• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 13 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 12 °C
 • Bayburt 1 °C
 • Artvin 8 °C

Mmo’dan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Mmo’dan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı Alper Turna, Türkiye’de her yıl çok sayıda insanın bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdiğini belirterek, “Ba
Mmo’dan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı Mmo’dan Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

- Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı Alper Turna, Türkiye’de her yıl çok sayıda insanın bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdiğini belirterek, “Bakımsız bacalar, kaçak ve belgesiz yakıt ölüm getiriyor” dedi.

MMO Şube Başkanı Turna, Mersin’in Silifke ilçesinde 3 kişilik ailenin sobadan çıkan gazdan zehirlenerek yaşamını yitirmesi üzerine, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Turna, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl sonbahar ve kış aylarında Türkiye’de bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden soba, şofben ve kombilerden sızan karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşandığını ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini kaydetti. Bu yıl da aynı olayların yaşandığına dikkat çeken Turna, “Karbonmonoksitin kokusuz, renksiz, tatsız bir gazdır ve özellikle uykudayken fark edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle zehirlenme tehlikesine karşı, vatandaşlarımızın belli bir bilinçle hareket etmesi ve gerekli tedbirleri alması, çok büyük önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın alacağı tedbirlerin yanı sıra konuyla ilgili denetimlerin aksatılmaması ve düzenli aralıklarla tekrarlanmasının, zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Bakımsız bacaların tehlike saçtığına işaret Turna, sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması, soba-baca ve şofben-baca bağlantılarının yanlış yapılması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montaj nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerinin arttığını dile getirdi. Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacaların zehirlenmelerin ve yangınların başlıca nedeni olduğunu vurgulayan Turna, şöyle devam etti: “Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı, baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Soba yakmaya başlamadan önce sonbahar aylarında baca bakımları mutlaka yaptırılmalı ve bu bakımlar düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Bacaların yanı sıra sobanın doğru kurulmaması ve yakılmaması da zehirlenmelerde önemli bir rol oynar. Sobalar aşırı doldurulmamalıdır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Ayrıca yatmadan önce de sobaya kesinlikle yakıt koyulmamalıdır.”

“ŞOFBENLERİNİZİ MUTLAKA BACAYA BAĞLAYIN”

Vatandaşları şofben kullanımı konusunda da uyaran Turna, şofben zehirlenmelerinin de genellikle gaz kaçaklarından değil, özellikle kışın yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesi sonucu gerçekleştiğini anlattı. Şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesinin sağlanması gerektiğini dile getiren Turna, şu önerilerde bulundu: “Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan, bina aydınlığı gibi yerlere bağlı cihazlar asla çalıştırılmamalıdır. Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir mekana takılmalıdır. Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılıp kapatılmamalı, kibrit çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, karşılıklı pencereler açılarak ortam havalandırılmalı, gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi hızla aranmalıdır.”

Kaçak ve belgesiz yakıtların ölüm getirdiğinin altını çizen Turna, vatandaşlardan kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesinin olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat etmelerini istedi. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğunun da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirten Turna, şunları kaydetti: “İzin belgesi olmayan satıcılardan asla kömür alınmamalıdır. Yetkililer, belgesiz ve kaçak kömür satışını engellemeli, halkın can güvenliğini tehlikeye atan bu tür eylemlere asla izin vermemelidirler. Geçtiğimiz yıllarda ve bu sonbahar başında yaşanan ölümlü kazaların tekrarlanmaması, can ve mal kayıplarının olmaması için halkımızı ve yetkililikleri bu konularda dikkatli olmaya çağırıyoruz. Üzüntü içerisinde keşke dememek için tedbirli olalım.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim