• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 14 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 0 °C
 • Artvin 7 °C

Muharrem Usta Hacıosmanoğlu'nun Skandallarını Sıraladı!

Muharrem Usta Hacıosmanoğlu'nun Skandallarını Sıraladı!
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, SKY 360’da yayınlanan Telegol programının canlı yayın konuğu oldu.
Muharrem Usta Hacıosmanoğlu'nun Skandallarını Sıraladı! Muharrem Usta Hacıosmanoğlu'nun Skandallarını Sıraladı!

İşte Usta’nın canlı yayından satır başı cümleleri...

Burak Yılmaz ne olacak?

– Trabzonspor’da şu ana kadar ekonomik anlamda iyi işler çıkarmış olduğunu düşünüyorum. Burak Yılmaz da satılsaydı belki kreması olacaktı, çileği olacaktı. Burak da bir kısmıyla bizim oyuncumuz sayılır, gitmesi bize de fayda sağlayacaktır. Ama ne olur bilemiyorum.

– Büyük oyuncular başka kulüplere gittiğinde negatif tepkiler olabiliyor. Trabzonspor camiası olarak baktığımızda Burak’a teşekkür borcumuz var. İyi para kazandırdı ama herkesin de Burak’ın arkasında saf tutup da alkışlamasını bekleyemeyiz.

Ligde ve kupada hedef ne?

– Bizim için kupa önemli. Trabzonspor gibi bir kulübün iddiasız hayatını sürdürmesi önemli değil. Elimizde iyi sayabileceğimiz bir kadro var ama taımın ahengi bozulmuş. Dağınık bir aile yapımız var. Büyük takımların her zaman iddiasının olması lazım. Trabzonspor’un ligdeki durumuna baktığımızda ligde en iyi iddiamızı sıralamadan Avrupa’ya gidebilir miyiz? dememiz lazım. O yüzden kupaçokönemli. Hem Avrupa’ya gitmek açısında, hem de camianın ve futbolcuların kenetlenmesi açısında motivasyonumuzu kupaya vermemiz lazım.

– Top havasını kaybetmişse tüm özelliğini kaybediyor. Bizim de böyle bir sorunumuz var. Tetikleyici bir unsur gerekiyor. O yüzden yarınki Akhisar maçı gelecek planlarımız adına çok önemli.

Nasıl bir Trabzonspor aldınız?

– Gerçekten çok hesapsız yapılmış işlerden ortaya çıkmış bir yapı gördüm Trabzonspor’da. Bunu enkaz edebiyatı yapmak için söylemiyorum ama durum tespiti yapmak açısından önemli. Yarına yolculuk yaparken tekrar bu hataları yapmayalım diye bunları anlatıyorum.

-Trabzonspor’un temel hatası şu oldu. Kısa sürede hedefe varmak adına kolaycılığa kaçılıyor. Şampiyon mu olmak istiyorsunuz… Şu oyuncuları alırsınız, şu antrenörü alırsın ve olursunuz. Trabzonspor’un son sezonlarına baktığınızda bunu 6 – 7 kere yaptığını görüyorsunuz.

– Her tarafından sorun varken çözüm aramaya kalktığınızda ”Hadi teknik direktörü” değiştirelim dediğinizde yeni bir dünya kurmaya kalkıyorsunuz. Yeni oyuncular gelyior, yeni bütçeler harcanıyor. Bunu 6 – 7 kere yaptığınızda durum bu oluyor. Trabzonspor’un sadece yıllık futbolcu giderleri 150 Milyon TL. Halbuki olması gereken Trabzonspor’un geliri 90 Milyon TL’ iken sadece futbolcu giderlerinin bu seviyede olması mümkün mü. Bunu bir dengeye oturtmadan bu aileye huzur gelmesi mümkün değil.

– Eğer tekrar dirileceksek, takımın kaptanı başta olmak üzere bu seferberliği ilan etmemiz gerekiyordu. Ben ilk önce Onur’la görüştüm, bu bütçeyi olması gereken yere çekmeye çalıştım. 30 ya yakın oyuncumuz vardı. Sözleşmesi fesh edilenler, aynı bölgede çok oyuncu vardı

– Öyle bir operasyon yaptık ki tarihi bir iştir bu. Şu ana kadar demeyen neredeyse olmadı… Sadece 2 oyuncu kadı. Erkan ve Sefa kaldı. Her ikisi de bana söz verdi. Kararı vermiştiler gelecek hafta onların da sözleşmelerini imzalayacağız.

– Şu an Trabzonspor’un futbolcu giderleri 75 milyon.

– Dün Dursun Özbek’le beraberdik. O da bana sordu, gerçekten oldu mu diye… Evet oldu dedik. Biz şimdi bunları UEFA’nın önüne koyacağız. Düşünebiliyor musunuz? Dün itibariyle 78 Milyondayız. İshak ve Deniz bizimle olmayabilir. Onları da düşündüğümüzde 75 Milyon’u bulabilir.

Bosingwa’yı neden aldı?

– Eskiden yapılan sözleşmelerden dolayı, sözleşme şartlarında Trabzonspor’un uymamasından dolayı Constant, Medjani, Bosingwa gibi oyuncular sözleşmesini fesh etti. Bunların rakamları çok yüksek. Bir hukuk bürosuyla İstanbul’da anlaştım. Bu güne kadar tanıdığım, çalıştığım bir büro. Bir kuruş para vermedim. Arkadaşım olarak bana destek oldular. Bu oyuncuların avukatlarıyla, menajerleriyle saatler süren görüşmeler yaptık. Bosingwa bize gelmezse 2.5 Milyon Euro ödememiz gerekiyordu. 2 Milyon’u kesinleşmiş 1 Milyon Euro’su da mahkemedeydi. Bana destek olan hukuk bürosu Bosingwa’nın avukatlarıyla günlerce toplantı yaptılar. 2.5 Milyon Euro ve hemen ödenmesi gereken 1 Milyon Euro vardı. Yoksa Trabzonspor’a geçici transfer yasağı gelecekti. 2.5 Milyon 1.250bin Euro’ya anlaştık Bosingwa’yla. Menajerlerine çok teşekkür ediyorum. Parayı da yapılandırdık.

– Bosingwa Trabzon’da çok iz bırakan, karakterli bir oyuncu. Ve şu anda oynayabilir bir oyuncu. 2-3 maç içinde maç fitliğini kazanabilecek bir oyuncu. Sonuçta yarım devre gelmesi kaydıyla 1.750 bin Euro’ya anlaştık.

– Bunu şu anda Constant’ta deniyoruz. 2.5 Milyon Euro alacağı var. Bir miktar mesafe almış durumdayız. UEFA’ya verdi bizi ve şu anda yarısının vadesi geçmiş durumda. Bunlar çok zor oluyor. Hukuk bürosuna çok teşekkür ediyorum. Benim için, Trabzonspor için büyük bir çaba sarf ediyorlar.

– Medjani bizimle haklı fesihle gitti. Alacağı 500 bin Euro. Haklı fesihle gittiği için bunu ödeyeceğiz. Onun menajerleriyle bağlantı kurduk. Allahtan yarım sezonluk 500 bin Euro’ya Levante’ye gitti. Oradan para aldığı için ona bir şey ödemeyeceğiz. Sadece 500 – 600 bin Euro gibi bir ödemesi var.

– Benim için sürpriz olan bir durum değildi bu tablo. Seçime 20 gün kala bu fesihler başlamıştı. Bilmediğimiz bir şey değildi. Ama ne oldu da böyle oldu sorusunun cevabı şu ekonominize uygun bir bütçeyle hareket etmezseniz duvara toslarsınız. Gelirin bu giderleri karşılaması mümkün değil. O zaman neden bu sözleşmeler yapıldı. Neye güvenerek bu kontratlar yapıldı.

Mbia’ya skandal sözleşme!

– Bakın bizim Mbia diye bir olayımız oldu. Geldik, 2. gün genel müdür geldi bana dedi ki ”Öyle bir durumla karşı karşıyayız ki  2 saat içinde Mbia’nın 1 Milyon Euro’luk ödemesi yapılmazsa 8 Milyon Euro alacağı çıkıyor”… Bu fesh ettiğinde, her hangi bir takıma giderse en iyi aradaki farkı ödüyorsunuz. İyi tamam biz bunu ödeyelim ama Mbia maç başı 5 bin Euro alıyor. Bu 5 bin Euro hemen ödenmezse bu 5 bin Euro’ya 5 bin Euro ceza çalışıyor. Bir baktım 100 bin Euro alacağı var 800 bin Euro cezası var.

– Zannettim ki Mbia’yla konuşursak bunu çözeriz. Mbia dedi ki ben sözleşmeme imza attım, bunun karşılığını alırım. Almazsam kendime hakaret etmiş olurum.

Mbia’nın 3 tane de çeki vardı. Onların da her gün 5 bin Euro ceza çalışıyor. Bir baktık 1 milyon 300 bin Euro. 1 hafta sonunda 350 bin Euro ile bu işi çözdük.

Mbia bizde oynamak istemiyor. Ona dedim ki gidersen de arkandayım kalırsan da ama sen bu kulübü zarar sokara gidemezsin. En kötü paranı öderim ve o parayı bonservisine koyarım. O parayı kim getirirse ona satarım. İmzaları attık ama KAP’a bildirmedik.

– Mbia’ya ne kadar para ödediysek üzerine para alarak gönderdik. 4’ten çok gelecek…

– Burada şunu söylemeye çalışıyorum. Bir kulüp böyle kaybediyor. Mbia’da bir adım geride kalsanız… 7 – 8 Milyon Euro ödeyeceksiniz.

Kulüp personeli de ”Feda” diyecek!

– Kulübün çalışanları var onalar korkuyorlar sıra bize geldi zannediyorlar. Dedim ki sıra size de geldi… Orada asgari ücretle çalışanlar var. Ama daha yüksek ücretle çalışanlar da var. Oradaki kadromuzun da indirime gitmesi lazım. Kulübün ekonomisi iyi değilse sonu hüsran. Ekonomi iyise mutlaka başarıyı yakalar.

– Taraftarımız hiç endişe etmesin. Biz çerçeveyi gördük, toparladık… Sene sonuna kadar bir hava yakalamak istiyoruz. Sürekli transfer yapmak önemli değil, Trabzonspor’un içinde transfer yapmamız lazım.

– Biz içerden yeni transferler çıkartmak zorundayız. Özgüvenini kaybetmiş takımın içinden bir iskelet çıkması gerekiyor. Sene sonuna kadar bunu ne kadar yapabilirsek, daha sonra büyük bir yolculuğa çıkacağız.

– Ara dönemde biz transfer yapmayacağız dedik. Belki 1, 2 tane dedik. Ara dönemde bize belki 200- 300 tane futbolcu teklif edildi. Kulübün içinden 1 tane bile edilmedi. Neden Trabzonspor’da bu kadar imza atıldı diyoruz ya biz de eğer transfer yapacağız demiş olsaydık önümüze gelen 200 kişiden 8 kişi transfer etmiş olacaktık.

– Haftaya 1. sınıf bir scout ekibini kuruyoruz. KAP’a da açıklayacağız. İsim vermeyeyim. Bir dönem kurulmuş ama sağlıklı işleyen bir şey yok. Ben buradan Akhisar’ı, Başakşehir’i tebrik ediyorum Onlar küçük bütçelerle bir sistem kurmanın ne demek olduğunu gösterdiler. Trabzonspor gibi bir markanın böyle bir sistemi olduğunu düşünün.. Muazzam bir şey.

– Sezon sonunda elimizdekileri değerlendireceğiz. Ve transferler bu scout ekibimizin izlediği oyuncular olacaktır.

Hacıosmanoğlu’nu suçlamıyorum!

-Benim kimseyi suçlamak gibi bir niyetim yok. Takımlar sıkıntıya girdiğinde çözümü şunda arıyorlar, ”Flaş bir transfer, ortamı şöyle bir yatıştıralım” o nedenle ben gerçekçi bir Trabzonspor yolculuğunu vaat ediyorum. Biz bunu yapacağız. Ne olursa olsun hiçbir baskı bizi yanlışa yönlendirmeyecek. Twitter’ı kullanıyoruz… Biz hiçbir baskıyla transfer yapmak istemiyoruz.

– Zor bir tünelden geçtiğimizi, tünelin sonunda da ışığı gördüğümüzü belirtmek istiyorum.

Hacıosmanoğlu 500 bin TL çek almış!

– İbrahim Hacıosmanoğlu’nun elinde bir çek olduğu doğru. Bu ne dedim. İbrahim bey kulübe borç para vermiş. Ayrılmadan önce de almak üzere çekini almış. 500 bin TL’lik bir çek. İçeride böyle bir alacak var ki çeki almış. İçeriye vermiş olduğu para var. Kendisinin başkan olduğu dönemde defalarca verdiği ve aldığı var. Sonuçta olmayan bir şeyi alması mümkün değil. Nereden geliyor bu paralar benim konum değil.

TSClub’lar zarar ediyor!

-TS Club’lara baktım, çok acı bir durumla karşı karşıyayız. İnsanlar kâr’ı, satışla karıştırıyorlar sanırım. Kâr başka bir şey. Stoklara baktım, rapor henüz gelmedi ama bizim TS Club’larda 4 Milyon zararımız var. Forma vs. her şeyi satıyoruz ama 4 Milyon zarar ediyoruz.

– Sadi Tekelioğlu her maçtan sonra bana ”Başkanım bel altyapıya dönmek istiyorum” dedi. Ben de hocam yeni hocana bulana kadar kal dedim.

– Lucescu, Lucescuvari diye söylemim vardı. Lucescu’yu kullanmadım ben. Çeşitli söylemlerimin etkisi olmuştur. Ama ben Lucescu vari bir hoca dedim. Bizim yeni stadımız açıkalak. Yeni stadda gelirimiz arttımalyız. Bunu arttırmanın yolu teknik direktörle, futbolcuyla, tüm camiaya ve kamuoyuya bir şeyi inandırmanız gerekyor.

– Ben Lucescu’nun Ukrayna’daki durumunu… Türkiye’de bir teknik direktörün isminin sürekli bir takımla anıldığını düşünün. Onun için de çok zor. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Benim ona, onun da baya saygısı vardır. İyi de tanışırız… Ama sözleşmesi sezon sonu bitiyor. Burada noktalayalım.

Hami Mandıralı kalacak mı?

– Hami’ye güveniyorum. Hami başarılı olursa onu gelecek sezon da takımın başında görmek isterim. Buradan söz veriyorum. Eğer o sinerji yakalanırsa, Hami o başarıyı sağlarsa Hami’yi dönermem.

– Bana diyebilirler ki Muhammet ve Güray’ı neden aldın? Güray’ı aldım çünkü sol kanatta sorunumuz var. İki oyuncuyu gönderip Güray’ı aldık.

– Maçbaşı sistemini anlamıyorum. Oyuncu maçı kaybediyor, maç başı alıyor. Maçı kazanıyor hem maç başı alıyor hem de prim alıyor. Siz kazanın biz performans olarak verelim.

– Türkiye’de sistem sorunu var. Ana para yüksek, performansa dayalı sistem kötü. Biz oyuncuların neredeyse yarısında maç başını kaldırdık. Güray’da maç başı yok. 2.5 Milyon TL alıyordu.

– N’Doye gönderdik 2.5 Milyon Euro yıllık kira bedeli. Tamamını ödüyorlar. Üstüne de 500 bin Euro aldık. N’Doye’un parasından Muhammet’İn parasını çıkarttık biz. N’Doye 2.5 milyon Euro verirken, Muhammet’i almış olduk.

-Deniz’le de ayrıldık gibi… Hem kadroyu daralttık, hem rakamlarla ilgili düzenleme yaptık… Böyle bir düzenekte gidiyoruz.

Güray ve Muhammet transferleri!

- Maçbaşı sistemini anlamıyorum. Oyuncu maçı kaybediyor, maç başı alıyor. Maçı kazanıyor hem maç başı alıyor hem de prim alıyor. Siz kazanın biz performans olarak verelim.

- Türkiye'de sistem sorunu var. Ana para yüksek, performansa dayalı sistem kötü. Biz oyuncuların neredeyse yarısında maç başını kaldırdık. Güray'da maç başı yok. 2.5 Milyon TL alıyordu. 

- N'Doye gönderdik 2.5 Milyon Euro yıllık kira bedeli. Tamamını ödüyorlar. Üstüne de 500 bin Euro aldık. N'Doye'un parasından Muhammet'İn parasını çıkarttık biz. N'Doye 2.5 milyon Euro verirken, Muhammet'i almış olduk. 

-Deniz'le de ayrıldık gibi... Hem kadroyu daralttık, hem rakamlarla ilgili düzenleme yaptık... Böyle bir düzenekte gidiyoruz. 

Akyazı ne zaman açılacak?

Stadyum açılıyor. TOKİ'yle 2 gün önce görüştüm. Sezon sonu açılacak. Trabzonspor'un stad geliri dönüşümlü olacak. Camianın büyüklüğü gelirin nereye varacağını göserecek. Biz doğruları yapmaya çalışıyoruz. Camia da bize destek olursa bu yolcuğu tamamlayacağız. 

- Deniz Yılmaz Gaziantep, Başakşehir, Bursa üçgenindeydi. Talibi çok, biz de satıyoruz. Umarım biriyle anlaşır, biz de anlaşırız ve imzalarız.

Başkanla kulübün parasını yiyor mu?

- Başkanların kulüp parası yediğine inanmak istemiyorum. Bildiğim bir şey de yok. Kulüp başkanlığı akıl işi midir? Evet akıl işidir.

- Gelişmiş ülke tanımı yaptığınızda sporu işin içine katmanız gerek. Hiçbir şey bu kadar büyük kitleleri etrafında toplayamıyor. Milyonların devasa zamanlarını ayırdığı yerleri akıllı adamlar yönetmeli.

- Rant ve benzeri konuları çok sevmiyorum, girmek de istemiyorum, inanmak da istemiyorum.

Trabzonspor başkanlığı hayalim değildi!

- İnsanların hayatlarında kendi işleri dışında çeşitli alanlara genetik şifreleri yakındır. Kimi sanata, kimi edebiyata, kimi gezme tozmaya... Bazıları da spora yatkındır. Belli ki bizimde böyle bir yatkınlığımız var. Hiç hayalim değildi. Böyle bir şey de düşünmedim. Bunu 3 - 4 yıl önce düşünmedim bile. Hiç böyle bir şeyin de peşinden koşmadım.

- Biz Trabzonspor'la büyüdük. Düşünün ki şehrinizn  takımı zor durumda. Hani derler ya karanlığa bir mum da sen yak. Biz de kenarda kalıp eleştirebiliriz. İnsanlar bize sorarlar, buyrun siz yapın diye. Haliyle insanlar kendini burada bulabiliyor. 

- Bir tek düşündüğüm şey, Trabzonspor gibi bir markanın bizim elimizde başarılı olabileceği bir serüveni yakalamalayızı. Bunu gördüğümüzde yeter demeliyiz. O noktada Uzun süreyle kalmak gibi bir niyetim yok. İyi bir şey yapıyorsanız, bunu bir tek ben yaparım dememeliyiz. Bunu sağlıklı bulmuyorum. 

Neden seyirci az?

2010 - 11 yılında PassoLig olsaydı da o şampiyonluğa yürüdüğü yılda, bence şampiyon olduğu yılda seyircisi hiç azalmazdı. 

Trabzonspor TV ne olacak?

- Trabzonspor TV bize bir dert olmuş durumda. Seçim sürecinde de çok soruldu. Bu konu çözülmesi gereken bir konu ve biz bunu çözeceğiz. Ama biraz sabır istiyorum. Kulübün o kadar büyük sorunları var ki. İtibar anlamında düzelmek istiyoruz. Ekonomik olarak düzelmeliyiz. Trabzonspor TV olmazsa olmaz ama bir taraftan da açmak için açmamalıyız. Bizim çok yakınımızda, yönetimimizde yok ama Abiş bey var. O'na söyledim. Hadi sende bize bir destek ver. Minimum giderle olsun, sponsor olsun. Ama bunu yapalım. Akıllı bir iş yapacağız. Gaza gelmiyoruz ama camiadan böyle bir istek var. Biz de buna bir miktar sponsorla yükünü atmamız lazım. Bu kulüp gerçekten ekonomik olarak çok büyük bir sorunla karşı karşıya. Bir gün onların da çözülecek. Fener'in var Galatasaray'ın var, Beşiktaş'ın Bursa'nın var. Bizim neden olmasın diyorlar. Önümüzdeki günlerde daha şeffaf olacak.

2010 - 11'de ne oldu?

- 2010 - 11 bizde çok derin bir iz bıraktı. Eğer olaya Trabzon'dan bakacak olursak, Trabzon'u görmeyeniniz yoktur. Şimdi Trabzon şehrinden Trabzonspor'u aldığımızda gerçekten öksüz bir şehirden bahsederiz. Gecesi gündüzü Trabzonspor insanların. Trabzonspor'un Anadolu'dan yeni bir şampiyonluk kazanması zor bir iş. 2010 - 11'en sonra düşünün ki nasıl bir travma geçirmiş durumdalar.

- Yönetimlere baktığımda şunu gördüm ki sportif olduğuna başarısız olduğunda sığındıkları liman 2010 11 şampiyonluğu. Buna isyan ediyorum. Herkesin şunu kabul etmesi lazım. Trabzonspor'luların gönlünden, kalbinden, müzesinden, tesisinden bu silinmez. O yüzden bunun da çok abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yeni şampiyonluklar kazanmak zorundayız.

- 2010 - 2011 şampiyonu benim için kesinlikle Trabzonspor. TFF nezlinde Fenerbahçe, tescilledi. Avrupa'da ne olursa olsun resmi olarak adı konulmuş olur. Benim ve milyonlarca Trabzonspor taraftarı için inandığınız bir şey varsa bu değişmez. 

- Yargıtay da onadığında bu iş kapanır. Hukuken ne ile bitiyorsa kabul ederiz. Ama devamında da şunu derim.. Hukuk böyle dese de... Hukuk binlerce karar veriyor, bunların atlında ''evet bunlar da doğrudur'' diye imza atar mısınız? Ben de atmıyorum... Hukuku tanımam demiyorum ama imza da atmam.

- Bunun Fenerbahçe - Trabzonspor taraftarıyla bir ilgisi yok. Ama bir daha söylüyorum... Hukuk karar verince insanlara saygılı olmak düşer. Ama binlerce olayda olduğu gibi hukukun kararına saygılı olmak inancınızı ve inandığınız şeyi değiştirmez. 

- TFF bir karar vermiştir... Mahkemeler devam ediyor. Bu iş daha bitmedi. Hangi karar çıkarsa çıksın, resmi olarak budur. Buna itirazımız yok. Ama bu bir şeyi değiştirmiyor. 

Aziz Yıldırım'la ilişkiler

Aziz Yıldırım beni aramadı, tebrik de etmedi. Ama medeni ilişkiler çerçevesinde ilişkimizi yürüyeceğiz. Fenerbahçe maçından önce sağduyu çağrısı da yapmayı doğru bulmuyorum. Öyle bir şeye ihtiyacımız yok. Bizim yapamamız gereken onlara birinci sınıf ev sahipliği yapmamız gerekiyor. Onların da bize bunu yapması gerekiyor. 2010 - 11 başka bir şeydir. Misafirperverlik başka.

1461 Trabzon, Altyapı ve Trabzonspor birleşecek!

1461 Trabzon derneği var ama takım 1461 Trabzon'un değil. 1461 Trabzon bir şirketin. Normalde Trabzonspor'un. 1461 Trabzon'u, altyapıyı ve Trabzonspor'u aynı çatı aldında birleştireceğiz.

- İstanbul'da pilot takım kuracağız. 

- Futbolcu çok iyi biliyorum demiyorum ama çok iyi biliyorum diyenler kadar bildiğime inanıyorum. Ben her şeyden anlarım demiyorum. Üniversitede 6 sene takım kaptanlığı yaptım. Kararları sadece ben mi alırım diye soruyorsanız, hayır.

Kararları ortak akılla alacağız!

- Bizim bir scout ekibimiz olacak. İlk planda yaklaşık 8 kişilik bir ekip. Sahiden bu işi bilen bir ekip olacak. Eski futbolculardan falan değil. Yabancı dilleri var, işleri bu. Örneğin Koln akademisi mezunu, Trabzonlu. Bunun yanında da Trabzonspor'la özdeşlemiş, bu işe katkı sağlayacak oyuncular da olacak ama bu kesinlikle profesyonel olacak.

- Dünyanın her yanındaki scout ekipleriyle görüşmeleri var. Bizim hangi bölgemiz güçlü, hangisine oyuncu lazım, kaç defa izledin, raporlar ne... Bunları bildirecek. Yönetimde 5 kişilik bir futbol icra komitesi var. Bunlardan 3 tanesi benim gibi değil, 2010 - 11'de de yönetimdeydiler. Scout ekibi, hem a takımın hem 1461'in teknik direktörleri ve benim de olduğum bir ekip yaratacağız.

- Burada işini iyi bilenlerden oluşan bir ortak akılla bunu yapacağız.

- Bahsettiğim akademi mezunu gibi olanların katkısı şu oluyor. Koln akademisi spor eğitimiyle ilgili en iyi 2 - 3 yerden biridir. Bunlar sistem kurmayı sağlıyor. Siteminiz varsa başarı geliyor, sisteminiz yoksa çöküyorsunuz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fenerbahçe'den Trabzonspor'a!12 Ekim 2017 Perşembe 10:58
 • Trabzonspor'un Kendisini İstediğini Açıkladı!12 Ekim 2017 Perşembe 10:56
 • Yusuf Yazıcı İçin Karar Verildi!12 Ekim 2017 Perşembe 10:52
 • Menajerinden Trabzonspor Sürprizi!12 Ekim 2017 Perşembe 10:45
 • Onur Kıvrak'tan Heyecanlandıran Açıklama!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:18
 • Trabzonspor Çok İstemişti Ama Takımında Kaldı!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:15
 • Akhisar Maçında Burak Yılmaz Sahada Olacak Mı?11 Ekim 2017 Çarşamba 13:11
 • Ampute Milli Takımına Müjde!11 Ekim 2017 Çarşamba 13:08
 • UEFA'dan Trabzonlu Hakeme Görev!11 Ekim 2017 Çarşamba 08:54
 • Ersun Yanal Kendinden Çok Emin!11 Ekim 2017 Çarşamba 08:51
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim