• BIST 89.848
 • Altın 145,269
 • Dolar 3,6231
 • Euro 3,9157
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 11 °C

Ödemiş İlçe Tarım’dan Tarsim Toplantısı:

Ödemiş İlçe Tarım’dan Tarsim Toplantısı:
Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde TARSİM tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Ödemiş İlçe Tarım’dan Tarsim Toplantısı: Ödemiş İlçe Tarım’dan Tarsim Toplantısı:

- Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde TARSİM tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde TARSİM tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Gazeteci İsmail Uğural, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, daire çalışanları ve üreticiler katıldı. Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, bölgedeki mevcut tarımsal ve hayvancılık potansiyelinin büyüklüğü ve iklimsel riskler de göz önüne alınırsa Tarım Sigortası yaptırmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

TARIM SİGORTASI TAVSİYE ETTİ

Altıntaş, “Tarım Sigortası yıl geçtikçe daha da önemli bir konum kazandı. Çiftçilerimizin tarımsal ürün ve hayvanlarını, doğal afetlerden gelebilecek zararlara karşı teminat altına almak için Tarım Sigortası yaptırmalarını önemle tavsiye ediyoruz" dedi. TARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım ise çiftçilere Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin işleyişi, 2014 yılı uygulamaları, genel şartlar, tarife ve talimatlar ve poliçe düzenlerken dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bilgi verdi.

BİLGİLENDİRDİ

Yıldırım, “2014 yılı itibariyle bitkisel ürünlerini, seralarını, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını ve su ürünlerini sigortalayan üreticilerin ödemesi gereken sigorta priminin yüzde 50’si, don teminatında 2/3’ü devlet tarafından karşılıksız destek olarak karşılanmaktadır. Bu yapısıyla sistem, devletin denetimi, gözetimi ve garantisinde olan bir sigorta sistemidir” dedi. Yıldırım, üreticilerin sigorta yaptırabilmeleri ve devletin prim desteğinden yararlanabilmeleri için bitkisel ürünleri için, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS), büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için, Veteriner Bilgi Sistemi’ne (TÜRKVET), sera için, Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS), su ürünleri çiftlikleri için, Su Ürünleri Kayıt Sistemi’ne (SKS) ve arıcılık için, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıt yaptırmaları ve bu kayıtlarını, her yıl güncellemeleri gerektiğini söyledi

SORU-CEVAP YAPILDI

Yıldırım, 2014 yılında sigorta teminat kapsamının daha da genişletildiğini, hasar ihbarlarının en kısa sürede oluşan her hasar için ayrı ayrı bildirilmesi gerektiğini, bu yıl TARSİM’e ilave olarak Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan, plakalı, modern ve aktif (içinde arı olan) kovanlar Tarım Sigortası teminat kapsamına alındığını söyledi. Yıldırım ayrıca erik, hünnap, kayısı, kiraz, şeftali, nektarin, vişne, zeytin, armut, ayva, elma, muşmula, yenidünya, badem, incir, dut, nar, greyfurt, limon, mandalina, portakal, avokado, ahududu, böğürtlen ve yabanmersini gibi meyve ağaçlarının don sigorta teminatı bahçenin fenolojik olarak, bir ağaçtaki/bitkideki çiçeklerin yüzde 5’inin açtığı zaman başladığını belirtti. Toplantı soru-yanıt bölümüyle tamamlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim