• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 12 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 5 °C
 • Artvin 11 °C

Muharrem Usta'dan Aziz Yıldırım'a Mesaj

Muharrem Usta'dan Aziz Yıldırım'a Mesaj
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Aspor'un canlı yayın konuğu oldu.
Muharrem Usta'dan Aziz Yıldırım'a Mesaj Muharrem Usta'dan Aziz Yıldırım'a Mesaj

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Aspor'da güncel konuları değerlendirdi. İşte Usta'nın konuşmasından satır başları...

- Bu sene transfer için çok zor bir dönemdi. Havaalanında patlama oldu, darbe girişim olması Türkiye'ye çok büyük zarar verdi. Biz bunun etkilerini gördük ama yoğun bir mesaiyle bunu aştık. Sağ taraftar biraz sorun var gibi ama çözüm üretmeye çalışıyoruz. Sezon başına kadar onu da halletmiş oluruz. Ama bu sene Trabzonspor için çok zor bir yıl olacak. Kimsenin havaya girmemesi lazım. Biz bu takıma sahip çıkarsak ve bence en kritik konu başarılı olacağız. Başarıya giderken sıkıntıları aşmadan zirveye varamıyorsunuz. Bu sene iyi dönemler, kötü dönemler olacak ama destek olalım. Bir sonraki seneye daha da zirveleri zorlayacak duruma geleceğiz.

- Biz attığımız her adımın 3-4 adım sonrasını planlayarak atıyoruz. Biz şu anda stada dair tüm hareketlerimizi forma üzerine kuruyoruz. Her bir yaptığımız işin içerisine bir forma sıkıştırıyoruz. Başkan çok basitleştirdi işi ve taraflarla karar veriyor. Onlar şunu anlamıyorlar. Trabzonspor'un zirve sattığı forma sayısı 75 bin. Trabzonspor'un yüksek meblağlı bir forma sponsorluğu yapması mümkün olmuyor. Bu sene 100 bini aşarsak, 3 - 5 yıllık 10 - 15 Milyon dolarlık anlaşma yapabilirim. Bunu çok basite alan Trabzonspor taraftarlarının olduğunu görüyorum. Bilsinler ki her adımda 5 - 6 adım sonrasını hesaplıyoruz. Vizyonun bu olduğunu söylemek istiyorum. Negatif yorumu yapanların ufkunun, vizyonunun hesap edemediği şeyleri hesap ederek Trabzonspor'u ayağa kaldırmanın peşindeyiz. Anladıklarında görecekler şunları yaptılar ama aslında amaç şuymuş.

BEKLENTİNİZ OLMASIN!

- Hiç kimse müthiş bir sezon yaşayacağımızı düşünmesin, sezon sonunda göreceğiz neler olacağını.

- Çubuklu forma bizim kabusumuz oldu. Biz yönetime geldiğimizde forma imzalamak için zaman geçmişti. Biz seçildiğimizde o tarih geçmişti. Önümüzdeki 10 gün içinde çubuklu forma dahil hepsi piyasaya çıkacak.

- Trabzonspor formasını 1 ay sonra eline aldıklarına en ağır formanın Trabzonspor forması olduğunu görecekler. Sponsorlar açısından en ağır forma Trabzonspor forması olacak.

- 4. iç maçımız, Akhisar maçımız açılış maçı olacak. Stat o maçta açılıyor. Trabzonspor için yeni bir milattır o stat. Çok, çok, çok ekstra bir durum olmadıkça Akhisar maçında stadı açacağız.

- O kadar yapılan şey var ki... Stadın isim hakkı dışında da anlaşmalar yaptık. Örneğin telefon hattı konusu var. Yakında onu da herkes görecek.  Trabzonspor'a çok katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz. Stadın isim hakkı ve başka projeleri de görecek bizim taraftarımız. Ve şöyle diyecekler... Evet hedefe gidiyoruz, bu sene ekstra sabır ve ekstra Trabzonspor'a sahip çıkmamız gerekiyor.

FETÖ başka, şike başka!

- Çok şeffafım. Bugün de söyledim. Türkiye şu anda FETÖ örgütüyle tarihinin en ağır sürecinden sağlıklı bir şekilde geçiyor. Fenerbahçe de diyor ki FETÖ bize bunu yapmıştı. Şike de bir kurguydu. Ben açık söylüyorum. Eğer ki Fenerbahçe'nin FETÖ ile bir sorunu varsa, eğer FETÖ Fenerbahçe'yi ele geçirmişse ve Fenerbahçe bu ele geçirmeyle ilgili zor durumda kalmışsa, Fenerbahçe'nin ele geçirilmesine engel olmak için biz de Fenerbahçe'nin arkasındayız. Eğer ki bu bir kulübün işgaliyse arkasındayız, kimse işgal edemez. Fenerbahçe'ye yapılıyorsa Fenerbahçe'nin arkasındayız. Ama bugünkü konjonktürden faydalanarak... UEFA'ya gidiyorsun, CAS'a gidiyorsun tescilli... Tapeleri Fenerbahçe inkar etmiyor ki. Bu olayları da yok farz etmesin kimse. Fenerbahçe'yi birileri işgal ediyorsa Fenerbahçe'nin yanındayız. Ama kimse şikeyi bohçaya koyup buna eklemesin. Trabzonspor ve Fenerbahçe'yi ilgilendiren şike başka bir şeydir, FETÖ başka bir şeydir.

- Fenerbahçe taraftarı Trabzon'a gelmek istiyorsa gelsin, biz de Kadıköy'e gitmek istiyoruz. Kaç kişilik stat 40 bin kişi mi, biz 20 bin kişyle gitmek istiyoruz. Galatasaray'a da Beşiktaş'a da gitmek istiyoruz. Kulüpler arasındaki sorunlar medeniyet çerçevesinde halledilir ama artık Türkiye'de birinin koluna gireceği yerde bu durumlar... Taraftarın kavga etmesi gerektiğine inanmıyorum ama bu alanı açarsanız marjinal bu gruplar, çeşitli örgütler bunları kullanır. Spor üzerinden çatışma alanlarının bu ülkede artık yok edilmesi lazım. Bizim Fenerbahçe'ye, Fenerbahçe'nin bize, Galatasaray'a, Beşiktaş'a gitmemiz lazım. Gelişmiş toplumlarda korkulardan arınmış bir topluma ihtiyacımız var. Bizden de Fenerbahçe'den de bazıları ''gelsinler de görelim'' diyebilir. Hayır, böyle bir şey yok. Biz Vodafone Arena'ya gitmeliyiz onlar da Akyazı'ya gelmeli.

- Bizim Süper Kupa finalimiz olsaydı... Orada stadyum ikiye bölünüp oynanmıyor mu. Bu olacak, olabilecek şeyleri konuşuyoruz. Abartmamak lazım. Kötü iş yapanları ayıklamak yerine kategörize ederek herkesi kötünün olduğu yere koyuyoruz. Hayır, kötüyü ayıklamamız lazım.

AZİZ YILDIRIM'A MESAJ!

- Aziz Yıldırım'la hiç diyalogumuz yok. Yok ama ben her zaman söylüyorum, Dünya savaşını yaşadık ama bu ülkeler yeniden bir araya geldi. Bunun bir süreci vardır. Eğer Türkiye'de işler normalleşmeye gidecekse herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Güçlülerin kendi tezlerini kabul ettirdiği bir düzenekten, herkesin üzerine düşeni yaptığı bir dünya istiyorum. Darbe sürecinde üzülerek seyrediyorum, 3 Temmuz süreci başka bir şeydir... Kimse bunu FETÖ - Fenerbahçe sepetinin içine koymaya kalkmasın. Beni insanlar tanıyorlar. Bu camianın başkanı olarak ne derece süzebildiğimi de taktir ediyorlar. Muharrem Bey sen bu işleri görmezden gel, ne şikesi... Bunlar FETÖ falan dediğinizde olmuyor, gerçekten olmuyor.

- Trabzonspor'un merkezi biliyorsunuz Trabzon'dur. Kökü orada ama bir sürü dalları var. Kamptan dönerken, buradan geçerken İstanbul'da da bir maç yapalım dedik. Bursaspor ile Trabzonspor taraftarı yarın iç içe seyredecek. Yer ayırdık ama vazgeçtik. İç içe olacağız... Avrupa'nın her yerinde maç seyrediyoruz, neden onların başardığını biz başaramıyoruz. Herkesin, bütün partilerin kenetlendiği bir dönemde neden biz yapmayalım. Ne kadar Bursaspor taraftarı varsa bizim içimizde olacaklar. Bilet sayısı çok fazla değil.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN STADI DOLMALI!

- Yarın o stat Trabzonsporlular tarafından doldurulmazsa bilsinler ki, bir kardeşli olarak... Bu camiayı toparlamaya çalışan bir başkan olarak beni inanılmaz üzerler. 15 bin kişilik Kasımpaşa stadına 1 koltuk bile boş kalırsa o zaman benim de Trabzonspor sevdası, ellerdeki parmak uçlarından ibaret değildir diye düşünmem lazım. Seçime girerken şunları çok duydum, Muharrem bey Kocaelispor gibi 3. lige mi düşeriz? Bakın bunun belgeselini yaptıracağım. Yarın Trabzonspor'un o stadı dolduracak taraftara ihtiyacı var.

- Buradan Trabzon'a geçiyoruz, 1 - 2 gün izinliyiz. İlk maç oynandıktan sonra planlıyoruz... Muhtemelen Trabzon'da da bir buluşma, tanışma maçı yapacağız. Belki de bir jübile maçı olacak. Şimdiden bunu söylemiş olayım.

- Hiçbir transferi zaman tükeniyor deyip de acilen yapmak istemiyoruz. Hem sağ bekte, hem de sağ açıkta 2 oyuncu alacağız ama acele etmek istemiyoruz. Acele edip hata yapmanın bedelini 34 maçta ödeyebilirsiniz. Oldu ya istediğimiz oyuncu alamadık, yanlış iş yapmamak adına oyuncu almayacağız.

- Yıllık maaşlar yaklaşık 150 milyon tl idi. Şimdi 20 milyon euroya oturtuyoruz. 25 Milyon Euro'ları geçmeyecek. 12 oyuncu belirledik, 12 oyuncudan bitirmek üzere olduklarımız var. 4'e kadar düşürmüş durumdayız. Sürpriz olup 1-2 tane kalır mı, kalabilir. Kalırsa üzülürüm. Takımda oynamayacaklar, çok net söylüyorum. Federasyona bildireceğimiz 28 kişilik kadroda olmayacaklar. 4 ay sonra olabilirler mi? Olmayacaklar... Bedeli ne kadar ağır olursa olsun, Trabzonspor'da oynamayacaklarını söylemem lazım.

UÇAN KOMBİNE GELİYOR!

- Bu fikri arkadaşlarla geliştirdik... Biz yeni bir stat açıyoruz, o statta bile maç izlemek Trabzonspor taraftarı için bir öncelik olacak. Ben buradan umut dağıtıyorum, Trabzonspor'un başarılı yürüyüşünün başladığı bir yıldan bahsediyoruz. Haliyle bu statta Trabzon dışından gelenlerin olması gerektiğini de düşündük. Şehir dışından gelenler olunca ekonomik katkısı da oluyor. Bir kaç güne netleşecek, derbi maçlara veya 8 maça gidebilecekler 2 ayrı kombine. Uçak biletleri de içinde olacak. Taraftar belli bir süre önceden rezervasyonunu yapıyor. Biz 8 maç için 16 gidiş - geliş rezervasyonunu yaptırıyor. Gittiği gün dönmek zorunda değil, gitti 1 hafta sona dönebilir. 10 gün tatil yapıp dönebilir. Esnek bir model geliştiriyoruz. Tatarımızın buna rağbet göstereceğini düşünüyorum. Fiyatını da onlarla birlikte belirleyeceğiz. Ben taraftarla birlikte fiyat belirleme işinde şunu peşindeyim... Birlikte karar veriyorsak, birlikte sorumluluk alıyor demektir. Eğer sorumluluk almıyorsak eleştiri yapma hakkının da olmadığını düşünüyorum. Taraftarla birlikte bir projeye karar veriyorsak, sonu mutlaka iyi olacaktır. Olmamasının bir tek yolu var, yönetimler ne yapmaları gerektiğinin hesabını yapamıyorlarsa arkalarından gelenleri uçuruma sürüklerler. Biz taraftarımıza böyle bir şey yapmayacağız. Birlikte karar vereceğiz, birlikte yürüyeceğiz.

- Biz ekonomisi güçlü olan taraftarımızdan çok para almak istiyoruz. VİP localarımız var. 400 kişilik locaların önünde de bir alanımız var. Localarımız var bir de VİP localar var. Bir de protokol var. Trabzonspor'un toplam stat gelirini %80'ini buradan oluşturuyoruz. Neredeyse 35 bin kişilik alandan tüm gelirimizin %15'ini elde edeceğiz.

- Ben Trabzonspor'un 25 - 30 bin kombineye oynayan bir kulüp olması için güzel fiyatlar belirledi. İndirimler de geliyor. Kadınlara indirimler gelecek, öğrencilere, eşlere indirim gelecek. Bir alanımız olacak liseliler için, onların ödemesini kulüp yapacak. Samsun'dan, Erzurum - Erzincan'a kadar getirip Trabzonspor ruhunu göstereceğiz onlara. Gümüşhane, Erzurum, Rize ve benzer şehirlerden de otobüslü kombine yapacağız. Akyazı'nın uygun fiyatla dolu dolu bir stat olmasını istiyoruz.

- Durica'yı takıma bir tecrübe olarak aldık. Aldığımız oyuncuların çoğu genç oyuncular. Akyazı'yı bir düşünün, 30 bin kişi bun futbolcuları protesto ederse ne olur? Mahvederiz... Her yaptığı haytada çocuğunuzu tokatlarsanız çocuğun hayatı söner gider.Çok kaliteli gençleri bulduk getirdik, hata yapma lüksü olduğunu ve hata yaptığında camianın arkalarında durduğunu görünce daha da güçlenirler. Trabzonspor camiası akıllı bir camiadır, biz hep birlikte bu süreci iyi yöneteceğiz bu sene. Beklenti olarak hiçbir taraftarımızdan kaçıncı olacağız, ne olacak, şu seviyeye gelecek mi diye düşünmemesi gerek. Bu sene zevk almaya çalışalım. Destek olalım. Ersun hocayla bu takımın çok iyi bir takım olduğunu görecekler. 1. haftadan olmaz, 3 - 5 haftadan olmaz. Ben onlara diyorum ki, merak etmeyin... Bu takım olacak! Trabzonspor taraftarı sabırsızdır, aniden parlar diye şeyi bu sene çürütelim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim