• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 14 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 12 °C

New York’taki İklim Zirvesi’nde Konuştu

New York’taki İklim Zirvesi’nde Konuştu
New York’ta İklim Zirvesi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Çevreye duyarlı bina yapanların belirli harçlardan muaf olmasını destekleyebiliriz” dedi.
New York’taki İklim Zirvesi’nde Konuştu New York’taki İklim Zirvesi’nde Konuştu

New York’ta İklim Zirvesi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Çevreye duyarlı bina yapanların belirli harçlardan muaf olmasını destekleyebiliriz” dedi.

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) 69’uncu Genel Kurul toplantıları için Genel Sekreter Ban-Ki Moon’un davetlisi olarak gittiği ABD’nin New York şehrinde düzenlenen İklim Zirvesi’ne katıldı. Johannes Bourg Belediye Başkanı Mpho Parks Tea ve Bonn Belediye Başkanı Jürgen Nimptsch ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başkan Topbaş, ekolojik tehditlere dikkat çekerek BM İklim Zirvesi’nde bu tehlikelere karşı çalışma stratejilerinin yeniden gözden geçirildiğini söyledi. Dünyada iklim konusunda bir farkındalığın oluşmasından ve yerel yönetimlerin en üst düzeyde bu sürece dahil edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Topbaş, daha önceki iklim zirvelerinde hükümetlerin bir araya gelerek toplantılar yaptığını hatırlattı.

“KARBONDİOKSİT SALINIMINA KARŞI METRO ŞART”

Başkan Topbaş, “Kentlerin hızla gelişmesi ve cazibesi devam edecektir. Yerel yönetimler olarak bizler bu hassasiyeti bilerek özellikle karbondioksit salınımını azaltmak adına birçok adımlar atmaktayız. İstanbul’da günde 15 bin topluyoruz ve bu çöpten 160 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak kadar enerji elde ediyoruz. 2030 yılına kadar 1 milyon ton karbondioksit salınımını engellemiş olacağız. Dünyada belki de kendi kaynaklarından metro yapan tek belediye biziz. Buna mecburuz, çünkü kentteki fosil yakıt kullanımı modern toplu ulaşım araçlarıyla bertaraf edilebiliyor” diye konuştu.

“ÇEVRECİ BİNALARA TEŞVİK GELEBİLİR”

Topbaş, “Çevreye duyarlı bina yapanların belirli harçlardan muaf olmasını destekleyebiliriz. İmkanları koyarsanız insanların buna gönüllü olacağını düşünüyoruz” dedi. Birçok ülkenin ve şehrin iklim değişikliğini önlemek için ayrı ayrı çalışmalar yürüttüğünü ancak bu çalışmaları bütüncül hale getirmek gerektiğini dile getiren Başkan Topbaş, birlikte kararlar almanın önemine dikkat çekti.

Başkan Topbaş, Habitat İcra Direktörü Johan Clos’un da hazır bulunduğu “Şehir Politikaları Oturumu”na da katıldı. Bu oturumda da konuşan Topbaş, İstanbul Boğazı’ndan geçen yakıt tankerlerinin sebep olduğu tehlikeler ve kirlilik hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi. İklim değişikliği ile birlikte çevre tehditlerine karşı da şehirlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Topbaş, tüm belediye başkanlarına küresel işbirliği çağrısı yaptı.

“SEÇİLMİŞ KADINLAR KONFERANSI İSTANBUL’DA”

Topbaş, zirve sırasında UCLG Eş Başkanı ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile de görüştü. 2015’te Paris’te yapılacak olan İklim Zirvesi ve aynı yıl İstanbul’da yapılacak olan Seçilmiş Kadınlar Konferansı hakkında da fikir alışverişinde bulunan Topbaş ve Hidalgo, New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşme fırsatı buldu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un danışma kurulu niteliğindeki 26 kişilik 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Seçkin Kişiler Yüksek Düzeyli Paneli’nde görev yapan UCLG Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs ayında New York’ta BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı’na (ECOSOC) katılarak dünya yerel yönetimlerini temsilen bir konuşma yapmıştı. Toplantıda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ‘2016 İnsani Yardım Zirvesi”ne İstanbul’un ev sahipliği yapacağını açıklamıştı. Topbaş, Eylül 2013’te ise yine BM Üst Düzey Siyasi Forumu’nda dünya çapındaki yerel yönetimlerin ortak sesi olarak devlet başkanları, başbakanlar ve bakanlara hitap etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim