• BIST 105.711
 • Altın 163,456
 • Dolar 3,9592
 • Euro 4,6522
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 7 °C
 • Gümüşhane 0 °C
 • Samsun 10 °C
 • Bayburt -2 °C
 • Artvin 4 °C

O Menajer Konuştu: Teofilo... Constant... Mbia!

O Menajer Konuştu: Teofilo... Constant... Mbia!
Futbolda ara transfer başladı. Akla yine menajer kulüp ilişkileri geldi. Belçika'da yaşayan Türk FIFA menajeri Adnan Demir, kulüplerin transfer sürecinde en az dürüst davranan taraf olduğunun altını çiziyor.
O Menajer Konuştu: Teofilo... Constant... Mbia! O Menajer Konuştu: Teofilo... Constant... Mbia!

“Bir kulübün güvendiği, uzun seneler beraber çalışacağı bir menajer olur. Futbolcu, isterse menajerini değiştirebilir ama kulüpler güvendikleri menajerlerle yoluna devam etmeli. Avrupa’da bu böyle. Çünkü menajer, kulüp adına, kulübün maddi manevi çıkarları doğrultusunda oyuncu takibi yapıyor” İşte böyle diyor Adnan Demir.

 

Belçika'da yaşayan Adnan Demir, futbol menajeri. Şenol Güneş'in resmi menajeri.  1990’lardan bu yana futbol menajerisiniz. O dönemler Türk futbolunda menajerliğin yeri neydi? Bu kuruma bakış nasıldı? 90’larda menajerlik lisanslarını FİFA düzenliyordu. 2001’den sonra FIFA bunu Türkiye Futbol Federasyonu’na devretti. Tff’nin imtihanları ilk olarak yabancı dille yapılıyor. Yani belgenin alınabilmesi için yabancı dil bilmek zorunluluğu var.  

 

FIFA menajeri ne demek?

 

FIFA menajerliği 2001’den sonra kalktı. Menajerlerin bağlı bulunduğu federasyonların isimleri ve logolarıyla artık niteleme yapılıyor.   Avrupa ile Türkiye arasında menajerlik olguları arasında nasıl farklılıklar var? Türkiye de bu olgunun geçmişi 15 yıl, Avrupa’a neredeyse 40 yıl. Avrupa’da bu durum kulüpler-menajerler- futbolcular üçgeninde yerleşmiş bir durum. Kargaşa yok. Türkiye’de bu iş yeni olduğu için, sistem farklı. Türkiye de henüz yapılanma aşamasında.  

 

Avrupa da kulüpler menajerleri ile nasıl çalışıyor?

 

Avrupa’da herhangi bir kulüp lisansız bir menajeri muhatabı almaz. Avrupa’da bir futbolcu da lisanssız bir menajeri muhatabı alıp kulüple masaya oturmaz. Bu durum kesindir ve aksi düşünülemez. Yapılan transferlerde menajerler yıllık olarak kontratlarını kağıda dökerler ve ödemelerini zamanı geldiğinde resmi bir şekilde alırlar.

 

Türkiye ve Avrupa da menajerlik denildiğinde akla gelen kavramlar ve aradaki faklılıklar nelerdir?

 

Menajerlik denildiği zaman çalışmış olduğun futbolcunun futbol dışındaki ihtiyaçları da akla gelmeli. Eviyle, ailesiyle, çevresiyle, reklam anlaşmasıyla, sponsoruyla ilgili konularla ilgilenip bunların düzenlenmesi bunların kısaltıp en özet halde futbolcuya takdim edilip futbolcunun zamanını en iyi değerlendirmesidir, menajerlik. Futbolcunun kulübü ile olan işleyiş ve sıkıntıların çözüm aşamasında yine menajerler devreye girer. Bu futbolcunun kulübü ile ya da kulübün futbolcuyla yapmış olduğu anlaşmaların karşılıklı uyum içerisinde olmasını sağlamak zorundadır menajerler.  

 

Belçika dan bu işleri nasıl yürütüyorsunuz?

 

Bulunduğumuz çağdaki iletişim ve teknoloji seviyesinin yüksekliği hem kulüplere hem menajerlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Lisanslı menajerlerin kendi aralarında zaman zaman birbirlerine katkı sağlayıcı ortak çalışmaları oluyor. Bizim de hem Türkiye de hem başka ülkeler de gerektiği kadar çalışmalarımız var.  

 

Türkiye’de ilk Trabzonspor’a oyuncu verdiniz herhalde.

 

Evet, 1996’da Trabzonspor’a oyuncu verdim. 1995-1996 arasında Trabzonspor’u genç takım bazında ele aldığımızda o dönem de onların Avrupa’da birçok turnuvaya katılmasına vesile oldum. Trabzonspor’a hem oyuncu önerileri hem de bu oyuncuları izlemek için programlar hazırladım. Katkılarımız bitmedi. Hala devam ediyor.  

 

Trabzonspor yabancı transferinde neyi yanlış yapıyor?

 

Yabancı transferi derken, sonuç olarak yurt dışından alınan oyuncuları tanımak çok önemli. Türkiye’de çalıştığım kulüplere getirdiğim oyuncularla ilgili çok büyük hatalarım olmadı. Hatalarımın olmamasını yurt dışında yaşayışıma bağlıyorum. Bilmediğimiz ülkelerden alınan oyuncuların kalite ve performansı hakkında tam ve net olarak kesin bilgilere sahip olmanız lazım. Tabi bu hataların olmasında kulüplerin olduğu gibi menajerlerin de etkisi var. Bu işe sadece transfer yapmak, oyuncu getirmek anlamında bakılırsa bu tarz yabancı transfer hataları devam eder. Kulüpler, oyuncuların saha dışındaki hareketlerini pek gözlemleyemeyeceğinden menajerler, oyuncunun saha dışındaki hal ve hareketleriyle daha çok ilgili olur. Kulüplere bu oyuncu ile ilgili bilgileri samimi ve dürüst bir şekilde aktarır. Transferlerde yapılan hataların payı minimum seviyeye indirgenebilir.  

 

Türkiye de transferini gerçekleştirdiğiniz isimleri sayarsak listede kimler olur?

 

Van de Paar, Sommers, Karel d’hane, Thjis, Youla, Yatara, Fhilips Deams, Embayo, Skoko, Lee Young aklıma gelen ilk isimler.  

 

Keşke getirmeseydim dediğiniz oyuncular var mı ?

 

Keşke getirmeseydim dediğim oyuncu birebir de olmadı ancak bazen kulüplerle bu tarz sorunlar yaşadım. Bir kulübün transfer yapacağı dönemde, transferi gerçekleştirmemeleri için önerilerde bulunduğum kulüpler oldu. Kadrosunda bulunan oyuncu ile aynı kriterlere sahip bir oyuncuyu transfer etmek isteyen bir kulübe bu oyuncuyu almayın aynı becerilere sahip bir oyuncunuz zaten var şeklinde önerim oldu. Ancak kulüp yine de transferi gerçekleştirdi. 5- 6 ay sonra oyuncu başka bir ülkeye transfer oldu. Şu ana kadar benim kontrolüm altında transferini gerçekleştirdiğim oyunculardan hiçbiri için herhangi bir kulüpten şikayet almadım.  

 

Keşke getirseydim dediğiniz oyuncu oldu mu ?

 

Keşke getirseydim dediğim çok oyuncu oldu fakat istenilen oyuncuların hepsinin bir araya getirilmesi çok kolay değil. Kulüp, hoca, menajer, futbolcu bu çerçevede bakıldığında her şeyin tamamen uyum içerisinde olması gerekir ve şartlarında buna uygun olması gerekir  

 

Menajer futbolcu kulüp ilişkilerinde bir çarpıklık var.  Kulüp başkanları ya da yöneticiler tarafından oyuncu transferlerinde menajerler oyuncuların kafasını karıştırıyor gibi söylentiler oluyor. Basında tam tersi bir uygulama içinde. Menajerden bilgi alınması ve haberler yaptırılması. Sadri Şener‘in dediği gibi menajerler kötü insanlar mı ?

 

Söylenenlerin yüz de yüz yanlış şeyler olduğunu söylemiyorum. Ama menajerlerin bu konularda çok güçlü değiller. Yapacağımız çalışmalar ve transferleri bu kurallar çerçevesinde gerçekleştiririz. Kulüplerin içindeki birimler biz menajerlerin ne tür çalışmalar içerisinde olduklarımızı bilirler. Bilmeyen kulüpler varsa ki bu konularla ilgili bilgileri federasyon zaten veriyor. Ne tür bir hakkımız kulübe ve futbolcuya karşı ne tür sorumluluklarımız var onları da bilir ya da öğrenebilirler. Suç unsuru olabilecek her şeyden lisanslı menajerler kaçınırlar, girmezler böyle konulara. Lisansız menajerler ise lisanslılardan daha çok özellikle Türkiye’de çok fazla. Avrupa’da bu iş daha dürüst.  

 

Genel bir terimdir; futbolcular ve yöneticilerin menajerlerin kucağında olduğu tabirlerini kullanması menajerlere söylenmiş ağır sözler değil midir?

 

Bazı yöneticilerin menajerler hakkında bu şekilde konuşulması çok kabul edilebilir şeyler değil. Sonuç itibariyle menajerler temsil ettikleri kişilerin patronu değildir, temsil ettiği kişinin organizasyonlarını ayarlayan haklarını korumaya çalışan kişidir.   Avrupa kulüplerindeki yöneticiler menajerin işine pek karışmazlar yaptığı iş hakkında pek fazla yorum yapmazlar ama Türkiye de kulüp bazı kulüp yöneticileri menajerin iyi olmadığını birçok kez vurgulayarak basına yansıtır bu menajerleri rahatsız etmiyor mu? Ben bu söylemlerden rahatsız olmuyorum. Rahatsız olmamamın nedeni TFF’nin lisans verdiği ilk menajerlerden biri olmam. Menajerler kendilerini ne kadar dürüst ne kadar doğru da tanıtsa menajerlerin dürüstlük ve doğruluklarını çalıştıkları oyuncular ya da kulüpler belirlerler.  Kulüpler çalışacakları menajerleri belirlerken güvendikleri ve dürüstlüğüne inandıkları kişilerle çalışmalıdırlar. 

 

O zaman menajer kulüp ya da menajer oyuncu arasındaki sorunlar minimum seviyeye doğru iner. Ama yöneticilerin ya da kulüp başkanlarının haklı olan tarafları şudur; Türkiye’de menajerlik sisteminin henüz tam olarak oturmaması. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde gayri resmi menajerler çalışamaz. Bu ülkelerde patron olan kulüplerdir. Futbolcuyu alan da menajerle masaya oturan da kulüptür. Avrupa’da kulüpler menajerlerin haklarını korurlar. Futbolcunun hakkını nasıl menajer koruyacaksa, kulüpler de menajerlerin haklarını korurlar. İşte Türkiye’de yaşanan bu kargaşa menajerlik sistemindeki bu eksik yönlerin olmamasından kaynaklanmaktadır.

 

Bir de Türkiye’de menajerlik sistemindeki bir çok maddeyi herkesin kendine göre yorumlamasından çıkan sıkıntılar var. Menajer, kulüp ya da menajer oyuncu kargaşalarını ortadan kaldırmak için ilk önce sistemdeki eksik yönleri giderip, sistemin daha ileriye gitmesi için daha yenilikçi fikirler ortaya koymak lazım. Ve bunları da uygularken görmek.  

 

Türkiye’ye oyuncu getirirken kulüplerle en çok hangi aşamalarda sıkıntılar yaşıyorsunuz?

 

Oyuncu getirilirken herhangi bir şekilde tıkanıklık ya da sıkıntı oluşmuyor. Kulüpler beğendiğim futbolcuyu geliyor izliyor, gördükten sonra kararını veriyor. Karşılıklı olarak iki kulüp transfer aşamasına geldiklerinde kulüplerin menajerlere ödemesi gereken belirli bir miktar var. Bu miktar üzerinde yazılı olarak biz bunları belgelendiririz.  

 

Trabzonspor’a birçok oyuncu getirdiniz orada nasıl sorunlarla karşılaşıyordunuz getirirken ya da önerirken karşılaştığınız engeller ?

 

Ben kendi işimle ilgileniyorum. Kulüpler içindeki yapılanmalar komisyonları tabi ki biliyorum. Ama bunları benim söylemem haddime değil. Avrupa’da her takımın inandığı güvendiği bir izleme komitesi olduğu gibi, Türkiye‘de de bu var. İzleme komitesi dediğim kulüplerin hem yurt içinde, hem yurt dışında 1 ya da 2 adamı vardır.  

 

İzleme komitesi olmayan, oyuncuları kulüp yöneticilerine izlettirenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yöneticilerin oyuncu izlediklerine şimdiye kadar hiç şahit olmadım. Ancak yönetici futboldan geliyorsa izleyebilir. Genelde öncesinde hocalık yapmış, antrenörlük diploması olan kişilerle bu işleri götürüyor.

 

Türkiye getirdiğiniz oyuncular size Türkiye ile ilgili ilk hangi soruları soruyorlar?

 

Transferi gerçekleşecek futbolcu gideceği ülke, şehir ve kulüp hakkında detaylı bilgiler istiyor. Gideceği kulübün tesisi, sahası futbola verdiği önem anlatılıyor. En son aşamada para konusuna gelince, oyuncunu parasının ödenip ödenmeyeceği gibi bir endişesi oluyor. Açıkçası bu bir reklam. Bir iki oyuncunun parasını ödemediğinizde, o oyuncu gittiği ülkelerde ya da kulüplerde bunları hep dile getiriyorlar.  

 

Trabzonspor neden sürekli Belçika’dan oyuncu alıyor?

 

Belçika’dan sadece Trabzonspor oyuncu almıyor. Hollanda takımlarının büyük çoğunluğunun kadrosuna bakıldığında Belçikalı iki ya da üç oyuncu olduğu görülür. Fransa, İngiltere, İtalya gibi ligleri incelediğimizde Belçikalı birçok oyuncunun olduğu dikkatimizi mutlaka çeker. Belçikalı oyuncuların liglerde fazla görülmesi doğal çünkü oyuncu yetiştirme konusunda mükemmeller. Ekonomik yapısı ve oyuncuların kazandığı rakamların düşük olması da transferlerini kolaylaştırıyor. Kaliteli oyuncuyu en ucuz fiyata başka bir yerden alamazsın ama Belçika’dan alırsın.  

 

5 milyon Avro’ya yakın bir bedelle transfer edilen Teofilo ile ilgili sıkıntılar yaşayan Trabzonspor bu transferle ilgili yaptığı yanlış menajerlerden kaynaklanıyor diyebilir miyiz?

 

Oyuncuların birden fazla menajeri olabiliyor mu? Bir oyuncunun  bir menajeri olur. O menajerin yaptığı kontrat da birdir. Bu kontrat, federasyonlar tarafından tasdik edilerek kulüplere gider.  

 

Trabzonspor, geçmişte Teofilo olayı yaşadı. Sonrasında Constant ve şimdi de M’bia. Bu oyuncuların kafalarını menajerleri mi karıştırıyor?

 

Transferlerdeki rakamların çok önemli değil, önemli olan sorumluluktur. Bir kulüp bir oyuncuyu himayesine alırken belirlediği hedefler doğrultusunda transferi gerçekleştirip koyduğu hedefe ilerlemeye çalışıyor. Bu tarz olaylar bir çok kulübün başına gelir. Çaresi, güvenilir ve dürüst menajerlerle çalışmaktır. Herhangi bir kulüp, bir transfer gerçekleştireceği zaman bilindik ve güvenilir bir menajer ile işbirliği içerisine girmelidir. Futbolcular menajerler ve kulüpler kendi çalışma alanlarında her zaman birbirlerine saygılı dürüst ve gerçekçi olmaları lazım. Böyle olursa sıkıntı yaşanmaz.

 

Menajerlikte güven için iyi oyuncu bulmak kadar, süreklilik sağlamak olsa gerek. Menajerler, oyuncuları gençken takip etmeye başlar. Oyuncuların takip edilmesi çıkarılması getirilmesi, ihtiyaçlarının karşılanması kolay bir konu değil. Bir menajerin, futbolcuyla yaptığı sözleşme, maksimum iki yıl. İki yıl içerisinde futbolcu, menajerinden memnun değilse kendisine bir yazı yazarak yapılan sözleşmeyi feshedebilir. Menajer ve futbolcu ilişkilerinde her iki tarafın kendilerine göre hakları var. Bu tarz işler zoraki yapılacak işler değil, severek isteyerek ve her iki tarafın birbirine saygı duyması ile yapılacak işler.  

 

Avrupa’da oturmuş görünüyor. Avrupa’da hangi oyuncu hangi hoca gelecek, 1 yıl önceden bellidir. Ligler bitmeden kalacaklar, gidecekler netleşir. Avrupa bu sistemde Türkiye’deki gibi sıkıntılar yaşanmıyor. Türkiye’de son ana kadar transferler netleşmiyor. Türkiye’de bu sistemde sıkıntı varsa bu sıkıntı, menajerlerin yaptıkları işin hakkını verememesinden ve dürüst olmamasından kaynaklanmaktadır.  

 

Menajerlerin haklarını koruyan bir örgüt var mı?

 

Menajerlerin bağlı olduğu haklarını koruyan birinci derecede federasyonlar, ikinci derecede FIFA ve buna bağlı spor mahkemeleri.  

 

Dışarıdan gelen oyuncular Türkiye, Trabzon için neler konuşuyorlar Trabzon için nasıl bir izlenime sahipler?

 

Özellikle Belçika’dan gelen oyuncular Türkiye ve Trabzon için yaptıkları yorumlar olumlu. Belçika’da Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe’den daha önde ve çok bilinen bir kulüptür.  

 

Belçika ya kaç yaşında gittiniz?

 

22 yaşında askerlik görevini yaptıktan sonra gittim. 28 yıldır oradayım. Avrupa futbolunun içindeyim. Belçika Futbol Federasyonun antrenörlük kurslarına gittim. Genç takımlar çalıştırdım. Elde ettiğim tecrübelerle TFF’ye menajerlik başvurusunda bulundum.  

 

Trabzonspor benden az faydalandı diyor musun?

 

Trabzonspor bizden zaman zaman faydalandı, zaman zaman iletişim kesildi. Ben Trabzonluyum diye bu işi sadece benimle yapmaları doğru değil. Türkiye’de son 15 yıldır bu sistem var. Kulüpler ve menajerler çalışacakları doğru kişileri tanıyamamışsa, sıkıntı devam ediyor diyebilirim.  

 

Trabzon’da nasıl bir 20 yıl geçirdiniz?

 

Ticaret lisesine gittiğim dönemde Bahçecikspor kelecisiydim.  

 

O zaman ki Trabzon bu kadar modern değildi daha sıcak ilişkiler vardı herhalde.

 

O dönemde ilişkiler daha sıcaktı. Ağabey-kardeş gibiydik insanlarla. Büyüklerimiz bizi koruyup kollardı. İyi tavsiye ve nasihatler verirlerdi. Gençler de büyüklerini her zaman sayar ve severdi. Gençler hiçbir zaman büyüklerine saygısızca bir harekette bulunmazdı.  

 

Şenol Güneş’in de menajerisiniz. Şenol hoca ile ilgili söylenecek bir şey var mı?

 

Şenol hoca ile Kore’ye gittim. Orada beraber çalıştık. Kendisini çok severim. Dürüst, sevecen, işini çok çok iyi yapan, işine yürekten bağlı biri.  

 

Belçika’da bulunan başkanlığını yaptığınız Trabzonlular derneğiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Belçika’da bir Trabzonlular Derneği var başkanlığını yapmaktayım. Birçok bölgede temsilcilikleri var. Senede birkaç kez etkinliklerimiz oluyor. Brüksel Trabzonspor adıyla  şampiyonluğa oynayan bir kulübümüz de var. Derneğimizin takımı. 1979’dan beri 4. amatör kümedeyiz.

 

Oradaki dernek çatısı altında Trabzonlular daha çok hangi sorunu için dernek tarafından yardım bekliyor?

 

Genel olarak işsizlik problemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Belçika da bulunan Trabzon’lu önemli isimler önemli iş adamları var bu şekilde bunları hallediyoruz. Biz orada kültür ve folklor olarak bir çok faaliyette bulunuyoruz. Hem sportif hem kültürel hem de siyasi açıdan etkin bir yapıya sahip bir derneğimiz var.

 

Şenol Hocayı Beşiktaş'a siz mi verdiniz?

 

Yok, hayır. Şenol hocaya Beşiktaş hemen ulaşabilir. Kulüp Türkiye'de, teknik adam Türkiye'de. Güney Kore Seoul kulübündeki bağlantısını ben kurdum ve hocayı oraya ben götürdüm.  

 

Adnan Demir Trabzon’da doğdu. 1982’den beri Belçika’da yaşıyor. Bu ülkede bir dönem futbol oynadı. Futbol içinde antrenörlük için çeşitli kurs ve eğitimler aldı. 90’lı yılların sonunda TFF tarafından yapılan profesyonel menajerlik sınavına katılarak o zaman menajerlik belgesi alma hakkına sahip olan ilk kişiler arasında yer almaktadır. Türkiye’nin ilk profesyonel futbol menajerlerindendir. 
 

Kaynak: Tarafsızbölge

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 1461 Trabzon'un Hocası Açıklandı!25 Ekim 2017 Çarşamba 16:49
 • Trabzonspor'dan Çorumspor'a Jest!25 Ekim 2017 Çarşamba 16:44
 • Antalyaspor Başkanından Trabzonspor'a Gönderme!25 Ekim 2017 Çarşamba 16:42
 • Rıza Çalımbay Maç Sonu Açıkladı!25 Ekim 2017 Çarşamba 16:40
 • Trabzonspor Farklı Kazandı!25 Ekim 2017 Çarşamba 13:17
 • Ofspor Öne Geçti Ama Sonunu Getiremedi!25 Ekim 2017 Çarşamba 13:11
 • Trabzonspor'a Rodallega Şoku!25 Ekim 2017 Çarşamba 13:06
 • Trabzonspor'un Çorumspor Kadrosu Açıklandı!25 Ekim 2017 Çarşamba 10:56
 • Muharrem Usta ile Divan Arasında Kriz!25 Ekim 2017 Çarşamba 08:00
 • Trabzonspor Kupaya Hasret!25 Ekim 2017 Çarşamba 07:56
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim