• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 15 °C
 • Artvin 18 °C

"Ölen İnsanların Ayrılmaması Lazım"

"Ölen İnsanların Ayrılmaması Lazım"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Okmeydanı’ndaki olaylara ilişkin, "Ölen insanların bizden sizden diye ayrılmaması lazım" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Okmeydanı’ndaki olaylara ilişkin, "Ölen insanların bizden sizden diye ayrılmaması lazım. Bu ülkenin her insanı değerlidir. Kimliği inancı ne olursa olsun, her insan değerlidir. Hepimiz bu değerler üzerinde özellikle siyaset yapmamaya özen göstermeli, dikkat etmeliyiz" dedi.

Feshane’de Ordu Günleri’ni ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, madenci heykeli önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soma’da çok sayıda Ordulu madencinin de bulunduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Ölen 301 insanımızın arısında 4 de Ordulu var, Ordulular Derneği var. Sayıları 500’ü aşkın Ordulu madenci var Soma’da çalışan" dedi.

Okmeydanı’nda yaşanan olaylara da değinen Kılıçdaroğlu, “Okmeydanı’nda meydana gelen olaylar, iki insanımızın hayatın kaybetmesi. Polisin uyguladığı şiddet, Başbakan’ın üslubu. Toplumda derin endişeler yaratıyor. Oysa siyasetçilerin temel görevi; toplumu endişeye sürüklemek değil, geleceği hazırlamaktır. Umut vermek olmalı. Eğer böyle bir sorumluluk üstlenebilirsek hepimiz görevimizi yapmış olacağız. Bütün yurttaşlarımızı bir konuda uyarmak istiyorum; tuzağa düşmesinler. Çok üzülerek söylüyorum ama bunu söylemek durumundayım. Erdoğan, toplumu bölerek iktidarını sürdürmek istiyor. Toplum bölünmesin, ayrışmasın, kavga etmesin. Provokasyonlar yapılabilir, yapılıyor, insanlar ölüyor, kurşunlar sıkılıyor, bütün bunları dikkate alarak hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. Erdoğan, adeta kendisini ülkeyi bölmeye adamış bir Başbakan konumunda. Kullandığı dil, üslup, ifadeler gerçekten de son derece rahatsız edici, bundan hepimizin kaçınması gerekiyor” dedi.

"SİLAH KABUL EDİLEMEZ"

Vatandaşları yaşanabilecek provokasyonlara karşı uyaran Kılıçdaroğlu, “Kim olursa olsun elinde silah kabul edilemez. Şiddet, insanlar ölüyor kabul edilemez. Bu konuda özellikle hükümetin sorumlu davranması gerekiyor. Başbakanın sorumlu davranması lazım, ölen insanları bizden sizden diye ayrılmaması lazım. Bu ülkenin her insanı değerlidir. Kimliği inancı ne olursa olsun, her insan değerlidir. Hepimiz bu değerler üzerinde özellikle siyaset yapmamaya özen göstermeli, dikkat etmeliyiz. Eğer insanları ayrıştırırsak bu doğru değil. Ölen öldü, evet öldü. Ölenlerimizi anmalı mıyız? Evet anmalıyız. Neden? Çünkü geçmişten ders almak için, aynı hatalara düşmemek için anmalıyız. Kurşun sıkarak, insanları öldürerek eğer provokasyon yapılıyorsa hepimiz bunlara karşı ortak tavır sergilemeliyiz." şeklinde konuştu.

BÜYÜKERŞEN İDDİASI

Kılıçdaroğlu, Yılmaz Büyükerşen’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı iddialarına ilişkin olarak ise, “Ben de haberi okudum, öyle haberdar oldum. Onun dışında özel bir araştırmamız yok. Cumhurbaşkanlığı farklı bir şey, halk istedikten sonra bir adayı onun şurayı kazanacak şurayı kaybedecek gibi bir beklentiyle öyle bir karar almak doğru değil. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili, "Sizin adayınız ne zaman belli olacak?" yönündeki soruyu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, "Süreç kendi içinde işliyor, sivil toplumdan, meslek kuruluşlarından görüş alıyoruz. Nasıl bir cumhurbaşkanı profili isteniyor, onları öğrenmek istiyoruz. Ondan sonra kendi adayımızı elbette belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim