• BIST 105.201
 • Altın 146,875
 • Dolar 3,4732
 • Euro 4,1693
 • Trabzon 26 °C
 • Giresun 26 °C
 • Ordu 26 °C
 • Rize 27 °C
 • Gümüşhane 26 °C
 • Samsun 26 °C
 • Bayburt 26 °C
 • Artvin 29 °C

MHP Trabzon Milletvekili adayı Aydın'dan özel açıklamalar;

MHP Trabzon Milletvekili adayı Aydın'dan özel açıklamalar;
MHP Trabzon ikinci sıra Milletvekili adayı Yavuz Aydın, seçim sürecini Ekspres’e değerlendirdi.
MHP Trabzon Milletvekili adayı Aydın'dan özel açıklamalar; MHP Trabzon Milletvekili adayı Aydın'dan özel açıklamalar;

2015 Türkiye genel seçimini sürprizlerle dolu. MHP bu dönem yükselişe geçen partilerden… Özellikle mevcut hükümetin yürüttüğü barış süreci MHP’nin yükselişine en büyük etkenlerden birisi olarak görünüyor. Peki MHP Trabzon’da ne yapacak? Trabzon’da oy oranını arttırabilecek mi? Trabzon’dan bir milletvekili çıkaran parti ikinci vekilini meclise gönderebilecek mi? MHP Trabzon ikinci sıra milletvekili adayı Yavuz Aydın’la konuştuk. Bu sorularımıza ve seçim çalışmalarına sohbetimizde yer verdik. Büyükliman bölgesinden iddialı bir şekilde siyaset arenasına giren Aydın’ı biraz daha yakından tanıyalım istedik…

Öncelikle kısaca sizi tanıyalım…

1972 yılında Trabzon Vakfıkebir’de doğumluyum. İlkokulu Beşikdüzü Merkez İlkokulu’nda, ortaokulu Vakfıkebir İmam Hatip Ortaokulu’nda okuduktan sonra liseyi Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi’nden mezun oldum. “Hayatboyu öğrenme”nin önemine inanıyorum ve halen Yerel Yönetimler alanında üniversite eğitimime devam ediyorum. Genç yaşta kardeşlerim ve ailemle birlikte ticaret hayata atıldım. 1994 yılında Sismedikal Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ni kurduk. Adını Sis dağından alan Sis Medikal şirketi, kısa sürede büyük başarı elde ederek Tüp Bebek alanında Türkiye’de sektör lideri oldu. Turizm alanında da şirketlerde kuruculuk, ortaklık ve yönetici olarak görev aldım. Yavuz Aydın; sağlık, turizm, inşaat vb. alanlarda bir çok yatırım ve hizmetlere imza attım. Bugün bu şirketlerde 500 kişi istihdam ediliyor.

Siyasi hayatınız nasıl başladı?

Ülke sorunlarıyla yakından ilgileniyordum ve ilgileniyorum. Milliyetçi ve ülkücü kimliğimden asla vazgeçmedim. Gençlik yıllarında Beşikdüzü Ülkü Ocakları’nın müdavimleri arasında yer aldım, faaliyetlerine katıldım ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin girdiği bütün seçimlerinde aktif çalışmalar yürüttüm. İş hayatımda edindiğim bilgi, görgü, deneyim ve başarıyı, siyasete taşımak suretiyle; doğup büyüdüğüm memleketim Trabzon’a ve ülkeme hizmet etmeyi şiar edindim ve gençlik yıllarından itibaren gönül verdiğim ve daima hizmetinde bulunduğum Milliyetçi Hareket Partisi’nden Trabzon Milletvekili Aday Adayı oldum.

Seçimlere çok kısa bir süre kaldı ve sahada çalışmalarınızı yürütüyorsunuz… Bu noktada değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Görmüş olduğumuz tablo şu; gerçekten MHP’ye karşı ciddi bir teveccüh, ilgi alaka var. Esnafımız bizi güler yüzle karşılıyor. Görmüş olduğumuz ilgi ve alaka bizi daha da çok motive ediyor. Bu ilginin 7 Haziran’da sandığa yansıyacağını düşünüyoruz. Biz her zaman söylüyoruz. Akçaabat’ta, Trabzon’da birinci parti çıkacağımızı düşünüyoruz ve Türkiye’de de iktidar olmanın mücadelesini veriyoruz ve o tabloyu da görüyoruz.

Akçaabat oy potansiyeli yüksek bir ilçemiz, siz de sahadasınız, gezilerinizi sürdürdünüz, Akçaabat için neler söylersiniz?

Akçaabat’ta Mustafa Cumur’un eksikliğini yaşatmayacağımızı düşünüyoruz. Akçaabat sahipsiz kaldı. Biz seçilirsek, Akçaabat’ın artık sahipsiz olmadığını görecekler. Bugün Akçaabat’tayız ve sorunlarını tek tek not alıyoruz, bütün ilçelerimizi sahipsizlikten kurtaracağız. Trabzon’un batı yakasında temsil noktasında da bir eksiklik var.

Vatandaş en çok neyden şikayetçi?

Akşam saatlerine kadar esnafları geziyorum. Hava kararmaya yüz tutmuş ama esnafımız hala siftah yapamamış. Esnaflar artık kepengini indirecek duruma gelmiş. Bizim esnafımız onurludur. Onurundan kepengini kapatmayan esnaflarımız içimizi sızlatıyor. İnşallah iktidar olursak esnafımızın da yüzünü güldüreceğiz. MHP seçim beyannamemizde de esnaflarla ilgili gerçekten çok önemli projelerimiz var. Esnaf ve sanatkârı, borç ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarmak amacıyla finansal borçların yeniden yapılandırılmasını amaçlıyoruz. Yeni iş kuracak esnaflarımız için ise 5 yıl süre ile vergilerinde indirim yapılacak.

Bu seçimlerde en çok gündeme gelen konulardan birisi de emekliler… MHP’nin emekliler için projelerinden bahseder misiniz?

AKP emekliye cimri, çalana çırpana bonkör davranıyor. Türkiye'de emekliler insanca yaşama sınırının çok altında bir ücretle ayakta değil, hayatta kalmaya çalışıyor. Bu tablo karşısında bırakın etkilenmemeyi, uyku bile uyumak mümkün değil. Bu insanlara verilecek 2 ikramiye için, kaynaktan söz edenler, oturdukları şaşalı sarayları, bindikleri en lüks araçları, gökyüzünden indirmedikleri özel uçakları, keyiflerine göre dağıttıkları örtülü ödenekleri, oğullarına haksız kazançla elde ettirdikleri hanları hamamları, vapurları akıllarına getirip de, İslâm'ın haram saydığı bu savurganlığa son versinler yeter. MHP çalana çırpana değil, emekliye, asgari ücretle çalışana, işçiye memura, ille de emeği ile üretene bu paraları tahsis edecektir. Maaşları net 1.400 lira olacaktır. Yaş ve prim günü sayısından kaynaklanan emeklilik mağduriyetleri giderilecektir. Mart ayında 1400 tl ve Eylül ayında 1400 tl olmak üzere senede iki kere “Emekli Desteği Ödeneği” çıkartılacaktır.

Trabzon’un en önemli değerlerinden birisi de turizm. Sizin de turizm alanında bir çok işletmeniz ve tecrübeniz var…Trabzon için bu noktada ne düşünüyorsunuz?

Trabzon'un güneyi boydan boya turizme elverişli alanlarla dolu. Sis Dağı'ndan Zigana'ya, Hıdırnebi'den Sultan Murat'a, Kayabaşı'ndan Uzungöl'e, Taşköprü'den Acısu'ya kadar her yer iyi plan ve projelerle turistik tesislerle donatılmalı. Bunun için devletin yapacakları var, bizim özel ilişkilerimizle yapacaklarımız var, bizzat kendinizin yapacakları var. Buralara gelen insanları sosyal tesislerle süreli olarak tutarsak, işte o zaman gerçek turizm işletmesine kavuşmuş oluruz. Bu işletmeler kurulduğu zaman çevrelerinde, yol güzergâhlarında yöremiz insanı küçük işletmeler, dinlenme yerleri, alış-veriş merkezleri kuracaktır. Bu da istihdam demek, köyden kente göç etmemek demektir. Köylerdeki okulların kapanmaması demektir. Bunu yapmak zorundayız. Biz MHP olarak görevi üstlendiğimizde bölge için yapacaklarımızın başında bunlar gelecektir.

ÇÖZÜM SÜRECİ DEĞİL BÖLÜNME SÜRECİ

Çözüm süreci ile ilgili ne düşünüyorsunuz? MHP’ye bu yönde bir eğilim var mı?

MHP, her zaman Türkiye’nin bütünlüğü noktasında verdiği mücadele ile milletin gönlünde yer tutmuştur. Haliyle ülkemizin bütünlüğü için MHP olarak bu ülkenin sevdalılarıyız. “Çözüm süreci” dedikleri sürece biz “Bölünme süreci” diyoruz. Maalesef bu süreç devam ediyor ve AK Parti iktidarı bunları şımartmış bir durumda. Ortaya masayı koymuş, karşısına da Abdullah Öcalan’ı koymuş ve güneydoğu bölgesini şekillendirmeye çalışıyorlar. Biz MHP olarak böyle bir şeyi kabul etme şansımız yok. O masayı ortadan kaldıracağız. Herkese layık olduğu şekilde muamele yapacağız.

Trabzon, HDP’ye karşı tepkisini ortaya koydu… Siz ne düşünüyorsunuz?

Bakın Trabzon insanının milli refleksleri kuvvetlidir. Bunu da bilmeyen yoktur. Bu noktada Trabzon üzerine oyun oynandığını, provokasyona yönelik hareketler olduğunu söylememiz mümkün.

Seçim tahmininiz ne olur?

Trabzon’u doğu-batı olarak ayırmak istemiyorum ama çok büyük sürpriz olacak diyorum. Öyle böyle değil. Biz iddialı konuşuyoruz çünkü vatandaşımıza verdiğimiz sözlere de onlardan aldığımız sözlere güveniyoruz. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim