• BIST 105.381
 • Altın 147,241
 • Dolar 3,4893
 • Euro 4,1870
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 22 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 8 °C
 • Artvin 20 °C

"Özgür Suriye Ordusu Desteklenmeli"

"Özgür Suriye Ordusu Desteklenmeli"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "IŞİD’in ve terör örgütlerinin temizlenmesi için kara operasyonu dahil her türlü diğer opsiyon değerlendirilmeli ve Özgür Suriye Ordusu desteklenmeli" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "IŞİD’in ve terör örgütlerinin temizlenmesi için kara operasyonu dahil her türlü diğer opsiyon değerlendirilmeli ve Özgür Suriye Ordusu desteklenmeli" dedi.

Türkiye’ye 2 günlük ziyaret gerçekleştiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bakanlıkta bir araya gelen Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, 1 Ekim’de göreve başlayan Stoltenberg’i Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Kendisi göreve başladıktan sonra Polonya’yı ziyaret etti ve ikinci ziyaretini de Türkiye’ye yapmaktadır. NATO’nun doğusunda ve güneyinde meydana gelen önemli gelişmeler ışığında bu ziyaretin çok zamanlıca olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, uluslararası toplumun ciddi sınamalarla karşıya olduğunu mevcut ortamda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in büyük bir sorumluluğu üstlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Fakat kendisinin daha önceki görevlerinden elde ettiği bilgi ve birikimler bu zorlu görevi başarıyla yerine getireceğinden şüphemiz yok. Sayın Stoltenberg’e Türkiye olarak görevi süresince en güçlü desteği vereceğimizden hiç şüphesi olmasın" dedi.

Çavuşoğlu, gerek Stoltenberg ile baş başa gerekse heyetlere arası yapılan görüşmelerde, IŞİD tehdidi başta olmak üzere Suriye ve Irak’taki gelişmeleri, bölgedeki güvenlik sorununu ve NATO çalışmalarını kapsayan konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını açıkladı. Çavuşoğlu, "IŞİD kaynaklı olanları dahil terörün kapsamlı bir strateji dahilinde ele alınması gereği üzerinde durduk. IŞİD’in NATO’nun güneydoğu sınırına ciddi bir tehdit oluşturduğu hususunda mutabık kaldık. Aynı zamanda sınırlarımızda baş gösteren krizin insani boyutlarına da değindik" dedi.

"TÜRKİYE 1.5 MİLYON SURİYE VE IRAKLI’YI BARINDIRIYOR"

Çavuşoğlu, Türkiye’nin çoğunluğu Suriye’den olmak üzere Irak’tan gelen 40 bin civarında Ezidi ile beraber yaklaşık 1.5 milyon Suriye ve Iraklı’yı barındırdığına ve büyük bir yükü omuzlarında taşıdığına dikkat çekti.

Görüşmelerde Eylül ayında Galler’de yapılan NATO Zirvesi’nin sonuçlarının takibini yaptıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, bu çerçevede Türkiye’nin gerek ikili düzeyde gerekse NATO kapsamında Ukrayna’ya sağladığı desteği ve NATO-Rusya ilişkilerini ele aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Bu vesileyle Kırım Tatar Türklerinin durumu hakkında Sayın Genel Sekretere bilgi verdim. Hassasiyetlerimi Genel Sekretere izah ettim. Rusya ile bu konuda süren diyaloğumuzu da paylaştım. Ayrıca başkanlığını Sayın Afakan’ın üstlendiği Ukrayna’daki AGİT Gözlem Misyonunun faaliyetlerini de ele aldık. Afganistan’da NATO’nun sürdürdüğü ISAF’ın bu yıl sonunda görevini tamamlamasıyla NATO öncülüğündeki kararlı destek misyonunun ilgili hazırlıkları da görüşmelerimizin gündem maddelerinden bir tanesini oluşturmuştur. Afganistan makamları istediği sürece Afganistan yalnız bırakmayacağız, güçlü katkılarımızı ve desteğimizi sürdüreceğimizi, ülkemizin Afganistan’ın taahhüdünün uzun vadeli olduğunu Sayın Genel sekretere ilettim."

Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman yaptığı katkılarla uluslarası güvenlik ve istikrara güçlü desteğini her zaman sürdüreceğini belirtti.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG: "IŞİD İTTİFAK İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na kendisine gösterilen misafirpervelikten dolayı teşekkür etti.

Türkiye’nin NATO için kilit bir müttefik olduğunu vurgulayan Stoltenberg, NATO’nun Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini ve IŞİD’i çok büyük bir tehdit olarak algıladıklarını kaydetti. NATO olarak IŞİD’e karşı önemli kararlar aldıklarını vurgulayan Stoltenberg, şimdi bu kararları eyleme geçirme vaktinin geldiğini dile getirdi. Stoltenberg, "Türkiye’nin IŞİD tehlikesine karşı savunmasına yardımcı olacağız" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, şunları kaydetti: "İttifakımız tehditlerle karşı karşıya. IŞİD, Irak halkı, Suriye halkı, bölge ülkeleri ve NATO ülkeleri için tehdit. NATO kendi rolünü oynuyor. Patriot füzelerinin yerleştirilmesi buradaki savunmayı güçlendiriyor. Türk halkını güçlendiriyor. NATO tüm müttefiklerini kendi güvenliklerini korumakta desteklemekte kararlıdır. Patriot sistemlerini Türkiye’ye yerleştirdik ve Türkiye’nin savunmasını güçlendirdik. Türkiye’nin kendini savunma gücü de var. Biz her zaman Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğiz. Bu ittifakın bir parçası. Türkiye’nin ne yaptığı ile ilgili olarak. Geniş bir uluslararası çabanın parçası olarak belli adımları var. Türkiye’nin çok büyük bir misafirperverlik gösterdiğini belirtmem gerekiyor. TBMM’nin Türkiye’nin daha aktif bir rol oynama konusundaki kararından memnuniyeti belirtmek istiyorum. Türkiye ile ortağız bölgede güvensiz durumu azaltmak için işbirliğine devam ediyoruz."

SORU CEVAP

Ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Stoltenberg, önemli açıklamalarda bulundu.

Yabancı bir basın mensubunun "Vatandaşlarınız sokaklarda sizin daha fazla askeri harekat içerisinde olmanızı destekliyor ancak Türkiye bu konuda IŞİD’e karşı adım atılmasına neden bu kadar direniyor?" şeklindeki sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelede ve yanı başında meydana gelen olaylarda çekingen davranmadığını vurguladı.

46 vatandaşın IŞİD tarafından rehin tutulduğu süreçte dikkatli ve temkinli davrandıklarını ama o süreçte bile Irak ve Suriye’de yapılması gerekenlerin ne olduğunu açık bir şekilde müttefiklerle her platformda paylaştıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Irak ve Suriye’deki gelişmeler ve bugünkü tabloyu aslında 4 yıldır tüm dostlarımızla paylaşıyoruz. Bugün bazı dostlarımızın, müttefiklerimizin Türkiye’nin başlangıçtaki kaygıları ve değerlendirmelerini anlamakta geciktiğini biliyoruz. Biz bölgeye kapsamlı açıdan bakıyoruz" şeklinde konuştu.

"ESAD REJİMİ KALDIKÇA DURUM DEVAM EDECEK"

Güvenlik ve istikrar sağlanmasının kapsamlı strateji gerektirdiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Irak’taki siyasi değişim aslında Irak için yeni bir başlangıçtır. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Yeni yönetimin kararları Irak’ın geleceğini belirleyecektir. Biz de kendilerine çok destek veriyoruz. Bugün Suriye’de Esad rejimi kaldıkça kan ve katliamlar devam edecektir. Esad rejimi 200 binden fazla insanını öldürmüştür. Sadece silahlarla değil varil bombalarıyla, havadan saldırılarla 200 bin insanı öldürmüştür. Esad rejimi bölgedeki istikrarsızlığın sebebidir, radikal ve terörist grupları da bu ortamdan doğmuştur ve güçlenmiştir. Dolayısıyla siyasi bir değişim gerekmektedir, şarttır, Cenevre deklarasyonu da bunun için önemli bir temel oluşturmaktadır. Esad rejimi kaldıkça bugünkü durum devam edecektir. Başlangıçta farklı gruplar vardı şimdi IŞİD’den bahsediliyor yarın hangi terörist grubun çıkacağı ve nereye saldıracağı tahmin bile edilemez. Müttefiklerimizin hava saldırılarını desteklediğimizi açıkça dile getirdik. Fakat sadece hava saldırılarıyla arazideki denge belki değiştirilebilir ya da kısa vadeli terörist gruplar veya IŞİD durdurulabilir ama IŞİD’in ve terör örgütlerinin temizlenmesi için kara operasyonu dahil her türlü diğer opsiyon değerlendirilmelidir ve Özgür Suriye Ordusu desteklenmelidir" ifadelerini kullandı.

"ÖMÜR BOYU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ DAVRANAMAYIZ"

Türkiye-Suriye sınırında yaşananların insani boyutuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "Türkiye bu konuda hiçbir zaman çekinceli davranmamıştır. En son Kobani bölgesinden gelen 200 bin Suriyeli, Kürt kardeşimizi ülkemize aldık. Hatta bunların en iyi şartlarda yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye hiçbir etnik, din, mezhep ayrımı yapmaksızın açık kapı politikasını devam ettirmektedir. Bu ağır yükü de tek başına paylaşmaktadır. Bugün itibariyle 4 milyar dolardan fazla harcama yaptık. Şu anda Türkiye’ye ulaştırılan yardım miktarı ise 200 milyon dolar civarında ki bunu 4 milyar dolar karşılaştırdığımız zaman bir anlam ifade etmemektedir. Ama Türkiye’nin sürekli, ömür boyu Birleşmiş Milletler gibi davranmasını beklemek de haksızlıktır" ifadelerini kullandı.

"Operasyonlarla ilgili düşüncelerimizi net bir şekilde paylaşıyoruz" diye konuşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Her şeyden önce bir ’no-fly zone’un yani uçuşa yasak bölge ve ’safe zone’un güvenli bölgenin oluşturulması gerekiyor. Bu hem mültecilerin ve yerinden edilmiş insanların yerleştirilmesi bakımından ve operasyonun başarısı bakımından önemlidir. Burada sadece Türkiye’nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemek de gerçekçi bir yaklaşım değildir. Müttefiklerimizle görüşmelerimiz devam ediyor. Ortak karara varıldıktan sonra Türkiye üzerine düşeni yapmaktan çekinmeyecektir. Ama kapsamlı bir stratejinin ne olması gerektiğini dostlarımızla paylaşıyoruz. Bunu içeride fırsat bilerek birbiriyle çatışmaya giren kardeşlerimize, bunu fırsat bilerek Türkiye’nin binalarına ve güvenlik güçlerine saldırmaya kardeşlerimize de şunu söylemek isteriz. Kobani ve bölgedeki insanların yanında kimin olup olmadığını çok iyi değerlendirsinler. Türkiye her zaman şu andaki zor şartlarda bile Kobani’ye her türlü insani yardımı ulaştırmaktadır. Bunu fırsat bilerek Türkiye’yi karıştırmak isteyenlere devletimiz izin vermeyecektir."

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG: "TÜRKİYE İLE SON DERECE YAKIN BİR DİYALOĞUMUZ VAR"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Türkiye’nin tampon bölge ile uçuşa yasak bölge talebini Çavuşoğlu ile değerlendirdiklerini açıkladı.

"Türkiye kendi içinde çok güclü bir orduya sahip" diyen Stoltenberg, "Türkiye’ye patriot füzeleri ile somut bir destek veriyoruz. Ama biz her zaman Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü bu ittifakımızın ve ortak güvenliğimizin parçası. Türkiye ile yakın bir diyaloğumuz var. Türkiye’nin NATO’yu arkasında hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’nin şu ana kadar yaptıklarıyla ilgili takdirlerimi de sunmak istiyorum. Türkiye’nin IŞİD ile mücadele yaptıklarını çok önemli değerlendiriyorum. Türkiye ile iyi bir müttefik olarak çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulmasını konularını Bakan Çavuşoğlu ile ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Bunlar NATO’da ele alınmadı. Ben bunu son derece kararlı bir adım olarak görüyorum. Hava saldırıları ile IŞİD ile mücadele edilmeye çalışılıyor. Türkiye parlamentosu da aktif bir rol oynamak için tezkereyi kabul etmiş durumda" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’deki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 15.30’da Çankaya Köşkü’nde biraraya gelecek. NATO Genel Sekreteri’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkumay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile bir araya gelecek ve diğer üst düzey yetkililerle de görüşmesi bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim