• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 15 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 14 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 8 °C

Pekşen'den Flaş Açıklama! "Aday Olacağım.."

Pekşen'den Flaş Açıklama! "Aday Olacağım.."
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Trabzon Gazeteciler Cemiyetine bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada TGC Bașkanı Turgut Özdemir tarafından karşılanan Pekşen, dikkat çeken açıklamalar yaptı.
Pekşen'den Flaş Açıklama! Pekşen'den Flaş Açıklama!

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti... Pekșen ziyarette, "Zor günler geçiriyorsunuz. Bu meşakkatli yolda yanınızda olacağız." dedi. Özdemir ise, "Haluk bey basının sorunlarını iyi biliyor. Daha önce bir çok gazetemize hukuk danışmanlığı yaptı" diye konuştu.

Pekşen, ziyarette basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kaşüstü'nde yapılacak kavşakla ilgili tartışmalara katılan Pekşen, "Burada Trabzon'da ki sorun kent içi ulaşım sorunudur. Burada şehirler arası yol kent içi sorunla birleşmiş. Dolayısı ile burada kent içi ulaşım sorununu çözmediğiniz sürece, o kavşağı alttan mı yapalım üstten mi yapalım tartışmaları devam eder. Böylesi bir dünya kentinin bu kadar kısır tartışmalar içine çekilmiş olması çok üzücü. Dünyada Trabzon ile karşılaştırabilecek kent sayısı çok az. 500 yıl öncesine bakıldığında dünya kenti diyeceğimiz 20 tane var. 100 yıl öncesine bakıldığında hadi bunu 50 arttıralım. Ama bugün dünyanın 500 kenti arasına Trabzon girip girmeyeceğinden kuşkuluyum. Doğrusu girebileceğini de sanmıyorum. Buraya bir dünya kentinin nüfusu büyüyerek kent büyümez. Etkinliği gücü, kalitesi, yaşam kalitesi büyüyerek girer. Trabzon kentinin bundan 100 yıl önce ki yaşam kalitesi ile bugünü kıyasladığınızda sanki 100 yıl önce daha iyiydi.

Kendi müziğimiz. Bir gözlemimizi beraberce değerlendirelim. Bir yarışma programı var Acun Ilıcalı'nın televizyonunda. Bir karadeniz müziği çıkıyor bütün jüriler o yarışacıyı yanına almak için büyük mücadele veryor. Çünkü o bir kültür...

Trabzon'da bugün metroyu görmezsek, raylı sistemi görmezsek, bu tür gündelik sıradan çözümsüzlüklerle uğraşır gideriz. Ulaştırma Bakanına sorular sorduk. Şu Erzincan-Trabzon demiryolu propagandalarınızda vardı. Günlerce konuşuluyordu. Bu geçici bütçeye koymadınız. Önümüzde ki dönem bütçenin içerisinde buna ilişkin harcama kelemi var mı? Haberi yok. Haberi yok.. Palavra çok..

Şuradan Üniversiteden Akçaabat'a yapılacka metro bu bahsedilen sorunları çözer. Başka da çözümü yok. Ankara'da, Kayseri'de, Konya'da, Bursa'da, Antalya'da yapıyorsun dünyanın en pahalı metrosunu.. Böyle bir sorun yok üstelik. Her yere yapıyorsun Trabzon'a yapmıyorsun. Biz niye istemiyoruz. Bu kentin belediye başkanı niye bunu talep etmiyor. Böyle bir zulüm olur mu? Kavşağı yaptınız. İnsanlar diyor ki ben Çukurçayır'dan kente 45 dakikada geliyorum. Ambulansın içerisinde hastalar ölüyor. Gerçek bunlar" diye konuştu.

Kendisinin parti meclisine aday olacağını ifade eden Pekşen, "Değişim demiştik. Yeni yüzler, yeni isimler. 21. YY.'ın beklentilerini karşılaşacak iddiaların Türkiye gündemine taşınması lazım. CHP Farklı bir parti. 1920'li yıllara geri dönün. O tarihte bugün bile kabul edilen ileri görüşlülükle kurulan parti. Hepimiz özgür olmalıyız, eşit ve yurttaş olmalıyız temeli üzerine kurulmuş.

21. YY'de dünyada mikro milliyetçiliğin pompalandığı Ortadoğu ve Türkiye'dir. Avrupa'da 72,5 millet yaşıyor. Yugoslavya'da bizim gibi aynı şekilde başladı. Milosevic'de kendisine saray yaptı. Sonrasını biliyorsunuz. CHP 21. YY'da bu toplumun beklentilerini karşılayabilecek, o vizyonu ortaya çıkarabilecek bir politika üretmek durumunda. Bunu kadrolarına taşımak durumunda. Biz buna vurgu yaptık. Ben şunu söyledim. 68 kuşağına teşekkür ediyoruz. Onlar Türkiye'nin siyasi tarihinde herkesin gönlünde yerlerini aldılar. Yeni yüzyılda yeni bir kuşak. Yeni yüzler yeni isimler. genç dünya ile entegre olmuş vizyonlu bir yapını CHP'ye gelmesi lazım. Bugün Genel Başkanından, MYK, PM, örgütlerine kadar evet hepimiz değişim zamanı diyoruz. Bizim yaktığımız o meşale doğru bir meşale. Bugün de gelinen aşama o. Bu değilim 16-17 Ocak'ta muhtemelen parti kadrolarına yansıyacak. Genel Başkanlık yarışında sayın İnce'nin aday olup olmayacağını bilmiyorum. Ama ben Parti Meclisi'ne aday olacağım. Bunu çok ciddi bir beklentinin olduğunu biliyorum. Bana ciddi bir destek olduğunu geldiğini de biliyorum. Bu görevi benden beklediklerini de biliyorum. Bende o görevden kaçmayacağım. Parti Meclisine başvurum olacak" dedi.

Hatırlanacağı üzere CHP'den geçen dönem aday gösterilen CHP eski Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu'nun Parti Meclisi'ndeki görevi hala sürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim