• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 19 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 21 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 20 °C

Özcan: Dershaneler Kapatılırsa Dağa Çıkmak Tercih Olabilir

Özcan: Dershaneler Kapatılırsa Dağa Çıkmak Tercih Olabilir
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, "Amacı olmayan, iş bulamayan bir genç ne yapsın?" diyerek dershanelerin kapatılmasını eleştirdi.
Özcan: Dershaneler Kapatılırsa Dağa Çıkmak Tercih Olabilir Özcan: Dershaneler Kapatılırsa Dağa Çıkmak Tercih Olabilir

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, mevcut sınav sisteminden vazgeçmeden dershanelerin kaldırılamayacağını söyledi. Dershanelerin kapatılması durumunda dağa çıkışın artabileceğini ifade eden Özcan, "Dağa çıkmak etkili bir tercih haline gelebilir. Amacı olmayan, iş bulamayan bir genç ne yapsın? Geçmişte biz bunları görmedik mi? Biz bu filmi izledik." dedi.
"KASTINIZ CEMAATLE HESAPLAŞMA İSE..."
Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çalışmalar TBMM'de tartışmaya neden oldu. CHP'li Tanju Özcan hükümete yüklenerek, "Kastınız cemaatle hesaplaşma ise çocuklarımızı ilgilendiren bu konu üzerinden hesaplaşmayınız" dedi.
Zaman gazetesi ise dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa taslağı iddiasını 'özel öğretime darbe planı' şeklinde niteleyerek 'sıkıyönetim uygulamasına' benzetti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise konuyla ilgili soruya cevap vermedi.
MHP'NİN ÖNERGESİ GÖRÜŞÜLDÜ
MHP'nin eğitim ve dershanelerle ilgili araştırma önergesi Meclis'te görüşüldü.
"GÜCÜNÜZ YETİYORSA BAŞKA ALANDA HESAPLAŞIN"
Dershanelerin kapatılmasının, cemaat olarak adlandırılan gruba operasyon olarak nitelendirildiğini belirten CHP'li Tanju Özcan, "Kastınız cemaatle hesaplaşma ise 'yasa dışı eğitim kurumları' ibaresini mevzuattan çıkardıktan sonra dershaneler kapatılacaksa, bu cemaatin daha da güçlenmesi anlamına gelir. Kastınız cemaatle hesaplaşma ise çocuklarımızı ilgilendiren bu konu üzerinden hesaplaşmayınız, gücünüz yetiyorsa başka alanlarda hesaplaşın" dedi.
"BİR TARAFTA ÖĞRETMEN AÇIĞI, BİR TARAFTA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN..."
CHP'li Tanju Özcan, "Biz bir realiteden bahsediyoruz. Dershaneler bir sonuçtur. Eğitim sistemindeki sorunların sonucu olarak ortaya çıkmış. Siz doğru dürüst öğrencilere eğitim veremezken eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamazken, her yıl sınav sayısını artırırken, Türkiye'de gençlerimizin çocuklarımızın dershane hizmetinden mahrum bırakılması konuşulamaz bile. Anadolu'da birçok okulda temel dersler boş geçiyor. Bir tarafta öğretmen açığın var, bir tarafta da atanamayan öğretmen sorunu var. Sen bu sorunu çözememişsin." ifadelerini kullandı.
"DAĞA ÇIKMALAR ARTABİLİR"
Dershanelerin kapatılması durumunda Anadolu'daki gençlerin açığı kapatamayacağını belirten Özcan, "Anadolu'daki bu gençlerimiz açığını nasıl tamamlayacak? Mecburen dershaneye gitmek zorunda kalacak. ÖSYM'nin sorularına bakın. Okul müfredatına mı uygun, yoksa dershane müfredatına mı uygun? Yıllardır ÖSYM'nin uyguladığı sınavlarda sorular tamamen dershane müfredatına göre hazırlanmış. Devlet okullarının eğitim öğretim anlamında eksikliklerini kaldırmadan sınav sisteminden vazgeçmeden dershaneleri kaldıramazsınız. Kapanması durumunda dağa çıkmak etkili bir tercih haline gelebilir. Amacı olmayan, iş bulamayan bir genç ne yapsın? Geçmişte biz bunları görmedik mi? Biz bu filmi izledik." şeklinde konuştu.
"HAKKARİLİ ÇOCUKLARIN UMUDUNA DARBE VURULUYOR"
Bütçe Komisyonu'nda konuşan CHP'li Mevlüt Aslanoğlu ise Hakkari'de çocukların üniversiteye girebilmelerinin dershanelerle mümkün olduğunu belirtti. Aslanoğlu, Hakkarili çocukların umuduna darbe vurulduğunu söyledi.
"833 BİN DERSHANE ÖĞRENCİSİ VAR"
Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8 Kasım itibariyle 81 ilde 3 bin 638 dershanenin bulunduğunu belirtti. Avcı, "2013-2014 döneminde 220 dershane kapandı. Dershane artış oranı -5,7. 8 Kasım itibariyle dershanelerdeki öğrenci sayısı 833 bin 153" dedi.
ZAMAN GAZETESİ MANŞETİNE TAŞIDI
Dershane tartışması devam ederken zaman Gazetesi bugün konuyu 'Eğitime büyük darbe' başlığıyla manşetine taşıdı. Haberde Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen yasa taslağının eğitime darbe vurulacak değişiklikler içerdiği vurgulandı.
Haber detayında ise yasa taslağında dershaneler, etüt merkezleri ve tüm kursların kapatılmasının öngörüldüğü ve tasarının bu haliyle yasalaşması halinde okullardaki eğitim eksikliklerinin takviye ders ve kurslarla telafi edilemeyeceği öne sürüldü.
Ayrıca, 'sıkıyönetim uygulamasına' benzetilen hazırlığın, özellikle doğu illerindeki öğrencilerin daha iyi lise ve üniversitelerde okuma imkanını ortadan kaldıracağı iddia edildi.

 


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise bugün 1. Çocuk Kongresi'nin ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna "Kapatılmadan bahsetmeyecekseniz sorularınızı cevaplayayım" karşılığını verdi.
AK PARTİLİ BAL'DAN DERSHANE MESAJI
AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal, demokrasi gereği bir emirle özel bir şirketin açılamayacağını veya kapatılamayacağını belirterek, terörle mücadele ve etnik milliyetçilik ile mücadelede Güneydoğu'da ve ülkenin başka yerlerinde, dershanelerin önemli rol oynadığını söyledi. Bal, ülkede ideal eğitim sistemi oluşturulmadan, eğitimin niteliği yükseltilmeden dershanelere olan ihtiyacın bitmeyeceğine dikkat çekti.
"KAPATILIRSA İLLEGAL DEVAM EDECEK"
İdris Bal, dershanelerin kapatılması düzenlemesiyle ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Dershanelerin bir sebep değil sonucun ürünü olduğuna işaret eden Bal, şunları yazdı: "Ülkedeki çarpık, dengesiz dağılmış eğitim sistemi ve verilen eğitim ile yapılan sınav arasındaki farklılıkların olduğu bir eğitim sisteminin sonucudur. Ülkede ideal eğitim sistemi oluşturulmadan, eğitimin niteliği yükseltilmeden dershanelere olan ihtiyaç bitmeyecektir. İdeal bir eğitim sistemi oluşturulursa, zaten insanlar çocuklarını dershaneye gönderme ihtiyacı da hissetmeyecektir. Kapatılması durumunda bu sistemde legal ya da illegal devam edecektir, yer altına inecek kayıt dışı olarak devam edecektir. Ekonomik durumu iyi olan aileler daha da pahalı hale gelen özel öğretmen tutma yoluna giderek fazla zarar görmeyecektir.
Ancak ekonomik durumu iyi olmayan aileler bu hizmeti alamayacak ve eğitimde büyük bir fırsat eşitsizliği olacaktır. Diğer taraftan, demokrasinin bir yönü çok partili sistem, ifade özgürlüğü, özgür medyaya bakarken diğer yönü serbest girişime, planlı değil pazar ekonomisine, arz-talep dengesine dayanmaktadır. Dolayısı ile demokrasi gereği bir emirle özel bir şirket açılamaz ya da kapatılmaz. Piyasa, emirle yürümeyeceği için bu yapı illegal devam edecektir."
"TERÖRLE MÜCADELEDE DERSHANELER ÖNEMLİ ROL OYNADI"
Bal, diğer taraftan, terörle mücadele ve etnik milliyetçilik ile mücadelede Güneydoğu'da ve ülkenin başka yerlerinde dershanelerin önemli rol oynadığına vurgu yaparak, "Etnik milliyetçiliğin törpülenmesi anlayışı herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu durum aslında terörle mücadele mantığına da terstir." dedi.
Dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırlanan taslağa toplumun değişik kesimlerinden farklı tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim