• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 20 °C

Oyun bağımlısı olmasını istemiyorsanız…

Oyun bağımlısı olmasını istemiyorsanız…
Çocukların oyun bağımlısı olma nedenlerinin başında, aile içi iletişimin sağlıksız olması ve yalnızlaşarak, kendilerini değersiz hissetmeleri geliyor.
Oyun bağımlısı olmasını istemiyorsanız… Oyun bağımlısı olmasını istemiyorsanız…

Oyun bağımlılığı en temelde bilgisayar ve internet ortamında sanal herhangi bir oyuna ya da aktiviteye karşı kayıtsız kalamamak, vaktinin çoğunu oyunla geçirmek, oynamadığı zaman ise yoksunluk hissetme durumu olarak açıklanıyor. Oyunun bağımlılık derecesine gelmesinin nedeni ise ilk önce merakla başlıyor. Ardından aileden iyice kopan çocuk kendine sanal platformda bir dünya yaratıyor. Yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik gibi fiziksel rahatsızlıkları bile fark edemeyen çocuğun aklında geçen tek şey oyun oluyor.

Her türlü bağımlılığın riski vardır diyen Uzman Psikolojik Danışman Ümit Akçakaya,  bağımlılık herhangi bir uyarana karşı zarar vermesine rağmen devam etme eğilimidir. Bu zararlar da akademik olarak derslerini etkilemesi, sosyal ilişkilerini etkilemesi, fiziksel olarak uykularını etkilemesi ailevi ile etkisi tüm bunlara rağmen devam ediyorsa bağımlılık var diyebiliriz. Aileler bu konuda mutlaka dikkatli olmalı, iyi iletişim kurmalı ve sosyal aktivitelere yönlendirmeli şeklinde uyarıda bulundu.

Oyun çocukta haz uyandırıyor

Bağımlılık derecesi, ilk olarak merakla başlar. Oyun oynamaktan zevk duyan çocuk bunu ard arda yaptığında haz devreye giriyor. Haz devreye girdiği zaman beyinde dopamin, seratonin gibi hormonlar salgılanıyor. Bir süre sonra beyin buna ihtiyaç duyar halde oluyor ve bağımlılık böylece başlamış oluyor, şeklinde açıklama yapan Ümit Akçakaya, çocukları bu bağımlılıktan kurtarmak mümkündür; öncelikle bağımlılığın etki derecesini ölçmek gerekiyor, dedi.

İlk neden ailedeki iletişimsizlikten kaynaklanıyor

Genel gözlemimizde çoğunluklaçocuklar iletişim problemi yaşıyor, özgüven sorunu, ailevi birtakım sorunlar yaşıyorsa, genellikle bunlardan kaçış olarak oyunları seçme eyleminde oluyorlar, şeklinde konuşan Akçakaya, bazı duygusal sebepler vardır. O duygusal durumlarla yüzleşmemek için kaçınmak amacıyla haz veren herhangi bir uyarana yönelinir. Çocuklarda da aynen böyledir. Duygusal sorunlar aile içi iletişim, anne baba ile sorunlar, yoğun değersizlik, güvensizlik hayata karşı bu durumlarla yüzleşmemek adına bir kaçış olarak oyunları seçme eğilimindeler, açıklamasını yaptı.

Çocuğunuzu sosyal aktivitelere yönlendirin

Bu konuda ailenin iletişimi, çocuğa farklı olanaklar sağlaması, sosyal aktivite ya da sanat, spor alanına yönlendirmesi, iletişim kurması çok önemlidir, şeklinde açıklama yapan Akçakaya, çocuk böylece kendini değerli hisseder. Bunlar olmayınca çocuk kendini yalnız hissediyor. Bu yalnızlığı dindirmek amaçlı bilgisayar oyunlarına eğiliyor. Orada kendine bir ortam, dünya oluşturuyor. Özellikle oyunlardaki karakterlerle özdeşim orada bir sosyal etkileşim oluşturuyor. Başarı oluşturuyor. Normal hayatta elde edemediklerini orada elde ediyor, dedi.

Kısıtlamayın, sınır koyun 

Çocukları teknolojiyi kullanmak açısından uzak tutmak mümkün değil. Dolayısıyla kısıtlamaktan ziyade sınırlar koymak gerekiyor diyen Akçakaya, çocuğun fazla vakit geçirdiğini görürseniz belli anlaşmalar yapın, kesinlikle yasaklamak bu çağda mümkün ve doğru değil, açıklamasını yaptı.

Bazı aileler bu durumun üstesinden gelebiliyor; ancak kimi aileler de ne yapacağını bilmiyor. Bu konuda özellikle uzman desteği almak gerekiyor ifadelerini kullanan Akçakaya, en önemlisi ailelerin, ergenlik çağında özellikle ortaya çıkan kendini değersiz görme, yetersizlik duygusuna dikkat etmesi gerekiyor. Bu nedenle aileler çocuklarını belli bir aktiviteye yönlendirebilir. Kaliteli vakit geçirebilirler. Kimlik karmaşası yaşıyor, doğal yollardan hissetmek yerine internet ortamına yöneliyorlar. Çocukların bu ihtiyacı aileler tarafından karşılanırsa daha etkili olur, dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim