milli Görüş’ü bir daha bırakamayacağını iddia etti.

İlçe Başkanı Mehmet Akbulut şunları söyledi; “İnşallah 30 Mart akşamı Oltu Milli Görüş ile tanışacaktır. Denenmiş denenmez. 10 yıllık bir denenmişlik var. Sebahattin Bey gençliğiyle, görüşüyle ve vizyonuyla inşallah en güzel hizmetleri yapacaktır. Biz Refah Partisi Milli Görüş Belediyeleri’nde Türkiye genelinde de tarih yazdık. Oltu’nun en büyük kadersizliği Milli Görüş Belediyeciliği’yle hiç tanışmadı, inşallah bu defa tanışacak. Zaten tanıştıktan sonra da bu millet bizi asla bırakmayacak” dedi.

“BUNLAR ‘RÜŞVET ALAN DA, VEREN DE MEMNUNDUR’ DİYECEK SEVİYEYE GELDİLER”

Yolsuzlukların son dönemde artmasına işaret eden Akbulut, “Refah Partisi döneminde belediyelerin kapılarına şunu yazmıştık; “Rüşvet alan da veren de melhundur”. Ama bugün Ak Parti’li belediyeler, Mhp’li, Chp’li hangisi olursa olsun, bir tane bu yazıdan göremezsiniz. Artık ‘Rüşvet alan da veren de memnundur’ deme seviyesine geldiler” şeklinde konuştu.

“MADEM OLTU’YAPACAK BİR ŞEY YOKTU, SENİN ADAY ADAYLARININ PROJELERİ NE?”

“Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek’in geçmişte sarfettiği ‘Oltu’ya yapacak bir şey göremiyorum. Benden sonra gelen acaba ne yapacak.” sözlerine değinen ve Ak Parti’nin aday adaylarının projelerini

hatırlatan Akbulut sözlerini şu cümlelerle tamamladı; “Şuandaki mevcut belediye başkanımızın bundan sonra kazanma ihtimali olursa, hiçbir gayesi, amacı olmadığından Oltu 5 yıl kaybedecektir. Hep şöyle diyor ‘Benden sonra gelen ne yapacak Oltu’ya’. Benden O’na bir basın toplantısında şöyle seslenmiştim; ‘Oltu’da problem yok dediniz ancak adaylık sürecinde Ak Parti’den aday adayı olan arkadaşlarımız o kadar proje yaptılar ki, biz bile şaşırdık. Demek ki Oltu’da problemi kendi aday adayı arkadaşlarınız çok güzel özetledi. 30 Mart’ta biz kazanamazsak, 1 Nisan’da insanlar neden Ak Parti’ye veya MHP’ye oy vermişiz diye ertesi gün pişmanlığını yaşayacaklar.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim