• BIST 108.936
 • Altın 151,021
 • Dolar 3,6663
 • Euro 4,3295
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 16 °C

Muharrem Usta'dan Flaş Açıklamalar

Muharrem Usta'dan Flaş Açıklamalar
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta cevap hakkını kullandı.
Muharrem Usta'dan Flaş Açıklamalar Muharrem Usta'dan Flaş Açıklamalar

Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu, Ntv'de Oğuz Haksever'in konuğu olmuştu. Programa Trabzonspor, Galatasaray ve Bursaspor taraftarı yoğun tepki göstermişti. Programın ardından Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta NTV ve Ntvspor canlı yayınında cevap hakkını kullandı.

İşte Muharrem Usta'nın konuşmasından satır başları;

-15 Temmuz sürecini yaşıyoruz ve üzerinden henüz 1.5 ay geçmişken ülkemizde tek yürek, tek görüş etrafında birleşerek ülkenin geleceği adına olağanüstü gayret sarf ettiği zamanlardayız. Gündem FETÖ örgütünün ülkemize yaptığı darbe. Kıyasıya konuşulması gereken konular bunlarken bizim şike gibi aslında çok önemli bir konuyu yeniden konuşuyor olmamız Trabzonspor olarak bizim hoşumuza gitmiyor. Şike önemlidir ama keşke şimdilik gündeme gelmeseydi. Bunları tekrar tekrar konuşacağız.

- Süreç gerçekten zor bir süreçken bir anda 4 tane kulüp yönetici kendini PFDK'da buldu. Spor kulüplerinin birlik beraberlik içinde olması gereken dönemde ortalık toz duman oldu. Ve PFDK'ya sevk edilenlere cezalar verildi. Tahkim de bugün bazılarıyla ilgili karar verdi. Aziz bey Tahkim'e başvurmadı bile ama cezası %50 - 60 oranında azaltıldı. Bizden de Gökhan bey Tahkim'e başvurdu. Başvurmayanlara %60 olurken, Gökhan Bey'e de %70 olur herhalde.


SPOR AHLAKININ DIŞINDA DAVRANMAYA TEŞEBBÜS ETTİYSENİZ!...

- Spor ahlakı dışında müsabakayı etklieme faaliyetlerine şike deniyor. Sonuç ne olmuş diye bakılımıyor. Önemli olan spor ahlakı dışında bir şeye giriştiniz mi girişmediniz mi? Spor ahlakı dışında hareket ettiğinizde sonucuna bakılmaksızın cezaları veriliyor. Bence bizim ile Trabzonspor arasında olan ve Fenerbahçe'yle FETÖ arasında olan iki konuyla karşı karşıyayız.

- Sportif hukuk boyutu çok basit. Okuma yazma bilen herhangi bir insanın CAS'da UEFA ve İsviçre Federal Mahkemesi'nde verilen  kararların tercümesini okuduğunda şike meselesini gayet iyi çözer. Bizim camiamız şunu söyledi. Muharrem bey lütfen yanına avukat al. Bilerek almadım. Spor hukuku konusu herkesin anlayabileceği kadar basit bir konu. O nedenle benim bu noktada bir avukata ihtiyacım yok.

- TFF ne karar vermiş, UEFA ne demiş, CAS ne demiş, Türkçe okuması olan herkes bunu anlar.

- Fenerbahçe'ye kumpas kuruldu mu, kurulmadı mı bu ceza hukukunu ilgilendiren bir olay ve bizimle Fenerbahçe arasında ceza hukukuna dair bir şey yoktur. Tekrar ediyorum. Eğer FETÖ Fenerbahçe'ye kumpas kurmuşsa, ele geçirmeye çalışmışsa bizde kimse Fenerbahçe veya başka bir kulübü ele geçirmesin diye o kulübün yanında oluruz. O yüzden Fenerbahçe'ye kumpas kurulmuşsa biz de Fenerbahçe'nin yanındayız.


SÜREÇTE NELER YAŞANDI!

- 2010 - 11'de Trabzonspor ve Fenerbahçe aynı puanda bitiyor. Ve telefon mesajları fark edilince, müsabaka sonucu etkilemeye yönelim mesajlar fark edilince şu yapılıyor. Önce 2 Haziran'da önce Trabzonspor sonra Trabzon Baro'su, sonra Kemalettin Göktaş şikayette bulunuyor. Hem federasyona hem de UEFA'ya. Kaan Söylemezgiller'e Emre Belözoğlu ve Emenike konusuyla ilgili mesajlar var. Bu mesajlar bir şekilde ele geçiriliyor. Bu mesajlar ele geçirilince Trabzonspor girişimde bulunuyor. Sene bitmiş, şampiyon Fenerbahçe olarak ilan edilmiş. 3 Temmuz süreci sonrasında gelişiyor. Devamında bu tablo ortaya çıktığında 24 Ağustos'da Türkiye'de yaşanan bu sorunlar nedeniyle UEFA Türkiye Masası şefi Türkiye'ye geliyor. Ve 24 Ağustos'da TFF, bir karar vermek zorunda kalıyor.

- UEFA, TFF'ye yazı yazıyor. 24 Ağustos'tan önce. Türkiye'de şikeyle ilgili çok ciddi sorunlar var. Fenerbahçe'yle ilgili TFF'den 3 şey istiyor. 1 diyor Fenerbahçe'ye söyleyin kendisi karar versin 1 yıl Avrupa'ya gelmesin. 2 - Eğer ki Fenerbahçe karar vermezse sen, TFF o zaman sen gönderme fakat Fenerbahçe'ye 3 yıl ceza vereceğim. 3- Eğer sen de bu konuda karar vermezsen Türkiye'ye Avrup'da 5 yıl ceza veririm, Fenerbahçe'ye de 7 yıl ceza veririm.

- TFF de ben buna hızlıca karar veremem diyor. TFF kendi yönetimiyle oturuyor ve şunu diyor. Ben Fenerbahçe'yi UEFA için Avrupa için göndermiyorum diyor. Ve UEFA oturuyor şu kararı veriyor. Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne almıyoruz, Trabzonspor'u alıyoruz. Ve Fenerbahçe şampiyon ilan edilmesine rağmen, Trabzonspor da Avrupa Kupalarında bir gün sonra maç yapacakken Trabzonspor'u Şmapiyon Kulüpler Kupası'na çağırıyorlar. Tekrar ediyorum Şenes Erzik o toplantıda bulunmuyor. 

- Avrupa'daki sportif yargılama ''zero tolerance'' üzerine kurulu. Avrupa Kupalarının kalitesini, itibarını en ufak bir şekilde etkileyecek konuda UEFA ve CAS'ın en ufak bir yumuşak davranışı söz konusu değil. Avrupa'da bugüne kadar yaptığı uygulamalarda sıfır töleransı görüyorsunuz.

- Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki konu şike konusudur ve sportif yargılama konusudur. TFF içindeki kurullar için de UEFA için de CAS için de bu geçerlidir.


TFF'NİN ÖNERİSİ GENEL KURUL'DAN GEÇMEYİNCE!

-  UEFA bizim federasyonumuza 3 madde sunuyor. Ve bizim Federasyonumuz 2. maddeyi uyguluyor. Mehmet Ali bey doğası gereği Fenerbahçeli. Federasyon bu sorunu çözebilmek adına uğraş veriyor. Fenerbahçe'nin bu konuyu çözmek uğruna UEFA'da kararlar çok ağır. Ceza alma durumu söz konusu olunca Nisan 2011'de 6222 çıkmışken 7 ay sonra değiştiriliyor ve hafifletiliyor. Bu ceza hukukunu ilgilendiren maddeler. Fakat ilginç bir şey oluyor. Mehmet Ali Aydınlar Genel Kurul kararı alıyor ve şu kararla toplanıyorlar.

1) TFF Olağan Genel Kurulu'nda müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs girişiminde bulunan takımlara uygulanacak yaptırımlar yerine 1 defaya mahsus olmak üzere  aşağıdaki maddelerin uygulanması karar alınması düşünülmektedir.

Nedir bunlar

1) Federasyon yönetimi diyor ki o sezon verilen kupaları geri alalım. Türkiye Kupası Beşiktaş'ın, Şampiyonluk Kupası Fenerbahçe'ye verilmiş. Beşiktaş geri vermek için başvurmuş. İlk madde bu.

2) Müsabaka sonucunu etkilemenin ağırlığına göre 12 puandan az olmak üzere puan silelim

3) 2 Milyondan az 10 milyondan çok olmamak üzere para cezası verelim.

4) Suçlu bulunan kulüpler Avrupa'ya gitmesi.

Genel Kurul'dan bunlar geçmeyince Mehmet Ali Bey istifa ediyor. Aslında bu kararlar UEFA'nın kararlarına aykırı ama Federasyon bunu UEFA'ya soruyor. İlginç bir şekilde UEFA da diyor ki ''tamam kabulumdür böyle gir''

- Demek ki burada şu oluyor UEFA'nın söylediğin dışında bir şeye de anlaşılmış ama Genel Kurul'dan bu geçmemiş. 

- TFF ve UEFA'nın birlikte aldığı bir karar vardı bu Genel Kurul'dan geçmedi ve Yıldırım bey geldi. Yıldırım Demirören'in PFDK'nın yargılamasında ise kararlar çıkıyor. Teşebbüsün varsa şikenin içine girdin diyor. Şekip Mosturoğlu'na 3 yıl hak mahrumiyeti, Cemil Turan'a 1 yıl hak mahrumiyeti veriyor.


TÜRKİYE'DE VE AVRUPA'DA ŞİKEDEN CEZA VERİLDİ!

- Türkiye'de 3 kişiye 1'er yıl men cezasını veriyor. PFDK diyor ki Türkiye'de şike var. Sahaya yansıdı mı yansımadı mı? Sportif yargılama buna bakmaz. Türkiye'de hemen Tahkim Kurulu'na gidiliyor ve Türkiye'deki Tahkim bu 3 itiraza şunu söylüyor. 1) İlhan Ekşioğlu'nun oy birliğiyle alınan karar kabul edilmiştir. Cemil Turan ve Şekip Mosturoğlu oy birliğilyle verilen karar kabul edilmiştir diyor. Yani Tahkim de şikeyi kabul ediyor.

- UEFA ne yapıyor? 22 Haziran 2013... UEFA diyor ki 1) Fenerbahçe aşağıdaki işlemlere dahil olduğuna karar vermiştir. Ben Fenerbahçe için üzülüyorum. Bireylerin yaptığını kulüplere bağlayınca üzülüyoruz. Trabzon'da bir kişi sahaya atlıyor koca camiaya mal ediliyor. Üzülüyoruz.


FENERBAHÇE'YE KUMPAS KURULDU!

- Fenerbahçe'ye bir kumpas kurulduğuna inanıyorum. Fenerbahçe'ye örgütlü bir yapının bir takım sebeplerle... Böyle bir şey olmuş olabilir, hatta kuvvetle inanıyorum. Ama dinlemeler yapılırken birileri yaptırmıyor ki. Bunlar delil. UEFA da kabul ediyor, CAS da kabul ediyor. Fenerbahçe'ye kurulan kumpas ayrı yerde yargılanıyor zaten.

- Ama kimse de şunu demesin, Fenerbahçe ile ilgili kişilerin şu eyleme teşebbüs ettiğini örgüt yaptırmıyor ki. Yasal olmayan bir dinlemeyle kanıt olmuyor. Ceza hukuku olarak aklanabilirler ama sportif olarak olmuyor.

- UEFA tatmin oldu mu? CAS tatmin oldu mu? Türkiye'deki PFDK, Tahkim Kurulu tatmin oldu mu? Oldular ve ceza verdiler...


UEFA 5 MAÇ DEDİ TEMYİZ 8'E ÇIKARTTI AZİZ YILDIRIM'I DA EKLEDİ!

- UEFA 5 maç için şike vardır dedi. Ve UEFA Temyiz Kurulu'na gidiyor. UEFA rahat tatmin oluyor bu olaylara. Bu sonuçları verenler UEFA ve CAS. Günün birinde UEFA ve CAS kararından döner mi? Dönerse konuşalım... 

- Temyize gidiyor. Temyiz diyor ki UEFA sen 5 maç dedin ya o 8 maçta var. Maçları sayıyor... Fakat Temyiz Kurulu'nda isimlere Aziz Bey'i de ekliyorlar. Arkasından iş bir üst mahkemeye gidiyor. CAS 2013'te diyor ki netice olarak şu maçta şike yapmaya teşebbüs ettiğini, şu maçta şike yapmaya teşebbüs ettiğinden hakem heyetinin hiçbir şüphesi yoktur.  Tatmin olmuştur. 4 maçta şike teşebbüsünde bulunmaktan suçlu bulunmuştur. 

- İsviçre Federal Mahkemesi de diyor ki evet bu kararlar doğrudur. Konuyu reddediyor. 

- Tapeler Türkiye'de mahkemede gündeme geldiğinde ilgili şahısları tapeleri reddetmedi. Şunu söylediler ''Bunlar şike değil ki'' ama içeriği reddetmediler. 

- Usulsüz dinlemeler ceza yargılamasında çok şey ifade eder ama ister PFDK ister CAS - UEFA tatmin olmuşsa kararı verir. Ve doğası gereği iş bu noktaya gelmiş.


BİZ UEFA VE CAS'A ŞUNU DEDİK

- Biz şunu yaptık. Sen Türkiye'de şikenin olduğunu söylüyorsun, gereğini yapsana. UEFA diyor ki ''Benim yetkimde değil'' ve müdahale etmiyor. Biz de bunu CAS'a götürdük. UEFA burada doğru karar vermedi dedik. Şimdi CAS'ın bu kararını bekliyoruz. Olmazsa FİFA'ya gidebiliyorsunuz. Oraya da gideriz.

- Peki Trabzonspor bunun neresinde. Trabzonspor yok mu bu işin içerisinde? Trabzonspor'un hem ceza hukuku kanalında hem de sportif hukuk kanalında Fenerbahçe'nin şikayetleri nedeniyle tam 13 yerden beraat etti. 2010 - 11'de UEFA Avrupa Ligi'ne Trabzonspor alınıyor... Şampiyonlar Ligi'ne alınıyor... 2011 - 2012'de tekrar Avrupa'ya alıyorlar. Avrupa'ya giden her hangi bir kulüp şikeye bulaşmadım diye evrak veriyor. Biz de doğası gereği her sene bunu veriyoruz. 2012 - 13'de gidiyoruz, 2013 - 14'te gidiyoruz... Her sene gidiyoruz. Sonra TFF Etik Kurulu bizim aleyhimize hiçbir karar almıyor. TFF, PFDK'sı hiçbir karar almıyor. 16 ACM almıyor, Yargıtay'a gidiyorlar bir şey çıkmıyor. UEFA'ya gidiyor bir şey çıkmıyor. UEFA Temyiz Kurulu'na gidiyorlar bir şey çıkmıyor. İkinci kez TFF Etik Kurulu'na gidiyorlar yine bir şey çıkmıyor.

- 13 yere gidiyorlar Trabzonsporla ilgili bir şey çıkmıyor!

- Fenerbahçe bizi UEFA Disiplin Kurulu'na bizi o usulsüz dinleme dediği kayıtlarla şikayet ettiler. Ben de Fenerbahçe'de yönetici olabilirim fark etmez. Milyonlarca Fenerbahçeliyi tenzih ediyorum. İnsanların yaptığı hatalardan dolayı camiaların rencide olması içimi acıtıyor. O dinlemeler usulsüzdür diyorlar ya bizi onlarla UEFA'ya şikayet ettiler.


SADRİ ŞENER'İN AVUKATLIK ÜCRETLERİ!

- Sadri Bey'in avukatlara verdiği parayla ilgili açıklamaları Sadri Bey yaptı. Ben de Türkiye'deki çok büyük şirketlerden birinde kurucuyum, yönetim kurulu başkanıyım. Buna asıl cevap verecek olan Sadri Beydir ama kulübü ilgilendirdiği için söyleyelim. 150 Milyon Dolarlık borsadaki işlem için kulübün hukuk avukatları var. Bildiğim bir şey var ki 7 yıllık avukatlık sürecinin toplamından bahsediliyor. Bunun büyük kısmı şirketlerle ilgili. Kulüp borsaya açılırken öyle yanışlar yapmışlar ki, gideri başka bir şirkette. Geliri dağıtılıyor. Düşünün ki Trabzonspor'un gideri 150 milyon geliri 100 milyon. 100 Milyon üzerinden temettü dağıtıyorsunuz. Bu avukatlık ücretinin n kadarı bunun için ne kadarı değil bu Sadri Bey'n vereceği bir cevap. Sadri Bey'in avukatlarının verdiği paralar himmet olarak gitmiş olabilir bilmiyorum ama Fenerbahçe'ye o tuzağı kuran o meşhur savcılar Fenerbahçe'nin sahasında maç yapıyorlar.


FENERBAHÇE'NİN ÇEVRESİNDEKİLER FETÖ'CÜ!

- Yeniden yargılama kararı veren hakim - savcılarım tamamı FETÖ'cü çıktı. Sadri Şener'in yanındaki avukatlar FETÖ'cüyse Fenerbahçe'ye kumpası kuranlar da kurtaranlar da FETÖ'cü çıktı. At izi it izine karışmış durumda. Son sözüm şu... Sadri Bey de herhangi bir ceza almadı,Trabzonspor da almadı. Ama bir gün alırsa oturup konuşalım. Ama Trabzonspor'a buradan hareketle FETÖ'cü yaftası yaparsanız bunun altında kalırsınız. Ne Fenerbahçe, ne Galatasaray ne de başkası FETÖ'cü değildir. Kim olabilir, kimse olabilir mi?

- Ne olursa olsun ben üstte olayım diye devasa camiaları rencide etmemek lazım. Benim için Fenerbahçeli de Galatasaraylı da Beşiktaşlı da Burasporlu da önce insandır. Bana o kadar yakındır. Biz onlara örnek olmak zorundayız.  


SÜRMENE SALDIRISI FAY HATTINI KIRMAK İÇİNDİ!

- Trabzon'da bir Fenerbahçe otobüsüne saldırı oldu. Onun bile şike sürecinde Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında fay hattı var. Bu fay hattını sarsacak kimsenin girmemesi lazım. Aziz Bey'in, Şekip Bey'in Fenerbahçe'nin Trabzonspor'un hakkını aramasından daha doğal ne olabilir. Hak aramak medeniyet işidir.

- Trabzon'daki saldırı bu fay hattını sallamaya yöneliktir. Türkiye'deki otobüs şarampole yuvarlansaydı ne olacaktı? Bunun altında Türkiye kalkamazdı. Türkiye'de nasıl Alevi - Sünni meselesi varsa, Türk - Kürt meselesi varsa şike meselesi de böyle bir fay hattı açtı. O yüzden bunu kırmadan hukuk içerisinde nereye gidecekse gitsin.

- Örgüt Fenerbahçe'yi ele geçirmeye çalıştıysa sonuna kadar arkasındayız... Ama şike başka bir şeydir!

- Yer gök bir araya gelse Fenerbahçe'den kimse bu kupayı alamaz diyor ya... Yer gök bir araya gelse Trabzonspor'un şampiyonluğunu da kimse elinden alamaz. Bununla bitmiyor... CAS karar verirse kupayı vereceksin. Vermek zorundasın. Eğer CAS ters bir karar verirse sende kalacak. Yer gök bir araya gelse ne demektir. Ben bu söylemleri doğru bulmuyorum.


TRABZONSPOR'UN EKONOMİSİ DÜZELİYOR!


- Trabzonsporlular biliyor ki biz uçurumun kenarından döndük. Hala da kurtarmış değiliz. Sadece küçük bir şey söyleyelim 2015 - 2016 senesinde tarihin en ağır buhrandı döneminden çıktı. Sadece futbolculara ödemek zorunda olduğumuz maaş 48 Milyon Euro... 150 Milyon lira. Halbuki bir kulübün 24 - 25 - 26 oyuncusu olur. Gecesini gündüzüne katan bir ekibiz. Muhteşem bir çalışma oldu ve yeni bir takım kurmaya karar verdik. UEFA ile anlaşmamız vardı 22 Milyon Euro. 64 oyuncuyu 24'e indirmemiz gerekiyordu ve şu anda 24'e indirdik. Arasında 13 tane vardı ki bunların maaşı 22 Milyon Euro. 12 oyuncudan 11'ini gönderdik. Sadece N'doye kaldı. N'Doye'u da sağ açıkta hocamız düşünüyordu.

- Trabzonspor taraftarına müjdeliyorum. N'Doye ile 1.7 Milyon Euro'ya anlaştık. Menajeriyle avukatımız anlaştı. N'doye takımda kaldı. 22 Milyon Euro'luk bir bütçe oldu. 100 civarında haciz dosyamız vardı. İnsan vücudunun dayanması mümkün değil. Bugün itibariyle yüzü gülmeye başlayan bir Trabzonspor var.

- Yeni bir takımız biz. Allahın adaleti var. Biz geçen sene kümeye gidiyorduk. Trabzonspor ve kümenin bir araya gelmesi düşünülmeyecek bir durum var demektir. Geçen sene Antep'i yendik ama hiç hak etmeden kazanmıştık. Biz de bu sene böyle bir şey yaşadık. 88'de golü yedik. Trabzonspor'un arkasında dursunlar.

- Her şey bir anda olmayacak. Doğruları üst üste koyduğumuz sürece sonuç gelecektir.

- Eğer ki bir şirkette hesabınızı bilmezseniz bedelini ağır ödersiniz. Ama Trabzonspor gibi kulüplerde bedel ödemiyorsunuz. Seçime gidiyorsunuz, kaybediyorsunuz. Bedelini camia ödüyor, Trabzonspor ödüyor.


BU SEZON HEDEF YOK!

- Bu sene hedef yok. Trabzonspor'un bu sene bir tane hedefi var. 50 yılda zirveye oynayacak ve mümkünse şampiyonluğu yakalayacak bir Trabzonspor'u inşa etmemiz gerekiyor. Bütün camiamıza sesleniyorum içimizde bir tane bile İrlandalıya müsaade etmeyelim.

- Bizim bu sene şampiyon olacak halimiz yok. Yeni bir bebek büyütüyoruz biz. Ya da bu bebeği elimizle öldürelim. Muharrem Usta'da bıraksın gitsin.

- Trabzonspor camiasına şöyle bir kararlığımı herkes bilsin. Ben hayatımda pes etmeyen birisiyim. Kim olursa, kim ne yaparsa yapsın gelecek. Karadeniz'in doğasından ikliminden, dalgasından gelen nedenlerle anlık çıkışları olabilir ama bu yönetime sahip çıksınlar. Biz ne yaptığımızın farkındayız. Bu sene biz iyi bir Trabzonspor'u inşaa etmek için uğraşıyoruz.

- Trabzon şehir olarak küçük bir şehir. Trabzonlu olup Trabzon dışında yaşayanlarla 4 Milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. Oradaki insanların kimliği Trabzonspor'dan geliyor. Trabzonspor ne ise evlerin içindeki durum da budur. İstanbul gibi değil ki yarım saat sonra başka bir aleme gidilsin. Trabzonspor iyi olmadığında evlerinde iyi değil, işlerinde iyi değil. Sürdürülebilir bir durum asla değil. Bunun dayanılmaz bir yıpratıcı bir unsur olduğunu bilmek zorundayız. Buna insan da dayanamaz, yönetim de dayanamaz.

- Bizim satmak istediğimiz 13 oyuncunun tamamı son gün, son iki gün alınan oyunculardı. Almak istediğiniz oyucularla görüştünüz, olmadı. Onun yerine hemen başkasını alayım derseniz işte Trabzonspor böyle battı. N'doye de son gün alınmıştı, satamıyoruz. 2.5 Milyon Euro'yuda 1.7'ye indirdik. Arkasında duralım, geçtiğimiz yıl sağ açık oynadı.


ZEKİ'NİN YERİNE DEVRE ARASI TRANSFER!

-   Ben de isterdim Zeki'nin yerine son gün oyuncu alalım KAP KAP KAP diye alkış tutalım. Ben bir başkan olarak bunu temizlemek çok uğraşıyorum yeter artık. Zeki'nin yerine birilerini düşünüyoruz. Hocanın kafasında böyle bir şey var ama devre arasında var.

- Trabzonspor'un şehir olarak zaten bir dezavantajı var. Ama biz bu sene ne yaşadık... Siz eğer güvenilirliğinizi kaybetmişseniz her şeyi kaybettiniz demektir. Bizim bir numaralı sorunumuz Trabzonspor parasını ödemez diyerek parasını peşin vermek zorunda kaldık. Bazı kulüpler görüşme talebini bile kabul etmediler. Defalarca söz vermişsiniz, ödememişsiniz.

- Ben Trabzonspor'a başkan oldum her sabah 1 Milyon Euro, 2 Milyon Euro hacizlerle uğraşıyordum. Bunun bedelini transfer döneminde çok ağır ödedik. Trabzonspor'a bu yapılamazdı. Trabzonspor'un bu itibar kaybını toparlamak için çok uğraştık.

- Herkes görecek ki 4-4'lük bir kulüple karşılaşacak herkes. Biz sağ beke de oyuncular baktık. Gelmeme nedenlerini insanlarının anlaması lazım. Bizi sağ bekte sorunumuz gözüküyorsa, Fenerbahçe'nin orta sahada Beşiktaş'ın stoperde gözüküyor.

- Trabzon'da Yattara diye bir fenomen vardı. Castillo gösterişiyle o alanı doldurabilecek bir isim. Hangisi daha önemliden öte, Castillo transferi çok maceralıydı. Onazi Trabzonspor'a gelmek istiyordu. Benle günde 4- 5 defa benimle facetime'da görüşüyordu. Bir gün eşiyle açtı telefonu, dedim bu ne? Bavulları gösterdi. Başkan gelmek istiyoruz, al bizi dedi. Onazi'nin İtalya'da ırkçılıkla ilgili bir sıkıntısı olmuştu o yüzden ayrılmak istiyordu. Böylece Trabzonspor'a gelmiş oldu. 


- Şimdilik 22 Milyon Euro diyorum ki devre arasında da bir iki iyi futbolcu alıp 25'e gelebiliriz.


LOCALAR 300 BİN EURO + KDV!

- Akyazı'da çok iyi bir stadımız geliyor. Ekim ayının ortalarına doğru inşallah açacağız. Şu anda locaları satıyoruz. 120 loca var. Ardından da kombineler var. Localarla ilgili önce çuvaldızı kendimize, iğneyi taraftara batırıyoruz. Ben yönetim kuruluna dedim ki önce kendimiz alacağız. Fiyatı yüksek... İstanbul'daki en pahalı localarla aynı paraya satıyoruz. 300 bin Euro + KDV'den loca satıyoruz. 75 bin Euro'ya da var. Mehmet Bey, Gençağa bey, Nevzat Bey, ben de aldık. 10 tane yönetici aldık. 3.5 Milyon Euro yönetim kurulu olarak Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarımız halletti. En pahalı localardan birini Ersun Yanal aldı. Benim de almam lazım dedi. Kaptan Onur dedi ki Kaptan olarak benim de olmam lazım 300 bin Euro'ya o da aldı. Mustafa Yumlu - Mustafa Akbaş ve Zeki 3'ümüz de en pahalı locadan 1 tane alalım dediler. 45 locadan 13'ünü biz alarak başladık. Bu 45'in de yaklaşık 28'ini tamamladık. Piyasaya çok çıkmadık. En pahalı 45 taneyi bir halledelim dedik.

- Bunun arkasından da kombineler gelecek. Fiyatlarını belirledik, hazırlıklar yapılıyor. Turkcell ile 561 hattı diye bir şey oluşturduk. Turkcell ve Huweai ile akıllı stad yapıyoruz. Trabzon'a olağanüstü şeyler geliyor. Turkcell'le kombine satışlarını da yapmış olacağız. Çok hareketlilk var. Yeniden inşaa edilmekte olan Trabzonspor'un bugünkü haline bakıp ''Bu takımdan ne olur'' diyerek Trabzonspor'a sahip çıkacak olan varsa sahip çıkmasınlar. Zor gün dostlarını görmek istiyoruz.


BİZE KÖTÜ GÜN DOSTU LAZIM!

- Trabzonspor'un başarılı olacağı günleri göreceğiz. O günlerde herkes sahip çıkar. Zor gün dostluğu çok önemlidir. Muharrem Usta zor durumda değil ki, Trabzonspor Kulübü'nün yanında olması gerekenler iyi gününde olmasınlar zaten. Zor gün dostluğu çok önemli bir konudur. 

- Trabzonspor'un geçen sene tribün hasılatı 2.5 Milyon TL oldu. Hacıosmanoğlu yönetimin aldığı cezalar 2.6 Milyon. Sahaya atlamalarda vesaire 5.5 Milyon TL ceza ödedi. Geçmiş dönemde ceza alan yöneticiler için şunu söyledim, paraları ödeyin. Benim yönetiminde ceza alanlar var. Bizde Gökhan var yöneticimiz 290 bin TL ceza verdiler. Ben bunun tabii ki inmesini bekliyorum ama açıklama yaptı... Kendi cebimden ödeyeceğim diye.

- Bir de şunu yaptım. Yeni statla yeni bir dönem. Trabzonspor'da taraftar derneklerinin yardımcılarını topladım. Trabzonspor'un geleceğini anlattım. Taraftarı olmayan bir kulüpten ne olur. Taraftar yoksa futbolun ne anlamı var. Sessiz bir tiyatro. Artık yeni bir döneme giriyoruz, kulübe sizin sahip çıkmanız lazım. Biz taşkınlığı yapmayacağız. Eğer ki biz yapalım bizi stada almayın. Ama her olumsuzlukta taraftar gruplarının üzerine geliyorsunuz. Siz gereğini yapın, biz de gereğini yaparız. Kulübe zarar verenlerin gerçekten PassoLig'lerini iptal etmemiz lazım. Taraftar gruplarıyla bunda anlaştık. Trabzonspor'un bu acı serüvenine yeniden dönmemesi adına çok önemli. Görüşmeden sonra ben de çok ümitlendim.

 

 

Trabzonajans

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BAŞKAN USTA NEDEN TRABZON'DA DEĞİL?20 Ekim 2017 Cuma 10:38
 • BENİM KORKUM YOK BAŞARACAĞIZ!20 Ekim 2017 Cuma 10:37
 • ÇALIMBAY'IN SÖZLEŞMESİ 8 AYLIK!20 Ekim 2017 Cuma 10:35
 • KAHRAMANLARI YAKINDAN TANIYALIM!12 Ekim 2017 Perşembe 17:42
 • Trabzonspor Taraftarı Kareografiye Hazırlanıyor!12 Ekim 2017 Perşembe 17:39
 • Trabzonspor-Akhisar Maçının Hakemi Belli Oldu!12 Ekim 2017 Perşembe 17:36
 • Rodallega Meydan Okuyor!12 Ekim 2017 Perşembe 17:33
 • Eski Başkan Adayından Usta'ya Tepki!12 Ekim 2017 Perşembe 17:28
 • Ersun Yanal Tarih Yazmak İstiyor!12 Ekim 2017 Perşembe 17:26
 • Fenerbahçe'den Trabzonspor'a!12 Ekim 2017 Perşembe 10:58
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim