• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 9 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 10 °C
 • Gümüşhane 2 °C
 • Samsun 12 °C
 • Bayburt 2 °C
 • Artvin 8 °C

Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor

Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Sochi Limanı’nın kapatılmasından sonra yaşanan olumsuzlukları gidermeyi teminen bölge ihracatına yeniden aktivite kazandırılması amacıyla Rusya Federasyonu’na Gürcistan üzerinden tra
Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor

- Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Sochi Limanı’nın kapatılmasından sonra yaşanan olumsuzlukları gidermeyi teminen bölge ihracatına yeniden aktivite kazandırılması amacıyla Rusya Federasyonu’na Gürcistan üzerinden transit geçişle ihracata olanak sağlayan Kazbegy-Lars Verhni Kapısı’nın yaş sebze-meyve ihracatına açılmasına yönelik bir açıklama yaptı.

Bir yıldan fazla bir süre zarfında Rusya Federasyonu’na karayolu ile kısa sürede Gürcistan üzerinden transit geçişli karayolu ile ulaşımı sağlayan Verhni Lars Gümrük kapısından yaş meyve sebze ve gıda ürünlerinin Rusya Federasyonu’na girişine izin verilmediğini hatırlatan DKİB Başkanı Gürdoğan, “Ve nihayet, gerekli işlemler tamamlanmış ve söz konusu kapıdan yaş meyve sebze ihracatının önündeki engeller artık tamamen kaldırılmış bulunmaktadır. Bilindiği gibi Sochi Limanı’nın kapatılmasıyla Samsun’a kayan ve tamamen Trabzon’un dışında kalan özellikle yaş meyve sebze ihracatçı firmaları, Birliğimiz yanı sıra Ekonomi Bakanlığımız ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışmaları neticesinde bu bölgeye ihracat yapabilmeleri için Rusya tarafından gerekli izin için gerekli prosedürler tamamlanmış olup firma listeleri onaylanıştır" dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tekrardan alternatif kapı olan Kazbegy-Lars Verhni kapısı üzerinden yaş meyve sebze ihracatına açılması ve Samsun’a kayan bu sektör ihracatımızın tekrardan kısmen de olsa bölgeye dönecek olmasının bölgenin istihdam ve ticaret hacminde yeniden canlanmaya sebebiyet vereceğini dile getiren Gürdoğan, bunun da çok büyük bir önem arz ettiğini dile getirdi.

Gürdoğan, DKİB ile ilgililerin yoğun çalışmasıyla açılışı sağlanan ve Türkiye’den en kısa sürede karayolu ile Gürcistan üzeri transit geçişli Rusya Federasyonu’na ulaşımı sağlayan Kazbegy-Verhni Lars Kapısı’nın yeni bir ihracat güzergahı olarak ihracatçıya büyük katkı sağlayacağına kaydederek, “Bunun yanında, Sochi Limanının kapatılması akabinde önemli ivme kaybeden Doğu Karadeniz Bölgemizden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat, bu kapının açılması ile önümüzdeki dönemde tekrar artış trendine girecektir. Öte yandan, söz konusu kapı üzerinden Rusya Federasyonu’na ürün sevkiyatı yapacak olan araçların dönüş yükü olarak geçmişte olduğu gibi kereste, hububat ürünlerin ithalat yoluyla bölgeye taşıyacak olması bölge ticaretine katkı sağlayacaktır. Şöyle ki, geçmiş yıllarda Trabzon limanı Türkiye’ye yapılan özellikle kereste ithalatı konusunda aktif bir liman iken, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bu potansiyel zaman içinde Zonguldak ve İstanbul’a kaymış bulunmaktaydı. İthalattan gelen bu ürünlerin de yenden bölgeye gelecek olması önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

Gürdoğan söz konusu kapıdan yaş meyve sebze ihracatını başlatmak ve Rusya Federasyonu’nun söz konusu Kuzey Kafkasya Federal Bölgesindeki gümrük ve devlet yetkilileri ile altyapı görüşmeleri yapmak için DKİB ve bölge ihracatçıları ile oluşan bir heyetle önümüzdeki günlerde söz konusu bölgeye gideceklerini hatırlatarak, “İnşallah, ilk Türk yaş meyve seze TIR girişini de ‘Bismillah’ deyip başlatmış olacağız” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde her geçen yıl artan göç olayına da vurgu yapan DKİB Bakanı Gürdoğan, “Bu durum göz önüne alındığında bölgenin en önemli sorununun istihdamdan kaynaklanan kaygılar olduğu aşikardır. Halkımızın iş ve aşa her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bugünlerde hayali değil de yere basan, somut ve gerçekçi olan projelerin hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bunun için siyasilerimizin seçimlere yaklaştığımız şu günlerde, bölgenin ekonomisini ve lojistik önceliklerini öne çıkaracak projelerle ilgili neler yapabileceklerini halka anlatmaları gerekmez mi? Ya da var olan projelerimizi etkin bir şekilde takip etmeleri gerekmez mi? Bugün Çamburnu’ndaki alanla ilgili yapılmış olan çalışmalar ve projeler belli mutabakatlar sağlanmasına rağmen halen bekletilmektedir. Buna benzer diğer projelerimiz için de siyasilerimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

Gürdoğan, “Bizler Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatçıları, dolayısıyla DKİB olarak şevkimizi ve motivasyonumuzu kaybetmeden projelerimizin gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalarımıza dün de ve bugün de olduğu gibi şartlar ne olursa olsun gelecekte de kararlılıkla devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bununla birlikte bahse konu projelerimizin hayata geçirilmesi için siyasilerimizi tekrardan göreve davet ediyoruz” dedi.

www.tayfahaber.com  www.tayfa.com

Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor

Rusya İle Ticaret Yeniden Canlanıyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim