• BIST 106.404
 • Altın 146,968
 • Dolar 3,4891
 • Euro 4,1811
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Ordu 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Gümüşhane 31 °C
 • Samsun 27 °C
 • Bayburt 30 °C
 • Artvin 32 °C

Oyuncağı Kırmak Da Oyunun Bir Parçası !

Oyuncağı Kırmak Da Oyunun Bir Parçası !
Uzmanlar, oyuncak seçerken, çocuğun gelişimine ve yaşına uygun, ona fayda sağlayacak oyuncakların tercih edilmesi gerektiğini belirterek, oyuncağı kırmanın da oyunun bir parçası olduğunu söyledi.
Oyuncağı Kırmak Da Oyunun Bir Parçası ! Oyuncağı Kırmak Da Oyunun Bir Parçası !

Uzmanlar, oyuncak seçerken, çocuğun gelişimine ve yaşına uygun, ona fayda sağlayacak oyuncakların tercih edilmesi gerektiğini belirterek, oyuncağı kırmanın da oyunun bir parçası olduğunu söyledi.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Hilal Aktaş, doğru seçilen oyuncaklarla çocuğun ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişiminin desteklenebileceğini kaydetti.

Oyuncakların sadece çocuğun eğlenmesi, zaman geçirmesi ya da oyalanmasını sağlayan bir gereç olmadığını ifade eden Aktaş, bunların yanında doğru seçilen oyuncaklarla çocuğun ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişiminin desteklenebileceğini anlattı. Uzman Psikolog Aktaş, “Yapılan bilimsel çalışmalar oyuncakların sadece çocukları oyalamadığını aynı zamanda zihinle ilgili fonksiyonlarını da geliştirdiğini bildiriliyor. Bebeklerin beyinlerinin en çok geliştikleri dönem ise 3 yaşına kadar olan dönemdir. Bu yüzden bebekler çeşitli uyaranlarla uyarılarak gelişimi desteklenmelidir” dedi.

GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİNE UYGUN OLMALI

Aktaş, oyuncakların; çocuğun yaratıcılığı, kendi kararlarını kendisinin vermesi, hayal gücünün daha da gelişmesi, problemleri çözmesi, kendi bedenlerini daha iyi tanımaları ve belirli alanlarda beceriler kazanmasını sağladığını kaydetti. Aktaş, “Çocukların en fazla oynamaktan hoşlandığı çeşitli boyutlardaki ve renklerdeki oyuncaklar çocukların eğlenmesini sağlarken boyut, şekil ve renk gibi kavramların gelişmesini de sağlar. Arkadaşlarıyla beraber oynayan çocuklarda paylaşma, bekleme, sabırlı olma gibi duygular ile işbirliği yapma gibi sosyal hayatında lazım olan yetenekleri kazanacaktır. Özellikle okul çağındaki çocuğun oyuncaklara yönelik ilgileri, hayal güçleri ve yaratıcılıkları artar. Aileye düşen görev çocuğun gelişimsel özelliklerine uygun, çocuğu uyaran ve düşündüren oyuncakları tercih etmektir” diye konuştu.

RAHAT BİR ORTAM SUNULMALI

“Oyunlar ve oyuncaklar çocuğun hayatla teması, dünyası, eğlencesi ve eğitimidir” diyen Aktaş, çocuğun rahatça oynayabileceği bir odası ya da bir oyun alanı olmasının hem çocuk hem de anne baba açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Aktaş, çocuğun kendi başına sadece oyuncakları ile oynamasının bağımsız olabilmesi ve hayal gücünü kullanabilmesini sağladığını kaydederek, “Çocuğun bunu yapabilmesi için ona rahat bir ortam sunmak şarttır. Tabi ki ebeveynler de çocukları ile oyunlar oynayarak onlarla vakit geçirmelidirler. Fakat belirli zamanlarda çocuğu oyuncakları ile yalnız bırakmak onların gelişimi açısından oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

KIRMAK DA OYUNUN PARÇASI

Oyuncak seçerken, çocuğun gelişimine ve yaşına uygun, ona fayda sağlayacak oyuncakların tercih edilmesi gerektiğini aktaran Aktaş, “Çocuğum oyuncağını kırıyor” şeklinde anne baba yakınmalarına oldukça sık rastlandığını, ancak oyuncağı kırmanın da oyunun bir parçası olduğunu söyledi. Aktaş, “Çocuk kırarak, parçalayarak, kopararak materyali keşfeder ve tanır. Böylece araştırma ve inceleme özelliğini kazanır” ifadelerini kulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim