• BIST 106.404
 • Altın 146,968
 • Dolar 3,4891
 • Euro 4,1811
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Ordu 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Gümüşhane 31 °C
 • Samsun 27 °C
 • Bayburt 30 °C
 • Artvin 32 °C

Ortahisar'da borç kavgası

Ortahisar'da borç kavgası
Ortahisar Belediyesi’ne kalan borç AK Parti ve MHP gruplarını karşı karşıya getirdi.
Ortahisar'da borç kavgası Ortahisar'da borç kavgası

Ortahisar Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında kapanan belde belediyelerinden Ortahisar Belediyesi’ne kalan borç AK Parti ve MHP gruplarını karşı karşıya getirdi.

Ortahisar Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP’li İsmail İnan 7 belde belediyesinin 2013 mali yılı kesin hesaplarının incelenerek kabul edilmesiyle ilgili komisyon raporuna belde belediyelerinin kesin hesaplarının uygun tutulmadığı yönünde ciddi endişeleri olduğunu ifade ederek şerh düşünce AK Parti Grubu’nun hedefi oldu. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Sezgin Yılmaz’ın İsmail İnan’ın bu şerhini tüm meclise duyurmasının ardından kapatılan Çağlayan Belde Belediyesi’nin eski Başkanı AK Partili Meclis Üyesi Firar Bayrak sert tepki gösterdi.

KİMSE BELEDİYELERİ ZAN ALTINDA BIRAKAMAZ
Bayrak, “Hesaplarının uygun tutulmadığı iddia edilen belde belediyelerinin belediye başkanlarından bir tanesi de benim. Kimse belde belediyelerini bu anlamda zan altında bırakamaz. Kasım ayında İçişleri Bakanlığı müfettişleri belediyeleri teftiş etmiştir. Teftiş raporları ortadadır. Herkes bunu böyle bilsin” ifadelerine yer verdi.

Bunun üzerine Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç devreye girerek İsmail İnan’dan bu düştüğü şerhle ne demek istediğini sordu. İnan ise, “Kapanacak belde belediyelerinin malvarlıkları ve araç gereçleri Valilikçe bir komisyon tarafından not edilip envanteri çıkarıldı. Bundan sonra da borçlar Ortahisar’a kaldı. Çekincemiz şudur. Ortahisar Belediyesi’ne bırakılan borç yükü fazladır. Borçların ilçe belediyesine aşırı yük getirdiği endişesi ortada. Bunu kabul etme düşüncem olamaz” dedi.

Bu açıklama sonrası tekrar konuşan Belediye Başkanı Genç, “Sayın İnan şimdiki beyanınızla tutanağa geçen beyanınız arasında terslik var. Komisyonda şerh düştüğünüz konu farklı. Bütün vilayetlerde olduğu gibi valilik tarafından yapılan tasnif ve dağıtım ayrı bir konu. Burada ifade ettiğiniz zapta geçen ifadede ise “Hesapların uygun tutulmadığı yönünde endişelerim var dediniz. Hangisi doğru?” dedi.

İsmail inan ise bunun üzerine geri adım atarak, “Şimdiki beyanatımla komisyondaki şerhimi düzeltiyorum” diye konuştu.

MECLİS GÜNDEMİNDE TASHİH ETTİ İHTİLAF KALMADI
Ahmet Metin Genç ise, “İncelesek de incelemesek de bu kesin hesabı oylayacağız. Sayın İnan tashih yapmasaydı hesapların tutulmasıyla ilgili zapta geçildiği şekliyle farklı bir iddia ortaya çıkacaktı. Ama meclis üyesi arkadaşımız komisyondaki iradesini meclis gündeminde tashih etti. Dolayısıyla ihtilaf kalmadı” dedi.

Daha sonra oylamaya geçildi. Tüzel kişiliği sona eren belediyelerin 2013 yılı Mali Yılı kesin hesaplarının kabul edilmesiyle ilgili oylamada MHP grubu ret oyu verirken, CHP Ve AK Parti Grupları evet oyu kullandı. MHP ret oyu vermesinin gerekçesi olarak kesin hesapla ilgili bilançonun ve rakamların kendilerine talep etmelerine rağmen aktarılmaması ve bilgilendirmenin yapılmamasını gösterdi.

KAYNAK: GÜNEBAKIŞ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim